پزشکی

درد روده (روده کوچک و بزرگ) علل و علائم

درد در روده کوچک و بزرگ

اکثر مردم ناراحتی یا درد شکمی را در برخی موارد در زندگی خود تجربه می کنند. درد شکمی معمولاً در قسمت تنه زیر دنده ها و بالای لگن و کشاله ران احساس می شود و می تواند در شدت درد خفیف یا تهوع، درد غیر قابل کنترل تا شدید و حاد باشد.


درد زمانی رخ می دهد که اختلال عملکرد طبیعی اندام ها و بافت ها در داخل، از جمله معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا، طحال و پانکراس وجود دارد. شایع ترین نوع درد، درد شکم است که در طول زندگی ما اتفاق می افتد. اولین گام برای مقابله با درد معده ملایم که با یک بیماری یا تروما مرتبط نیست این است که سعی کنید عامل را شناسایی و از آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال، پرخوری یا خوردن مواد غذایی حاوی گاز که موجب سوزش دل، درد معده و درد شکم می شود که می تواند با تمرین تغییرات تغذیه ای تعدیل شود.
با مصرف غذاهای غنی از فیبر و افزایش مصرف آب می توانید از ناراحتی ناشی از یبوست جلوگیری کنید. برخی از زنان با دوره های ماهانه خود، گرفتگی و درد شدید را تجربه می کنند. از آنجا که استرس می تواند اسید معده را افزایش دهد آرامش را حفظ می کند و تمرین تنفس عمیق می تواند به درد شکم کمک کند.
اگر تغییر سبک زندگی و یا درمان، درد شکم را برطرف نمی کند گام بعدی این است که بدون نیاز به داروهای ضد درد، مسهل ها یا آنتی اسیدها استفاده شود. مراقب باشید از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن اجتناب کنید زیرا این داروها باعث ناراحتی معده می شوند دستگاه گوارش را تحریک می کنند و حتی ممکن است موجب زخم های خونریزی دهنده شوند.
اگر درد شکمی شدید، مداوم یا همراه با تب، اسهال آبدار، استفراغ، مدفوع خونین، زردی یا درد شکم یا تورم باشد بلافاصله به پزشک یا مراقبت پزشکی مراجعه کنید. چنین شکایاتی می تواند وضعیت بدنی یا آسیب های داخلی را مشخص کند و ممکن است نیاز به درمان توسط یک متخصص یا جراحی داشته باشید.
ورزش، خوردن یک رژیم غذایی سالم و جلوگیری از سیگار کشیدن و مصرف الکل، درد معده شما را کاهش می دهد. بهداشت خوب، به خصوص شستن دست ها و اجتناب از مواد و غذاهایی که آلوده به ویروس ها و باکتری ها هستند، احتمال ابتلا شما به بیماری از بسیاری از علل عفونی را کاهش می دهد.
روده ها (روده کوچک و بزرگ) بیشترین حفره شکم را اشغال می کنند. روده کوچک در بزرگسالان حدود 20 فوت (6 متر) طول دارد. این در وسط شکم پیچ خورده است. روده بزرگ در 5 فوت (1.5 متر) کوتاهتر است و در کنار دو طرف شکم قرار دارد. درد در روده ها می تواند به دلایلی از قبیل مسدود شدن درون آن به اختلالات حرکتی داخل روده و بیماری هایی که روی دیواره روده تاثیر می گذارد بوجود آید.

محل قسمت هایی از روده

وقتی که دنبال علل مختلف درد روده هستید این مهم است که قسمت های مختلف روده را درک کنید. روده کوچک به سه بخش تقسیم می شود در حالی که چهار منطقه در روده بزرگ وجود دارد.
روده کوچک شامل موارد زیر است:
Duodenum که بخش کوچک C شکل از روده کوچک است که به معده وصل می شود. آن در قسمت فوقانی وسط شکم قرار دارد.
Jejunum بخش متوسط روده کوچک است که به دوازدهه وصل می شود. این در وسط شکم پیچ خورده است. این تقریباً همانند طول ileum است.
ایلئوم که آخرین قطعه روده کوچک است که به Jejunum منتهی می شود. این نیز در وسط شکم قرار دارد و سپس به سکوم از روده بزرگ می پیوندد.
روده بزرگ شامل موارد زیر است:
سکوم که در منطقه شکمی پایین سمت راست واقع شده است. آپاندیس کرمی شکل به ساکوم متصل است.
کولون که شامل:
- کلون صعودی که در سمت کنار راست شکم ادامه می یابد.
- کولون عرضی که در قسمت شکمی بالایی قرار دارد.
- کولون نزولی که در سمت چپ شکم قرار دارد.
- کولون سیگموئید که از منطقه پایین سمت چپ شکم تا وسط لگن ادامه می یابد.
رکتوم که از کولون سیگموئید ادامه می یابد تا به پایین ترین قسمت لگن رفته و به کانال مقعد متصل می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم درد روده

درد روده ای یک علامت است اما تشخیص دقیق علت به تنهایی می تواند دشوار باشد. مهم است که توجه داشته باشیم که حفره شکم به اندامها محکم بسته است. بنابراین درد شکمی به تنهایی نمی تواند بلافاصله به یک مشکل روده مرتبط شود. علائم دیگر باید همراه با درد و نیز نتایج تحقیقات تشخیصی در نظر گرفته شود. علائم روده ای به جز درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تغییرات در عادت روده - یبوست یا اسهال.
نفخ بیش از حد
تهوع و استفراغ.
اختلالات مدفوع، مانند مخاط در مدفوع یا خون در مدفوع.
از دست دادن اشتها.
با این حال، برخی از این علائم ممکن است با مشکلات دیگر شکم، مانند بیماری کیسه صفرا، اتفاق بیفتد اگر چه روده شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد. علائمی که در رابطه با وعده های غذایی شروع می شوند یا بدتر می شوند نیز ممکن است نشان دهنده مشکل روده باشند.

علل درد روده

علل مختلف درد روده نیز تحت عنوان درد دوازدهه و درد کولون بحث شده است. علل درد روده ممکن است متفاوت باشد و شامل مواردی مانند ترومای روده، عفونت، بیماری های التهابی، مشکلات گردش خون، انسداد و تومورها، هر دو خوشخیم (غیر سرطانی) و بدخیم (سرطانی) هستند. بسیاری از علائم این شرایط مختلف با هم تداخل می کنند و تشخیص دقیق علل بدون تحقیقات پزشکی دشوار است.
انتریتیس التهاب روده کوچک است. کولیت اصطلاح التهاب روده بزرگ است. هنگامی که هر دو روده کوچک و روده بزرگ به طور همزمان تحت تاثیر قرار می گیرد آن را به انتروکولیتیس اشاره می شود. انتریت، کولیت یا انتروکولیت می تواند به دلایل مختلف رخ دهد اما عفونت ها و بیماری های التهابی علل اصلی آن هستند. درد روده ای به طور معمول به عنوان درد شناخته می شود که یکی از ویژگی های التهاب است.

عفونت ها

عفونت های روده ای ممکن است شامل روده کوچک، روده بزرگ یا هر دو باشد. ویروس ها، باکتری ها و پروتوزواها عامل اصلی عفونت هستند که می توانند از طریق مسیرهای مختلف ایجاد شود. مصرف مواد غذایی و آب آلوده یکی از رایج ترین روش هایی است که این پاتوژن ها به بدن وارد می کند و سپس روده ها را آلوده می کنند. این اغلب با مسمومیت غذایی همراه است اما می تواند از راه های دیگر وارد شود.
با این حال، عفونت ممکن است به دلایل دیگر نیز رخ دهد. این در شرایطی مانند آپاندیسیت دیده می شود که یک زائده کرمی شکل که اگر دچار انسداد شود آلوده می شود. آپاندیسیت یکی از علل جدی درد حاد روده است زیرا آپاندیس ملتهب می تواند پاره شده و منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. دیورتیکولیت عفونت کیسه های غیرطبیعی در روده بزرگ (دیورتیکولا) است که می تواند بدون علامت است.

التهاب

التهاب روده غیر عفونی ممکن است به چندین علت متفاوت رخ دهد. از مواد سمی که در بیماری های خود ایمنی وارد می شوند التهاب روده بدون عفونت می تواند باعث درد مزمن روده و حاد شود. این شامل شرایطی مانند بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده (IBD)، کولیت میکروسکوپی و دیورتیکولیت که می تواند بدون یک عفونت رخ دهد.

جریان خون

جریان خون به روده ها می تواند در موارد خاص مختل و حتی قطع شود. این نتیجه در شرایطی مانند کولیت ایسکمیک است که بر روی روده بزرگ و ایسکمی مزانتره تاثیر می گذارد که بر روده کوچک تاثیر می گذارد. اختلال در گردش خون به این قسمت از روده ممکن است با فشار خون پایین، لخته شدن خون، تومور، آسیب، بزرگ شدن یا چرخش روده، داروهای خاص و سایر مواد دیگر ایجاد شود.

انسداد

انسداد در روده ها می تواند به دلایل بسیاری رخ دهد. چرخش روده (volvulus)، تومور و فشرده سازی روده از سازه های اطراف می تواند حرکت را درون روده ها متوقف کند. این باعث کشش مواد غذایی، مایع و مدفوع در روده به عقب می شود.
بخشی از روده، عمدتاً روده کوچک باریکتر، می تواند در داخل کیسه های فتق دیواره شکم به دام افتاده باشد) که بخش آسیب دیده را متوقف می کند. انسداد نادرست، همچنین به عنوان یک انسداد کاذب نامیده می شود ممکن است زمانی رخ دهد که عضلات در یک بخش دیواره روده به درستی کار نکند و نمی توانند محتویات روده را به تنهایی هل دهد.

تومورها

یک گروه از تومورهای خوش خیم و بدخیم و همچنین رشدهای دیگر ممکن است مسئول درد روده باشد. پولیپ ها یکی از رایج ترین تومورهای خوش خیم در داخل روده هستند گرچه این رشد بعضی اوقات سرطانی می شود. سرطان روده کوچک به رایجی سرطان کولورکتال نیست. که یکی از رایج ترین و کشنده ترین سرطان ها است. تومور در اندام های اطراف می تواند بر روده ها فشار وارد کرده و باعث انسداد یا درد شود.

عملکرد

اختلالات عملکردی روده ای وضعیتی از روده در غیاب هر بیماری قابل تشخیص است. با این حال، علائمی وجود دارد و اغلب برخی از اختلالات عملکرد غیر طبیعی روده است. این معمولاً با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دیده می شود که یکی از انواع اختلالات عملکردی روده است. گرفتگی شکمی یا درد روده، ویژگی مشخصی از IBS همراه با ناهنجاریهای عادت روده، مانند یبوست یا اسهال است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search