پزشکی

10 علت تپش قلب

تپش قلب

اغلب اوقات ما ضربان قلب را احساس نمی کنیم گرچه این یک روند مداوم در طول زندگی است.

با ضربان قلب معمولی بین 60 تا 80 ضربه در دقیقه، تنها در چند مورد است که ما ممکن است قادر به درک آن و تنها برای چند دقیقه باشیم. با این حال، بعضی از مردم ممکن است قادر به درک ضربان قلب خود، به خصوص همانند کوبیدن، مسابقه و یا احساس بال بال زدن باشند. که این تپش قلب شناخته می شود.
تپش قلب (Palpitations) می تواند نشانه ای از چندین بیماری باشد و همه این بیماری ها ممکن است در اثر مشکل قلب شما نباشد. با این حال، تپش قلب در طول دوره های تنش و فشار روحی و جسمی، حتی بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای رخ می دهد. از این رو مهم است که تپش قلب ناشی از بیماری (علت پاتولوژیک) از تپش قلب به علت افزایش موقت نیاز بدن (علل فیزیولوژیکی) افتراق دهیم.

علل تپش قلب چیست؟

تپش قلب علائم فعالیت قلب غیر طبیعی هستند هر فاکتوری که فعالیت قلب را افزایش می دهد می تواند باعث تپش قلب شود. این شامل افزایش میزان ضربان قلب یا نیروی قلب هنگامی که خون را پمپ می کند. هر دوی این تغییرات در فعالیت قلب ممکن است به دلایل مختلف در بسیاری از شرایط ایجاد شود. در حالی که تپش قلب همیشه جدی نیست نباید نادیده گرفته شود.
همیشه توصیه می شود وقتی که تپش قلب رخ می دهد و ادامه می یابد به مراقبت پزشکی توجه شود. به همین ترتیب، اگر دوره های تکراری تپش قلب و تسکین وجود دارد توصیه پزشکی لازم است. اگر ضربان قلب با نشانه های دیگری مانند ضعف نفس، سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری همراه باشد مراقبت های اورژانسی ضروری باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مشکلات قلبی

مشکلات متعدد قلبی وجود دارد که می تواند با تپش قلب همراه باشد. آریتمی ها، گروهی از اختلالاتی هستند که ضربان قلب نامنظم است. فیبریلاسیون دهلیزی، تاکیکاردی سوپراونتریکولار و تاکیکاردی بطنی سه نوع آریتمی است که تپش قلب شایع است.
نوع دیگری از مشکلات قلب که ممکن است رخ بدهد در اثر انقباضات زودرس بطنی است. این گاهی اوقات به عنوان یک ضربان قلب اضافی زمانی که انقباضات بطنها زودتر از حد معمول است رخ می دهد. اغلب این جدی نیست اما می تواند آریتمی ایجاد کند.
افرادی که از قبل مبتلا به بیماری قلب یا جراحی قلب هستند اغلب در معرض خطر بیشتر ابتلا به آریتمی و فشار خون بالا هستند.

هورمون ها

هورمون های خاصی می توانند فعالیت قلب را افزایش دهند و منجر به تپش قلب شوند. هورمون استرس، آدرنالین یا کورتیزول، دو نوع هورمون هستند. این هورمون ها به دلایل متعددی منتشر می شوند اما ترشح در زمان استرس افزایش یافته است که به عنوان واکنش جنگ و گریز شناخته می شود.
هورمون های دیگر یعنی هورمون های تیروئید نیز ممکن است مسئولیت تپش قلب را داشته باشند. این اغلب در شرایطی نظیر پرکاری تیروئید دیده می شود که سطح بالای هورمون های تیروئید در جریان خون وجود دارد. در این مورد، این یک نتیجه از غده تیروئید است.
تغییرات در هورمون جنسی زن که در دوران بارداری، یائسگی و برای بعضی از زنان حتی در طی دوره قاعدگی آنها اتفاق می افتد و می تواند منجر به تپش قلب شود.

استرس روانی

هر گونه احساسات شدید می تواند باعث تپش قلب شود. اضطراب، ترس و یا شوک، باعث ایجاد دلتنگی می شود و تا زمانی که احساسات در حال انجام است می توانند ادامه یابند. این برای هر فرد رایج است. این احساسات باعث آزاد شدن هورمون های استرس مثل نوراپی نفرین می شود که می تواند فعالیت قلب را افزایش دهد.
بعضی از افراد این اشتباهات را برای حمله قلبی در طول این دوره های استرس زا نادیده نمی گیرند. با این حال، افراد مبتلا به بیماری های قلبی مانند بیماری عروق کرونر (CAD) در معرض خطر حمله قلبی در طول استرس روانی ناگهانی هستند.

ورزش

فعالیت فیزیکی شدید نیز می تواند باعث تپش قلب شود. هنگام ورزش بدن نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. قلب باید فعالیت خود را برای مقابله با خواسته های بدن افزایش دهد. در نتیجه قلب تندتر و سریعتر می شود. بسته به شدت فعالیت بدنی، این ممکن است به عنوان یک تپش قلب درک شود.
تپش قلب در این مورد طبیعی است و ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد. با این حال، فشار فیزیکی مانند استرس روانی نیز می تواند خطر حملات قلبی را افزایش دهد. هر فرد مبتلا به بیماری قلبی اساسی در طول دوره های شدید فعالیت بدنی در معرض خطر است.

محرک ها

گروهی از محرک ها می تواند فعالیت قلب را افزایش دهد. کافئین و نیکوتین دو محرک معمول مصرف می باشند چون قهوه و تنباکو در اکثر نقاط جهان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، حتی کافئین در چای و نیکوتین در پچ ها یا آدامس جویدنی نیز ممکن است مشکل باشد.
این مواد، اعصابی را تحریک می کنند که میزان ضربان قلب و انقباض را تنظیم می کنند. همچنین می تواند به فشارخون منجر شود بسته به نوع مصرف محرک، کمیت و حساسیت فردی دارد. افراد مبتلا به بیماری های قلبی ممکن است در هنگام استفاده از محرک ها بیشتر در معرض فشارخون قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: غذاهایی که سبب تپش قلب می شوند

مواد الکل و مواد قاچاق

مصرف الکل همچنین می تواند منجر به تپش قلب شود اما این بستگی به میزان الکل مصرفی و تحمل فرد دارد. این می تواند سیستم قلبی عروقی را تحت فشار قرار دهد و موجب ضربان قلب نامنظم شود. مصرف بیش از حد الکل بیشتر احتمال دارد که باعث تپش قلب شود.
مواد غیرقانونی متعددی نیز ممکن است به علت اقدامات تحریک کننده خود فشارخون را افزایش دهند. این شامل تعدادی از داروهای خیابانی مانند کوکائین، اکستاسی، هروئین و متامفتامین است. این موجب افزایش فعالیت عصبی، آزاد شدن هورمون هایی است که قلب را تحریک می کنند و همچنین باعث ایجاد احساسات شدید می شود که بیشتر به فشارخون کمک می کند.

دارو

داروهای بدون نسخه (OTC) و نسخه های تجویزی وجود دارد که ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث تپش قلب شود. سرفه و سرماخوردگی و بعضی داروهای کاهش وزن به طور گسترده ای شناخته شده است که موجب تپش قلب می شود. با این حال، این می تواند با داروهای مختلف دیگری مانند برخی از انواع آنتی بیوتیک ها، داروهای اشتنشاقی آسم، داروهای فشار خون بالا و داروهای تیروئید رخ دهد.
تپش قلب به عنوان یک اثر جانبی نیز ممکن است با برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد قارچی و antipsychotics رخ دهد. یکی دیگر از علل احتمالی یاتروژنیک ضربان قلب ممکن است به هورمونهای مصنوعی تیروئید مرتبط باشد. این داروها برای کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) استفاده می شوند اما اگر در دوزهای بالاتر از مقدار مورد نیاز مصرف شوند ممکن است باعث تپش قلب شوند.

سایر شرایط

تپش قلب همچنین ممکن است نشانه ای از شرایط دیگر باشد. این ممکن است هنگامی که سطح قند خون پایین می رود (هیپوگلیسمی) دیده می شود. تپش قلب همچنین ممکن است با تب همراه باشد. این بیشتر احتمال دارد که در تب بالا رخ دهد به خصوص اگر مدت زمان طولانی ادامه یابد. درد همچنین می تواند باعث تپش قلب به عنوان هورمون استرس شود که ممکن است سبب افزایش فعالیت قلب شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search