پزشکی

راه هایی برای تسکین درد دندان عقل

التهاب دندان عقل

مردم اغلب تصمیم می گیرند دندان های عقل خود را خارج کنند زیرا می تواند لثه های دردناک و درد ایجاد کنند. چگونه می توان درد دندان عقل را قبل از خارج کردن آن، در خانه برطرف کرد؟ دندان عقل آخرین دندان ها است که از لثه خارج می شود.

آنها در پشت دهان یک فرد رشد می کنند. به طور معمول در کل چهار دندان عقل وجود دارد که در هر یک، از دورترین گوشه لثه های بالا و پایین قرار دارد.
این مقاله به درمان های خانگی و درمان های پزشکی برای کاهش درد ناشی از دندان های عقل کمک می کند.
مطالب این مقاله:
علت درد دندان عقل چیست؟
درمان درد دندان عقل در خانه
چگونه از درد دندان عقل جلوگیری کنیم
چشم انداز

علت درد دندان عقل چیست؟

دندان های عقل معمولاً بعد از تمام دندان های بالغ ظاهر می شوند. آنها ممکن است در یک زاویه ناخوشایند ظاهر شوند یا ممکن است برای آنها جای کافی نباشد.
دندان عقل معمولاً هنگامیکه یک فرد بین سنین 17 تا 21 سالگی است در معرض لثه قرار می گیرد و احساس سوزش دندان از طریق لثه ها، می تواند دردناك باشد.
علاوه بر این، به دلیل اینکه دندان های بالغ در حال حاضر توسعه یافته اند اغلب برای دندان عقل در دهان فرد جایی وجود ندارد. این کمبود فضا ممکن است دندان های عقل را در یک زاویه قرار دهد یا گیر کند و به طور کامل خارج نشود
وقتی این اتفاق می افتد دندان های عقل تحت تاثیر قرار می گیرند. دندان های عقل تحت تاثیر قرار گرفته، لثه ها را آسیب می زند چون سطح شکسته می شود و دندان ها به طور کامل خارج نمی شوند. مواد غذایی و باکتری ها می توانند در لثه ها به دام افتاده و منجر به مسائل مختلفی شود از جمله:
بیماری لثه
عفونت ها
آبسه ها
کیست ها

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان درد دندان عقل در خانه

دندان های عقل تحت تاثیر قرار گرفته می تواند باعث درد، تیرکشیدن و تندرنس شود. در نهایت، خارج کردن دندان های عقل می تواند به حل این مشکلات کمک کند.
در عین حال، چند درمان دارویی بدون نسخه و داروهای طبیعی خانگی موجود است.

1. ژل بی حس کننده

ژل دندانپزشکی ممکن است باعث کاهش احساس لامسه و درد شدید شود. این ژل ها بیش از حد در دسترس هستند و حاوی ماده فعال بنزوکائین هستند.
اکثر ژل های دندانی را می توان به طور مستقیم به محل لثه های آسیب دیده در طول روز اعمال کرد. با این حال، برای یک فرد دنبال کردن دستورالعمل های موجود در محصول مهم است. همچنین ممکن است حساسیت به بنزوکائین وجود داشته باشد.

2. ایبوپروفن

ایبوپروفن داروی ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می کند.
مصرف دوز توصیه شده در بسته ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند. همچنین می تواند التهاب لثه های مرتبط با پیشرفت دندان های عقل را کاهش دهد.
ایبوپروفن یا سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) ممکن است موثرترین درمان درد باشد تا فرد بتواند دندانپزشک را برای درمان ببیند.

3. یخ بسته

اعمال یک بسته یخ به فک می تواند به کاهش التهاب کمک کند که در نتیجه ممکن است درد را کاهش دهد. اما استفاده از یخ همچنین می توانید سبب خفگی شود.
یک فرد می تواند برای نگه داشتن یک بسته یخ از یک حوله چای در اطراف آن استفاده کرده و آن را در برابر فک تا 15 دقیقه نگه دارید.
بسته یخ را می توان هر 15 دقیقه ای امتحان کرد تا زمانی که درد کاهش یابد.

4. با آب نمک شستشو دهید

شستشوی دهان با آب نمک چندین بار در روز ممکن است به کاهش علائم مانند درد کمک کند.
آب نمک دارای خصوصیات ضد عفونی کننده طبیعی است. مطالعه سال 2010 نشان داد که شستشو دهان با آب نمک می تواند به کاهش باکتری کمک کند.
گاهی اوقات، ایجاد باکتری در لثه شکسته در اطراف دندان عقل می تواند علت درد باشد. به عنوان مثال، شستشو با آب نمک ممکن است برای درمان عفونت و کاهش ناراحتی کمک کند.
برای شستن با آب نمک، یک فرد می تواند چند قاشق غذا خوری نمک را به یک لیوان آب جوش تازه وارد کند. هنگامی که آب کمی خنک شد می توان آن را در اطراف دهان به مدت چند دقیقه چرخاند و سپس خارج کرد.
فرد ممکن است بخواهد دو یا سه بار در روز دهان خود را با آب نمک شستشو دهد یا تا زمانی که درد شروع به کاهش کند.

5. میخک

تحقیقات در مورد اثربخشی گیاهان برای از بین بردن درد دندان عقل، مثبت است. یک مطالعه سال 2006 نشان داد که به دلیل اثرات خفیف آن، گل میخک به عنوان یک داروی ضد درد موضعی وعده داده شده است.
برای امتحان این درمان خانگی، یک فرد می تواند از گل میخک استفاده کند. اگر از میخک کامل استفاده می کنید آنها باید:
در جای زخم روی دندان عقل که باعث درد می شود قرار دهید
فک خود را بسته نگه دارید بدون جویدن نگه دارید
آن را ترک تا زمانی که درد کاهش یابد و سپس آن را خارج کنید
برای انجام این کار یک فرد می تواند از روغن گل میخک استفاده کند
چند قطره روغن گل میخک را روی یک توپ از پنبه قرار دهید
پنبه را بر روی دندان عقل که باعث درد می شود قرار دهید
پشم پنبه را نگه دارید تا زمانی که درد کاهش یابد و سپس آن را حذف کنید.

6. پیاز

مطالعه 2007 نشان داد که پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این مزایا از پیاز به این معنی است که آنها می توانند به کاهش تورم و مبارزه با عفونت باکتری کمک کنند.
برای استفاده از پیاز به عنوان یک درمان خانگی، فرد باید:
قطعه ای از پیاز را قطع کند
پیاز را در قسمت دهانی که درد دارد بجوید.
چند دقیقه صبر کنید تا درد کاهش یابد و سپس پیاز را بیرون بیاورید
این روند باعث می شود که آب از پیاز به لثه وارد شود تا بتواند التهاب و باکتری را کاهش دهد.

7. کیسه های چای

کیسه های چای باید در دهان قرار داده شود تا به طور کامل محل خنک شوند.
یک مطالعه 2016 نشان می دهد که تانن های موجود در کیسه های چای دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی هستند. این بدان معناست که کیسه های چای ممکن است به کاهش تورم و مبارزه با عفونت باکتری کمک کنند.
برای استفاده از کیسه های چای در یک درمان خانگی، یک فرد باید یک فنجان چای بسازد و جام را در یخچال بگذارید تا کیسه چای در آنجا بماند. هنگامی که چای سرد شد کیسه چای را می توان بیرون آورد و در داخل دهان در محل درد قرار داد.

چگونه از درد دندان عقل جلوگیری کنید

وقتی دندان عقل حکم می کند چیزهای عملی وجود دارد که آنها را می توانید انجام دهید تا احتمال کمتری داشته باشند که لثه ها آلوده شوند. این اقدامات عبارتند از:
تمرین سلامت دهان و دندان: مسواک زدن دو بار در روز، نخ کشی و استفاده از دهانشویه می تواند به کاهش باکتری در دهان که باعث عفونت می شود کمک کند.
مقدار زیادی آب مصرف کنید: این کمک می کند تا غذا و باکتری ها را از دندان ها و لثه ها دور کنید.
اجتناب از غذاهای شیرین: غذاهای شیرین می توانند در داخل لثه شکسته گیر کرده و باعث رشد باکتری ها شوند.

چشم انداز

در حالی که داروهای در این مقاله برای کاهش درد ناشی از دندان عقل، اثبات شده اند آنها تنها راه حل های کوتاه مدت هستند.
هنگامی که دندان های عقل فشرده می شوند دندانپزشک معمولاً توصیه می کند که آنها برداشته شوند.

بیشتر بخوانید: 7 غذای خوب برای سلامت دندان های شما | راه های طبیعی خانگی برای سفید کردن دندان | 8 راه برای محافظت از دندان ها که روزانه می توانید انجام دهید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search