پزشکی

ویار بارداری: چگونه ویار بارداری را درمان کنیم

درمان ویار بارداری

تهوع در دوران بارداری به طور معمول یکی از علائمی است که زنان گزارش می دهند. تا 70 درصد از مادران باردار در بعضی موارد در دوران بارداری پیش از تهوع دچار حالت تهوع هستند. نه تنها شناخته شده است که یکی از نشانه های اولیه بارداری است اما این علامت است که در طول سه ماهه اول و گاهی اوقات حتی طولانی تر است.


در حالی که حالت تهوع یک حس ناخوشایند است خبر خوب این است که برای شما یا کودک شما مضر نیست و اغلب به عنوان نشانه ای از بارداری سالم در نظر گرفته می شود. تهوع یک بخش کلیدی از نگرانی مشترک است که به عنوان بیماری صبحگاهی خوانده می شود.  بیماری صبحگاهی تهوع و استفراغ است که در دوران بارداری رخ می دهد. و علیرغم نامش، بیماری صبحگاهی می تواند در هر زمان روز یا شب رخ دهد. بسیاری از زنان باردار مخصوصاً در سه ماهه اول بیماری صبحگاهی دارند. اما بعضی از زنان در طول بارداری بیماری صبحگاهی دارند. بیماری صبحگاهی به عنوان یک نشانه بارداری معمولا در ماه چهارم بارداری از بین می رود. با این حال، برخی از زنان آن را از طریق ماه پنجم حاملگی یا حتی در دوران بارداری تجربه می کنند.
اگرچه بیماری صبحگاهی ناراحت کننده و دردناک است اما کودک در معرض خطر قرار نمی گیرد و خطر سقط جنین را افزایش نمی دهد. در واقع، بسیاری از پزشکان بر این باورند که این نشانه خوبی است که حاملگی شما به خوبی پیش میرود افزایش ناگهانی این هورمون ها، از جمله گنادوتروپین کوریونیک ((hCG و استروژن انسان، باعث کاهش هضم می شود که می تواند موجب بیماری صبحگاهی شود.
گزینه های مدیریت شامل درمان های خانگی مختلف مانند snacking در طول روز و مصرف زنجبیل و یا مصرف داروهای بدون نسخه برای کمک به کاهش تهوع است.
به ندرت، بیماری صبحگاهی بسیار شدید است و به وضعیتی به نام hyperemesis gravidarum پیشرفت میکند. این زمانی است که فرد مبتلا به تهوع و استفراغ حاملگی دارای نشانه های شدید است که ممکن است باعث کم شدن آب بدن شود یا باعث از بین رفتن بیش از 5 درصد وزن بدن قبل از بارداری شود. Hyperemesis gravidarum ممکن است نیاز به بستری شدن و درمان با مایعات داخل وریدی (IV)، داروها و به ندرت لوله تغذیه باشد.
گاهی اوقات عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) همچنین می تواند موجب تهوع و استفراغ شود. UTI معمولا تحت تاثیر مثانه قرار می گیرد اما می تواند به کلیه ها گسترش یابد.

علل تهوع در دوران بارداری

علت تهوع در دوران بارداری به طور کامل درک نمی شود. با این حال، به نظر می رسد که به تولید هورمون گونادوتروپین کوریونیک انسان (HCG) مرتبط است. به طور معمول به عنوان هورمون بارداری اشاره می شود این هورمون است که در بدن تخمک بارور شده شروع به اتصال به پوشش رحم می کند.
نظریه های دیگری نیز وجود دارد که باعث تهوع در دوران بارداری نیز می شود. برخی از عوامل ممکن دیگر عبارتند از:
استروژن هورمون دیگری است که در دوران بارداری پیش می آید و می تواند به تسکین کمک کند.
در هنگام تلاش برای سازگاری با تغییرات حاملگی، یک معده حساس می تواند بدتر شود.
استرس یا خستگی باعث ایجاد واکنش فیزیکی در بدن می شود که موجب تهوع و استفراغ می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: ویار حاملگی

تهوع در چه زمانی در بارداری تجربه می شود

تهوع معمولاً در چهار تا هشت هفته حاملگی شروع می شود و انتظار می رود بین 13 تا 14 هفته کاهش یابد. با این حال، می تواند زودتر شروع و طول بکشد. همچنین، هر زن در تمام مدت سه ماهه اول حالت تهوع را تجربه نمی کند. این می تواند تنها چند هفته یا بیشتر طول بکشد و طی چند ماه اول ادامه یابد.
بسیاری از افراد در معرض تهوع در دوران بارداری به عنوان بیماری صبحگاهی اشاره می کنند که باعث می شود زنان اعتقاد داشته باشند که در صبح تهوع را تجربه خواهند کرد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که "بیماری صبحگاهی" در بیشتر تمام روز اتفاق می افتد نه فقط در ساعات اولیه.

مدیریت تهوع در دوران بارداری

متاسفانه، درمان خاصی برای بیماری صبحگاهی وجود ندارد. به طور معمول، بعد از سه یا چهار ماه حاملگی، بیماری صبحگاهی از بین می رود. درمان و پیشگیری از حالت تهوع در دوران بارداری واقعاً در مورد مراقبت از خود و درمان خانگی روزمره است. به محض اینکه بفهمید که باردار هستید پیشنهادات زیر مفید است.
برای کمک به پیشگیری و درمان حالت تهوع در دوران بارداری، سعی کنید:
از غذا و بو که باعث تهوع شما می شود اجتناب کنید.
وعده های غذایی کوچکتر در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ بخورید.
نوشیدن آب یا مایعات کمتر با وعده های غذایی خود و در عوض آن را در بین وعده های غذایی بنوشید.
غذاهای خشک و ساده مانند برنج سفید، نان تست خشک و یا یک سیب زمینی پخته شده به جای غذاهای غنی تر و خشن تر بخورید.
غذاها را با دقت انتخاب کنید. غذاهای حاوی پروتئین بالا، کم چربی و هضم آسان مصرف کنید و از غذاهای چرب، تند و روغنی اجتناب کنید.
غذاهای ملایم، مانند موز، برنج، سیب زمینی و نان تست می توانند به راحتی هضم شوند. غذاهای شور گاهی مفید هستند همچنین غذاهای حاوی زنجبیل - مانند (چای زنجبیل و آب نبات زنجبیل).
تهویه خوب اتاق های منزل را فراهم نمایید. اگر هیچ یک از اینها امکان پذیر نیست زمانی برای رفتن به خارج از منزل برای گرفتن هوای تازه در نظر بگیرید.
گرفتن مقدار زیادی استراحت هنگامی که احساس خستگی می کنید به بدن گوش دهید و موقعی که احساس خستگی می کنید دراز بکشید.
بو کردن زنجبیل یا لیمو یا مصرف زنجبیل یا لیمو، می تواند به کاهش احساس تهوع کمک کند.
بعد از استفراغ دهان خود را بشویید. اسید از معده شما می تواند به مینای دندان بر روی دندان ها آسیب برساند. اگر می توانید دهان خود را با یک فنجان آب مخلوط با یک قاشق چای خوری جوش شیرین بشوئید این کمک می کند که اسید را خنثی کند.
صحبت کردن با ارائه دهنده خدمات سلامت در مورد ویتامین های پیش از تولد که مصرف می کنید داشتن آهن بیش از حد ممکن است تهوع ایجاد کند و تغییر دادن به ویتامین های مختلف کمک می کند.
از ارائه کننده خدمات بهداشتی و درمانی خود درمورد مصرف مکمل ویتامین ب 6 که از اثرات کاهش تهوع و استفراغ برخوردار است درخواست کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین درمان ها برای بیماری تهوع صبحگاهی

نسخه درمانی برای تهوع

در بسیاری از زنان درمان های طبیعی یا خانگی کمک نمی کند. خبر خوب این است که شما می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا نسخه ای که مخصوص برای درمان حالت تهوع طراحی شده است را دریافت کنید.
اگر نشانه های بیماری صبحگاهی شما همچنان ادامه داشته باشد پزشک شما ممکن است از مکمل های ویتامینB-6 (پیریدوکسین)، زنجبیل و داروهای بدون نسخه نظیر (Unisom) برای مدیریت درمان توصیه کند. قرص Unisom، ترکیبی از ویتامین B6 و دوکسیلامین است. اگر هنوز علائم دارید، پزشک شما ممکن است داروهای ضد تهوع توصیه کند.
تهوع و استفراغ بارداری متوسط تا شدید ممکن است باعث عدم تعادل آب بدن و الکترولیت مانند سدیم یا پتاسیم شود. مایعات اضافی و داروهای تجویزی برای بیماری صبحگاهی متوسط تا شدید توصیه می شود.
پزشک شما درباره چگونگی تهوع، چگونگی استفراغ، اینکه آیا می توانید مایعات را نگه دارید و اینکه آیا داروهای خانگی را امتحان کرده اید صحبت خواهد کرد. تعدادی از داروهای تجویزی وجود دارد که در طی حاملگی برای تهوع و استفراغ مفید هستند. پزشک بر اساس شدت علائم شما یک گزینه ایمن را توصیه می کند.
قبل از مصرف داروهای ضد بارداری یا مکمل ها در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
اگر شما دارای hyperemesis gravidarum هستید ممکن است لازم باشد برای مایعات داخل وریدی (IV) و داروهای ضد تهوع در بیمارستان بستری شوید.
اکثر مردم برای تهوع بیماری صبحگاهی به داروهای تجویزی مانند Zofran نیاز ندارند. با این حال، با پزشک خود در مورد داروهای ضد تهوع صحبت کنید
نگرانی از تهوع در دوران بارداری
اگر تهوع و استفراغ شدید دارید و درمان های فوق موثر نباشد با پزشک خود مشورت کنید. در حالی که تهوع در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد همچنین می تواند به یک مشکل اشاره کند که باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر استفراغ کرده اید و علائم زیر را دارید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

ادرار بسیار تیره رنگ داشته یا بیش از 8 ساعت ادرار نداشته اید.
قادر به نگهداری مواد غذایی یا مایعات در 24 ساعت نیستید.
در هنگام ایستادن به شدت احساس ضعف، سرگیجه یا غش دارید.
درد شکم دارید.
هنگام ادرار کردن درد یا خون دارید.
وزن خود را از دست داده اید.
این می تواند نشانه های کم آبی یا عفونت ادراری باشد.

در ادامه بخوانید: درمان تهوع و استفراغ در دوران بارداری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search