پزشکی

چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

تیروئید یک غده پروانه ای است که در گردن است و هورمون تیروئید تولید می کند. اختلالات تیروئید که غده باعث تولید بیش از حد و یا کم هورمون می شود می تواند بر عملکرد بسیاری از بدن شما از ضربان قلب تا متابولیسم شما تاثیر بگذارد.

آزمایش خون برای عملکرد تیروئید بخش مهمی از روند تشخیص بیماری تیروئید و درمان بیماری تیروئید است در اینجا خلاصه ای برای کمک به شما در درک بهتر تست های خون کلیدی تیروئید، اندازه گیری آنها، نتایج به دست آمده و تاثیر آن بر تشخیص و مدیریت بیماری تیروئید شما آورده می شود پس از آن می توانید جزئیات بیشتری را درک کنید. اگر یک کم کاری تیروئید روشن یک تیروئید کم توان وجود داشته باشد درمان معمولاً فقط شامل مصرف روزانه دارو می شود و آزمایش به آزمایش خون ساده محدود می شود نتایج آزمایش تست کم کاری تیروئید شما برای طرح پزشک شما برای تجویز داروی مناسب هورمون های مصنوعی هورمون تیروئید و ردیابی چگونگی عملکرد آن است.
انجمن تیروئید آمریکا توصیه می کند که TSH خود را در محدوده از 0.5 تا 2.0 mU / L حفظ کنید اما اگر نتایج آزمایشات کمی متفاوت باشد نگران نباشید بعضی از تغییرات طبیعی است زیرا غده هیپوفیز شما در پالس TSH را ارسال می کند نه با یک جریان ثابت. همچنین، روزی که آزمایش می کنید می تواند تفاوت ایجاد کند احتمالاً میزان TSH  در شب و در روز کاهش می یابد.
اگر علائم جدید پیدا شده یا بدتر شده ست وضعیت سلامتی شما تغییر یافته است مانند اینکه باردار شوید یا به یائسگی بروید یا دارو دیگری مصرف کنید که می تواند باعث جذب هورمون های تیروئید شما مانند آنتی کولین ها، آنتی اسیدهای خاص و یا آهن یا مکمل کلسیم شود شما باید دکتر خود را ببینید و دوباره خون خود را آزمایش کنید، حتی اگر از پیش برنامه ریزی شده باشد.

تست هیپوتیروئیدی: اندازه گیری برای موفقیت درمان

هیپوتیروئیدی با داروهای روزانه درمان می شود مصرف داروهای ترکیبی هورمون تیروئید می تواند سطوح T4 و TSH شما را به مقادیر طبیعی خود بازگرداند هنگامی که شما در دوز مناسب هستید نباید علائم داشته باشید.
هنگامی که شما برای اولین بار مصرف داروی خود را آغاز می کنید، پزشک باید خون شما را کنترل کند تا دوز مناسب را تنظیم کند. "ابتدا باید بیشتر آزمایش شوید "فردی که به تازگی تشخیص داده شده و دارو برای کم کاری تیروئید مصرف می کند باید هر شش هفته آزمایش شود تا دوز درست باشد."
دوزهای که با آن شروع می کنید توسط دکتر شما تعیین می شود که چه دوزی برای شما مناسب است - احتمالاً کمترین دوز ممکن است برای جلوگیری از عوارض جانبی شامل ضربان قلب و بی حسی تجویز می شود
دارو برای کم کاری تیروئید داده می شود و برای تنظیم بدن شما می تواند چندین هفته طول بکشد اگر  TSH شما هنوز بالا باشد و علائم شما پس از 6 تا 10 هفته کاهش نیافته است پزشک شما احتمالا این دوز را افزایش می دهد و بعد از 6 تا 10 هفته دوباره خون شما را آزمایش می کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تیروکسین، تریودوتیرونین و سطح  TSH

کار اصلی غده تیروئید این است که هورمون تیروکسین را تولید کند همچنین به عنوان T4 شناخته می شود زیرا دارای چهار مولکول ید است تیروئید، هورمون تریودوتیرونین به نام T3 به دلیل سه مولکول یدتولید می کند اما در مقادیر کمتری، باعث می شود که هورمون تریودوتیرونین به نام T3 شناخته شود. غده تیروئید عمدتاً T4 را تشکیل می دهد و T4 باید به T3 تبدیل شود زیرا T3 بخشی از تیروکسین است که در واقع کار را انجام می دهد.
غده هیپوفیز در پایه مغز، تولید هورمون را در بدن شما کنترل می کند این باعث می شود هورمون تحریک کننده تیروئید، یا TSH، که به غده تیروئید می گوید چقدر T4 و T3  تولید کند سطح TSH در خون شما نشان می دهد که غده هیپوفیز شما چقدر T4 از غده تیروئید شما درخواست می کند اگر سطح TSH شما غیر طبیعی باشد به این معناست که شما دارای تیروئید کمتر از حد فعال یا هیپوتیروئید هستید.
"سطح TSH در جهت مخالف هورمون تیروئید شما قرار دارد "اگر شما هورمون تیروئید کمتری تولید می کنید TSH شما افزایش خواهد یافت اگر شما هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کنید TSH شما پایین می آید. "
این طبیعی است که بسته به تعدادی از عوامل، از جمله آزمایشگاهی که آزمایش خون شما انجام می شود متفاوت باشد محدوده طبیعی TSH در اکثر آزمایشگاه ها 4.0 mU/L می باشد.
اگر تست های تکراری TSH شما بیش از 4.0 mU / L باشد احتمالا کم کاری تیروئید دارید.
پزشک شما همچنین می تواند یک تست T4 را سفارش دهد T4 در خون شما بیشتر به یک پروتئین متصل می شود و هنگامی که این کار انجام می شود نمی تواند به سلول های شما داخل شود فقط T4 آزاد است که می تواند به سلول های وارد شود و کار انجام دهد آزمایش خون می تواند اندازه T4 آزاد را در دسترس قرار دهد.

تست تیروئید

محدوده نرمال

TSH (Thyroid Stimulating Hormone)

0.5 - 4.70 μIU / mL

T4 کل (تیروکسین)

4.5 - 12.5  میکروگرم در دسی لیتر

 T4 آزاد (تیروکسین آزاد)

0.8 - 1.8  نانوگرم در دسی لیتر

T3 کل ( تیرییدوتیروکسین)

 80 تا 200 نانوگرم در دسی لیتر

 T3آزاد (تیرییدوتیرونین آزاد)

2.3- 4.2 pg/mL

RT3 معکوس  T3یا     Triiodothyronine) معکوس)

 10 - 24 نانوگرم در دسی لیتر

TPOAb (آنتی بادیهای تیروئید پراکسیداز)

0 - 35 IU / mL

TSI (ایمونوگلوبولین های تحریک کننده تیروئید)

0 - 1.3

Tg (تیروگلوبولین)

هیچ غده تیروئید: 0- 0.1 نانوگرم در میلی لیتر.
هنوز یک غده وجود دارد: 0-33 نانوگرم در میلی لیتر

 TgAb (آنتیبادیهای تیروگلوبولین)

0-4.0 IU/mL

 

تست TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید)

نامهای دیگر: تیروتروپین سرم
هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) یک هورمون هیپوفیز است که رساننده پیام به غده تیروئید است اگر هیپوفیز تشخیص دهد که غده باعث تولید بیش از حد کم هورمون تیروئید می شود هیپوفیز TSH بیشتری تولید می کند و سپس غده باعث تولید هورمون های تیروئید می شود هنگامی که هیپوفیز هورمون غده تیروئید را زیاد تشخیص می دهد  TSH کاهش می دهد و یک پیامی برای کاهش یا توقف تولید هورمون تیروئید به غده می فرستد.
اندازه گیری: آزمون TSH مقدار TSH را در جریان خون اندازه گیری می کند.
محدوده مرجع: 0.5-4.70 μIU / mL بعضی از آزمایشگاه ها 0.3 تا 4.5 و یا سایر محدوده های مشابه است.
تفسیر متعارف: محدوده بالاتر و کمتر از 10μIU / mL هیپوتیروئیدیسم تحت بالینی است بیش از 10μIU / mL هیپوتیروئیدی است کمتر از 0.1 تا 0.5 μIU / mL شواهد بالینی هیپرتروییدی را در نظر گرفته است کمتر از 0.1 ممکن است هیپرتیروئیدیسم آشکار باشد.
سطح" TSH  نرمال"  به عنوان گریز از کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید است.
تفسیر یکپارچه: سطوح بالاتر از 1.5 تا 2.0 μIU / mL ممکن است نشان دهنده اختلال عملکرد تیروئید باشد سطح بهینه از 1.0 تا 1.5 μIU / mL است.
مخالفت ها: در مورد آزمون TSH چندین اختلاف نظر وجود دارد و آن چه به معنای آن است.
در میان متخصصان غدد درون ریز، اختلاف نظر وجود دارد که باید محدوده مرجع TSH باشد به طور معمول، آن را از حدود 0.4 / 0.5 تا 4.5 اجرا می کند اما بعضی از متخصصان غدد درون ریز معتقدند که سطح بالای مرجع باید 3.0 باشد.
در میان متخصصان غدد درون ریز، اختلاف نظر وجود دارد در مورد اینکه آیا سطوح کمتر از 10.0 باید درمان شوند بعضی از پزشکان بر این باورند که این سطوح درمان استفاده از داروهای جایگزین هورمون تیروئید را تأیید می کنند در حالی که دیگران این موضوع را "hypothyroidism"  نامیده اند و این درمان فقط بعد از سطوح بالاتر از 10.0 می باشد.
برخی تحقیقات نشان می دهد که حتی اگر TSH در محدوده مرجع قرار بگیرد برای بیمار دارای آنتی بادی هاشیموتو درمان ضروری است.
پزشکان یکپارچه معتقدند که اندازه گیری واقعی عملکرد تیروئید، هورمون های تیروئید در جریان خون T4 و T3 آزاد است.

تیروکسین / T4 و تیروکسین آزاد T4 / آزاد

تیروکسین، همچنین به عنوان T4 شناخته شده است یکی از مهمترین هورمونهای تیروئید است اکثریت هورمون تولید شده توسط غده تیروئید تیروکسین است تیروکسین هورمون ذخیره ای است که به تنهایی بدن آن را برای تولید انرژی و انتقال اکسیژن به سلول ها نمی کند. این باید یک اتم ید را از دست بدهد، فرایندی به نام   monodeodination یا (تبدیل  T4 به T3 ) که تیرییدوتیرونین   T3 که برای استفاده از سلول ها سفارش می شود.
اندازه گیری: اندازه گیری مجموع T4 میزان کل تیروکسین موجود در جریان خون را می کند T4  آزاد مقدار تیروکسین باند نشده در جریان خون را اندازه گیری می کند.
غده تیروئید سالم عمدتا تیروکسین تولید می کند و تیروکسین نیاز است تا به تیرییدوتیرونین  (T3) تبدیل شود تا اکسیژن و انرژی را به سلول منتقل کند.
محدوده مرجع: مجموع: T4 . 4.5 - 12.5 μg / dL آزاد: 0.8-1.8 ng / dL
تفسیر: بسیاری از پزشکان تست T4 کل یا T4 آزاد را آزمایش نمی کنند با این حال، در بعضی موارد، همراه با TSH بالا، مجموع T4 یا T4 آزاد که زیر سطح مرجع هستند به عنوان شواهد کم کاری تیروئید شناخته می شود همراه با سطوح پایین یا سرکوب شده  TSH مجموع T4 یا T4 آزاد که بالاتر از محدوده مرجع هستند به عنوان شواهدی از هیپوتیروئیدی شناخته می شود.
تفسیر: برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، سطوح در نیمه بالای محدوده مرجع به عنوان مطلوب و شواهدی از عملکرد مناسب تیروئید در نظر گرفته می شود بسیاری از اندوکرینولوژیست های معمولی تنها از تست های TSH در تشخیص و درمان بیماری تیروئید استفاده می کنند و در نتیجه برای سطح کل یا آزاد T4 تست نمی کنند.

T3/ تیرییدوتیرونین و T3 آزاد / تیرییدوتیرونین آزاد

درباره (T3) تیرییدوتیرونین: هورمون فعال تیروئید است یک غده تیروئید سالم مقداری از تیرییدوتیرونین، هورمون فعال تیروئید تولید می کند بقیه نتیجه تبدیل تیروکسین به تیرییدوتیرونین است.
اندازه گیری: آزمایش کلT3  مقدار کل تیرییدوتیرونین در جریان خون را اندازه گیری می کند T3 آزاد، سطوح آزاد و غیر وابسته به هورمون تیرییدوتیرونین را که برای بدن مورد استفاده قرار می گیرد اندازه گیری می کند.
محدوده مرجع: مجموع T3: 80-200 نانوگرم در دسی لیتر،  T3 آزاد (تیرییدوتیرونین): 2.3 - 4.2 pg / mL
تفسیر: بسیاری از پزشکان معمولی تست T3 کل یا T3 آزاد را آزمایش نمی کنند با این حال، در برخی موارد، همراه با TSH بالا، مجموع T3 یا T3 آزاد در زیر سطح مرجع، به عنوان شواهدی از کم کاری تیروئید شناخته می شود همراه با سطوح پایین یا سرکوب شده  TSH، مجموع T3 یا T3 آزاد که بالاتر از محدوده مرجع هستند شواهدی از هیپوتیروئیدی است.
برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، سطوح در نیمه بالای محدوده مرجع، شواهدی از عملکرد کافی تیروئید را در نظر می گیرند و سطوح بالای 25 درصد از مرزهای مرجع به عنوان مطلوب محسوب می شوند در دیدگاه یکپارچه، برای سطوح زیر اپتیمال ممکن است درمان با داروهای جایگزین هورمون تیروئید یا داروهایی که به طور خاص شامل T3 باشد.
مخالفت ها: تست T3 و T3 آزاد حتی بحث برانگیز تر از تست T4 است این در درجه اول به این دلیل است که بسیاری از تمرین کنندگان معمولی اعتقاد ندارند که سطح T3 بر علائم اثر می گذارد و جایی برای درمان با هورمون T3 وجود ندارد.
از آنجا که سطح هورمون  T3 آزاد در دسترس است T3 آزاد توسط برخی از تمرین کنندگان یکپارچه به نظر می رسد تا بهترین وضعیت هورمونی بیمار را در مقایسه با TSH و  یا T3 کل نشان دهد.

RT3 / T3 معکوس / تیرییدوتیرونین معکوس  

درباره: معکوس T3 یک شکل از T3 است که غیر فعال است و در مقادیر بالاتر در طول زمان استرس تولید می شود.
اندازه گیری: یک شکل غیر فعال و بی فایده از T3  و زمانی تولید می شود که بدن تحت فشار است.
محدوده مرجع: به طور معمول 10 تا 24 نانوگرم در دسی لیتر
تفسیر متعارف: این آزمون به ندرت توسط پزشکان معمولی انجام می شود، که هیچ ارزشی در این اندازه گیری ندارند.
تفسیر: پزشکان که بر روی تعادل بهینه هورمون تمرکز می کنند افزایش RT3 یا عدم تعادل نسبت RT3 / T3 را به عنوان یک علامت کلیدی از تیروئید ضعیف و غیرفعال می دانند آنها بر این باورند که T3 معکوس باید در نیمه پایین محدوده طبیعی قرار بگیرد.
مخالفت: T3 معکوس یک آزمون جنجالی است در اکثر موارد پزشکان متداول ارزش اندازه گیری RT3 را در تشخیص، درمان و مدیریت کم کاری تیروئید رد می کنند با این حال، برخی پزشکان و کسانی که بر روی تعادل هورمون بهینه تمرکز می کنند RT3 بالاتر را به عنوان یک علامت کلیدی از تیروئید ضعیف و غیرفعال می دانند.

TPOAb/ آنتی بادیهای پراکسیداز تیروئید

نامهای دیگر: آنتی تیروئید آنتی بادی پراکسیداز
آنتی بادیهای تیروئید پراکسیداز (TPO)، همچنین به عنوان TPOAb به صورت اختصار، آنتی بادیهایی هستند که به علت حمله اتوایمیون به غده تیروئید ایجاد می شوند آنها غده را هدف قرار می دهند و معمولا در نهایت باعث تخریب غده می شوند آنتی بادیهای TPOAb به تیروئید پراکسیداز، آنزیمی که در تبدیل T4 به T3 نقش دارند حمله می کنند سطح TPOAb بالا می تواند شواهدی از التهاب غدد و یا از بین بردن بافت مانند بیماری هاشیموتو باشد به طور معمول، TPO در انواع دیگری از تیروئیدیت مانند تیروئیدیت پس از زایمان دیده می شود.
اقدامات: این آزمون سطح آنتی بادی های TPO را اندازه گیری می کند.
محدوده مرجع: محدوده مرجع از 0 تا 35 IU / ml است
تفسیر: اگر سطوح TPOAb در محدوده مرجع قرار بگیرند آنها طبیعی هستند این به طور کامل بیماری هاشیموتو را رد نمی کند اما این احتمالاً به مراتب کمتر است سطوح TPOAb بالا نشان می دهد التهاب غده، معمولا به علت تیروئیدیت تومورهای هاشیموتو یا سایر انواع تیروئیدیت است.
برآورد شده است که TPOAb در تقریبا 95 درصد بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو و50  تا 85 درصد بیماران مبتلا به بیماری Graves قابل تشخیص است غلظت آنتی بادی های موجود در بیماران مبتلا به بیماری گریوز معمولا کمتر از بیماران مبتلا به بیماری هاشیموتو است با این حال، در نظر مرسوم، افزایش TPOAb نیاز به درمان ندارد مگر اینکه همراه با هیپوتیروئیدیسم و یا هیپرتیروئیدیسم باشد.
تفسیر کلی: برخی از بیماران TPOAb را افزایش داده اند اما در طریق دیگر یوتیروئید  با سطوح T4 ،T3  و TSH معمولی هستند. برخی تحقیقات نشان داده اند که درمان پیشگیرانه با لووتیروکسین در این بیماران ممکن است ضروری باشد زیرا ممکن است باعث افزایش سرعت آنتی بادی شود و به جلوگیری از پیشرفت به هیپوتیروئیدی واضح کمک کند.
مناقشات:  بسیاری از متخصصین غدد درون ریز در آزمایش برای TPOAb اعتقاد ندارند بلکه ترجیح می دهند تا تشخیص و درمان درمان تیروئید را تنها بر روی نتایج آزمون TSH ترتیب دهند.

TSI / ایمونوگلوبولین های تحریک کننده تیروئید

ایمونوگلوبولین TSI تحریک کننده تیروئید - آنتی بادی هایی است که غده تیروئید را تحریک می کند تا هورمون تیروئید اضافی را افزایش و آزاد کند و منجر به هیپرتیروئیدی می شود این آزمون گاهی اوقات نیز آنتی بادی تحریک کننده گیرنده TSH نامیده می شود.
اندازه گیری: آزمون TSI میزان گردش این آنتی بادی ها را در جریان خون اندازه گیری می کند.
محدوده مرجع: کمتر یا برابر با 1.3
تفسیر متعارف: سطح TSI در 75 تا 90 درصد بیماران مبتلا به بیماری گریوز افزایش می یابد سطوح بالاتر، فعال تر است که بیماری گریوز است (فقدان این آنتی بادیها، با این حال، بیماری     Graves را رد نمی کند.) توجه: برخی از افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو همچنین دارای این آنتی بادی ها هستند و این می تواند منجر به کوتاهی دوره های پرخطر تیروئید شود.
آزمایش TSI به طور معمول برای تشخیص بیماری گریوز و برای ارزیابی گواتر چند وجهی سمی انجام می شود این نیز معمولا در یک زن باردار با بیماری گریوز در طی سه ماهه آخر بارداری انجام می شود تا خطر ابتلا به نوزاد مبتلا به پرکاری تیروئید یا بیماری گریوز را بررسی کند.

Tg / تیروگلوبولین

یک پروتئین تولید شده توسط غده تیروئید است و حضور آن در خون، نشانه ای از آن است که بیمار هنوز دارای غده تیروئید است آیا کل غده یا بقیه پس از جراحی یا دفع رادیواکتیو (RAI) باقی می ماند.
اندازه گیری: آزمون Tg سطح Tg را در جریان خون اندازه گیری می کند تیروگلوبولین به طور عمده در بیماران مبتلا به سرطان تیروئید مورد آزمایش قرار گرفته است تا تعیین کند که آیا بافت سرطانی قبل از درمان تولید تیروگلوبولین را تولید می کند یا خیر، برای تعیین اینکه آیا درمان کار می کند یا برای تشخیص عود پس از درمان. از آنجایی که بیشتر موارد سرطان تیروئید، i.e، پاپیلری و فولیکولار تیروگلوبولین تولید می کنند و افزایش سطح تیروگلوبولین ممکن است نشانه عود سرطان باشد.
محدوده مرجع: اگر شما غده تیروئید ندارید آن باید کمتر از 0.1 نانوگرم در میلی لیتر باشد اگر شما هنوز غده دارید باید آن را کمتر یا برابر 33 نانوگرم در میلی لیتر داشته باشید.
تفسیر: سطح پایین تیروگلوبولین در افرادی که بیماری تیروئید ندارند طبیعی است سطوح بالای افراد مبتلا به سرطان تیروئید به این معنی است که سطح تیروگلوبولین را می توان بعدا کنترل کرد تا برای تشخیص عود استفاده کند سطح تیروگلوبولین باید پس از عمل جراحی تیروئید یا پس از درمان با ید رادیواکتیو0 (RAI)  یا بسیار پایین باشد اگر آنها هنوز قابل تشخیص باشند ممکن است نیاز به درمان بیشتر باشد اگر سطح بعد از درمان سرطان تیروئید شروع به بالا رفتن کند ممکن است نشانه ای از سرطان باشد.
شرایطی مانند گواتر، تیروئیدیت و یا پرکاری تیروئید که موجب التهاب غده تیروئید می شود همچنین ممکن است سطح تیروگلوبولین را افزایش دهد با این وجود معمولا آزمایش در این درمان برای این شرایط انجام نمی شود.

آنتی بادی تیروگلوبولین / TgAb 

آنتی بادی های تیروگلوبولین، که TgAb شناخته می شوند آنتی بادی های ضد تیروگلوبولین هستند.
اندازه گیری: آزمون TgAb سطح این آنتی بادی ها را در جریان خون نشان می دهد.
محدوده مرجع: محدوده مرجع کمتر از 4.0 IU / mL است
تفسیر: سطوح TgAb بالغ در حدود 10 درصد افراد مبتلا به عملکرد طبیعی تیروئید و 15 تا 20 درصد افراد مبتلا به سرطان تیروئید یافت می شود سطح TgAb نیز در حدود 60 درصد از بیماران هاشیموتو و 30 درصد از بیماران گریوز افزایش یافته است اگر قبلا بیماری Graves را تشخیص داده باشید با افزایش سطح      TgAb نیز به این معنی است که احتمال بیشتری دارد که در نهایت به هیپوتیروئیدی تبدیل شوید.
TgAb می تواند نتایج تیروئروگلوبولین (Tg) را تحت تاثیر قرار دهد و بنابراین برای کسانی که مبتلا به سرطان تیروئید هستند کنترل سطح TgAb همراه با Tg  در فواصل منظم، مهم است.
توجه:
محدوده مرجع و واحد اندازه گیری مورد استفاده می تواند از آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد همیشه محدوده مرجع خاص و مقادیر تست را با آزمایشگاهی که تست در ان انجام شده است بسنجید.
بعضی از پزشکان و یا کارمندان اداری به شما نتیجه آزمایش پزشکی را می گویند ممکن است به عنوان یک نتیجه آزمون "نتایج شما درست باشد" یا "آزمایشهای شما طبیعی باشد" این اطلاعات کافی نیست همیشه یک نسخه واقعی از نتایج آزمایش پزشکی، از جمله تستهای تیروئید را از ازمایشگاه بخواهید به خصوص برای آزمایش خون تیروئید شما باید سطح واقعی و همچنین محدوده مرجع را بدانید تا از بهترین مراقبت های ممکن برای وضعیت تیروئید خود حمایت کنید.

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. صبا
  1. 5 / 5

سلام
از اینکه به این خوبی مطالب را بیان کردید تشکر می شود کاش در مورد تست های تیروئید در بارداری نیز توضیح می دادید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search