پزشکی

فیبرواسکن کبد - روشی برای اندازه گیری فیبروز کبد

هپاتیت اتوایمیون (AIH) یک بیماری مزمن کبدی با واسطه ایمنی است که می تواند منجر به فیبروز و سیروز شدید شود

الاستوگرافی گذرا (TE, FibroScan) می تواند مراحل فیبروتیک بیماری های مزمن کبدی را با اندازه گیری سختی کبد (LSM) ارزیابی کند مطالعات انجام شده بر روی دقت تشخیص FibroScan برای تشخیص فیبروز در بیماران AIH همچنان محدود است.
یک مطالعه روی 108 بیمار مبتلا به AIH که تحت بیوپسی های کبدی قرار گرفته اند ثبت نام کردند با استفاده از سیستم امتیاز دهی METAVIR به عنوان مرجع، همبستگی رتبه اسپیرمن به منظور بررسی رابطه بین نشانگرها و مراحل فیبروز انجام شد برای ارزیابی دقت تشخیصی، ناحیه تحت منحنی مشخص، عامل گیرنده (AUROC) مورد استفاده قرار گرفت مقادیر برش مطلوب LSM برای پیش بینی مراحل فیبروز محاسبه شد
نتایج
LSMدر مقایسه با سایر نشانگرهای غیر تهاجمی در تشخیص مراحل فیبروز در بیماران AIH برتر بود ارزش AUROC از LSM 0.885 برای مرحله F2 ،0.897 برای مرحله F3 و 0.878 برای مرحله F4 بود. مقادیر خروجی LSM مطلوب 6.27 kPa برای مرحله F2، 8.18 kPa برای F3 و 12.67 kPa برای F4 بود.
نتیجه گیری
FibroScanروش غير تهاجمی ارزشمند برای ارزيابی فيبروز کبدی بيماران مبتلا به AIH است.

دستگاه Fibroscan چگونه کار می کند؟

دستگاه Fibroscan (Echosens) با اندازه گیری سرعت موج برشی عمل می کند در این روش یک موج 50 مگاهرتزی از یک مبدل کوچک در انتهای یک پروب اولتراسوند عبور می کند پروب نیز دارای یک مبدل است که می تواند سرعت موج برشی را در متر به ازای هر کیلوگرم اندازه گیری کند زیرا این موج از طریق کبد عبور می کند سپس سرعت موج برشی می تواند نسبت به سختی کبد تبدیل شود که در کیلوپاسکال بیان می شود اساساً، این تکنولوژی سرعت موج را که از طریق کبد عبور می کند اندازه گیری می کند و سپس این اندازه گیری را به اندازه گیری سختی کبد تبدیل می کند کل فرآیند اغلب به عنوان الاستوگرافی سونوگرافی کبدی نامیده می شود.
پروب دستگاه Fibroscan در فضای بین فک پایین در نزدیکی لوب راست کبد قرار دارد و یک موج 50 مگاهرتزی از یک مبدل کوچک در انتهای پروب به کبد منتقل می شود سپس دستگاه سرعت موج برشی را اندازه می گیرد.
مزایای آزمایش Fibroscan در مقایسه با بیوپسی کبدی چیست؟
بیوپسی کبد به مدت طولانی استاندارد طلایی برای تشخیص فیبروز در کبد است. به طور خاص، بیوپسی کبدی برای ارزیابی بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی (به ویژه کسانی که مبتلا به ویروس هپاتیت B یا ویروس هپاتیت (C) HCV هستند) مورد استفاده قرار می گیرد تا بیماری را بررسی کند و تعیین کند که آیا درمان باید ادامه یابد. معایب بیوپسی این است که این آزمون تهاجمی است نیاز است تا بیمار نیم روز در بیمارستان بستری شود هزینه آن گران است و با خطرات خاصی نظیر درد و خونریزی همراه است. (در حالی که خونریزی ناشی از بیوپسی کبدی غیرمعمول است، زمانی که رخ می دهد خطر بالاتری را ایجاد می کند). علاوه بر این، نمونه های بیوپسی کبد تنها یک قطعه کوچک از کبد است و نمایانگر بقیه کبد نیست. بنابراین، بیوپسی کبد می تواند به خطای نمونه گیری منجر شود که ممکن است منجر به بروز یا کم شدن فیبروز شود خطای نمونه برداری ممکن است تا 25 تا 30 درصد بیوپسی های کبدی رخ دهد. یکی دیگر از محدودیت های بیوپسی کبد این است که متخصصین پاتولوژیست می توانند یک نمونه مشابه را تفسیر کنند که می تواند منجر به اختلاف در ایجاد بیماری های کبدی شود.
با توجه به این محدودیت ها و تمایل بیماران برای جلوگیری از تهاجم، محققان طی 10 سال گذشته برای انجام تست های غیر تهاجمی که می توانند فیبروز کبدی را اندازه گیری کنند بسیار کار کرده اند. Fibroscan یکی از این آزمایش هاست و در مقایسه با بیوپسی کبدی چندین مزیت دارد. از آنجا که Fibroscan یک تست غیر غیر فعال است می توان آن را در نقطه مراقبت انجام داد هیچ دردی وجود ندارد و آرام سازی لازم نیست. همچنین آزمایش فقط 5-7 دقیقه انجام می شود به طور معنی داری ارزان تر از بیوپسی کبد است و هیچ عارضه ای با آن وجود ندارد. در نهایت، نتایج آزمون به صورت لحظه ای است بنابراین پزشکان می توانند از آنها برای تصمیم گیری در طی بازدید بیمار استفاده کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کدام بیماران کاندید مناسب برای آزمایش Fibroscan هستند؟

NIA Fibroscan یک آزمایش مفید در تقریباً هر بیمار است که در آن یک پزشک ممکن است به مرحله فیبروز کبدی برسد. اشکال اصلی آزمایش Fibroscan اینست که نمی توان آن را در تمام بیماران انجام داد. محدودیت های فنی آزمون، استفاده از آن
در بیماران مبتلا به آسیت، افرادی که شدیداً چاق هستند و یا بیمارانی که دارای مقادیر زیادی چربی در دیواره قفسه سینه می باشد. در این گروه ها، هر دو تست نمی تواند انجام شود و یا نتایج قابل اعتماد نیست. قابلیت اطمینان و بازتولید در الاستوگرافی با Fibroscan به خوبی مشخص شده است و لازم است تا اطمینان حاصل شود که این نیازهای فنی برای رسیدن به نتایج اسکن قابل قبول است.
چه روش های غیر تهاجمی می تواند پزشکان را به مرحله فیبروز کبدی برساند؟ برای اندازه گیری شدت کبد، از جمله آزمایشات رادیولوژیک و آزمایش های بیومارکر سرم، می توان از روش های غیر تهاجمی دیگر استفاده کرد یکی از روش های رادیولوژیک برای اندازه گیری فیبروز کبدی، تشدید مغناطیسی (MR) است مزیت MR elastography این است که برای اندازه گیری سختی کبد بسیار دقیق است با این حال، این آزمایش مستلزم انجام آزمایش اسکن تصویری MR است و بنابراین نمی تواند در حین مراقبت انجام شود آزمایش تحریک نیروی رزونانس آکوستیک یکی دیگر از روش های رادیولوژیکی برای اندازه گیری فیبروز کبدی است اما این روش هنوز در حال انجام ارزیابی است و هنوز هم به طور گسترده ای برای استفاده بالینی در ایالات متحده یا اروپا استفاده نشده است.
علاوه بر تست های رادیولوژیک، چندین تست غیر تهاجمی از بیومارکرهای سرم برای تعیین فیبروز کبدی استفاده می کنند این آزمایش ها از این واقعیت استفاده می کند که تغییرات در سفتی کبد منجر به تغییر قابل اندازه گیری در نشانگرهای زیستی تولید شده توسط کبد می شود آزمایشهای بیومارکر سرم 1 یا بیشتر این نشانگرهای زیست شناختی را اندازه گیری می کنند و سطوح بالای آن نشانگرهای بیومارکرهای مرتبط با فیبروز را دنبال می کنند شایع ترین آزمایش های سرم برای تنظیم فیبروز کبدی عبارتند از: HepaScore، FibroSure، شاخص FIB-4 و آزمایش فیبر کبدی اروپا است.
مطالعات متعددی، اثربخشی این آزمایشهای بیومارکر سرم را مورد بررسی قرار داده است هر دو به لحاظ نحوه مقایسه آنها با فیبراسکن و نحوه عملکرد آنها در هنگام استفاده در فیبراسکن استفاده شده است این مطالعات نشان داده است که تمام این فن آوری ها برای مرحله بندی بیماران بدون فیبروز یا حداقل فیبروز، بسیار خوب عمل می کنند به همین ترتیب، همه آنها در بیماران مبتلا به فیبروز پیشرفته یا سیروز کبد بسیار خوب هستند با این حال، هنگامی که برای ارزیابی بیماران با سطح متوسط (مرحله متاویر (F2 استفاده می شود این آزمایشات دارای ویژگی های متغیر عملکردی هستند و انجام بیوپسی کبدی نیز انجام نمی شود.
یک نکته کلیدی برای به یاد آوری این است که آزمایشهای زیست شناسی و آزمایش های رادیولوژیکی، متقابلا منحصر به فرد نیستند و بسیاری از دستورالعمل ها توصیه می کنند که پزشکان هر دو آزمایش سرم و فیبراسکن را انجام دهند هنگامی که هر دو آزمون بیماری ملایم یا بدون بیماری را نشان می دهند نتیجه ترکیب هر دو حساس و خاص است و پزشکان می توانند در این نتیجه مطمئن باشند به همین ترتیب، هنگامی که هر دو آزمون نشان دهنده بیماری پیشرفته یا قابل توجه است این نتیجه دارای حساسیت بالا، خاصیت بالا و ارزش پیش بینی بالا است بنابراین، پزشکان نباید فیبراسکن و آزمایش های بیومارکر سرم را به عنوان فن آوری های رقابتی در نظر بگیرند در عوض، آنها باید به عنوان تکنولوژی مکمل شناخته شوند.

در حال حاضر دستگاه Fibroscan در کجا موجود است؟

دستگاه Fibroscan تقریباً در همه جای دنیا در کنار ایالات متحده در دسترس است. آزمایش Fibroscan در سراسر اروپا رایج است و همچنین در آمریکای جنوبی، کانادا و آسیا، از جمله چین و ژاپن انجام می شود. در بسیاری از این مناطق، آزمایش Fibroscan به طور گسترده ای پذیرفته شده است. علاوه بر این، هر دو انجمن اروپایی مطالعه کبد و انجمن آسیایی اقیانوس آرام برای مطالعه کبد توصیه ارزیابی اولیه از بیماران مبتلا به کبد با استفاده از تست های غیر تهاجمی مانند آزمایش های سرمی و یا Fibroscan را به جای بیوپسی کبدی انجام می دهند.
آیا دستگاه Fibroscan برای استفاده در ایالات متحده مورد تایید قرار گرفته است؟
بله، مطالعات ثبت نام Fibroscan تکمیل شده است و این دستگاه برای تأیید به اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ارسال شده است. این برنامه در حال حاضر تحت بررسی است.

آیا FDA دستگاه Fibroscan را در ایالات متحده برای مدیریت بیماران مبتلا به هپاتیت تایید کرده است؟

بله، در دسترس بودن دستگاه Fibroscan - در ترکیب با ظهور درمان های جدید برای HBV و HCV - احتمالا نیاز به بیوپسی کبدی را کاهش می دهد. در صورتی که پزشکان قادر به درمان بیش از 75-80٪ از بیماران با استفاده از درمان های کمتر سمی باشند روند بیماری کبد، روند نزولی می باشد که این روند با رژیم های جدید درمان هپاتیت در حال توسعه است. در این سناریو، توانایی حذف سیروز بیشتر اهمیت پیدا می کند و هر دو فیبروسکن و سایر تکنولوژی های غیر تهاجمی می توانند سیروز را از بین ببرند و یا بهتر از بیوپسی کبدی باشند. بنابراین، آزمایش Fibroscan و آزمایش بیومارکر سرم می تواند در ترکیب به منظور حذف بیماران مبتلا به سیروز، برای اجتناب از بیوپسی در بسیاری از بیماران شده است نشان داده شده است که بیماران مبتلا به سیروز نیاز به غربالگری مناسب با آندوسکوپی و سونوگرافی برای سرطان کبد دارند در حالی که بیماران بدون سیروز می تواند درمان را ادامه دهد هنگامی که Fibroscan مورد تایید قرار می گیرد به احتمال زیاد به عنوان یک ابزار غربالگری در همه بیماران مبتلا به بیماری کبد مورد استفاده قرار می گیرد.
زمینه:
هپاتیت اتوایمیون (AIH) یک بیماری التهابی کبدی مزمن با امولسیونی است که توسط هپاتیت رابط، پاسخ به استروئید ها، تولید آنتی بادی، افزایش سطح ترانس آمیناز و هیپرگاماگلوبولینمی مشخص می شود AIH می تواند منجر به سیروز، کارسینوم کبدی، نارسایی کبدی و مرگ شود با توجه به گروه هپاتیت بین المللی( Autoimmune (IAIHG، تشخیص AIH براساس ترکیبی از ویژگی های بیوشیمیایی، ایمونولوژیک و بافت شناسی و حذف هپاتیت ویروسی است.
بیوپسی کبدی معیار استاندارد برای ارزیابی فیبروز است دستورالعمل بیوپسی را در بیماران مبتلا به AIH برای تشخیص و تصمیم گیری در مورد درمان بیشتر توصیه می کند مدت طولانی فعالیت التهابی منجر به فیبروز کبدی می شود میزان فیبروز ممکن است برای ارزیابی پاسخ به درمان استفاده شود نشانگرهای بیوشیمیایی می توانند پاسخ درمان در طول درمان را منعکس کنند اما نمی توانند فیبروز کبدی را منعکس کنند با این وجود، با توجه به معیار استاندارد، بیوپسی کبدی به دلیل محدودیت هایی که شامل خونریزی و هزینه دارد به طور گسترده ای پذیرفته نشده است زیرا استفاده از بیوپسی کبدی به عنوان یک روش معمول برای تشخیص و کنترل فیبروز و سیروز است.
بسیاری از نشانگرهای غیر تهاجمی برای ارزیابی فیبروز کبدی و سیروز در عمل بالینی اعمال شده اند از جمله نسبت آسپارتات به ترانس آمیناز به پلاکت (APRI)، شاخص فیبروز بر اساس 4 عامل (FIB-4)، آسپارتات نسبت آمینوترانسفراز (AST) / آلانین آمینو ترانسفراز (ALT) (AAR) و شاخص نسبت AAR / پلاکت. (AARPRI) این شاخص ها آسان و ارزان هستند زیرا می توانند نشانگرهای معمول سرم مانند سن، تعداد پلاکت ها و غلظت ALT و AST سرم را اندازه گیری کنند این نشانگرهای غیر تهاجمی می تواند سیروز را در هپاتیت مزمن ویروسی و بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) تشخیص دهد با این حال، توانایی آنها برای تشخیص مراحل اولیه فیبروز کبدی و سیروز کبدی بیماران مبتلا به AIH هنوز مشخص نیست.
نتیجه:
دستگاه فیبروسکن سفتی کبد شما را اندازه گیری می کند این سرعت ارتعاش (پالس) را که از طریق کبد شما حرکت می کند اندازه گیری می کند کل آزمون حدود 15 دقیقه است فیبروسکن مانند یک دستگاه سونوگرافی است.

نمره فيبروسكن ها به چه معناست؟

در نمره بالاتر بیشتر احتمال دارد که کبد شما فیبروز یا سیروز داشته باشد.
5 - 7.4 حداقل فیبروز را نشان می دهد.
5 - 9.4فیبروز متوسط را پیشنهاد می کند.
9.5یا بالاتر فیبروز شدید یا سیروز را نشان می دهد.
در نتایج فیبرواسکن f0, f1, f2فالو (پیگیری) انجام می شود ولی بیوپسی نیاز ندارند فیبرواسکن کبد f3 و بالاتر حتماً بیوپسی شود.
برای محاسبه انلاین نمره فیبروز کبد از ماشین حساب فیبروز 4 (FIB-4) استفاده می شود.

توجه: جهت دریافت رژیم غذایی برای کبد چرب و راهنمایی های لازم فرم درخواست رژیم غذایی برای کبد چرب را در سایت پر نمایید تا رژیم غذایی مناسب برایتان ارسال شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مهدی م

سلام مطالبش خیلی کلی وتکمیل نبودن
اطلاعات من کامل نشد

  پیوست ها
 

  1. جعفر منافپور

با سلام لطفا نتایج بررسی فیبرو و اسکن و الاستور گرافی کبد به فارسی ترجمه شود و بیمار بتواند خودش نیز اگاهی حداقل یابد .

  پیوست ها
 

  1. علی

سلام خانم بنده بر اساس فایبرزاسکن که انجام داده
Metavir score:f3میباشد لطفا یه رژیم مناسب این وضعیت برایم ارسال بفرمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search