پزشکی

نارسایی قلب: چگونه علائم را تشخیص دهیم؟

نارسایی قلب

اگر نارسایی قلبی دارید مهم است که بدانید که چه نوع نشانه هایی را تجربه می کنید. با توجه به علائم شما، می توانید به پزشک خود کمک کنید تا درمان شما را به بهترین نحو انجام دهد نارسایی قلب به این معنی نیست که قلب شما کار را متوقف کرده است اما قلب شما برای کار بهتر نیاز به حمایت دارد.


نارسایی قلب یک شرایط درازمدت است که در طول زمان اغلب بدتر می شود. این نمی تواند درمان شود اما با تغییرات درمان و شیوه زندگی، بسیاری از مردم می توانند کیفیت زندگی خوبی داشته باشند. این می تواند در هر سنی رخ دهد اما در افراد مسن شایع تر است.

چه چیزی نارسایی قلبی را ایجاد می کند؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا ممکن است نارسایی قلبی ایجاد شود. این می تواند ناگهانی باشد و یا می تواند به آرامی طی ماه ها یا حتی سال ها اتفاق بیفتد.
شایعترین علل عبارتند از:
حمله قلبی - این می تواند باعث آسیب درازمدت به قلب شما شود که می تواند قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد.
فشار خون بالا - این می تواند موجب فشار بیش از حد به قلب شود که در طول زمان می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.
کاردیومیوپاتی. یک بیماری عضلانی قلب است. انواع مختلفی وجود دارد که می توانند به وسیله چیزهای دیگر مانند عفونت های ویروسی به ارث برده شوند.
نارسایی قلب نیز می تواند ناشی از:
دریچه های قلب آسیب دیده یا بیمار.
ریتم قلب غیر طبیعی (آریتمی).
بیماری های مادرزادی قلبی - مشکلات قلبی که با آن متولد می شوید.
عفونت ویروسی که عضله قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.
برخی از درمان های سرطانی مانند شیمی درمانی.
مصرف الکل بیش از حد.
کم خونی - کمبود اکسیژن حمل کننده هموگلوبین یا گلبول قرمز خون.
بیماری تیروئید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اکثر علائم عامل نارسایی قلبی را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

علائم ناشی از احتقان و اضافه بار مایع
علائم ناشی از کاهش پمپاژ قلبی
علائم ناشی از آریتمی قلبی
مایع بیش از حد و احتقان ریه
مایع بیش از حد و احتقان ریه متاسفانه در افراد مبتلا به نارسایی قلبی مکرر است و اغلب به دلایل مکرر، افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند علائم ایجاد می کنند.
با نارسایی قلب، پمپاژ قلب کارایی کمتری نسبت به حالت طبیعی دارد. برای جبران این کاهش توانایی پمپاژ بدن به نگه داشتن به نمک و آب تلاش می کند. تجمع سدیم و آب در ابتدا می تواند عملکرد قلبی را بهبود بخشد حداقل به طور ناگهانی - اما در نهایت، سبب انباشت سیال بیش از حد می شود و منجر به انواع مختلفی از علائم می شود این شامل:
افزایش وزن. حفظ نمک و مایع می تواند باعث افزایش قابل توجه و سریع وزن شود. به همین دلیل است که پزشکان از افراد مبتلا به نارسایی قلب از مراقبت از وزن انها هر روز می پرسند انباشت سریع وزن مایع اضافی می تواند نشانه ای مهم باشد که نارسایی قلبی از کنترل بیرون آمده و نیاز به تنظیم با داروها یا رژیم غذایی است.
ادم. ادم یا تورم، با نارسایی قلب شایع است. مایع بیش از حد تمایل به استراحت در اندام های پایین تر و مچ پا و یا ادم پا را اغلب تجربه می کنید. این ادم می تواند کاملا واضح و ناراحت کننده باشد. علاوه بر این، آسیت ممکن است در افرادی که نارسایی قلبی سمت راست دارند رخ می دهد. این تجمع مایع در حفره شکم است و می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. علاوه بر این، اغلب با مشکلات دیگر از جمله عملکرد غیر طبیعی کبد و اختلالات شدید دستگاه گوارش همراه است.
احتباس ریه در نارسایی قلب، تجمع نمک و مایع بدن باعث افزایش فشار در اتاق های قلب می شود. فشار قلب بالا باعث می شود که برخی از این مایع اضافی در ریه ها تجمع پیدا کنند. نتیجه احتقان ریه است.
از آنجا که احتقان ریه بسیار رایج است شما اغلب کلمه "نارسایی احتقانی قلب" را به عنوان مترادف واقعی برای نارسایی قلبی می شنوید. این احتقان ریه به طور معمول باعث مشکلات تنفسی می شود که می تواند چندین نشانه مشخص را ایجاد کند از جمله:
تنگی نفس با فعالیت. تنگی نفس یا ضعف نفس در افرادی که نارسایی قلبی دارند بسیار مکرر است. اغلب، تنگی نفس تمایل دارد که با تلاش رخ دهد. در فرد مبتلا به نارسایی قلبی، هر دو عملکرد قلبی و وضعیت انباشت سیال تمایل به افزایش و کاهش در طول زمان دارد. همانطور که این تغییرات اتفاق می افتد مقدار تلاش لازم برای تولید تنگی نفس متفاوت خواهد بود. بنابراین افراد مبتلا به نارسایی قلبی باید به میزان فعالیتی که می توانند قبل از تنگی نفس انجام دهند توجه کنند و از بدتر شدن این علامت به پزشکان خود اطلاع دهند.
به طور قابل توجهی، تنگی نفس در فعالیت اغلب همراه یا جلوتر از سرفه خشک است و سرفه با شدت نیز ممکن است نشانه ای از افزایش احتقان ریوی باشد.
ارتوپنه. Orthopnea تنگی نفسی است که در حال دراز کشیدن رخ می دهد. با توجه به شدت نارسایی قلبی، این علائم همراه با کاهش و افزایش است. نیاز به پشتی بیشتر برای توانایی خواب، یک نشانه کلاسیک احتقان ریه است که ممکن است بدتر شود.
تنگی نفس شبانه (PND . (PND تنگی نفسی است که یکی دیگر از نشانه های کلاسیک از بدتر شدن نارسایی قلبی است. افراد مبتلا به PND بطور ناگهانی از خواب عمیق بیدار می شوند احساس خستگی بیش از حد دارند.
Bendopnea. بندوپنه علائمی است که در افراد مبتلا به نارسایی قلبی وجود دارد که تنها در سال های اخیر توصیف شده است. این اشاره به تنگی نفسی است که زمانی خم شدن رخ می دهد.
ادم ریوی حاد. ادم ریوی حاد ناشی از احتقان شدید ریه ناگهانی است که باعث تنگی نفس و سرفه شدید می شود. ادم ریوی یک اورژانس پزشکی است. در افراد مبتلا به نارسایی مزمن قلبی، این رویداد اغلب ناشی از تغییر ناگهانی در وضعیت قلب است اگرچه ممکن است در بعضی از افراد نیز در صورت مصرف نمک بیش از حد تولید شود.
علائم ناشی از اضافه بار مایع و احتقان ریه می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. خوشبختانه، پزشکان به طور قابل توجه معمولاً چندین روش درمان مناسب برای مدیریت این علائم دارند.

کاهش پمپاژ قلب

کار اصلی قلب این است که خون را به تمام اعضای بدن منتقل کند. در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، این عمل پمپاژ معمولاً تا حدودی کاهش می یابد.
در اغلب موارد علائم ناشی از پمپاژ ضعیف قلب (همچنین به عنوان کاهش خروجی قلبی است) تنها در مقایسه با مدت زمان نارسایی قلب، زمانی که عضله قلب بسیار ضعیف شده است تجربه می شود. نشانه های برجسته ای که باعث این پمپاژ شده اند عبارتند از:
ضعف شدید و خستگی.
ضعف عضلانی و هدر رفتن عضلات.
بی حالی و بی جانی.
کاهش وزن شدید.
بدیهی است علائم مانند این با یک زندگی طولانی سازگار نیست. مگر اینکه عملکرد قلبی بهبود یابد یا مگر اینکه پیوند قلب یا دستگاه کمک رسانی بطنی بتواند استفاده شود هنگامی که یک فرد مبتلا به نارسایی قلبی این گونه علائم را ایجاد می کند مرگ معمولاً به زودی دنبال می شود.
آریتمی های قلبی
نارسایی قلبی معمولاً با اختلالات ریتم قلب، به ویژه فیبریلاسیون دهلیزی، PAC ها و PVC ها ارتباط دارد. این آریتمی ها معمولاً علائمی را ایجاد می کنند از جمله:
تپش قلب.
دوره هایی از سبکی سر.
سنکوپ (از دست دادن هوشیاری).
علاوه بر ایجاد علایم، آریتمی که همراه با نارسایی قلبی است می تواند به عوارض شدید یا خطرناک منجر شود.

عوارض جانبی

اگر نارسایی قلبی شدید شود ممکن است چند عارضه شدید ایجاد شود. شایعترین آنها عبارتند از:
عوارض ریوی. افراد مبتلا به نارسایی قلبی که احتقان طولانی مدت یا شدید ریوی دارند می توانند عوارض ریه، به خصوص پنومونی و آمبولی ریوی را ایجاد کنند. از آنجا که این تنفس شما را در معرض خطر نارسایی قلبی قرار می دهد این عوارض ریوی ممکن است به خصوص در فرد مبتلا به نارسایی قلبی خطرناک باشد. علاوه بر این، افرادی که اپیزود تکراری ادم ریوی حاد دارند ممکن است به سادگی به نقطه ای برسند که یک حادثه باعث مرگ شود قبل از اینکه بتواند مراقبت های پزشکی را دریافت کنند.
سکته مغزی. سکته مغزی در افراد مبتلا به نارسایی قلب رایج است بخشی از آن این است که جریان خون می تواند نسبتاً "کند" باشد و بخشی از آن به این دلیل است که لخته های خون که در قلب تشکیل می شوند می توانند به مغز منتقل شوند و باعث مرگ سلول های مغزی شوند. این لخته های داخل قلبی به علت فیبریلاسیون دهلیزی اغلب توسعه پیدا می کنند اما آنها می توانند به سادگی به علت جمع شدن خون در اتاق های قلب گشاد شده ایجاد شوند.
نارسایی ارگان ها. کاهش فعالیت پمپاژ قلب می تواند خون رسانی مورد نیاز ارگان های مختلف را خراب کند و نقص عملکرد ارگان ها می تواند رخ دهد. علاوه بر نقص عصبی که اغلب در افراد مبتلا به نارسایی قلبی دیده می شود نارسایی کلیه رخ می دهد و اختلالات شدید دستگاه گوارش نیز شایع است. چنین مسائلی، بدیهی است و کاهش وزن، بی حالی و ضعف تولید شده توسط خروجی پایین قلب ایجاد می شود.
مرگ ناگهانی. مرگ ناگهانی در افراد مبتلا به نارسایی قلبی ناراحت کننده است. اغلب این مرگ ناگهانی ناشی از آریتمی قلبی (تاکیکاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی) است و از این رو به طور بالقوه قابل پیشگیری است (به عنوان مثال، با استفاده از یک implantable defibrillator).
با این حال، مرگ ناگهانی نیز ممکن است در افراد مبتلا به نارسایی شدید قلب اتفاق بیفتد فقط به این دلیل که عضله فرسوده قلب به طور ناگهانی پاسخ به سیگنال الکتریکی قلب را متوقف می کند پزشکان این رویداد را اغلب به عنوان "تفکیک الکترومکانیکی" نامیده اند.
هر یک از این عوارض ممکن است در فردی که با نارسایی قلبی زندگی می کند منجر به ناتوانی دراز مدت یا مرگ شود. یکی از دلایل اصلی توجه به تغییرات در علائم شما است اگر نارسایی قلب دارید مطمئن شوید که دکتر شما به هر گونه تغییر احتمالی در وضعیت قلب شما هشدار داده است. پیشگیری از علائم نارسایی قلبی در مراحل اولیه، قبل از اینکه به شرایط شدید و احتمالا غیرقابل برگشت منتهی شود بسیار ساده تر و موثرتر است.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی قلبی: غذاهای سلامت قلب را در رژیم غذایی خود وارد کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search