پزشکی

بیماری اس ام ای SMA: جدیدترین درمان ها برای آتروفی عضلانی نخاعی

درمان بیماری اس ام ای

آتروفی عضلانی ستون فقرات (SMA) یک اختلال نادر در سیستم حرکتی است که در حدود 1 نوزاد در 7000 نفر رخ می دهد این بیماری با حذف ژن SMN1 مشخص می شود که دستورالعمل هایی برای ساختن پروتئین نرون حرکتی (SMN) فراهم می کند.

و شدت آن به شدت با سن ابتلای اولین علائم ارتباط دارد به طور مشترک، این بیماری به چند نوع از سخت ترین (نوع 1) تا فرم هایی که در بزرگسالی ظهور می کنند (نوع 4) تقسیم شده است.
SMA نوع 1، که شدید ترین شکل است، حدود 50٪ افراد با آتروفی عضلانی ستون فقرات را نشان می دهد این بیماری در سال اول حیات مرگبار است انواع دیگر به شدت ناتوان کننده هستند بیماران مبتلا به SMA نوع 2 هرگز راه نرفته و مشکلات تنفسی شدید توصعه می یابد گونه های کمتر شدید، توانایی راه رفتن را قبل از نوجوانی ( SMA نوع 3) یا در بزرگسالی (SMA نوع 4 ) از دست می دهند امید به زندگی در بیماران بزرگسال طبیعی است.
اسپینرازا، که توسط Biogen توسعه یافته است در حال حاضر تنها درمان تایید شده برای انواع SMA در ایالات متحده آمریکا، اروپا، کانادا و ژاپن است. استفاده از ژن دوم ژن Neuron موتور به نام SMN2 امکان پذیر است این ژن همچنین می تواند پروتئین SMN تولید کند اما به علت تفاوت جزئی در توالی DNA، 90 درصد پروتئین حاصل از آن کوتاه تر و غیرفعال است.
این بیماری نادر، پیشرفت غیر منتظره واقعی را تجربه کرده است به عنوان یک داروی جدید، Spinraza ™، نشان داده شده است که نه تنها سبب افزایش بقای بیش از 2 سال، برای بیشتر از 80٪ از کودکان مبتلا، بلکه سبب بهبود توان حرکتی آنها موثر است گاهی اوقات اجازه می دهد تا آنها ظرفیت راه رفتن پیدا کنند در حال حاضر سه درمان بسیار امیدوار کننده در حال انجام آزمایشات بالینی است
 Spinraza ™توسط اداره غذا و دارو (FDA) آمریکا در دسامبر 2016 تأیید شد و در آوریل  2017 میلادی در  EMA دنبال شد. قیمت فروش اعلام شده در ایالات متحده حدود 700،000 € برای اولین سال درمان است. تا به امروز، بسیاری از کشورهای اروپایی هنوز مجاز به بازپرداخت مالی کشور نیستند.
هر دو FDA و EMA این روش را با استفاده از برنامه های شتاب دهنده تایید کرده اند که با توجه به شدت بیماری و همچنین اثربخشی درمان در نوزادان است آنها نتایج حاصل از درمان نوزاد را برآورده کرده و علیرغم فقدان اطلاعات بالینی برای نوجوانان و بزرگسالان درمان تمامی انواع بیماری را تایید کرده اند نتایج بالینی منتشر شده، بهبودی در سلامت افراد مسن تر را نشان می دهد حتی اگر اثربخشی با سن کمتر باشد.
این شکاف بین الزامات آژانس اروپایی برای تأیید درمان و الزامات ملی برای بازپرداخت هزینه دسترسی بیمار به درمان را به رغم کارایی خوب در این زمینه اجازه نمی دهد.
موضوع دوم که با ورود این درمان های جدید مشخص شده است نیاز به درمان زودهنگام در زندگی است در واقع، این نوع خاص از درمان، اثربخشی بسیار بالایی دارد اگر کودک قبل از تشخیص زودهنگام، یعنی در روزهای اول یا هفته بعد از تولد، قبل از هرگونه از دست دادن توان حرکتی، درمان شود.
در چند ایالت آمریکا، بلکه در بلژیک، برنامه های غربالگری نوزادان بر اساس یک آزمایش ژنتیکی آغاز شده است سیاست های غربالگری نوزادان در اروپا به طور قابل توجهی از کشور به کشور متفاوت است در برخی از کشورها، تشخیص زودهنگام به کودک اجازه می دهد تا درمان شود به این معنی که علائم بیماری را توسعه نمی دهد در جای دیگر، اولین علائم بالینی باید قبل از اینکه یک فرد تحت درمان قرار گیرد خود را نشان دهد این به طور پیوسته منجر به آسیب برگشت ناپذیر و معلولیت های مادام العمر خواهد شد.
حتی اگر هماهنگی این سیاست ها در سطح اروپا به دلیل نگرانی ها در مورد دیدگاه های فرهنگی و اخلاقی هر ملت مورد توجه قرار نگرفته باشد یک دیدگاه واضح از EMA  در مورد اثربخشی این نوع غربالگری باید اطلاعات فنی قابل اطمینان را برای برجسته سازی تصمیمات ملی ارائه دهد.
اسپینرازا توانایی ژن SMN2 و تولید یک پروتئین SMN کامل، را افزایش می دهد با این حال، اثرات آن می تواند در میان بیماران متفاوت باشد و برای رسیدن به بهترین نتایج، آن را باید در اسرع وقت استفاده شود.
به تازگی نتایج کارآزمایی بالینی فاز 3 CHERISH (NCT02292537) که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است نشان داد که درمان با اسپینرازا به طور قابل توجهی بهبود عملکرد حرکتی در کودکان مبتلا به SMA بعد از 6 ماهگی و احتمالا مربوط به انواع 2 و 3 است.
یکی از چالش های اصلی اسپینرازا دسترسی بیمار به درمان است علاوه بر اینکه بسیار گران قیمت است، که احتمالا تنها زمانی تغییر می کند که درمان های جدید برای رقابت با آن تأیید شود روش تحویل - تزریق به کانال نخاعی است – که باید توسط کارکنان مجرب در یک محیط بالینی مناسب انجام شود.
این روش تحویل همچنین توزیع درمانی را در سراسر بدن محدود می کند و درمان اولیه شامل تزریق مکرر است که باعث افزایش بار مسئولیت بیمار می شود محققان در حال کار کردن و تست، گزینه های درمان موثرتر و کمتر تهاجمی، با روش های مشابه هستند.
علاوه بر اسپینرازا، دیگر درمان های بالقوه جدید در حال ظهور هستند. AVXS-101  درمان جایگزینی ژن توسط AveXis که تاکنون امیدوار کننده ترین است.
برای ارائه یک کپی کارکردی از ژن SMN1 به سلول های عصبی موتور طراحی شده است نتایج حاصل از آن در اولین آزمایش بالینی دوازدهم (NCT02122952) در 15 نوزاد مبتلا به SMA نوع 1 که یک تزریق یک بار با دوز بالا یا پایین  AVXs-101داشتند.
همه پاسخ دادند، اما افرادی که در گروه دوزهای بالا بودند بیشترین پیشرفت در کنترل موتور، قدرت و استقلال را نشان دادند.
در حال حاضر آزمایشات بالینی را در محدوده وسیعتری از بیماران SMA آغاز خواهد کرد که منعکس کننده این باور است که این درمان همچنین ممکن است برای افرادی که دارای فرمول های خفیف بیماری هستند مفید باشد مطالعات برنامه ریزی شامل مواردی است که بیماران بدون علامت را با نوع 1، 2 و 3 SMA ثبت نام می کنند
همچنین درمانهای عصبی محافظتی نظیر ائوسوکسیم Genentech و درمانهای ارتقاء عضلانی برای حمایت و محافظت از سیستم عصبی عضلانی در مطالعات بالینی و پیش از موعد انجام شده است.
در آینده، این درمان می تواند به کاهش مشکلات مربوط به خستگی عضلانی و ضعف در بیماران SMA کمک کند.
داده های پیش از موعد همچنین نشان دهنده پتانسیل ترکیب درمان هایی است که SMN و دیگر ژن هایی که SMN را تحت تاثیر قرار می دهند، هدف قرار می دهند.
نویسندگان در بررسی پیشنهاد می کنند "تنها راه بازسازی SMN - از طریق ASO ، ژن درمانی و  یا رویکرد مبتنی بر مولکول کوچک است.
ورود این درمان های نوآورانه و اغلب گران، یک چالش واقعی است اگر بخواهیم همه ی بیماران به مراقبت های درمانی دسترسی پیدا کنند.
در واقع، نویسندگان معتقدند که "درمان اضافی غیر اختصاصی برای SMN احتمالا برای ارائه درمان موثر است که قادر به پوشش تمام عمر باشد بنابراین، انتظار می رود که نسل بعدی درمان های SMA از طبیعت اصلی SMN-combinatorial باشد. "
این روش ترکیبی می تواند منجر به بهبود چشمگیر علائم SMA شود. با این حال، پیدا کردن بیماران که قبلا در آزمایش های بالینی جدید شرکت نکرده اند احتمالا دشوار خواهد بود زیرا اکثر بیماران واجد شرایط در آینده نزدیک از درمان های هدفمند SMN مانند اسپینرازا یا احتمالا AVXS-101 بهره خواهند برد.
ضروری است که بیماران، گروه های حامی، محققان و همچنین صنایع و سازمان های نظارتی با یکدیگر همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود که درمان های هیجان انگیز و امیدوار کننده از خط تحقیقاتی به طور موفقیت آمیزی برای درمان های در دسترس و موثر برای همه بیماران تبدیل شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search