پزشکی

سردردهای ماهانه؛ انواع و علل

سردردهای ماهانه

بسیاری از عوامل باعث سردرد برای هر دو مردان و زنان، از جمله تاریخچه و سن خانواده می باشد. با این حال، زنان اغلب متوجه رابطه بین سردرد و تغییرات هورمونی می شوند.هورمون استروژن (ES-truh-jen) و پروژسترون (pro-JES-tuh-rohn) نقش مهمی در تنظیم چرخه قاعدگی و بارداری دارند و همچنین ممکن است بر روی مواد شیمیایی مرتبط با سردرد در مغز تاثیر بگذارد.

داشتن سطح استروژن ثابت می تواند سردرد را بهبود بخشد در حالیکه سطح استروژن که تغییر یا افت کند می تواند سردرد را بدتر کند. اگر چه نوسان سطح هورمون می تواند الگوهای سردرد را تحت تاثیر قرار دهد پزشک شما می تواند به شما در درمان یا جلوگیری از سردرد مرتبط با هورمون کمک کند. کاهش استروژن فقط قبل از دوره شما ممکن است به سردرد کمک کند. بسیاری از زنان مبتلا به میگرن قبل و بعد از قاعدگی سردرد را گزارش می دهند.
سردرد یا میگرن ماهانه اغلب با چرخه قاعدگی و قاعدگی به طور خاص ارتباط دارد. این ممکن است در دختران و زنان شایع تر رخ دهد. حتی ممکن است با دوره های قاعدگی ظاهر شود. با این حال، ممکن است سردرد های ماهانه به دلایل دیگر رخ دهد و حتی ممکن است مردان نیز تحت تاثیر قرار گیرند. بنابراین مهم است که علائم دیگری را که ممکن است سبب سردرد و همچنین حوادثی را که ممکن است پیش از شروع این سردردهای ماهانه رخ دهد بررسی کنیم.

چرا سردرد ماهانه رخ می دهد؟

اصطلاح ماهانه به وقایعی اشاره می کند که در هر ماه یا تقریباً مشابه آن اتفاق می افتد. اگر چه بدن یک دوره 24 ساعته به عنوان ریتم سیرکادین شناخته شده و چرخه قاعدگی تقریباً 28 روز دارد ممکن است سردرد های ماهانه به این دلایل رخ ندهد. در عوض عوامل خارجی ممکن است علت این سردردهای مجدد باشد و این عوامل ممکن است ماهانه رخ دهد.
سردرد ماهانه در زنان سن باروری همیشه باید در فواصل دوران قاعدگی در نظر گرفته شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که تغییرات دوره ای در بدن به ندرت از یک دوره 30 روزه دنبال می شود. بعضی از زنان ممکن است 30 روز چرخه قاعدگی داشته باشند در حالی که دیگران ممکن است دوره های طولانی یا کوتاه تر از متوسط 28 روز داشته باشند. بنابراین، سردردهای ماهانه که با قاعدگی ارتباطی ندارند باید برای عوامل خارجی بررسی شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ببیشتر بخوانید: سردرد پیشانی - علت درد در جلوی سر (بالای چشم ها)

علل سردرد ماهانه

ممکن است علل مختلفی از سردردهای عودکننده وجود داشته باشد اما سردرد ماهانه تکراری تنها به چند دلیل ممکن است رخ دهد. تفاوت بین سردردهای عود کننده و سردردهای ماهانه، زمان درد سر است. با سردرد مکرر، اپیزودهایی از سردرد رخ می دهد که در فواصل مختلف رخ می دهد اما معمولاً به یک دوره 30 روزه بستگی ندارد. از طرف دیگر سردرد ماهانه تقریباً هر 30 روز رخ می دهد.

چرخه قاعدگی و PMS

سردرد قاعدگی در میان دختران و زنان سنین باروری رایج است. این می تواند در محدوده یائسگی و یائسگی ادامه دهد. میگرن نیز ممکن است به همراه تغییرات در چرخه قاعدگی ایجاد و تشدید شود. این سردرد و میگرن با نوسان در هورمونهای قاعدگی همراه است. با این حال، این عادت برای همه زنان دارای قاعدگی یا قبل از قاعدگی عادی نیست.
این زمان در هر ماه یک بار اتفاق می افتد و موجب سردردهای مشخص ماهانه می شود. با این حال، فقط سردرد نیست که اتفاق می افتد. علائم دیگر نیز مانند گرفتگی های قاعدگی، نوسانات خلقی، تغییرات اشتها، درد های بدن، درد مفصلی، خستگی، التهاب شکم، حساسیت پستان و تغییر در عادت روده رخ می دهد. تخمین زده می شود که 2 نفر از 3 زن دارای PMS هستند اما دارای شدت های مختلف هستند.

استرس روانی

گاهی اوقات تنش روانی می تواند به صورت دوره ای باشد. اگر استرس هر ماه یک بار یا حدود یک بار اتفاق افتد علائم مانند سردرد ممکن است ایجاد شود. این استرس روانشناختی ممکن است به وقایع بین فردی، اجتماعی، شغلی یا مالی مربوط شود که به صورت ماهانه بوجود می آیند.
سردرد در زنان مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی (PMS) شایع تر است. این مجموعه ای از علائم است که قبل از قاعدگی (دوره های ماهانه) بوجود می آیند و تمایل به حل شدن در مدت کوتاهی پس از قاعدگی دارد. برای بعضی از زنان ممکن است 5 روز قبل از شروع دوره شروع شود در حالی که در دیگر زنان می تواند 10 تا 11 روز قبل از قاعدگی باشد.
ممکن است علائم دیگری برای استرس روانی وجود داشته باشد که ممکن است همراه با سردرد های ماهانه باشد. این شامل علائم مانند:
نوسانات خلق و اضطراب.
بی خوابی.
خستگی.
تغییرات اشتها.
تغییرات در عادت روده.
عواملی نظیر خم شدن بیش از حد ممکن است منجر به اختلال در عملکرد temporomandibular (TMJ) باشد که به نوبه ی خود باعث ایجاد سردرد می شود. بسیاری از این علائم استرس روانی در زنان با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) همپوشانی دارند. بنابراین گاهی اوقات سردرد های ماهانه مرتبط با استرس برای PMS اشتباه نیست و بالعکس.

ببیشتر بخوانید: سردرد بعد از بی حسی نخاعی

فشار فیزیکی

تمرین فیزیکی که به طور منظم بوجود می آید می تواند به سردردهای ماهانه مرتبط باشد. این بیشتر احتمال دارد که یک مشکل زمانی که اعمال فشار ممکن است موجب فشار عضلانی، به ویژه بالای گردن، گردن و یا سر شود. به عنوان مثال، بازی کردن یک ورزش و یا کار کردن فقط یک بار در هر ماه می تواند باعث ایجاد فشار بر بدن شود که مشروط بر فعالیت نیست. همچنین می تواند با فعالیت جنسی رخ دهد.
سردرد فعالیتی و کوششی هر جایی بین 15 دقیقه تا 12 ساعت است. گاهی اوقات این نوع سردرد با فعالیت فیزیکی شدید ممکن است با عوارض اعتیاد همراه باشد. سردرد می تواند با فشار فیزیکی هنگامیکه مایعات و الکترولیت ها به علت عرق کردن از فعالیت های شدید از بین بروند رخ می دهد. سرماخوردگی نیز ممکن است با تروما رخ دهد که ممکن است در طول فعالیت بدنی رخ دهد. این به عنوان یک سردرد پس از ضربه شناخته شده است.

سردرد مرتبط با دارو

برخی از زنان هنگام استفاده از قرص ضد بارداری خوراکی (قرصهای کنترل تولد) سردرد را تجربه می کنند. با توجه به سردرد های ماهانه با استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، سردرد در طی استفاده با مکانیسم هایی رخ می دهد. این قرص های غیرفعال باعث کاهش سطوح استروژن می شود که ممکن است باعث سردرد ماهانه شود. این در هر خانم با استفاده از قرص های ضد بارداری پیش نمی رود اما در مواردی رخ می دهد.
سردرد برگشتی نوع دیگری از سردرد مرتبط با دارو است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که داروهایی که برای سردرد استفاده می شوند از جمله داروهای ضد درد، متوقف می شوند. سردرد پس از آن باز می شود و گاهی اوقات می تواند شدید تر از سردرد اولیه باشد. در حالی که سردرد برگشتی معمولا در فواصل خاص رخ نمی دهد آن ممکن است هر ماه رخ دهد در صورت تجویز ماهیانه باشد.
سایر داروها همچنین ممکن است سردرد را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. سردرد ممکن است تا زمانی که دارو قطع نشود یا تغییر نکند ادامه یابد. اغلب موارد این، سردرد ماهانه را ایجاد نمی کند مگر اینکه مداوا با دارو به صورت ماهانه باشد.

میگرن ماهانه

میگرن ممکن است توسط بسیاری از رویدادهای ماهانه همانطور که در بالا بحث شد باعث شود. بسیاری از زنان شروع یا بدتر شدن میگرن را قبل از قاعدگی یا قاعدگی گزارش می دهند. استرس روانشناختی و فشار فیزیکی که ماهانه رخ می دهد نیز ممکن است باعث میگرن شود. بنابراین میگرن در این شرایط ثانویه به عوامل دیگر است.
با این حال، میگرن همیشه با این رویدادها ارتباط ندارد اما می تواند یک الگوی چرخه ای را دنبال کند. اپیزودها ممکن است به طور خاص هر ماه رخ ندهند. این می تواند از هفته ها تا ماه ها متغیر باشد. در طول این قسمت، میگرن ممکن است روزمرگی باشد یا چندین بار در هفته رخ دهد. میگرن حل و فصل می شود و در طول یک مرحله میگرن بدون علامت وجود دارد که ممکن است هفته ها تا ماه ادامه یابد.

در ادامه بخوانید: درمان های خانگی برای سردرد سینوسی | درمان میگرن با داروهای گیاهی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. شایلین
  1. 3 / 5

من ماهی یه بارسردردشدیدی میگیرم طوری که حتی راه هم میرم سرم تکون میخوره سنگینی میکنه ودردشدید داره دلیلش چیه

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    شایلین
  1. 5 / 5

با سلام نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا بررسی شود ممکن است سینوزیت داشته باشید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search