پزشکی

توده های آرنج - علل و علائم

توده های آرنج

توده آرنج یک برانگیختگی غیر طبیعی یا ضربه در داخل مفصل آرنج یا روی سطح آرنج است. اغلب توده های آرنج نتیجه آسیب، مانند ضربه به آرنج است.

توده های آرنج ممکن است از التهاب (تورم)، بهبودی ضعیف استخوان شکسته یا رشد پوست مانند کیست یا تومور حاصل شود. التهاب آرنج ممکن است از تاندونیت، بورسیت، آسیب ورزشی، پیچ خوردگی، کشش، آرتریت یا عفونت در مفصل باشد. تومور می تواند خوش خیم یا سرطانی باشد.
آرنج، مفصل بین بازو و ساعد است. بسیاری از علائم مختلف مانند درد آرنج و سفتی آرنج می توانند آرنج را گرفتار کنند. گاهی اوقات انقباض ممکن است در داخل و اطراف آرنج ایجاد شود. این توده ها اغلب به علت علل درد آرنج و سفتی آرنج هستند. توده ها ممکن است شکلی از استخوان ها در مفصل آرنج یا بافت نرم مانند آستر مفصل، عضلات، تاندون ها و پوست باشند.
سه استخوان وجود دارد که مفصل آرنج را تشکیل می دهند. انتهای استخوان طولانی بازو (humerus) و دو استخوان نازک ساعد (رادیوس و اولنا) که مفصل آرنج را تشکیل می دهند. مانند بیشتر مفاصل اندام های دیگر، مفصل آرنج دارای یک پوشش سینوویال است. این پوشش یک روان کننده به نام مایع سینوویال تولید می کند که اصطکاک در مفصل را کاهش می دهد. کپسول ضخیمتر، مفصل را احاطه کرده و توسط رباط ها، تاندون ها و عضلات پشتیبانی می شود.

علائم دیگر

با توجه به ساختارهای دیگر که در اطراف مفصل آرنج قرار دارند گاهی اوقات یک توده آرنج ممکن است خود مفصل را شامل شود. یک توده علامت یک مشکل اساسی است و ممکن است با علائم دیگر همراه باشد. این شامل:
تورم آرنج
درد آرنج (آرترالژی)
سفتی مفصل
صدای غیر طبیعی مفصل مانند (کلیک، ترک خوردن یا سائیدگی) با حرکت
قرمزی مفصل آرنج
این علائم به طور گسترده ای در بسیاری از شرایط که باعث ایجاد توده های آرنج می شوند دیده می شود. بنابراین علائم به تنهایی نمی توانند شاخص قابل اعتماد علت باشند و ممکن است تحقیقات تشخیصی بیشتری لازم باشد. مهم است که ماهیت و اندازه توده در آرنج را ذکر کنید. این توده ها عبارتند از:
سخت یا نرم و اسفنجی یا کائوچو
پر از مایع یا جامد
ثابت یا متحرک
با توجه به ماهیت و اندازه توده، هنگامی که آن بوجود آمد رویدادهای قبل از شروع توده و دیگر ویژگی ها ممکن است به تشخیص کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل توده های آرنج

علل احتمالی برای بسیاری از توده های آرنج وجود دارد. همانطور که ذکر شد این توده ها ممکن است مشکلی با خود مفصل نباشند بلکه با ساختارهای دیگر در اطراف آرنج باشد. به عنوان مثال، یک گره بزرگ لنفاوی نزدیک مفصل آرنج می تواند با عفونت و سایر شرایط رخ دهد. این گره لنفاوی ممکن است در داخل و اطراف ناحیه آرنج قرار داشته باشد اما می تواند به علت مشکلات در دست یا انگشتان بدون هیچ گونه مشکل آرنج وجود داشته باشد.
اغلب دشوار است که علت دقیق این توده ها را در آرنج بدون تحقیقات تشخیصی مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن تشخیص دهیم. اگرچه اغلب علل شایع زخم های آرنج جدی نیست اما مهم این است که یک متخصص پزشکی ارزیابی کند. در موارد نادر، توده های آرنج ممکن است با بیماری های جدی نظیر سرطان مرتبط باشد.

التهاب مفصل آرنج

آرتریت آرنج یک بیماری شایع است. آرتریت به معنای التهاب بافت مفصلی، مانند پوشش مفصل است. چندین نوع از آرتریت وجود دارد. تورم در اثر التهاب رخ می دهد و این ممکن است به عنوان یک توده توصیف شود. گاهی اوقات گره ها ممکن است شکل بگیرند همانطور که با آرتریت روماتوئید دیده می شود.
استئوآرتریت (OA) با سایش و پاره شدن مفصل اتفاق می افتد و تمایل دارد تا افراد مسن را تحت تاثیر قرار دهد.
آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی است که باعث التهاب مفصلی می شود.
آرتروز نقرسی التهاب مفصل ناشی از کریستال اسید اوریک در فضای مفصل است.
آرتروز پس از آسیب دیدگی التهاب مفصلی است که پس از آسیب به آرنج رخ می دهد.
آرتروز وابسته به سپتیک یک نوع کمتر شایع از نوع آرتریت است و به علت عفونت مفصل آرنج رخ می دهد.

کشش و کاربرد بیش از حد

جراحات بیش از حد و استرس شایع است و ممکن است بر مفصل و همچنین ساختارهای اطراف آن تأثیر بگذارد. تندینیت التهاب تاندون های عضلانی است. بعضی از تاندون های بازو در قسمت جلو و عقب آرنج می گذرند و ممکن است به صورت توده ای در ناحیه آرنج احساس شوند.
بورسیتیس التهاب کیسه های کوچک پر شده از مایع در نزدیکی مفاصل است. این کیسه های شناخته شده به نام بوراسا به کاهش اصطکاک بین تاندون ها، عضلات و استخوان کمک می کند. با این حال، می تواند به علت تروما یا استفاده بیش از حد باشد. همچنین معمولاً توسط آسیب های استرس تکراری تحت تاثیر قرار می گیرد.

آسیب به آرنج

به استثنای آرتریت پس از ضربه، آسیب به آرنج همچنین می تواند به دلایل دیگر باعث ایجاد توده ها شود. جابجایی یا شکستگی عواقب آسیب شدید و قوی است. بعلاوه تورم ناشی از التهاب استخوان ممکن است یک توده سخت در ناحیه آرنج ایجاد کند. گاهی اوقات شکستگی التیام یافته ممکن است منجر به جلوافتادگی غیرطبیعی استخوان شود.
قطعات استخوانی یا غضروف ممکن است کنده شوند و در فضای مفصل قرار گیرند. این بر روی حرکت در مفصل آرنج تاثیر می گذارد و همچنین ممکن است قابل لمس باشد. جسم خارجی نیز ممکن است به مفصل آرنج یا اطراف آن وارد شود که ممکن است باقی بماند و به عنوان یک توده احساس شود.

عفونت آرنج

همانطور که مورد بحث است التهاب مفصل آرنج به عنوان آرتریت سپتیک شناخته می شود. میکروب ها، معمولاً باکتری ها، ممکن است با شکستگی در پوست وارد شوند. این می تواند با آسیب، به ویژه آسیب شدید با نیرو وارد شود. بعضی از روش های پزشکی در این ناحیه ممکن است منجر به عفونت شود.
سلولیت دست غیر معمول نیست. این جایی است که بافت زیر پوست آلوده می شود و به سرعت در حال گسترش است. سپس مفصل آرنج ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. آبسه نیز ممکن است در داخل یا اطراف مفصل آرنج رخ دهد که ممکن است به عنوان یک توده دیده و احساس شود.

تومور در آرنج

چندین نوع تومور ممکن است در داخل و اطراف مفصل آرنج وجود داشته باشد. بعضی از این تومورها که ممکن است به عنوان توده های آرنج شناخته شوند و می توانند اگر درمان نشوند جدی و بالقوه خطرناک باشند. تومورهای دیگر خوش خیم هستند و باعث ناراحتی، درد یا محدودیت حرکت می شوند اما جدی نیست. برخی از تومورهایی وجود دارند که ممکن است مسئولیت انقباض آرنج را داشته باشند:
آبسه مجموعه ای از چرک است که اغلب با عفونت همراه است.
تومورها می توانند در داخل و اطراف مفصل آرنج ایجاد شوند اگرچه این نادر است. این تومورها ممکن است خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند.
کیست، کیسه های پر از مایع است که می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. این کیسه ها غیر طبیعی هستند و نباید با بورسا گیج کننده شوند. گاهی اوقات این کیسه ها ممکن است با هوا یا سایر مواد پر شود.
به طور کلی این رشد در ناحیه آرنج غیر معمول است اما هنگامی که یک توده آرنج شناسایی می شود باید علت احتمالی آن باشد.

درمان توده آرنج

درمان توده آرنج می تواند وابسته به علت توده باشد. اگر توده آرنج باعث ناراحتی شو، درمان ممکن است ضروری باشد. در موارد التهاب، داروهای ضد التهابی یا استروئیدها ممکن است به بهبود وضعیت کمک کنند. داروهای درد ممکن است برای کاهش هر درد که ممکن است همراه با توده آرنج آرام باشد موثر باشد. توده های آرنج ناشی از تومور یا علل جدی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. مراقبت های سریع پزشکی را برای درد توده هایی آرنج که با حرکت مفصلی مواجه می شوند دنبال کنید.

در ادامه بخوانید: راه های پیشگیری از آرتروز

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (24)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 12 رای

 1. زهره سادات

سلام،باید برای تشخیص به چه متخصصی مراجعه کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهره سادات
 1. 5 / 5

نزد متخصص اورتوپدی بروید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام وقتتون بخیر ببخشید زیر آرنج راست من اندازه یک نخود برآمدگی که حرکت میکنه میخاستم بدونم علتش چیه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد ولی می تواند یک کیست چربی باشد

  پیوست ها
 

 1. پریسا

سلام تازه متوجه شدم روی آرنجم ورم کرده ولی درد ندارن قبلشم پوسته پوسته میشد علتش چیه آقای دکتر? پیش چه دکتری باید برم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پریسا
 1. 5 / 5

سلام احتمال اگزما یا پسوریازیس وجود دارد نزد پزشک پوست بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. بهداد

سلام، من چند روزی هست که روی آرنجم که ارتباطی به آرنجم نداره ، درواقع زیر پوستم هستش و تقریبا منسجم و پهن هست و بسیار به لمس حساس میباشد و کمی هم گرمتر از نقاط دیگر است، لطفا راهنمایی کنید?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهداد
 1. 5 / 5

سلام می تواند یک آبسه باشد به پزشک مراجعه نمایید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. علی
 1. 3 / 5

سلام ضمن تشکر از اطلاع رسانی مفید شما من چند روز متوجه شدم روی آرنج دست چپم ورم کرده مثل کیسه ای که داخلش آب است بدوا نظرتخصصی شمارا می خوام بدونم ثانیابرای معالجه باید به چه متخصصی مراجعه کنم سپاسگزارم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد به متخصص پوست مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. فریده

صبح که بیدار شدم بالای مفصل ارنج زیر بازوم احساس درد کردم و بعد از چند ساعت مشاهده کردم غده ای وجود داره و درد داره لطفا بفرمائید چه دلیلی میتونه داشته باشه ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فریده
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد اگر گرم است و قوام شلی دارد احتمال آبسه مطرح است که اگر با مصرف آنتی بیوتیک برطرف نشد نیاز به درناژ توسط پزشک می باشد با تشکر

  پیوست ها
 

 1. سارا ب

سلام سالها توده به اندازه تقریبا طول ۸ عرض ۴ قطرش ۵ سانت روی قسمت ساعد کمی پایین از زانو آستین دارم گاهی درد میکرد و فقط با لمس اما اواخر دردش بیشتر شده حتی انگشتانم گاهی سوزن سوزن میشه جواب آزمایش ها و از نظر تراکم استخوانی سالم تو عکس علاوه بر...

سلام سالها توده به اندازه تقریبا طول ۸ عرض ۴ قطرش ۵ سانت روی قسمت ساعد کمی پایین از زانو آستین دارم گاهی درد میکرد و فقط با لمس اما اواخر دردش بیشتر شده حتی انگشتانم گاهی سوزن سوزن میشه جواب آزمایش ها و از نظر تراکم استخوانی سالم تو عکس علاوه بر توده تعداد خیلی جاها مختلف از ارنج تا تا مچ دستم نسج نرم دون دون دیده شده و ام آر ای نشان داده توده عروقی هست و حالت عروق ها مارپیچی گرفته با دو دکتر ارتوپد رفتم یکش گفتن درمانش فقط جراحی هست خوشبختانه خوش خیم هست و دومی هم گفته خوش خیمه اما جراحی به آسانی نیست ریسکش بالاس عصب انگشت ممکنه بعدها نتونی انگشتهاتو تکون بدی
دو قرص ضد التهاب و گاپانتین هنگام درد به مدت پنج روز استفاده کنم درد نکرد قطع کنم ولی فایده ندارد بعد از قطع دوباره شروع به درد میکند با کوچکترین لمس درد دارد
من موندم چکار کنم نظر شما چیه
دردش آزار دهنده هست

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام و خسته نباشید، من یه توده کنار آرنجم دارم اندازه ی یه کُره ی کوچولو که لغزنده است و تقریبا اسفنجی بعضی وقت ها دردش خیلی شدید میشه طوری که حتی انگشت هامم نمیتونم تکان بدم یا پارچه هم بهش میخوره درد میگیره یعنی با کوچیک ترین لمس و حرکت درد...

سلام و خسته نباشید، من یه توده کنار آرنجم دارم اندازه ی یه کُره ی کوچولو که لغزنده است و تقریبا اسفنجی بعضی وقت ها دردش خیلی شدید میشه طوری که حتی انگشت هامم نمیتونم تکان بدم یا پارچه هم بهش میخوره درد میگیره یعنی با کوچیک ترین لمس و حرکت درد خیلی شدیدی بوجود میاد که نمیتونم دستم رو راست یا خم کنم و دردش به شانه و انگشت هاهم کشیده میشه و انقد شدیده ک از خواب بیدارم میکنه و دچار نفس تنگی میشم ،و البته گاهی بزرگتر هم میشه این توده چندسالی هست که بوجود اومده و الان ک دارم این رو تایپ میکنم تقریبا هیچ دردی نداره ولی خود توده هستش و گاهی اوقات درد میگیره حدود یک ماه پیش ک خیلی درد میگرفت نهایتا با یه قرص مسکن کمی دردش رو اروم میکردم این روهم بگم که بعضی وقتا یه صدایی هم داره، دکتر ارتوپد رفتم گفتن که استخوانم مشکلی نداره و ام ار ای باید بگیرم ولی بخاطر کنکور دیگه پیگیریش نکردم بنظرتون چیز جدی ای هست که پیگیری اش کنم؟ممنون از پاسخگویی.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. برایس    لیلا

خیلی متاسفم اینو میگم ولی یکی از دوستای من اینجوری بود الان ۲ساله ک فوت کرده..

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا
 1. 5 / 5

سلام حتما پیگیری انجام شود

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام
بعد ورزش شنا احساس اسیب دیدگی در دو ارنجم داشتم
دوروز بعد گاهی اوقات هر دو ارنجم تیر میکشید و احساس درد داشت اما خبری از تورم یا کاهش محدوده حرکتی نیست
بجز این در ارنج راستم هم بعد کمی استفاده حس میکنم چیزی مثل رگ به ناحیه خارجی ارنجم...

سلام
بعد ورزش شنا احساس اسیب دیدگی در دو ارنجم داشتم
دوروز بعد گاهی اوقات هر دو ارنجم تیر میکشید و احساس درد داشت اما خبری از تورم یا کاهش محدوده حرکتی نیست
بجز این در ارنج راستم هم بعد کمی استفاده حس میکنم چیزی مثل رگ به ناحیه خارجی ارنجم برخورد میکند
می خواستم بدونم این علائم موقتی و به خاطر اسیب ورزشی است؟
با تشکر از شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سارا
 1. 5 / 5

سلام می تواند در اثر ورزش باشد به پزشک ارتوپد مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. نوشین

سلام ،همسرم روی ساعد دست راستشان یه گلوله اندازه یه گردو سفت تو پر و بدون حرکت دراومده،درد ندارن سوال من این بود آیا خطرناکه،اندازه اش توی دو سه ماه اخیر تغییر نکرده.ممنون از پاسخگویتون.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نوشین
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشدبا پزشک جراح مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. زهراقنبری

سلام.یه توده توآرنجم فک کنم چن سالی هست ولی چن روزه داره درد میکنه .آیاخطرناک هست ونیاز هست برم متخصص

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهراقنبری
 1. 5 / 5

سلام اگر توده سبب محدودیت حرکت یا درد دارد به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام.مادرم مدتیه درقسمت ارنج ناحیه داخلی احساس درد میکنه موقع لمس اون ناحیه انگار رنگشون سفت شده و اون قسمت کمی پف کرده دکتر گفتن چیز مهمی نیست و با تمرینات پزشکی حل میشه اما الا در ساعد دستشون حالت توده ای سفت بوجود اومده که دردشون رو بیشتر کرده...

سلام.مادرم مدتیه درقسمت ارنج ناحیه داخلی احساس درد میکنه موقع لمس اون ناحیه انگار رنگشون سفت شده و اون قسمت کمی پف کرده دکتر گفتن چیز مهمی نیست و با تمرینات پزشکی حل میشه اما الا در ساعد دستشون حالت توده ای سفت بوجود اومده که دردشون رو بیشتر کرده کمی اون ناحیه کبود شده ممنون میشم سریع به جواب بدین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا
 1. 4.5 / 5

سلام اگر کبودی وجود دارد باید تست های انعقاد خون ( پلاکت، bt, ct, pt, ptt ,ca ) انجام شود نزد پزشک متخصص خون بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search