پزشکی

سرگیجه ناگهانی - علل هنگام ایستادن، با تعریق، درد قفسه سینه

علل سرگیجه ناگهانی

سرگیجه یک مشکل رایج است. اغلب این موارد به علت بیماری یا ناخوشی نیست که به راحتی درمان شود و یا خود به خود برطرف شود. گاهی اوقات، سرگیجه می تواند نشانه ای باشد که چیزی جدی و حتی خطرناک باشد.

با شناسایی نوع سرگیجه که فرد تجربه می کند، پزشک اغلب می تواند علت اصلی را، قبل از اینکه مشکل بیشتری پیدا کند مشخص کند.
سرگیجه علامتی است که همه ما ممکن است از زمان به زمان تجربه کنیم. این می تواند با غذا نخوردن در مدت زمان بسیار طولانی، پس از فعالیت فیزیکی شدید در طول آب و هوای گرم، با کمبود خواب یا مصرف مواد سمی اتفاق بیفتد. سرگیجه در این موارد کاملاً غیر منتظره نیست. در طی یک دوره کوتاه از زمان استراحت کافی، تغذیه و هیدراتاسیون بر طرف می شود.
با این حال، مواردی وجود دارد که سرگیجه ممکن است نشانه ای از برخی اختلالات اساسی جدی باشد. این می تواند در بسیاری از شرایط مختلف رخ می دهد اعم از سطوح هورمون غیر طبیعی مانند هیپر و هیپوتیروئیدی تا کاهش اکسیژن به مغز که ممکن است با سکته مغزی یا حمله قلبی رخ دهد.
با سکته های مغزی و حملات قلبی که علت شایع مرگ است سرگیجه ناگهانی با علائم دیگر مانند درد قفسه سینه یا سستی همیشه باید یک نگرانی باشد. با این حال، تمام علل سرگیجه جدی یا تهدید کننده زندگی نیستند.

سرگیجه چیست؟

سرگیجه یک اصطلاح است که برای توصیف احساسات مختلف استفاده می شود. از احساس از دست دادن تعادل، ضعف یا غش و حتی احساس چرخش (سرگیجه)، سرگیجه ممکن است در احساس و شدت متفاوت باشد. با این حال، در تمام این موارد، فرد احساس ناامنی و عدم هماهنگی می کند.
در موارد ملایم، گاهی ممکن است سرگیجه به عنوان سبکی سر توصیف شود. اختلالات بصری و حتی شنوایی و سردرگمی گاهی اوقات ممکن است با سرگیجه همراه شوند اما این نشانه های جداگانه ای است. این علائم دیگر که می تواند علت اصلی سرگیجه باشد اما لزوماً به علت سرگیجه نیست.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل سرگیجه ناگهانی

سرگیجه می تواند توسط یک گروه از عوامل مختلف ایجاد شود. نگرانی فوری وقتی است که سرگیجه با بالارفتن فشار خون، اکسیژن خون و میزان قند خون (sugar) همراه باشد. نوسانات در این سطوح می تواند ناگهانی بوجود آیند و به طور ناگهانی موجب سرگیجه شوند. این ممکن است با مشکلات قلب، اختلالات عروق خون (از جمله انسداد هایی که در سکته مغزی دیده می شود)، آسیب هایی به ریه ها، راه های هوایی و سر دیده شود.
با این وجود، ممکن است دلیلی دیگر برای سرگیجه وجود داشته باشد حتی زمانی که فشار خون، اکسیژن خون و میزان گلوکز خون در حد نرمال باشد. اغلب اوقات این باعث سرگیجه ناگهانی نمی شود. در عوض سرگیجه به تدریج گسترش می یابد. این می تواند با عفونت گوش، مشکلات گوش داخلی (حتی تومور)، بیماری حرکت، اضطراب و اختلالات پانک، میگرن، کم خونی، اختلالات هورمون تیروئید، داروهای خاص و مواد غیرمجاز رخ دهد.
سرگیجه علامتی است که در بسیاری از شرایط مختلف اتفاق می افتد. علت سرگیجه را می توان دشوار دانست مگر اینکه سرگیجه همراه با علائم دیگر (مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس) و نیز رویدادها یا اقدامات خاص (مانند سرگیجه هنگام ایستادن) ارزیابی شود.

سرگیجه ناگهانی با درد قفسه سینه

سرگیجه با درد قفسه سینه همیشه نگرانی در مورد شرایط قلبی عروقی را افزایش می دهد. حمله قلبی (انفارکتوس میوكارد) معمولاً زمانی است كه در افراد عوامل خطر مانند یكی از موارد زیر رخ دهد.
بیماری عروق کرونر (CAD)
پیشرفت سن، به ویژه پس از 40 سال.
کشیدن تنباکو.
افراد چاق.
تاریخچه بیماری قلب.
شرایط دیگری مانند دایسکشن آئورت (پارگی در دیواره ی آئورت) یا حتی پارگی در آئورت ممکن است موجب سرگیجه ناگهانی با درد قفسه سینه شود. با این حال، این نه تنها شرایط قلبی عروقی است که ممکن است مسئول باشد. حتی بیماری های تنفسی می تواند درد قفسه سینه و سرگیجه را ایجاد کند اگر چه این امر همیشه ناگهانی بوجود نمی آید. هر دو آسم و برونشیت شرایط مشترکی هستند که ممکن است سرگیجه و درد قفسه سینه رخ دهد.

سرگیجه ناگهانی با تهوع

سرگیجه ناگهانی با حالت تهوع نیز می تواند نشانه ای از شرایط قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا تشخیص آئورت باشد. با این حال، این نیز به دلایل زیر بسیار رایج است:
استفاده از داروهای خاص.
مسمومیت با الکل.
کمبود قند خون (هیپوگلیسمی) به هر علتی.
میگرن و سردرد.
بارداری.
بیماری حرکت.
اختلالات گوش داخلی مثل بیماری منیر.
مسمومیت.
اختلالات سلامت روان.

سرگیجه ناگهانی با فعالیت فیزیکی

سرگیجه ناگهانی با فعالیت بدنی می تواند به بیماری قلبی مرتبط با بیماری عروق کرونر مرتبط باشد. ممکن است همیشه یک حمله قلبی باشد. Angina pectoris درد قفسه سینه و سایر علائم وقتی است که فعالیت قلب افزایش می یابد اما شریان های عروق کرونر برای تأمین اکسیژن کافی بسیار محدود هستند. این تنگ شدن در آنژین پتوریس نیز ممکن است با اسپاسم عروقی رخ دهد همانطور که در آنژین پریزمتال دیده می شود.
سرگیجه با فعالیت نیز با محدود شدن شریان های کاروتید و سایر شریان هایی که خون را به مغز حمل می کنند دیده می شود. وقتی خون کافی به مغز نرسد حالت اکسیژن پایین باعث سرگیجه می شود. همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که خون قادر به حمل اکسیژن کافی مانند آنمی نیست. بسته به شدت کم خونی، تا زمانی که فرد به طور فیزیکی فعال نمی شود تا بدن نیاز به اکسیژن بیشتری داشته باشد و خون نمی تواند حمل کند ممکن است علائم کم یا هیچ باشد.

سرگیجه ناگهانی با ایستادن

هنگامی که ما از حالت نشستن یا خوابیده می ایستیم فشار خون افزایش می یابد. بدن باید فشار خون را در عرض چند ثانیه تغییر دهد تا اطمینان حاصل شود که انتشار اکسیژن برای تمام اعضای بدن کافی است. با این حال، شرایطی وجود دارد که بدن ممکن است به اندازه کافی انطباق نداشته باشد. این معمولا در وضعیتی است که تحت عنوان فشارخون ارتواتوستیک دیده می شود که در هنگام ایستادن فشار خون پایین است.
هیپوتانسیون ارتواستیک ممکن است به علت ناشناخته رخ دهد اما معمولاً آن ارتباط دارد با:
بیماری قلبی، مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی، بیماری دریچه های قلبی و برادی کاردی (ضربان قلب آهسته).
اختلالات هورمونی مانند هیپوگلیسمی در دیابت و بیماری آدیسون.
اختلالات سیستم عصبی مانند بیماری پارکینسون در میان سایر شرایط.
فشار خون Postprandialفشار خون پایین است که پس از خوردن غذا اتفاق می افتد.
از دست دادن آب بدن به دلیل اسهال، استفراغ یا عرق کردن بیش از حد.

سرگیجه ناگهانی با عرق کردن

سرگیجه با عرق کردن بعد از فعالیت شدید فیزیکی کاملاً غیر معمول نیست. این گذرا است و طی چند دقیقه از استراحت گذر می کند. با این حال، سرگیجه ناگهانی که ناشی از عرق ناشناخته و بیش از حد است می تواند علائم حمله قلبی باشد حتی اگر نشانه های دیگر بلافاصله آشکار نباشد.
این می تواند حتی زمانی رخ دهد که فرد از لحاظ جسمی فعال نیست ولی مهم است که فعالیت بدنی شدید ممکن است باعث حمله قلبی شود. گاهی اوقات عرق کردن ممکن است به سرگیجه مربوط نباشد. با این حال، سرگیجه ناگهانی با عرق کردن ناشناخته، تنفس دشوار، درد قفسه سینه، درد بازو یا فک نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. رستا

سلام مامانم الان سرگیجه و حالت تهوع و درد در قفسه سینه رو داره یعنی مشکل از قلب و فشار خون بالا هست

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    رستا
  1. 5 / 5

سلام احتمال مشکل قلبی وجود دارد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search