پزشکی

پنومونی - عفونت ریه

پزشک ریهذات الریه یک عفونت تنفسی تحتانی شایع است که می توانید به راحتی آن را از منابع مختلف دریافت کنید شناخت نوع و علت ذات الریه می تواند کمک کند تا بدانید که چگونه بیماری را درمان و یا از آن جلوگیری کنید بینی انسان برای محافظت از میکروب ها، گرد و غبار و دیگر عوامل عفونی از مخاط و مو پوشیده شده است هنگامی که مخاط بینی قادر به جلوگیری از چنین اتفاقی نیست این عوامل عفونی به اندام های داخلی وارد و تقسیم فراوان انجام داده و منجر به بیماری می شوند.

ذات الریه یک عفونت ریه است که می تواند شما را بسیار بد حال کند شما ممکن است سرفه، تب و تنفس سخت هم پیدا کنید برای اکثر افراد، ذات الریه می تواند در خانه درمان شود و اغلب در 2 تا 3 هفته پاک می شود اما افراد مسن، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های دیگر می تواند بسیار بدحال شده و ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند شما می توانید ذات الریه را در زندگی روزانه مانند (مدرسه یا محل کار ) دریافت کنید که به آن پنومونی مرتبط با جامعه می گویند شما همچنین می توانید آن را زمانی که در یک بیمارستان و یا اتاق پرستاری هستید دریافت کنید که به آن پنومونی بیمارستانی گفته می شود که ممکن است شدید تر باشد.
علل شایع پنومونی
انواع پنومونی
عوامل خطر پنومونی
علائم پنومونی - عفونت ریه
درمان پنومونی - عفونت ریه
پیشگیری از پنومونی

علل شایع پنومونی

باکتری ها - باکتری های خاص از قبیل استرپتوکوک پنومونیه می تواند پس از یک حمله سرماخوردگی سبب پنومونی شود که استراحت در رختخواب، همراه با درمان مناسب از جمله درمان عفونت های باکتریایی مورد نیاز است در موارد دیگر، باکتری های اکتسابی از جامعه و برخی از باکتری ها مانند میکروب ها نیز می تواند سبب ذات الریه شود اگر چه ذات الریه ناشی از مایکوپلاسما شدید نیست اما هنوز هم ممکن است عواقب ویرانگر داشته باشد.
ویروس ها - ویروس های مسئول ایجاد آنفولانزا در صورت عدم درمان مناسب، و یا در شرایطی مانند (HIV  ) که ایمنی فرد به خطر بیافتد می توانند پنومونی شدید ایجاد کنند ویروس آنفولانزا علت ذات الریه شناخته شده است و سبب حملات حاد تنفسی می شود اما معمولا سینه پهلوهای ویروسی به شدت باکتریایی نیستند.
قارچ - پنومونی قارچی معمولا در افرادی که غذای آلوده یا مواد زائد مانند مدفوع پرنده و یا گوشت آلوده به قارچ را مصرف می کنند گزارش شده است مشاهده شده است که افراد، با سیستم ایمنی آسیب پذیر و ضعیف در معرض خطر بسیار بالاتر ابتلا به بیماری های شدید، نسبت به افراد با ایمنی بدن سالم می باشد.
پنومونی اکتسابی از امکانات مراکز درمانی
پنومونی ایجاد شده در بیمارستان
در بیمارستان، بی دقتی، بهداشت ضعیف و یا خطا در ضد عفونی می تواند سبب پنومونی شود. این نوع از پنومونی که توسط گونه ای خاص از میکروب های بیماری زا رخ می دهد معمولا در برابر دارو مقاوم  هستند و بنابر این درمان آن دشوار است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع پنومونی

پنومونی اکتسابی از مراکز درمانی
افرادی که مداوم در معرض بیمارستان، محیط زیست و روش های مانند پیگیری معاینات دیالیز و غیره هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع پنومونی که به سختی هم درمان می شود هستند.
پنومونی اکتسابی از طریق استنشاق
همچنین پنومونی آسپیراسیون نامیده می شود. هنگامی که مواد جامد و یا مایع که به طور طبیعی باید از طریق مری عبور کند تصادفاً به ریه ها وارد می شوند خطر ابتلا به این نوع از پنومونی را افزایش می دهد. برخی داروها و الکل نیز می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به پنومونی آسپیراسیون شود.

عوامل خطر پنومونی

سن: کودکان و افراد مسن، که اغلب مریض می شوند در معرض ذات الریه هستند.
بیماری مزمن: بیماری مزمن، مانند اختلالات کلیوی، بیماری های مربوط به ریه و دیابت، شانس بالای ابتلا به ذات الریه، به ویژه از گونه های مقاوم در برابر دارو را دارند.
سیستم ایمنی بدن ضعیف: بیماران مبتلا به ایدز، SLE و یا دیگر بیماری های با نقص ایمنی در معرض خطر ابتلا به ذات الریه می باشد آنها دارای یک سیستم دفاع به اندازه کافی قوی برای مبارزه با عفونت نیستند و به همین دلیل آنها ذات الریه می گیرند.

علائم پنومونی - عفونت ریه

علائم مشترک:  علائمی که تقریبا به طور گسترده در تمام بیماران مبتلا به ذات الریه مشاهده می شود.
علائم اولیه شامل تب اغلب با درجه بالای، اما درجه پایین نیز گزارش شده است سایر علائم اولیه شامل لرز، سرفه مداوم، اشکال در تنفس می باشد به  نظر می رسد با بالا بودن سطح استرس، ورزش و دیگر اشکال عوامل استرس زا علائم شدیدتر است علاوه بر این، سردرد، از دست دادن اشتها، ضعف، بی حالی، درد بیش از حد قفسه سینه و افزایش تولید عرق توسط بیماران پنومونی گزارش شده است.
علائم پنومونی ناشی از باکتری:  علائم پنومونی ناشی از باکتری معمولا سریع است  و شامل:
سرفه - شما به احتمال زیاد سرفه خلط دار دارید این خلط ها به رنگ زنگ زده یا سبز و یا آغشته به خون هستند.
تب ( درجه حرارت بالا ).
تعریق بیش از حد.
تنفس سریع و احساس تنگی نفس.
سرعت تنفس بالا.
تکان خوردن، دندان قروچه و لرز.
درد قفسه سینه که اغلب با سرفه یا تنفس بدتر می شود.
ضربان قلب سریع.
احساس خستگی یا ضعیف زیاد.
تهوع و استفراغ.
اسهال.
در موارد شدید ( تغییر وضعیت ذهنی شخص ).
علائم پنومونی ناشی از ویروس : نشانه های کلیدی آن عبارتند از بی حالی، تب با درجه بالا و تنگی نفس و در کنار آن سرفه خشک و درد عضلانی نیز گزارش شده است علائم ناشی از ویروس ها همان هایی هستند که ناشی از باکتری می باشد اما آنها به آرامی  ظاهر می شوند و اغلب بد نیستند.
چه موقع به پزشک مراجعه کنید
اگر شما احساس ناراحت کننده پس از یک سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ناگهانی، و یا اگر سرفه با احساس درد در قفسه سینه یا تب دارید به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان پنومونی - عفونت ریه

درمان های خانگی - برخی از درمان های خانگی می تواند در مقابله با علائم ذات الریه کمک کند.
استراحت و خواب کافی داشته باشید.
مقدار زیادی مایعات بنوشید.
سیگار نکشید.
اگر سرفه باعث شب بیداری شما می شود جهت گرفتن داروی ضد سرفه با دکتر خود صحبت کنید.
اگر شما نشانه های بد حالی، یک سیستم ایمنی ضعیف و یا بیماری جدی دیگری هم دارید ممکن است نیاز به رفتن به بیمارستان داشته باشید.
برای پنومونی که توسط باکتری ایجاد می شود دکتر شما به شما آنتی بیوتیک می دهد. آنتی بیوتیک ها تقریبا همیشه پنومونی ناشی از باکتری را درمان می کند. آنتی بیوتیک ها دقیقاً طبق دستورمصرف کنید و نیاز به گرفتن دوره کامل آنتی بیوتیک ها می باشد.
پنومونی به شما احساس بیماری می دهد. اما پس از مصرف آنتی بیوتیک ها، شما باید شروع به احساس بهترنمایید. اگر شما احساس بهتری پس از 2 تا 3 روز مصرف آنتی بیوتیک نداشتید با دکتر خود تماس بگیرید.
پنومونی ناشی از ویروس معمولا با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. گاهی اوقات، آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عوارض استفاده می شوند. این پنومونی با درمان در منزل، مانند استراحت و مراقبت از سرفه معمولاً خوب می شود.
داروها شامل ترکیبی از داروهای مختلف  که  بسته به نوع پنومونی داده می شود در برخی موارد مانند ( ذات الریه شدید و مقاوم به درمان ) بستری شدن در بیمارستان ممکن است لازم باشد.

پیشگیری از پنومونی

تزریق واکسن - وقتی کودکی به دنیا آمد تزریق واکسن کونژوگه پنوموکوک (PCV) یک واکسیناسیون رایج است. بزرگسالان می توانند واکسن پلی ساکارید (PPSV) و یا PCV، بسته به کارهای مختلف دریافت کنند. سایر واکسن ها را می توان برای جلوگیری از بیماری هایی که ممکن است به ذات الریه منجر شود مانند سرخک، آبله مرغان، آنفولانزا، و غیره استفاده کرد.
شستن دست اغلب مفید است - حفظ بهداشت فرد سبب سلامتی می شود. شستن دست ها اغلب می تواند گرفتن باکتری یا عفونت ویروس را کاهش دهد.
از مردم آلوده دور باشید - اگر شما در معرض خطر ابتلا به افراد آلوده به سینه پهلو هستید و واکسن دریافت نکرده اید شما باید از آنها دور باشید.
سیگار نکشید - بهترین راه برای جلوگیری از ذات الریه دور ماندن از دود سیگار است. اگر سیگار می کشید، شما بیشتر در معرض خطر ابتلا به پنومونی است. مصرف سیگار اثر بدی بر ریه و سینه پهلو دارد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (18)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. وحید

با سلام و خسته نباشید خدمت شما .
اغای دکتر پدر ۷۶ ساله من الان حدود ۲۵ روز هست که در بیمارستان بستری هست اول در قسمت ای سی یو و بعدا در بخش که مرخص کردن دکتر و بعد از دوروز در خانه موندن دوباره حالشون بد شد و رسونذیم بیمارستان و دوباره بستری که...

با سلام و خسته نباشید خدمت شما .
اغای دکتر پدر ۷۶ ساله من الان حدود ۲۵ روز هست که در بیمارستان بستری هست اول در قسمت ای سی یو و بعدا در بخش که مرخص کردن دکتر و بعد از دوروز در خانه موندن دوباره حالشون بد شد و رسونذیم بیمارستان و دوباره بستری که دکتر انتی بیوتیک داد و دارن تزریق میکنند.غذا از طریق شلنگ انجی تزریق میشه و ترشحات شدیدی در سینه دارن و هر روز ساکشن میشن ولی اصلا حالشون خوب نمیشه و همانطور ترشحات هست من چکاری باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید با سپاس فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    وحید
 1. 4.5 / 5

با سلام
درمان عفونت ریه با متخصین عفونی و ریه است اگر در بیمارستان بستری است شما نیاز به اقدام خاصی ندارید پزشکان روند مشاوره و درمان را انجام می دهند

  پیوست ها
 

 1. علی

درود بر شما
فردی ۵۰ ساله ام که حدود ۲ سال مخدر مصرف میکنم در ده روز گذشته با یک سرماخوردگی تب و لرز شدید کردم . دوبار به پژشک مراجعه انتی بیوتیک و سرم دریافت کردم . داروهای تجویز شده شامل انتی بیوتیک . مسکن و شربت سینه و آنتی هیستامین است که...

درود بر شما
فردی ۵۰ ساله ام که حدود ۲ سال مخدر مصرف میکنم در ده روز گذشته با یک سرماخوردگی تب و لرز شدید کردم . دوبار به پژشک مراجعه انتی بیوتیک و سرم دریافت کردم . داروهای تجویز شده شامل انتی بیوتیک . مسکن و شربت سینه و آنتی هیستامین است که مصرف میکنم . اما سرفه های عداب آوری که از ابتدای بیماری بوده کم نشده . لازم به دکر است استعمال مواد در این دوره ده روزه را کلا قطع کردم ام و تصمیم به انجام دوباره ان ندارم . سوال من این است آیا در مورد قطع یکباره استعمال کار درستی کردم یا بایستی بندرت اینکار را میکردم و اینکه چه راههای در منزل برای کاهش سرفه میتوانم انجام دهم . سرفه ها کامالا خشک است . ممنون از راهنمایی تان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مریم ایوبی

سلام
پدر من پارکینسون شدید داره و کاملا قدرت و تواناییشو از دست داده و افتاده رای تخت وحرکتاش ب حداقل ممکن رسیده
جدیدا سرفه میکنه
غذا نمیخوره مگه به زور
هر و پف میکنه گاهی حتی توی بیماری
صدای نفساش الان ک من توی اتاق دیگرم ب گوشم میرسه
کمی...

سلام
پدر من پارکینسون شدید داره و کاملا قدرت و تواناییشو از دست داده و افتاده رای تخت وحرکتاش ب حداقل ممکن رسیده
جدیدا سرفه میکنه
غذا نمیخوره مگه به زور
هر و پف میکنه گاهی حتی توی بیماری
صدای نفساش الان ک من توی اتاق دیگرم ب گوشم میرسه
کمی تب داره
کمی صورتش عرق میکنه
یبوست داره خیلی دیر ب دیر مدفوع داره
بی اشتهاست
آیا ب پنومونی دچار شده؟ چیکار کنیم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم ایوبی

با سلام اگر تب به همراه سرفه دارد احتمال پنومونی بالا است برای تشخیص نیاز به معاینه می باشد پزشکی را برای معاینه بر بالین او بیاورید

  پیوست ها
 

 1. سمانه

باسلام خسته نباشید.من خیلی وقته که سرفه میکنم خلط دار.سبز.دکتررفتم بادارو فقط کمی سرفه هام کم شدولی دوباره شروع شد.سرفه هام زیادشدن طوریکه کمربندشانه ای دست راستم دردمیگیره.حتی موقع حرکت کردن مخصوصا سرفه کردن.خیلی کلافه شدم.به دکترگفتم عکس لازم...

باسلام خسته نباشید.من خیلی وقته که سرفه میکنم خلط دار.سبز.دکتررفتم بادارو فقط کمی سرفه هام کم شدولی دوباره شروع شد.سرفه هام زیادشدن طوریکه کمربندشانه ای دست راستم دردمیگیره.حتی موقع حرکت کردن مخصوصا سرفه کردن.خیلی کلافه شدم.به دکترگفتم عکس لازم نیست گفتن نه.خیلی میترسم ریه م کلا از دست بره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمانه

سلام
شما باید از نظر نداشتن عفونت سینوس و ریه مطمئن شوید لذا نزد پزشک بروید تا یک معاینه انجام و در صورت لزوم یک عکس از ریه و سینوس ها درخواست شود

  پیوست ها
 

 1. امير

با سلام، مادر من بنا به تشخيص پزشك عفوني دچار بيماري عفونت ريه پنوموني شدن و حدود ١٠ روز icu بستري بودن ولي چندروز بعد از ترخيص هيچي نميتونه بخوره و بالا مياره معمولاً و الن هم ٣٩ درجه تب كرده دوباره ، اين قضيه عاديو علائم بعد از بيماري هست يا...

با سلام، مادر من بنا به تشخيص پزشك عفوني دچار بيماري عفونت ريه پنوموني شدن و حدود ١٠ روز icu بستري بودن ولي چندروز بعد از ترخيص هيچي نميتونه بخوره و بالا مياره معمولاً و الن هم ٣٩ درجه تب كرده دوباره ، اين قضيه عاديو علائم بعد از بيماري هست يا عدم رمان كامل ، و بايد ببرم بيمارستان؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امير

با سلام
اگر تب بالا دارد مشکل ریوی او هنوز وجود دارد و باید به بیمارستان بروید

  پیوست ها
 

 1. تانی

از مطالب خوبتون نهایت تشکر رو دارم

  پیوست ها
 

 1. امینی

دخترم سه هفته پیش به بیماری عفونت ریه مبتلا شده بود که 4روز تو بیمارستان بستری شد وقتی مرخص شد چهار روز بعد دوباره مریض شد با ابریزش بینی شروع شد که الان ابریزشش قطع شده و دوروز بعد سرفه هاش شروع شد که خلط دار بود دکتر بردمش گفتم پیش متخصص الرژی...

دخترم سه هفته پیش به بیماری عفونت ریه مبتلا شده بود که 4روز تو بیمارستان بستری شد وقتی مرخص شد چهار روز بعد دوباره مریض شد با ابریزش بینی شروع شد که الان ابریزشش قطع شده و دوروز بعد سرفه هاش شروع شد که خلط دار بود دکتر بردمش گفتم پیش متخصص الرژی ببرش که بردمو دارو داد گفدو هفته دیگه بیارش با اینکه دارو هارو میدم ولی فرقی نکرده و سرفای خلط دارش هنوز هست این م داروهاش:اموکسی سیلین 400هر 12ساعت باید بدم ستیریزین هر 12ساعت اکسپکستورانت هر 12ساعت و اسپری بینی مومتازون شب 2پاف چیکار کنم دخترم خیلی مریض میشه هر موقع خوب میشه ده روز بعد دوباره مریض میشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. قهرمانی

سلام مادر من دقیقا همین علائم رو داره اما پزشک خانوادمون میگه این حساسیته حالا هر چی سیتروزین میخورن خوب نمیشن الان 2هفته هست حالا به نظر شما آنتی بیوتیک مصرف کند یا خیر؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    قهرمانی

با سلام
در صورت داشتن تب و سرفه باید یک گرافی CXR از قفسه سینه انجام دهید و در صورت داستن عفونت آنتی بیوتیک مصرف نمایند

  پیوست ها
 

 1. فراز

سلام پسر یک سال 8ماه دارم پارسال اول بهمن پنومونی شد یک هفته بستری بود بعداز آن مدام سرما میخورد و تا انتی بیوتیک استفاده نکند خوب نمشد امروز هم دوباره دچار پنومونی وبستر ی شده است دوبار هم واکسن. آنفولانزا نصف با فاصله یک ماه. هم زده چه باید بکنم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    فراز

هنگامی که یک بیمار مبتلا به عفونتهای راجعه پارانشیم ریوی باشد نیاز به بررسی وضعیت تغذیه بیمار، از جمله علائم سوء جذب، استئاتوره، اسهال و عدم افزایش وزن می باشد. همچنین باید به دنبال علل شایع مانند آسپیراسیون جسم خارجی، ناهنجاری های ساختاری،...

هنگامی که یک بیمار مبتلا به عفونتهای راجعه پارانشیم ریوی باشد نیاز به بررسی وضعیت تغذیه بیمار، از جمله علائم سوء جذب، استئاتوره، اسهال و عدم افزایش وزن می باشد. همچنین باید به دنبال علل شایع مانند آسپیراسیون جسم خارجی، ناهنجاری های ساختاری، بیماری های زمینه ای شامل ( عدم تعادل اوروفارنکس با سندرم آسپیراسیون، اختلال سیستم ایمنی بدن، نقص مادرزادی قلبی، آسم، ناهنجاریهای ریوی، ریفلاکس معده به مری، و کم خونی داسی شکل ) و اختلالات ایمنی، از جمله عفونت توسط ویروس نقص ایمنی انسانی(HIV) باشیم. که شایع ترین علت ناهماهنگی اوروفارنکس می باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مانا

سلام خسته نباشید. نامزاد من عفونت ریه داره .درد شدید سینه و تنگ نفس باعث میشه صبح و عصر بره بیمارستان و آمپول بزنه.داروهاش آنتی بیوتیک هست تاثیری روش نداشته.راهنمایی بفرمایید.

  پیوست ها
 

 1. علی

عفونت شدی. ریه دارم‌دوتا‌پنی‌سلین یک ودویست به فاصله چهب وهشت ساعت زدم ‌کپسول‌سفکسیم‌هم‌مصرف‌میکنم‌سه‌روزه‌که‌هنوز‌خوب‌نشدم.راهنمایی‌بفرمایید.د

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

با سلام
در صورتی که هنوز نب دارید و حال عمومی شما بهتر نشده است نزد پزشک بروید تا با انجام معاینه و در صورت نیاز داروی شما را تغییر دهد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search