پزشکی

5 نشانه از مشکلات ریه (بیماری های ریوی)

انواع مختلفی از مشکلات ریه وجود دارد اما همه آنها تا حدودی بر روی عملکرد ریه اثر می گذارند. این به این معنی است که حرکت هوا از طریق ریه ها و تبادل گازها تا حدودی درگیر است.

در نتیجه، بسیاری از علائم شایع در بسیاری از این شرایط ریه وجود دارد چه این عفونت مانند پنومونی و یا سرطان ریه باشد . چشم انداز این شرایط می تواند با درمان اولیه به طور چشمگیری بهبود یابد. بنابراین مهم است که این علائم و نشانه ها را شناسایی کرده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات ریه چیست؟

مشکلات ریه مربوط به هر اختلالی یا بیماری است که بر عملکرد ریه اثر می گذارد. معمولاً این شامل کمترین قسمت راههای هوایی برونش و برونشیل ها می شود. این لوله ها اجازه می دهند تا گازها به داخل و خارج از ریه منتقل شوند. بنابراین بیماری های برونش و برونشویل ها اغلب بر ریه و برعکس تاثیر می گذارد. نوع مشکل ریه ممکن است متفاوت باشد. برخی از شرایط موجب التهاب ریه ها می شود بعضی دیگر سبب تشدید بافت ریه یا رشد های غیر طبیعی می شود.
صرف نظر از نوع مشکل ریه، عملکرد ریه همیشه تا حدودی تحت تاثیر قرار می گیرد. ریه ها اندام های حیاتی هستند. بنابراین اگر عملکرد ریه بطور قابل توجهی آسیب دیده باشد می تواند منجر به مرگ شود. برخی از شرایط حاد هستند که ناگهان بوجود می آیند و اغلب به سرعت و با درمان یا بدون درمان حل می شود. شرایط دیگر مزمن هستند و می توانند برای ماه ها، سال ها یا حتی یک عمر حفظ شوند. بیشتر موارد مزمن در طول زمان بدتر می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نشانه ها و علائم مشکلات ریوی

تفاوت بین راه های هوایی و ریه اغلب تنها با نشانه و علائم موجود دشوار است. بنابراین مهم است که با یک متخصص پزشکی مشورت کنید و تحقیقات تشخیصی لازم را انجام دهید. با این حال، علائم و نشانه های زیر ممکن است ساده ترین نقطه باشد و می تواند به شناسایی یک مشکل احتمالی در مراحل اولیه کمک کند.

سرفه

سرفه راه بدن برای سعی در از بین بردن تحریک کننده، از راه های هوایی یا ریه ها است. گیرنده های کوچک شناخته شده به عنوان گیرنده های تحریک کننده ریه هستند که باعث تحریک رفلکس سرفه می شوند. گاهی اوقات این گیرنده ها توسط تحریک کنندگان قانونی یا تهدید به وجود می آیند. با این حال، آن می تواند پیش از موعد نیز زمانی رخ می دهد که بیماری های هوایی یا ریه وجود دارد. سرفه سپس بوجود می آید
سرفه را می توان به عنوان یک سرفه مرطوب (سرفه خلط دار) یا سرفه خشک (سرفه غیر خلط دار) توصیف کرد. این به سادگی نشان می دهد که تولید موکوس در سرفه مرطوب وجود دارد در حالیکه در یک سرفه خفیف، هیچ مخاطی وجود ندارد. مخاطی که تولید می شود به عنوان خلط شناخته می شود. موکوس می تواند رنگ متفاوت باشد که می تواند علت احتمالی برخی از علل را بیان کند. گاهی اوقات سرفه خونی است که به عنوان هموپتیزی شناخته می شود.

دشواری تنفس

در بسیاری از مشکلات ریه ها، درجه سختی تنفسی وجود دارد. این به معنای تنگی نفس است. در بعضی از شرایط، پس از فعالیت شدید، تنها کوتاهی تنفس وجود دارد که به عنوان تنگی نفس فعالیتی نامیده می شود. در شرایط دیگر دشواری تنفس همیشه در همه وقت وجود دارد حتی در حالت استراحت و تنها با فعالیت بدنی بدتر می شود. این به معنای تنگی نفس در حالت استراحت است و معمولاً نشانه ای از وضعیت شدیدتر است.
ضعف تنفس ممکن است تنها در موقعیت های خاص حضور داشته باشد. به عنوان مثال، ارتوپنه اصطلاح پزشکی برای تنفس است که در حال دراز کشیدن است و با نشستن یا ایستادن راحت می شود. مخالف پلاتی پنه است که نفس نفس هنگام ایستادن اتفاق می افتد اما با دراز کشیدن راحت می شود. تنگی نفس شبانه روزی (PND) دشواری تنفسی است که پس از 1 تا 2 ساعت دراز کشیدن اتفاق می افتد اما با نشستن یا ایستادن راحت می شود.

صداهای تنفس غیر طبیعی

یکی دیگر از نشانه های بیماری های تنفسی، صداهای تنفسی غیر طبیعی است. این ممکن است همیشه از ریه ها نباشد. گاهی اوقات مشکلات راه هوایی نیز می توانند این صداهای تنفس غیر طبیعی را ایجاد کنند. صدای ویز صدای سوت زدن است که معمولاً هنگام خروج هوا بلندتر از زمان استنشاق است.
Rhonchi صداهای تنفسی با پرتاب کم است که ممکن است هنگام استنشاق یا بیرون دادن شنیده شود. اکثر این صداها با بیماری های دستگاه تنفسی رخ می دهند اما همچنین می توانند در مشکلات ریه رخ دهند. Crackles (همچنین به عنوان rales شناخته می شود) یک نوع خش خش است که در بیماری ریه بیشتر شایع است. هنگامی که گفتار و یا یک زمزمه با صدای بلند با استتوسکوپ شنیده می شوند به ترتیب به عنوان برونکوفونی یا petriloquoy زمزمه می شوند. همراه با کاهش صداهای تنفسی، نشانه هایی از مشکلات ریه است.

الگوی تنفس غیر طبیعی

اکثر مردم در حدود 12 تا 20 بار در دقیقه نفس می کشند. به طور طبیعی، میزان تنفس با تمرین فیزیکی یا استرس عاطفی افزایش می یابد اما برای دوره های کوتاه مدت. به همین ترتیب میزان نفس می تواند در هنگام خواب نیز کاهش یابد. با این حال، در مشکلات ریه اختلالات ثابت در نرخ تنفس وجود دارد. این ممکن است بیش از حد سریع یا خیلی آهسته باشد و در بعضی شرایط حتی می تواند برای مدت کوتاهی نیز متوقف شود.
تاکی پنه نرخ تنفس سریع است به این معنی که فرد سریعتر از حد نرمال نفس می زند. برادی پنه به این معنی است که یک شخص آهسته تر از حد معمول نفس می کشد. آپنه که در آن تنفس متوقف می شود. هیپرپنه، جایی است که فرد معمولاً عمیق تر نفس می زند اما نه لزوماً سریع تر. هیپرونتیلاسیون جایی است که تنفس غیر عادی است به این معنی که دیوکسید کربن بیش از حد از بدن خارج می شود و توازن گاز در جریان خون را خراب می کند.

رنگ پریده یا تغییر رنگ پوست متمایل به آبی

رنگ پوست به علت رنگ قرمز رنگ خون در رگ های خونی سطحی است. این قرمزی پوست می تواند توسط سطوح اکسیژن در جریان خون تحت تاثیر قرار گیرد. هنگامی که مشکلات ریه وجود دارد باعث تخریب اکسیژن مناسب خون می شود این می تواند بر رنگ پوست تاثیر بگذارد. این ممکن است به عنوان رنگ پریدگی پوست دیده شود.
اصطلاح پزشکی برای این رنگ پریدگی pallor است. اگر اکسیژن خون به شدت در معرض خطر باشد ممکن است تغییر رنگ آبی رنگ پوست ایجاد شود. گاهی اوقات ممکن است در اندام هایی مانند دست و پا یا لب ها قابل مشاهده باشد. این رنگ صورتی به عنوان سیانوز شناخته شده است و نشانه بسیار جدی است.

علائم و نشانه های دیگر

علائم و نشانه های دیگر نیز ممکن است مشهود باشد. این شامل:
خستگی و یا بی قراری
ناهنجاریهای دیواره سینه
کلابینگ انگشتان دست
ناهنجاری های ناخن

بیشتر بخوانید: پنومونی - عفونت ریه | آمبولی ریوی - لخته خون در ریه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. شوشتری
  1. 5 / 5

سلام . در ابتدا میخواستم بابت سایت به این خوبیتون تشکر کنم .
فرزندم 31 ماهشه قدش 90 وزنش 13.5 .و مشکل رفلاکس شدید داره لطفا راهنمایی کنید آیا این موضوع در قدش تاثیر داره
با سپاس فراوان

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search