پزشکی

سرفه بعد از غذا؛ علل، درمان و پیشگیری

سرفه یک واکنش معمولی از بدن است که در تلاش برای تشخیص تحریک کننده ها از راه های هوایی است. هنگام غذا خوردن بعضی از خوردنی ها باعث تحریک می شود و این می تواند منجر به سرفه شود اگر سرفه پس از خوردن اغلب اتفاق می افتد مردم باید با یک پزشک برای تعیین یک علت سرفه مشورت کنند.

هنگامی که علت شناخته شود فرد می تواند تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد کند یا با داروها درمان کند. تشخیص این مشکل از راه دور دشوار است اما مواردی وجود دارد که می توان برای کمک به وضعیت شما انجام داد. بسیاری از مردم پس از خوردن غذا سرفه دارند. ممکن است پس از هر وعده غذا یا فقط گاهی اتفاق بیافتد. علل متعددی از جمله ریفلاکس اسید، آسم، آلرژی غذایی و دیسفاژی وجود دارد که اشاره به مشکل بلعیدن است. اغلب علل با تغییر رژیم غذایی و عادات غذایی یا مصرف داروها قابل درمان هستند. برخی از شایع ترین علل سرفه بعد از غذا عبارتند از
ریفلاکس اسید (GERD یا LPR)
حساسیت غذایی
آسم
دیسفاژی
پنومونی آسپیراسیون
عفونت ها

1. ریفلاکس اسید و شرایط مرتبط با آن

ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به مری باز می گردد. گاهی اوقات پس از خوردن یا نوشیدن دریچه مری به معده به طور کامل بسته نمی شود به این ترتیب اسید از معده شما به سمت مری شما حرکت می کند. و این مری شما را آزار می دهد که ممکن سبب سرفه شود.
سایر علائم ریفلاکس اسید عبارتند از:
گلو درد
طعم تلخ در پشت گلو
طعم تلخ در دهان شما
احساس سوزش در قفسه سینه، معروف به سوزش سر دل
بیماری ریفلاکس معده (GERD)
GERD یک فرم مداوم و شدیدتر از ریفلاکس اسید است. سرفه مزمن، به ویژه پس از خوردن غذا، یک نشانه شایع است.
سایر علائم GERD عبارتند از:
داشتن ریفلاکس اسیدی حداقل دو بار در هفته
حالت تهوع یا استفراغ
مشکل بلع
خس خس کردن
آروغ زدن
ریفلاکس لارنگوفارنکس (LPR)
LPR، گاهی اوقات به عنوان ریفلاکس خاموش است زیرا ان علائم ریفلاکس مرسوم را ندارد نوعی از GERD است که اسید معده را از طریق مری به حنجره یا حتی بینی شما منتقل می کند. شما می توانید LPR با یا بدون GERD داشته باشید. LPR می تواند موجب سرفه در طول و بعد از غذا شود. شما همچنین ممکن است هنگام بیدار شدن، صحبت کردن یا خندیدن سرفه کنید.
علائم LPR عبارتند از:
خشونت صدا
دائما نیاز به پاک کردن گلویتان دارید
احساس چیزی که از بینی در پشت گلویتان می ریزد به نام قطرات پشت بینی نامیده می شود.
اگر علائم LPR دارید با پزشک خود صحبت کنید. LPR درمان نشده ممکن است در نهایت منجر به اختلالات صوتی یا زخم های دهان شود بنابراین درمان اولیه کلید است.
درمانی برای ریفلاکس اسید، GERD یا LPR وجود ندارد اما داروهای خاص و درمان های خانگی می تواند به شما در درمان علائم کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. عفونت های تنفسی

بسیاری از سرفه ها بواسطه عفونت های تنفسی فوقانی ایجاد می باشند اما معمولاً این سرفه ها ظرف دو تا سه هفته پاک می شود. هر سرفه ای که 8 هفته یا بیشتر طول می کشد مزمن می شود. سرفه مزمن پس از خوردن می تواند به علت عفونت باشد که هرگز به درستی درمان نشده است.
سرفه ای که به علت عفونت ناشی می شود صداهای خشن، خشک، کوتاه و ماندگار دارد. این سرفه باعث التهاب در راه هوایی می شود که می تواند منجر به سرفه بیشتر شود.
درمان سرفه های ناشی از عفونت دشوار است زیرا چرخه التهاب و سرفه مانع از بهبودی می شود. اگر سرفه از بین نرود پزشک ممکن است از ضد التهاب هایی مانند استروئیدهای خوراکی یا استنشاقی استفاده کند.

3. آسم

آسم یک بیماری مزمن است که بر ریه ها اثر می گذارد. این می تواند خس خس، تنگی قفسه سینه و سرفه ایجاد کند. آسم معمولاً در دوران کودکی شروع می شود اما زمانی که شما بزرگتر می شوید می توانید آن را نیز مشاهده کنید. سرفه ناشی از آسم معمولاً در اواخر شب یا در اوایل صبح بدتر است.
علائم آسم در طی یک حمله بدتر می شود. بسیاری از چیزهایی که می تواند حمله آسم را شامل می شود از جمله سولفیت ها، که در آبجو و شراب و همچنین میوه های خشک و سبزیجات، ترشی پیاز و نوشیدنی های ملایم یافت می شود. اگر تمایل به سرفه دارید پس از خوردن یا نوشیدن هر یک از اینها، آسم می تواند شروع شود. شما اغلب می توانید به راحتی آسم را با استفاده از داروها و اجتناب از عوامل مؤثر بر آسم کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک حمله آسم را درمان کنیم؟ 

4. آلرژی غذایی

هنگامی که کسی حساسیت به مواد غذایی دارد سیستم ایمنی بدن خود را بیش از حد تحت تاثیر قرار می دهد که به نظر می گذارد یک ماده مضر است. افراد ممکن است علاپم زیر را تجربه کنند:
خستگی
تنگی نفس
آبریزش بینی
آنافیلاکسی
غذاهای رایج که مردم به ان حساسیت دارند:
شیر
سویا
بادام زمینی
آجیل درخت
تخم مرغ
حلزون صدف دار
مردم می توانند آلرژی به یک یا چند غذا داشته باشند. اگر فرد به علت آلرژی غذایی سرفه کند ضروری است که آنها غذاهای شروع کننده سرفه را تشخیص دهند.
یک پزشک می تواند به دقت مواد غذایی که باعث واکنش می شود را پیدا کند.
آلرژی غذایی معمولاً هنگامی ایجاد می شود که شما یک کودک هستید اما در هر سنی ممکن است رخ دهد حتی ممکن است به یک غذای سالم آلرژی داشته باشید. آلرژی غذایی معمولاً باعث ایجاد حساسیت در عرض دو ساعت پس از خوردن غذا می شود.
علائم واکنش آلرژیک از فرد به فرد متفاوت است و گاهی اوقات بر سیستم تنفسی، باعث سرفه شما می شود. سایر علائم تنفسی آلرژی غذایی شامل خس خس سینه و تنگی نفس است. در موارد نادر، آلرژی غذایی ممکن است منجر به آنافیلاکسی شود که تهدید کننده زندگی است که نفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اطمینان حاصل کنید که شما می دانید که چگونه آن را تشخیص دهید بنابراین شما می توانید درمان فوری دریافت کنید.

5. دیسفاژی

افراد با دیسفاژی با داشتن مشکل بلع مراجعه می کنند اگر دچار دیسفاژی هستید بدن شما زمان و تلاش بیشتری را برای انتقال مواد غذایی و مایع به معده می گیرد و سبب بلع دردناک یا تقریباً غیرممکن می شود. این می تواند منجر به سرفه یا زخم شدن در هنگام بلع شود. دیسفاژی همچنین می تواند باعث احساس غذا در گلویتان شود و باعث سرفه شود.
بسیاری از بیماری ها ممکن است باعث اختلال در ریفلاکس اسید و GERD شود. با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که علت دیسفاژی چیست؟ گاهی اوقات تمرینات ساده برای حل مشکل کافی است. در موارد جدی تر، شما ممکن است نیاز به یک روش آندوسکوپی یا جراحی داشته باشید.

6. پنومونی آسپیراسیون

گاهی اوقات قطعات کوچک غذا یا قطره های مایع به ریه ها وارد می شوند و در آنجا می توانند باکتری ها را وارد کنند. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که چیزی را ببلعید و آن از "سوراخ اشتباهی پایین برود". ریه های سالم معمولاً خودشان پاک می شوند اما اگر این کار را نکنند این باکتری ها می توانند وضعیتی جدی به نام پنومونی آسپیراسیون ایجاد کنند. داشتن ریفلاکس اسید یا دیسفاژی خطر ابتلا به پنومونی آسپیراسیون را افزایش می دهد.

چه وقت نیاز است نا به یک دکتر مراجعه نماییم

یک سرفه که بیش از 2 هفته باقی می ماند یا هیچ علت آشکاری ندارد باید توسط یک دکتر ارزیابی شود.
هر کسی که پس از خوردن سرفه را تجربه کند باید یک دکتر را ببیند. با این حال، توصیه می شود یک دکتر را برای سرفه بعد از غذا را ببینید.
آن اغلب اتفاق می افتد
بیش از 2 هفته طول می کشد
دلیل سرفه ناشناخته است
خون در موکوس وجود دارد
فرد مبتلا به سرفه سیگاری فعال است
سرفه بدتر می شود
شخص مبتلا به سرفه علائم دیگر را تجربه می کند

درمان و پیشگیری از سرفه بعد از غذا

درمان بر اساس علت متفاوت است. درمان ممکن است به سادگی با اجتناب از مواد غذایی مشتق شده یا درمان بیماری با داروها انجام شود.
درمان اغلب به پیشگیری کمک می کند. مراحل جلوگیری از سرفه بعد از خوردن یا نوشیدن عبارتند از:
صرف نظر از اینکه پس از غذا خوردن چه باعث سرفه شما می شود برخی از اقدامات ساده ممکن است به کاهش سرفه و اجتناب از عوارض مانند پنومونی آسپیراسیون کمک کند:
به آرامی غذا بخورید.
آب بیشتر در طول وعده های غذایی بنوشید.
مواد غذایی را برای تعیین علت سرفه ردیابی کنید.
یک دفتر خاطرات غذایی بخرید و هر غذایی را که باعث سرفه شما می شود را علامت بزنید.
در طی یک حمله سرفه غذا نخورید - این می تواند منجر به خفگی شود.
تمام داروهای خود را مصرف کنید مخصوصاً اگر برای ریفلاکس اسید یا آسم نسخه شده باشد.
هنگام غذا خوردن یک لیوان آب در اطراف خود نگه دارید و مقدار زیادی مزمزه کنید.
سرفه مرطوب بعد از غذا علائم پنومونی آسپیراسیون است. همچنین ممکن است موکوس را که به نظر سبز یا خونین می رسد سرفه کنید. سایر علائم عبارتند از:
بلع دردناک.
سرفه یا خستگی پس از غذا خوردن.
سوزش سر دل.
تب که تا یک ساعت پس از خوردن شروع می شود.
پنومونی تکرارپذير.
بزاق اضافی.
احتقان پس از خوردن یا نوشیدن.
تنگی نفس یا خستگی هنگام خوردن یا نوشیدن.
پنومونی آسپیراسیون بدون درمان ممکن است باعث مشکلات جدی مانند آبسه ریه یا نارسایی تنفسی شود. اگر ممکن است فکر کنید که سرفه به علت پنومونی آسپیراسیون است با پزشک خود در اسرع وقت صحبت کنید.
در پایان
چندین چیز پس از غذا خوردن باعث سرفه می شود و بیشتر آنها درمان و مدیریت آسان است. پیگیری علائم اضافی را داشته باشید و با پزشک خود مشورت کنید تا علت اصلی را دریابید.

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث سرفه بعد از غذا خوردن می شود؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (8)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. سید حسین

سلام آقای دکتر
من بعد از اب خوردن سرفه میکنم و احساس خفگی میکنم. یک راه حل برای من نشون بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سید حسین
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا معاینه حلق انجام شود

  پیوست ها
 

 1. معصومه

سلام آقای دکتر
بنده بعد از خوردن غذا و همچنین در هنگام خواب سرفه می کنم لطفا یک راه حل برام نشون بدید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    معصومه
 1. 5 / 5

سلام شما دارای رفلاکس معده هستید این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. محمد
 1. 4.5 / 5

من برای بیماری اعصاب به پزشک همویوپات مراجعه کردم ولی بعد از مدتی دچار سرفه شدم. الان حدود ده سال است که با مشکلات گلو دست و پنجه نرم می کنم و این اواخر بعد از خوردن هر وعده غذایی دچار سرفه و تحریک سرفه می شوم. برای درمان چه باید بکنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد
 1. 5 / 5

سلام احتمال الرژی وجود دارد نزد پزشک بروید تا داروی الرژی برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. نعمتی
 1. 3 / 5

سلام اقای دکتر برادر من سالهاست بعداز غذاخوردن سرفه میکند واستفراغ میکند.هرآزمایش و دکتری هم رفته هیچ تشخیصی نداده اند.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نعمتی
 1. 5 / 5

سلام احتمال رفلاکس معده وجود دارد
وعده های غذایی را بیشتر کنید ولی مقدار آن را کم نمایید
تا 2 ساعت بعد غذا دراز نکشد
از یک ضد اسید استفاده نماید
غذای چرب و پر ادویه استفاده نکند

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search