پزشکی

نشانه های سطح استروژن پایین در زنان

علائم استروژن پایین چیست

استروژن هورمون موجود در بدن هر دو مرد و زن است. با این حال، سطح استروژن در بدن زن بسیار بالاتر است و در آن چندین نقش مهم دارد که عمدتاً مربوط به باروری است. هنگامی که سطح استروژن کم است می تواند طیف گسترده ای از اثرات در بدن زن را فراتر از تنها تاثیر بر باروری داشته باشد.

استروژن در بدن چه کاری انجام می دهد؟

برای درک علائم سطوح پایین استروژن، مهم است که اندام ها و سیستم های بدن زن که تحت تاثیر استروژن قرار گیرند را در نظر بگیریم. اختلالات در این اندام ها و سیستم ها مسئول نشانه هایی از سطوح پایین استروژن هستند. استروژن یک گروه از هورمون هایی است که به طور عمده توسط تخمدان ها ترشح می شود. از این هورمون ها، استرادیول قوی ترین است.
مقدار کمی از استروژن نیز توسط غدد فوق کلیه و بافت چربی تولید می شود. استروژن به طور عمده بر اندام های زنانه تولید مثل تاثیر می گذارد. این قسمت تا حدی مسئول ویژگیهای جنسی ثانویه مانند موی ناحیه ای، موی زیر بغل و رشد سینه در بلوغ است. استروژن بر روی استخوان ها، قلب و رگ های خونی، دستگاه ادراری، پوست و مو، ماهیچه ها و حتی مغز نیز تاثیر می گذارد.

علت استروژن پایین چیست؟

سطوح استروژن در طول دوره قاعدگی نوسان می کند و در دوران بارداری افزایش می یابد. با این حال، در طول دوره یائسگی میزان آن به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. این تغییرات در میزان استروژن در دوران قاعدگی، بارداری، پس از زایمان و یائسگی طبیعی است.
با این حال، شرایط مختلف می تواند به سطوح پایین استروژن منجر شود که پس از آن می تواند بر باروری و همچنین گروه دیگری از organs ها و سیستم های تحت تاثیر این هورمون تاثیر می گذارد. این شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشد:
اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی
کمی فعالیت غده هیپوفیز (hypopituitarism)
کمی فعالیت تخمدان (hypogonadism)
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
وزن کم یا محتوای چربی بدن خیلی کم
اختلالات تیروئید
ورزش بیش از حد
شیمی درمانی
علل مختلف دیگر بیماریهای زیر وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این شرایط ممکن است ناشی از نقص ژنتیکی باشد یا از تولد (مادرزادی) مانند سندرم ترنر باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه استروژن کم را کشف کنید

مهم است که با یک متخصص پزشکی مشورت شود اگر مشکوک به سطح استروژن کم باشید. آزمایش های تشخیصی می تواند هیپواستروژنیسم را تایید کند که اصطلاح پزشکی برای سطوح پایین استروژن است. علائم و نشانه های سطوح استروژن همیشه به عنوان نشانه هایی از علائم یائسگی نیست که به علت کاهش میزان استروژن و پروژسترون است.

دوره های نامنظم

افزایش و کاهش استروژن در طی دوره قاعدگی بخشی از قاعدگی (دوره ها) است. بنابراین زمانی که سطوح استروژن به طور مداوم کم باشد ممکن است دوره ها نامنظم باشند. همچنین می تواند منجر به توقف کامل دوره (آمنوره) شود.
با این حال، مهم است که زنانی که یک دوره فراموش شده دارند در صورتی که در سال های باروری باشند نخست تایید کنند که باردار نیستند. زناني كه در معرض يائسگي هستند نيز مي توانند تشخيص دهند كه دوره ها قبل از توقف به طور نامنظم بروز مي كنند اما اين عادت طبيعي است.

گرگرفتگی

گرگرفتگی یکی از شایع ترین علائم یائسگی است و می تواند با سایر علل های استروژن پایین همراه باشد. علت دقیق این امواج ناگهانی گرما نامشخص است. اعتقاد بر این است که عروق سطحی (فقط زیر پوست) به طور ناگهانی گسترش می یابد و این موجب احساس گرما می شود که یک گرگرفتگی است.

عرق شبانه

عرق شبانه به معنای عرق فراوان در شب است که به گرمای محیط مرتبط نیست. این یکی دیگر از علائم معمول یائسگی است. عرق شبانه با گرگرفتگی ارتباط دارد و به نظر می رسد که سطح پایین هورمون بر عملکرد مغز بر تنظیم درجه حرارت اثر می کند. با این حال، علل دیگر عرق شبانه مانند عفونت های خاص و حتی بیماری های خود ایمنی نیز باید کنار گذاشته شوند.

خشکی واژن

خشکی واژن یک مشکل رایج در یائسگی است. هورمون هایی مانند استروژن کمک می کنند تا پوشش داخلی داخل دستگاه تولید مثل را حفظ کنند. این پوشش معمولاً باعث ایجاد مخاطی می شود که واژن را مرطوب نگه می دارد. هنگامی که میزان استروژن کاهش می یابد آستر واژن نازک شده و این باعث خشکی واژن می شود. بسیاری از زنان مبتلا به کمبود استروژن به علت خشکی واژن در هنگام رابطه جنسی شکایت دارند.

استخوان ضعیف

با سطوح پایدار استروژن کم، اثرات می توانند به استخوان ها گسترش یابد. استروژن نقش مهمی در تراکم استخوان دارد. این تضمین می کند که استخوان ها قوی هستند. با این حال، هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد استخوان ها ضعیف می شود که به عنوان پوکی استخوان شناخته می شود. این یک نگرانی مشترک برای زنان یائسه است. پوکی استخوان می تواند احتمال شکستگی های استخوانی را با حتی سقوط جزئی و یا آسیب های دیگر افزایش دهد.

کاهش لیبیدو (کاهش میل جنسی)

بسیاری از زنان در اثر کاهش سطح استروژن، کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. مکانی دقیق برای لیبیدو پیچیده است. این کمبود میل جنسی در هیپواستروژنیسم ممکن است نه تنها به دلیل خشکی واژن و مقاربت دردناک باشد. همچنین ممکن است به علت اثرات استروژن به طور معمول در مغز باشد که هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد مختل می شود.

مشکل در خواب

مشکلات خواب یکی دیگر از شکایت ها در یائسگی است. برخی از زنان ممکن است دچار مشکل در کم خوابی شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است مشکل در خواب ماندن در مدت کافی داشته باشند زمانی که احساس طراوت دارند. گرگرفتگی و عرق شبانه عامل مهمی برای مشکلات خواب است اما حتی با ساعت های طولانی از خواب، بسیاری از زنان با سطوح پایین استروژن دریافتند که خواب کم کیفیت دارند.

مشکلات مو و پوست

استروژن بر رشد پوست و مو تاثیر می گذارد. با سطوح پایین استروژن، پوست تمایل دارد خشک شود و این می تواند آن را به سوزش و عفونت تبدیل کند. علاوه بر این، ریزش مو یکی دیگر از شکایات رایج است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که آیا سایر شرایط نیز ممکن است مسئول این علائم مانند کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد.

نوسانات خلقی

نوسانات رفتاری نیز در یائسگی و علل دیگر استروژن پایین است. شدت تغییرات خلقی در زنان با این شرایط ممکن است متفاوت باشد. نوسانات رفتاری نه تنها به بروز خشم ناگهانی اشاره می کند. متضاد آن می تواند رخ دهد که در آن یک زن ناگهان غمگین و گریه می کند و به هیچ دلیلی قابل تشخیص نیست. این نیز همراه با تعدادی از نشانه های ذهنی دیگر مانند تمرکز و اختلالات عاطفی مانند افسردگی همراه است.

علائم دیگر

سردرد و بدتر شدن علائم پیش میگرن.
خستگی.
افزایش وزن نامعلوم، متوسط.
تندرنس پستان.
از دست دادن سفتی سینه.
عفونتهای مجاری ادراری (UTIs)

درمان استروژن پایین

همه زنان نیازمند درمان برای استروژن کم نیستند. اما اگر علائم استروژن کم نشانه های پر دردسر باشد درمان ممکن است توصیه شود. درمان مبتنی بر علت استروژن کم و علائم موجود، فردی است.

درمان جایگزینی هورمون (HRT)

درمان جایگزینی هورمون ممکن است برای درمان استروژن کم استفاده شود.
به طور معمول، پزشکان درمان جایگزین هورمون (HRT) را برای سطوح پایین استروژن تجویز می کنند.
انواع مختلف HRT در دسترس هستند. گاهی اوقات، پزشکان هورمون درمانی ترکیبی شامل استروژن و پروژسترون را پیشنهاد می کنند.
ترکیبی از هورمون ها ممکن است در تعادل میزان استروژن در برخی از زنان مبتلا به علائم موثر باشد.
پزشکان تمایل دارند HRT ترکیبی را برای زنان که در معرض یائسگی قرار دارند یا در معرض علائم بعد از یائسگی قرار می گیرند تجویز کنند. عوارض جانبی HRT ممکن است شامل التهاب، سردرد و خونریزی واژینال باشد.
زنان می توانند HRT را به صورت خوراکی، موضعی، واژینال یا قرص های زیر پوست قرار دهند. در برخی موارد ممکن است زنان تزریق کنند. دوز داده شده با توجه به فرد متفاوت است. معمولا پزشکان داروهایی را که علائم را کاهش می دهند تجویز می کنند.
همه زنان نمی توانند از HRT استفاده کنند. برای مثال، HRT ممکن است برای زنان که سابقه سکته مغزی، حمله قلبی یا فشار خون بالا دارند مناسب نباشد. ضروری است که هر زنی که به HRT فکر می کند با دکتر خود درباره خطرات و منافع آن صحبت می کنند.

استروژن درمانی

گاهی اوقات، پزشکان فقط استروژن را برای درمان برخی از زنان مبتلا به کمبود استروژن تجویز می کنند به عنوان مثال، زنان که تخمدان ها خود را از دست داده اند. گاهی اوقات پزشک برای درمان علائم شدید در هنگام یائسگی تجویز می کند.

در ادامه بخوانید: هورمون درمانی ( درمان با استروژن، درمان استروژن / پروژسترون)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search