پزشکی

چرا سیستم گوارش شما عملکرد مناسبی ندارد و چگونه می توان آن را تعمیر کرد

چرا سیستم گوارش شما عملکرد مناسبی ندارد

اکثر ما شیوه زندگی بسیار شلوغ و پر سر و صدا داریم که برای حفظ تعادل کار و زندگی سالم دشوار است. ما اغلب برای ساعت های اضافی در محل کار برای حفظ کیفیت زندگی و زندگی استاندارد تلاش می کنیم.

این در نهایت به نفع ماست. هضم ناقص یا ضعیف که نشان از اسهال، ریفلاکس اسید، نفخ شکم، آروغ زدن، درد معده یا یبوست دارد موضوع گسترده سلامتی است. سیستم گوارش شما نقش کلیدی در سلامتی کلی بدن شما ایفا می کند. هضم ضعیف یا آهسته به ویژه در جامعه غرب رایج است و برای بسیاری از افراد ما بخشی از روال روزانه است اما در حالت عادی آنها نباید در همه ظاهر شوند. اگر شما از گاستروپارزی، استرس یا کمبود آنزیم رنج می برید غذا را ممکن است به درستی هضم نکنید. برخی از علائم رایج هضم ضعیف عبارتند از درد شکم و نفخ، روده تحریک پذیر و یبوست.

چقدر طول می کشد تا غذای شما هضم شود؟

طبق گفته پزشکان کلینیک مایو، زمان هضم در بین افراد متفاوت است اما به طور متوسط 53 ساعت طول می کشد تا غذا به طور کامل هضم شود. این نیز زمان حمل و نقل معده روده (GITT) نامیده می شود که زمان خوردن غذا تا از بین رفتن در مدفوع است.
پس از خوردن غذا شش تا هشت ساعت طول می کشد تا از معده و روده کوچک عبور کند.
متوسط زمان حمل و نقل فقط از روده بزرگ (کولون) به معنای حمل و نقل کولون با تاخیر و به طور متوسط 40 ساعت است. اما محدوده سالم ترانزیت کولون با توجه به مطالعات 10-59 ساعت است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. گاستروپارزی علل هضم آهسته است

بر طبق NHS، gastroparesis موضوع هضم مزمن است که باعث کندی هضم می شود. اگر از گاستروپارزی رنج می برید غذا در معده تان به مدت زمان زیادتر از زمان معمول می ماند زیرا آن به آرامی از معده شما عبور می کند.
گاستروپارزی به عنوان یک نتیجه از یک مشکل با اعصاب و عضلات کنترل کننده تخلیه معده اتفاق می افتد. این باعث می شود محتوای معده طولانی تر خالی شود بنابراین غذا در معده برای مدت طولانی تر از معمول نشسته است.
برخی از نشانه های گاستروپارزی عبارتند از: از دست دادن اشتها، سوزش سر دل، خونریزی شکم، اسپاسم معده، درد بالای شکم و کاهش وزن.

2. استرس می تواند زمان هضم را افزایش دهد

شما ممکن است شگفت زده شوید اما استرس می تواند غذا را در معده نگه دارد و همچنین می تواند هضم ضعیف را ایجاد کند.
مطالعات انجام شده نشان می دهد که تغییرات بیوشیمیایی که در اثر استرس ایجاد می شود تأثیر قابل توجه و فوری بر عملکرد دستگاه گوارش ما دارند و ممکن است هضم غذا را تحت تاثیر قرار دهد.
هنگامی که مغز احساس خستگی می کند هورمون های مختلفی نظیر کورتیزول را آزاد می کند که باعث ایجاد تغییر در سیستم گوارش در کوتاه مدت می شود مانند فقدان اشتها، سوزش سر دل، تهوع، اسهال و درد معده. در بلند مدت، استرس طولانی مدت می تواند بیماری های مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و سوزش سردل را بدتر کند.
استرس نه تنها بر بیماری های مزمن موجود تاثیر می گذارد بلکه ممکن است منجر به ایجاد انواع بیماری های دستگاه گوارش مانند بیماری ریفلاکس گوارشی (GERD)، بیماری زخم پپتیک، بیماری التهابی روده (IBD) و حتی آلرژی غذایی شود.
استرس می تواند باعث التهاب سیستم دستگاه گوارش شود و باعث می شود که شما بیشتر به عفونت مبتلا شوید.
یک شیوه زندگی سالم باید شامل تکنیک های کاهش استرس باشد که نه تنها سیستم گوارش شما را بهبود می بخشد بلکه به طور کلی رفاه شما را بهبود می بخشد.

3. کمبود آنزیم باعث می شود که غذا بطور مناسب هضم نشود

اگر کمبود آنزیم دارید غذا به درستی هضم نمی شود.
عوامل متعددی وجود دارد که می تواند روی توانایی بدن شما در تولید یک سطح آنزیم بالا و برای حفظ سلامتی خوب موثر باشد.
اینها عبارتند از: رژیم ناسالم، آلودگی هوا، استرس عاطفی، عدم خواب و یا خواب بیشتر. کمبود آنزیم ریشه بسیاری از مشکلات هضم در جامعه ما است.
آنزیم های گوارشی که بیشتر در پانکراس تولید می شوند به شما کمک می کنند که غذا را به مواد مغذی بشکنید تا بدن شما بتواند آنها را جذب کند.
کمبود آنزیم باعث هضم ضعیف یا با تاخیر و جذب مواد مغذی ضعیف می شود. کمبود آنزیم، سیستم گوارش شما را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به انواع مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ، گرفتگی و سوزش سر دل شود.
ما آنزیم های بسیاری از غذاهایی که می خوریم به خصوص مواد غذایی خام که به طور مستقیم به فرایند گوارش ما کمک می کنند دریافت می کنیم.
برای حفظ سطح آنزیمی سالم، خوردن غذاهای خام که غنی از آنزیم هستند مهم است. استفاده از آنها به بدن در تولید آنزیم های خود کمک می کند و باعث کاهش بار در بدن شما می شود تا آنزیم هایی را که لازم است تولید کند.

4. کمبود منیزیم سبب ضعف گوارش می شود

اگر از کمبود منیزیم رنج می برید غذایی را که می خورید ممکن است به درستی هضم نکنید.
کمبود منیزیم در میان بسیاری از چیزهای دیگر، سبب یبوست و اختلالات مربوط به گوارشی از جمله هضم ضعیف می شود.
بدن شما از منیزیم برای کمک به فرآیند هضم استفاده می کند. بدون منیزیم، بدن شما نمی تواند به درستی غذاهایی را هضم کند زیرا آنزیم هایی را در بدن فعال می کند که سبب هضم می شود و غذا را به قطعات کوچکتر برای انرژی تجزیه می کند. منیزیم همچنین برای تولید و انتقال انرژی در طول هضم کار می کند.
شما ممکن است منیزیم کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید. داشتن مقدار مناسب منیزیم در بدن شما برای سلامت گوارشی و کلی شما مهم است.
اطمینان حاصل کنید که شامل غذاهای غنی از منیزیم، مانند سبزیجات برگ سبز تیره، آجیل، دانه ها، غلات کامل، لوبیا، عدس، آووکادو، موز و میوه های خشک مصرف می کنید.
منیزیم نیز به عنوان یک مکمل در دسترس است اما نباید از مکمل منیزیم بدون تایید پزشک استفاده کنید زیرا می تواند با داروهای فعلی که شما مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

5. عدم تعادل فلور روده بر هضم مواد غذایی تاثیر می گذارد

دستگاه روده ما پر از گونه های مختلف باکتری و مخمر است که به هضم کمک می کند. این باکتری خوب عفونت های مضر و بیماریزا را از بین می برد و همچنین باعث تولید بسیاری از ویتامین ها و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز برای سلامتی ما می شود.
این ارگانیسم هایی که در روده ما زندگی می کنند فلور روده ای نامیده می شوند. هنگامی که فلور خوب از دست رفته یا در غلطت آن کاهش می یابد اجازه می دهد تا دیگر پاتوژن های مضر در روده بزرگ اضافه شوند. این بر هضم غذا تاثیر می گذارد و می تواند علایم بسیاری را ایجاد کند زیرا پاتوژن ها باعث ایجاد سموم می شوند که جذب بدن می شوند.
علت عدم تعادل فلور روده ای می تواند به علت بیماری، رژیم نامناسب، مصرف آنتی بیوتیک، داروهای دیگر، مواد شیمیایی مواد غذایی و غیره باشد.
شما همچنین می توانید ماست کشت شده را استفاده کنید که اغلب پروبیوتیک های زیادی را فراهم می کند و ساده ترین راه برای دریافت آنها است. شما همچنین می توانید کفیر را تهیه کنید که برای سلامت روده بسیار عالی است.

6. مسمومیت فلزات سنگین و گوارش ضعیف

حضور فلزات سمی مانند جیوه بیش از حد، آلومینیوم، کادمیوم، آرسنیک، سرب و نیکل، برای برخی افراد اثرات مضر روی فلور روده دارد.
این فلزات محیط را سد می کنند و می توانند در وسایل آشپزخانه، پاک کننده های خانگی، لوازم آرایشی، آلودگی هوا، حشره کش ها، علف کش ها و سیگار کشیدن ایجاد شوند که باعث مسمومیت با کادمیوم می شود. آنها به بدن ما حمله می کنند و به لیست طولانی بیماری ها کمک می کنند.
برای کمک به مبارزه با سمیت فلزات سنگین، می توانید از خاک رس برروی بدن خود استفاده کنید یا غذاهای غنی از فیبرهای پکتین (مانند سیب) مصرف کنید. این فیبرها کلسترول و فلزات سنگین را در خون و روده تمیز می کنند.
گشنیز همچنین ممکن است به بدن شما کمک کند تا جیوه و دیگر فلزات سنگین را که در جریان خون شما قرار دارد خلاص کنید.
کلروفیل رنگ سبز در برگ های سبز، میوه ها و سبزیجات است. اما این فقط یک رنگدانه نیست - ممکن است با سموم و رادیکال های آزاد ارتباط برقرار کند و آنها را به مواد خنثی تبدیل کند.
مطالعات نشان داده اند که کلروفیل به تمیز کردن فلزات سنگین که در مکان های مختلف بدن تجمع دارند کمک می کند و خواص ضد سرطانی دارد که به طور خاص بر کبد تاثیر می گذارد.
همچنین نشان داده شده است که جلبک سبز کلرلا به حذف فلزات سنگین مانند کادمیوم و جیوه، آفت کش ها و آلاینده های صنعتی از بدن کمک می کند و به این ترتیب به سم زدایی آن کمک می کند.
شما همچنین می توانید یک خیسانده گیاه از شکوفه های شبدر قرمز آماده کنید که همچنین فلزات سنگین و مسمومیت های شیمیایی را پاک می کند شامل مواردی است که ناشی از مصرف مواد دارویی است. شما همچنین می توانید این ترکیب اسموتی سم زدای فلزات سنگین را در خانه تهیه کنید.

در ادامه بخوانید: 12 تا از بهترین راه های طبیعی برای بهبود هضم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search