پزشکی

توده های آرنج - علل و علائم

توده های آرنج

توده آرنج یک برانگیختگی غیر طبیعی یا ضربه در داخل مفصل آرنج یا روی سطح آرنج است. اغلب توده های آرنج نتیجه آسیب، مانند ضربه به آرنج است.

توده های آرنج ممکن است از التهاب (تورم)، بهبودی ضعیف استخوان شکسته یا رشد پوست مانند کیست یا تومور حاصل شود. التهاب آرنج ممکن است از تاندونیت، بورسیت، آسیب ورزشی، پیچ خوردگی، کشش، آرتریت یا عفونت در مفصل باشد. تومور می تواند خوش خیم یا سرطانی باشد.
آرنج، مفصل بین بازو و ساعد است. بسیاری از علائم مختلف مانند درد آرنج و سفتی آرنج می توانند آرنج را گرفتار کنند. گاهی اوقات انقباض ممکن است در داخل و اطراف آرنج ایجاد شود. این توده ها اغلب به علت علل درد آرنج و سفتی آرنج هستند. توده ها ممکن است شکلی از استخوان ها در مفصل آرنج یا بافت نرم مانند آستر مفصل، عضلات، تاندون ها و پوست باشند.
سه استخوان وجود دارد که مفصل آرنج را تشکیل می دهند. انتهای استخوان طولانی بازو (humerus) و دو استخوان نازک ساعد (رادیوس و اولنا) که مفصل آرنج را تشکیل می دهند. مانند بیشتر مفاصل اندام های دیگر، مفصل آرنج دارای یک پوشش سینوویال است. این پوشش یک روان کننده به نام مایع سینوویال تولید می کند که اصطکاک در مفصل را کاهش می دهد. کپسول ضخیمتر، مفصل را احاطه کرده و توسط رباط ها، تاندون ها و عضلات پشتیبانی می شود.

علائم دیگر

با توجه به ساختارهای دیگر که در اطراف مفصل آرنج قرار دارند گاهی اوقات یک توده آرنج ممکن است خود مفصل را شامل شود. یک توده علامت یک مشکل اساسی است و ممکن است با علائم دیگر همراه باشد. این شامل:
تورم آرنج
درد آرنج (آرترالژی)
سفتی مفصل
صدای غیر طبیعی مفصل مانند (کلیک، ترک خوردن یا سائیدگی) با حرکت
قرمزی مفصل آرنج
این علائم به طور گسترده ای در بسیاری از شرایط که باعث ایجاد توده های آرنج می شوند دیده می شود. بنابراین علائم به تنهایی نمی توانند شاخص قابل اعتماد علت باشند و ممکن است تحقیقات تشخیصی بیشتری لازم باشد. مهم است که ماهیت و اندازه توده در آرنج را ذکر کنید. این توده ها عبارتند از:
سخت یا نرم و اسفنجی یا کائوچو
پر از مایع یا جامد
ثابت یا متحرک
با توجه به ماهیت و اندازه توده، هنگامی که آن بوجود آمد رویدادهای قبل از شروع توده و دیگر ویژگی ها ممکن است به تشخیص کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل توده های آرنج

علل احتمالی برای بسیاری از توده های آرنج وجود دارد. همانطور که ذکر شد این توده ها ممکن است مشکلی با خود مفصل نباشند بلکه با ساختارهای دیگر در اطراف آرنج باشد. به عنوان مثال، یک گره بزرگ لنفاوی نزدیک مفصل آرنج می تواند با عفونت و سایر شرایط رخ دهد. این گره لنفاوی ممکن است در داخل و اطراف ناحیه آرنج قرار داشته باشد اما می تواند به علت مشکلات در دست یا انگشتان بدون هیچ گونه مشکل آرنج وجود داشته باشد.
اغلب دشوار است که علت دقیق این توده ها را در آرنج بدون تحقیقات تشخیصی مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن تشخیص دهیم. اگرچه اغلب علل شایع زخم های آرنج جدی نیست اما مهم این است که یک متخصص پزشکی ارزیابی کند. در موارد نادر، توده های آرنج ممکن است با بیماری های جدی نظیر سرطان مرتبط باشد.

التهاب مفصل آرنج

آرتریت آرنج یک بیماری شایع است. آرتریت به معنای التهاب بافت مفصلی، مانند پوشش مفصل است. چندین نوع از آرتریت وجود دارد. تورم در اثر التهاب رخ می دهد و این ممکن است به عنوان یک توده توصیف شود. گاهی اوقات گره ها ممکن است شکل بگیرند همانطور که با آرتریت روماتوئید دیده می شود.
استئوآرتریت (OA) با سایش و پاره شدن مفصل اتفاق می افتد و تمایل دارد تا افراد مسن را تحت تاثیر قرار دهد.
آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی است که باعث التهاب مفصلی می شود.
آرتروز نقرسی التهاب مفصل ناشی از کریستال اسید اوریک در فضای مفصل است.
آرتروز پس از آسیب دیدگی التهاب مفصلی است که پس از آسیب به آرنج رخ می دهد.
آرتروز وابسته به سپتیک یک نوع کمتر شایع از نوع آرتریت است و به علت عفونت مفصل آرنج رخ می دهد.

کشش و کاربرد بیش از حد

جراحات بیش از حد و استرس شایع است و ممکن است بر مفصل و همچنین ساختارهای اطراف آن تأثیر بگذارد. تندینیت التهاب تاندون های عضلانی است. بعضی از تاندون های بازو در قسمت جلو و عقب آرنج می گذرند و ممکن است به صورت توده ای در ناحیه آرنج احساس شوند.
بورسیتیس التهاب کیسه های کوچک پر شده از مایع در نزدیکی مفاصل است. این کیسه های شناخته شده به نام بوراسا به کاهش اصطکاک بین تاندون ها، عضلات و استخوان کمک می کند. با این حال، می تواند به علت تروما یا استفاده بیش از حد باشد. همچنین معمولاً توسط آسیب های استرس تکراری تحت تاثیر قرار می گیرد.

آسیب به آرنج

به استثنای آرتریت پس از ضربه، آسیب به آرنج همچنین می تواند به دلایل دیگر باعث ایجاد توده ها شود. جابجایی یا شکستگی عواقب آسیب شدید و قوی است. بعلاوه تورم ناشی از التهاب استخوان ممکن است یک توده سخت در ناحیه آرنج ایجاد کند. گاهی اوقات شکستگی التیام یافته ممکن است منجر به جلوافتادگی غیرطبیعی استخوان شود.
قطعات استخوانی یا غضروف ممکن است کنده شوند و در فضای مفصل قرار گیرند. این بر روی حرکت در مفصل آرنج تاثیر می گذارد و همچنین ممکن است قابل لمس باشد. جسم خارجی نیز ممکن است به مفصل آرنج یا اطراف آن وارد شود که ممکن است باقی بماند و به عنوان یک توده احساس شود.

عفونت آرنج

همانطور که مورد بحث است التهاب مفصل آرنج به عنوان آرتریت سپتیک شناخته می شود. میکروب ها، معمولاً باکتری ها، ممکن است با شکستگی در پوست وارد شوند. این می تواند با آسیب، به ویژه آسیب شدید با نیرو وارد شود. بعضی از روش های پزشکی در این ناحیه ممکن است منجر به عفونت شود.
سلولیت دست غیر معمول نیست. این جایی است که بافت زیر پوست آلوده می شود و به سرعت در حال گسترش است. سپس مفصل آرنج ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. آبسه نیز ممکن است در داخل یا اطراف مفصل آرنج رخ دهد که ممکن است به عنوان یک توده دیده و احساس شود.

تومور در آرنج

چندین نوع تومور ممکن است در داخل و اطراف مفصل آرنج وجود داشته باشد. بعضی از این تومورها که ممکن است به عنوان توده های آرنج شناخته شوند و می توانند اگر درمان نشوند جدی و بالقوه خطرناک باشند. تومورهای دیگر خوش خیم هستند و باعث ناراحتی، درد یا محدودیت حرکت می شوند اما جدی نیست. برخی از تومورهایی وجود دارند که ممکن است مسئولیت انقباض آرنج را داشته باشند:
آبسه مجموعه ای از چرک است که اغلب با عفونت همراه است.
تومورها می توانند در داخل و اطراف مفصل آرنج ایجاد شوند اگرچه این نادر است. این تومورها ممکن است خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند.
کیست، کیسه های پر از مایع است که می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. این کیسه ها غیر طبیعی هستند و نباید با بورسا گیج کننده شوند. گاهی اوقات این کیسه ها ممکن است با هوا یا سایر مواد پر شود.
به طور کلی این رشد در ناحیه آرنج غیر معمول است اما هنگامی که یک توده آرنج شناسایی می شود باید علت احتمالی آن باشد.

درمان توده آرنج

درمان توده آرنج می تواند وابسته به علت توده باشد. اگر توده آرنج باعث ناراحتی شو، درمان ممکن است ضروری باشد. در موارد التهاب، داروهای ضد التهابی یا استروئیدها ممکن است به بهبود وضعیت کمک کنند. داروهای درد ممکن است برای کاهش هر درد که ممکن است همراه با توده آرنج آرام باشد موثر باشد. توده های آرنج ناشی از تومور یا علل جدی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. مراقبت های سریع پزشکی را برای درد توده هایی آرنج که با حرکت مفصلی مواجه می شوند دنبال کنید.

در ادامه بخوانید: راه های پیشگیری از آرتروز

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search