پزشکی

داروهای معمول مورد استفاده در درمان فشار خون بالا

داروهای ضد فشار خون بالا

لیستی از داروها و ترکیبات دارویی که معمولاً برای درمان فشار خون بالا (هیپرتنشن) استفاده می شود قابل ملاحظه ای و طولانی است. این واقعیت که داروهای زیادی برای انتخاب وجود دارد حداقل دو چیز وجود دارد.

اول، بدان معنی است که "بهترین" دارو برای فشار خون بالا وجود ندارد یعنی هیچ دارویی وجود ندارد که برای تقریباً همه کار کند بدون اینکه باعث عوارض جانبی غیر قابل قبول شود. اگر وجود داشته باشد شرکت های دارویی مدت ها پیش تلاش های خود برای توسعه داروهای ضد فشار خون متوقف کرده بودند و لیست داروهای تایید شده بسیار کوتاه تر بود.
دوم، با توجه به بسیاری از داروهای انتخابی، تا زمانی که شما و دکتر شما صبور باشید احتمالاً یک رژیم درمانی مناسب و موثر برای پرفشاری خون شما پیدا خواهد شد. به عبارت دیگر، در حالی که "بهترین" درمان جهانی برای فشار خون بالا وجود ندارد احتمالا "بهترین" درمان برای شما وجود دارد.
در این مقاله، ما انواع داروهایی را که برای فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند توصیف می کنیم و چه اقداماتی را پزشک شما باید در انتخاب (باور نکردنی از گزینه ها) انجام دهد تا بهترین درمان خود را انتخاب کند. در نهایت، ما یک لیست کاملاً منطقی از تمام داروهایی که در حال حاضر در ایالات متحده (و در کشورهای بیشتر توسعه یافته) برای درمان فشارخون استفاده می شود ارائه می دهیم.

بیشتر بدانید: فشار خون بالای ناگهانی: علت، علائم و نکات پیشگیری

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انتخاب درمان مناسب

پزشکان معمولاً از رویکرد سیستماتیک برای انتخاب درمان بهینه برای فشار خون بالا استفاده می کنند.
مرحله 1: برای افراد مبتلا به فشارخون خفیف یا متوسط، ابتدا با توصیه تغییرات شیوه زندگی که نشان داده شده است به کاهش فشار خون کمک کنید. این شامل تغییرات غذایی، محدودیت نمک، ورزش منظم و ترک سیگار است.
مرحله 2: اگر این اقدامات شیوه زندگی باعث کنترل کافی فشار خون پس از چند هفته نشود معمولاً زمان اضافه کردن دارو به درمان است.

روش های درمان دارویی

پنج دسته اصلی از داروها وجود دارد که در درمان فشار خون بالا اثبات شده است. اینها هستند:
دیورتیک های تیازید
مهارکننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین (ACE)
مسدود کننده های کلسیم
مسدود کننده های بتا
مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs)
درمان تک دارویی: در صورتی که فشار خون بالا در مرحله 1 (که فشار سیستولیک شما کمتر از 160 میلی متر جیوه است و فشار دیاستولیک شما کمتر از 100 میلی متر جیوه است)، توصیه کلی این است که ابتدا یک داروی واحد از یکی از این پنج دسته داده شود.
به طور کلی، داروهای هر کدام از این کلاسها (به استثنای بتا بلوکرها که معمولاً به صورت منفرد کمتر مؤثر هستند) تمایل دارند در فشار خون بالا کار کنند. به طور خاص، تقریباً 50-50 احتمال وجود دارد که هر دارو خاص در هر فردی که دارای فشارخون مرحله 1 است به اندازه کافی کار کند.
با این حال، پاسخ افراد به این داروها کاملاً متفاوتند. جیم ممکن است کاملاً واضح به تیازید پاسخ دهد اما با یک مسدودکننده کلسیم ناکام باشد و مورد جان ممکن است دقیقاً معکوس باشد. بنابراین آنچه که پزشکان و بیماران با آن مواجه هستند یک رویکرد سعی و خطا است.
در "حدس زدن" در بهترین دارو اولیه تنها سعی کنید اکثر متخصصین توصیه می کنند که یا با یک دیورتیک تیازید (معمولا کلرتیالیدون یا هیدروکلروتیازید)، یک بلوک کننده کلسیم طولانی مدت یا یک مهارکننده ACE شروع شود. ARB ها معمولاً به عنوان جایگزین برای مهارکننده های ACE شناخته می شوند و به طور کلی، تنها زمانی استفاده می شود که مهار کننده های ACE ضعیف تحمل می شوند.
قوانین سخت و سریع در مورد داروهایی که افراد استفاده می کنند وجود ندارد اما گرایش های خاصی در انتخاب داروهای تک دارو وجود دارد:
بیماران جوانتر اغلب به مهار کننده های ACE پاسخ می دهند.
بیماران سیاه و بیماران سالمند با دیورتیک های تیازید یا مسدود کننده های کانال کلسیم بهتر عمل می کنند.
بیماران سیاه نسبت به مهار کننده های ACE تمایل کمتری دارند.
مسدود کننده های بتا معمولاً یک انتخاب نسبتاً ضعیف برای درمان تک دارو هستند و به طور کلی تنها در صورتی استفاده می شود که علت دیگری برای استفاده از بتا بلوکرها وجود دارد (مانند نیاز به درمان آنژین یا نارسایی قلبی یا کنترل ضربان قلب در فرد با فیبریلاسیون دهلیزی).
به طور کلی، دوزهای پایین تر از داروهای فشار خون همانند دوزهای بالاتر موثر و عوارض جانبی کمتری دارند. بنابراین، هنگامی که برای یافتن درمان مؤثر دارو به تنهایی تلاش می شود پزشکان معمولاً با دوز کم شروع می کنند. اگر دوز اولیه ناکارآمد باشد آنها ممکن است تصمیم به افزایش دوز کمی داشته باشند اما به ندرت مفید است. در عوض، اگر دارو نتواند در دوز نسبتاً کم کار کند وقت آن است که دوز کم را به یک داروی متفاوت تغییر دهیم.
با استفاده از این نوع روش سعی و خطا، حدود 80 درصد از افراد مبتلا به فشار خون بالا در مرحله 1 می توانند با یک داروی فشار خون منفرد درمان شوند.
درمان دارویی ترکیبی: استفاده از بیش از یک دارو برای درمان فشار خون بالا در دو حالت ضروری است. اول، درمان ترکیبی در افراد مبتلا به فشارخون بالا در مرحله 1 و حداقل دو یا سه تلاش ناموفق برای درمان فشار خون با درمان تک دارو انجام شده باشد.
دوم، درمان ترکیبی در افراد مبتلا به فشارخون مرحله 2 (یعنی فشار سیستولیک آنها 160 میلی متر جیوه یا بالاتر یا فشار دیاستولیک آنها 100 میلی متر و یا بیشتر است) استفاده می شود. درمان تک دارویی در این موارد بسیار بعید است. در این افراد، بنابراین درمان ترکیبی معمولاً از ابتدا انتخاب می شود.
با وجود داروهای بسیاری برای انتخاب، پزشکان چگونه می توانند تصمیم بگیرند کدام داروها را ترکیب می کنند؟ خوشبختانه، چندین آزمایش بالینی انجام شده است که هدایت قابل توجهی در انتخاب ترکیبی مناسب برای فشار خون بالا ارائه می دهند.
بهترین شواهد از آزمایشی (ACCOMPLISH) نشان می دهد که نتایج کلینیکی (از جمله خطر سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ و میر قلبی) بیشتر با درمان ترکیبی بهبود می یابد زمانی که یک بلوک کننده کلسیم طولانی اثر همراه با مهارکننده ACE یا.ARB بنابراین، امروز اکثر پزشکان این ترکیب را ابتدا آزمایش می کنند.
اگر فشار خون بالا با استفاده از یک بلوک کننده کلسیم به همراه یک داروی ACE یا ARB همراه با درمان ترکیبی باقی بماند معمولاً داروی تیازید به عنوان یک داروی سوم اضافه می شود. اگر این ترکیب هنوز کنترل فشار خون را نداشته باشد ممکن است داروی چهارم (معمولا اسپیرونولاکتون، دیورتیک غیر تیازید) اضافه شود.
اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به فشارخون بالا به درمان موفقیت آمیز برای مدت طولانی نیاز دارند تا داروهای سوم یا چهارم مورد توجه قرار گیرند. فرد نادری که نتواند به طور مناسب به این نوع درمان ترکیبی پاسخ دهد باید به متخصص پرفشاری خون مراجعه کند.

اجتناب از عوارض جانبی

هر یک از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود بالقوه دارای ایجاد مشکلات است. و در هنگام انتخاب "بهترین" رژیم دارویی برای درمان یک فرد مبتلا به فشار خون بالا، برای پیدا کردن یک داروی (یا داروها) که نه تنها به طور موثر فشار خون را کاهش می دهد حیاتی است بلکه به خوبی قابل تحمل باشد.
بسیار مفید است که استفاده از دوزهای پایین داروهای پرفشاری خون همانند استفاده از دوزهای بالاتر موثر باشد. توانایی دریافت با دوزهای پایین باعث کاهش خطر عوارض جانبی می شود.
با این حال، این داروها می توانند مشکلات ایجاد کنند و برای شما مهم است که از عوارض جانبی بالقوه مطلع شوید. در حالی که هر یک از هزاران داروهای پرفشاری خون دارای پروفایل «عوارض جانبی» فردی خود هستند در بیشتر موارد عوارض جانبی بالقوه این داروها مربوط به رده آنها است. عوارض جانبی مرتبط با دسته اصلی عبارتند از:
دیورتیک های تیازید: هیپوکالمی (سطح پتاسیم پایین)، ادرار مکرر، بدتر شدن نقرس
مهار کننده های ACE: سرفه، از دست دادن احساس طعم، هیپرکالمی (سطح پتاسیم بالا)
مسدود کننده های کلسیم: یبوست، تورم پاها، سردرد
مسدود کننده های بتا: بدتر شدن انسداد در افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه یا آسم، اختلال عملکرد جنسی، خستگی، افسردگی، بدتر شدن علائم در افراد مبتلا به بیماری شریان محیطی
ARBs : واکنش های آلرژیک، سرگیجه، هیپرکالمی
اگر شما برای فشار خون بالا درمان می شوید و هرگونه عارضه جانبی را تجربه می کنید قطعا باید با پزشک خود در مورد یافتن یک رژیم درمانی که می توانید بهتر از آن تحمل کنید صحبت کنید.
اکثر داروهای فشار خون بالا
همانطور که در ابتدای این مقاله آمده است لیست داروهایی که برای درمان فشارخون تایید شده است بسیار طولانی است. در اینجا یک لیست کاملاً منطقی از این داروها وجود دارد. نام عمومی هر دارو در لیست اول قرار دارد و به دنبال آن نام تجاری است.

دیورتیک ها

دیورتیک ها: Diuretics (قرص های آب) مقدار سدیم و آب را از طریق کلیه ها به ادرار افزایش می دهد. تصور می شود که آنها فشار خون را عمدتاً با کاهش حجم مایع در رگ های خونی کاهش می دهند.
دیورتیک هایی معمولاً برای فشار خون بالا استفاده می شود:
استازولامید - دیاموکس
کلرتیالیدون - تالیدون، همچنین به عنوان Tenoretic و Clorpres به فروش می رسد.
هیدروکلروتیازید - HydroDiuril، همچنین به عنوان Microzide و Esidrix به فروش می رسد.
Indapamide - Lozol
متولازون - Zaroxolyn، همچنین به عنوان Mykrox به فروش می رسد.
دیورتیک کمتر از پرفشاری خون استفاده می شود:
آمیلورید هیدروکلراید - Midamor
بومتانید - بومکس
Ethacrynic acid - Edecrin
فورسمید - Lasix
اسپیرونولاکتون - Aldactone
تورسمید - Demadex
تریامترن - Dyrenium  

مسدود کننده های بتا

مسدود کننده های بتا: مسدود کننده های بتا از اثر آدرنالین بر روی سیستم قلبی عروقی، کاهش سرعت ضربان قلب و کاهش استرس بر روی قلب و شریان ها جلوگیری می کند.
اسبوتالل - Sectral
آتنولول - Tenormin
بتاکسولول - Kerlone
بیسوپرولول - Zebeta ، همچنین به عنوان Ziac به فروش می رسد
کاروتولول - Cartrol
کارودیلول - Coreg
لابتالول - Normodyne همچنین به عنوان Trandate فروخته می شود.
Metoprolol - Lopressor همچنین به عنوان Toprol به فروش می رسد.
نادالل - Corgard
پنبوتولول - لواتل
پروپرانولول - Inderal، Inderal LA
تیمولل – Blocadren

مسدود کننده های کانال کلسیم

مسدود کننده های کانال کلسیم: مسدود کننده های کانال کلسیم می توانند فشار خون را با انقباض شریان ها و در بعضی موارد کاهش نیروهای انقباض قلب کاهش دهند.
آملودیپین - Norvasc ، همچنین به عنوان Caduet و Lotrel به فروش می رسد.
دیلتیازم - Cardizem همچنین به عنوان Dilacor و Tiazac فروخته می شود.
Felodipine - Plendil
Isradipine - DynaCirc
نیکاردیپین - Cardene
نیفیدیپین - Procardia XL همچنین به عنوان Adalat به فروش می رسد.
Nisoldipine - سولار
هیدروکلراید وراپامیل - ایزوپتین، همچنین به عنوان Calan، Verelan و Covera فروخته می شود.

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE): مهار کننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین می توانند فشار خون را با گشاد کردن شریان ها کاهش دهند.
بنازپریل - لوتنسین
کاپتوپریل - Capoten
انالاپریل - Vasotec همچنین به عنوان Vaseretic به فروش می رسد.
فوزونوپریل - مونوپریل
لیزینوپریل - Prinivil همچنین به عنوان Zestril به فروش می رسد.
Moexipril - یونیواسک
Quinapril - اکوپریل
رامیپریل - آلتاسی
Trandolapril - ماویک

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II: مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs) همچنین با گشاد کردن شریان ها، فشار خون را کاهش می دهد.
Candesartan - Atacand
Irbesartan - Avapro
Losartan - Cozaar
تلمیزارتان - Micardis
Valsartan - دیووان

دیگر داروهای ضد فشار خون معمول که استفاده می شود

کلونیدین - Catapres
Doxazosin - Cardura
Guanabenz - Wytensin
Guanfacine- تناکس
Hydralazine hydrochloride - Apresoline
متیل دوپا - آلدومت
Prazosin - Minipress
Reserpine -  Serpasil
ترازوسین - هیترین

داروهای ترکیبی برای پرفشاری خون

داروهای ترکیبی برای پرفشاری خون: داروهای ترکیبی متعددی برای فشار خون بالا به فروش می رود در زیر یک لیست کاملاً منطقی از داروهای رایج تر داروهای مورد استفاده برای فشار خون بالا است.
آمیلورید و هیدروکلروتیازید - Moduretic
آملودیپین و بنازپریل - لوترول
آتنولول و کلرتیالیدون - Tenoretic
بنازپریل و هیدروکلروتیازید - لوتنسین HCT
بیوپرولول و هیدروکلروتیازید - Ziac
کاپتوپریل و هیدروکلروتیازید - Capozide
انالاپریل و هیدروکلروتیازید - Vaseretic
Felodipine و انالاپریل - Lexxel
هیدرالازین و هیدروکلروتیازید - Apresazide
Lisinopril و هیدروکلروتیازیدPrinzide - ، همچنین به عنوان Zestoretic به فروش می رسد
لوزارتان و هیدروکلروتیازید - Hyzaar
متیل دوپا و هیدروکلروتیازید - آلدوریل
متپرولول و هیدروکلروتیازید - Lopressor HCT
نادولول و bendroflumethiazide - کورتیزید
پروپرانولول و هیدروکلروتیازید - Inderide
اسپیررونولاکتون و هیدروکلروتیازید - آلدکتازید
Triamterene و هیدروکلروتیازید Dyazide -، همچنین به عنوان Maxide به فروش می رسد
(وراپامیل طولانی رهش) و تراندالاپریل - تارکا
نکته:
فشار خون بالا یک مشکل پزشکی بسیار رایج است که اگر به اندازه کافی درمان نشود می تواند عواقب شدید داشته باشد. با این حال، با گزینه های بسیاری از درمان، شما باید از پزشک خود انتظار داشته باشید که یک رژیم درمانی پیدا کند که خطر ابتلا به فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد بدون اینکه زندگی روزمره شما را مختل کند.

در ادامه بخوانید: روش های طبیعی برای کاهش فشار خون

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search