پزشکی

سردرد خوشه ای (کلاستر) - فاکتورهای کلیدی، تشخیص و درمان

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای یک اختلال سردرد اولیه بسیار نادر است سردرد خوشه چندین بار در روز رخ می دهد. آنها به طور ناگهانی شروع می شوند مدت زمان محدودی را می گذرانند و می توانند بسیار دردناک باشند.

حملات به صورت دوره ای رخ می دهد. حملات منظم، که به عنوان یک دوره خوشه ای شناخته می شود می تواند چند روز، هفته ها یا ماهها طول بکشد. این به دنبال دوره های خاموش است که در طی آن سردردی وجود ندارد.
سردرد خوشه شایع نیست. در حدود 1 در هر 1000 نفر تاثیر می گذارد. شش نفر از 10 مورد مرد مبتلا هستند و بیشتر آنها سیگاری هستند. معمولاً بعد از سن 20 سالگی شروع می شود.
حملات سردرد خوشه ای بسیار دردناک و ناتوان کننده است و می تواند اثرات منفی قابل توجهی بر زندگی داشته باشد.

چگونه سردرد خوشه ای را احساس می کنید؟

سردرد خوشه یک سردرد بسیار دردناك و غیر فعال است كه به صورت یک طرفه و در اطراف یا بالای چشم و یا در منطقه شقیقه اتفاق می افتد. این اغلب به عنوان درد تیز شدید، سوزشی، سیخ زننده، یا پر سر و صدا شرح داده شده است. اکثر افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای بی قرار هستند و نمی توانند دراز بکشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم دیگر با سردرد خوشه ای چیست؟

حملات سردرد خوشه همراه با حداقل یک علامت اتونومیک در همان طرف درد سر همراه است. این علائم خودبخودی شامل: گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، اشک ریزش یا قرمزی چشم، تورم پلک ها یا آب ریزیش بینی، انقباض مردمک (بسیار کوچک است)، تورم صورت، تورم پیشانی و یا صورت

چگونه سردرد خوشه ای یا کلاستر شروع می شود؟

سیگار کشیدن احتمالاً بزرگترین عامل درگیر در سردردهای خوشه هر دو اپیزودیک و مزمن است. نوشیدن قهوه (بیش از 6 فنجان در روز)، سوء مصرف الکل (بیش از 10 نوشیدنی در روز) و نیتروگلیسیرین نمونه هایی از عوامل دیگر به خصوص در سردردهای خوشه ای مزمن هستند.

آیا نامهای دیگری برای سردرد خوشه ای وجود دارد؟

با توجه به ماهیت شدید ناتوانی یک سردرد خوشه ای، به عنوان یک "سردرد انتحاری" اشاره شده است. همچنین به دلیل وقوع فاصله آن، "سردرد زنگ ساعت" نامگذاری شده است. حملات خوشه ای به صورت روزانه، هفته ها یا ماه ها به طور روزانه به صورت روزانه صورت می گیرد.

چطور سردردهای خوشه ای طبقه بندی می شوند؟

سردرد خوشه ای می تواند به صورت اپیزودیک یا به طور کاهنده مانند میگرن یا سردرد تنشی رخ دهد. اکثر مردم از لحاظ اپیزودیک رنج می برند. افرادی که از سردردهای خوشه مزمن رنج می برند حملاتی دارند که بیش از یک سال طول می کشد بدون وقفه، و یا اگر آنها دچار سردرد می شوند کمتر از یک ماه است.
تشخیص سردردهای خوشه ای می تواند مشکل باشد زیرا هیچ آزمایش تصویربرداری یا آزمایش خون وجود ندارد. همچنین می توان آن را اغلب با میگرن اشتباه گرفت یا ممکن است فرد از میگرن و سردرد خوشه رنج ببرد که می تواند تشخیص را پیچیده تر کند.

چه مدت سردرد خوشه ای طول می کشد؟

سردرد خوشه ای درمان نشده از 15 تا 180 دقیقه طول می کشد. یک فرد می تواند حملات سردرد متعدد را در یک روز تجربه کند - معمولا تا هشت حمله (اما می تواند بیشتر باشد).
چرا سردرد خوشه رخ می دهد؟
دانشمندان دقیقا دلیل این وضعیت پزشکی غیرفعال را نمی دانند. با این حال، با توجه به دوره ای که با آن اتفاق می افتد آنها فکر می کنند که هیپوتالاموس – غده ی مغز که در تنظیم ریتم خواب و ریتم روزانه - دخیل است موثر باشد.

چه کسی توسط سردردهای خوشه ای تحت تاثیر قرار می گیرد؟

آنها به دلایل نامشخص بین دو تا سه بار در مردان نسبت به زنان شایعتر هستند و در بزرگسالان جوان بین 20 تا 40 ساله رشد دارند.

چطور سردردهای خوشه ای درمان می شوند؟

افراد مبتلا به سردرد خوشه ای اغلب به درمانهای سردرد و پیشگیری نیاز دارند. درمان های حاد شامل اکسیژن، تریپتان ها، دی هیدرو ارگوتامین، لیدوکایین و اوستروتید است. درمان های پیشگیرانه عبارتند از: وراپامیل، لیتیوم و بعضی از داروهای ضد تشنج.
هیچ درمانی برای سردرد خوشه وجود ندارد اما داروهایی مانند سوماتریپتان و درمان های دیگر، از جمله درمان با اکسیژن، می تواند به کاهش بروز و شدت حملات کمک کند.
هدف درمان این است که برخی نشانه ها را از بین ببرید دوره های سردرد را کوتاه کنید و فرکانس آنها کاهش یابد.
داروهای (OTC) مانند آسپرین یا ایبوپروفن موثر نیستند زیرا درد شروع و سریع پایان می یابد به طوری که به محض شروع دارو سردرد احتمالاً رفته است.
درمان سریع
درمان هایی که می تواند تسکین سریع را فراهم کند عبارتند از:
استنشاق 100 درصد اکسیژن: تنفس در اکسیژن از طریق یک ماسک در 7 تا 10 لیتر در دقیقه ممکن است ظرف 15 دقیقه معنی دار شود. این همیشه عملی نیست که سیلندر اکسیژن و تنظیم کننده را در دست داشته باشید اما بعضی از واحدهای کوچک در دسترس هستند. درمان با اکسیژن ممکن است فقط علائم را به تعویق بیاندازد نه کاهش آن.
Sumatriptan تزریقی (Imitrex): تریپتان ها یک کلاس از دارو است که می تواند میگرن را درمان کند. Sumatriptan به عنوان یک آگونیست برای گیرنده های 5-hydroxytryptamine (5-HT) عمل می کند. این می تواند میگرن را درمان کند و می تواند از سر درد های خوشه ای امتناع کند. Zolmitriptan (Zomig) یک اسپری بینی است اما تنها برای برخی از بیماران کار می کند. دوز بالغ یک تزریق 6 میلی گرم (میلی گرم) است. دو تزریق را می توان در یک دوره 24 ساعته، حداقل با فاصله یک ساعت از هم جدا داشت.
افراد مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری های قلبی ایسکمی باید این دارو را مصرف نکنند.
Dihydroergotamine: این یک تسکین دهنده درد مؤثر برای برخی افراد است. می توان آن را به صورت داخل وریدی یا استنشاقی گرفت. یک متخصص پزشکی باید دوز وریدی را نسخه کند. فرم استنشاقی موثر است اما سریعتر عمل می کند.
Octreotide (ساندوستاتین و ساندوستاتین LAR): این نسخه های مصنوعی سوماتوستاتین، هورمون مغز است. این یک درمان مؤثر برای سردرد خوشه است و برای افرادی که دارای فشار خون بالا یا بیماری های قلبی ایسکمیک هستند ایمن می باشد.
قطرات بی حسی موضعی بینی: لیدوکائین (Xylocaine) یک درمان موثر برای سردرد خوشه است.
جراحی: این یک گزینه است اگر درمان های دارویی موثر نباشد و یا اگر فرد نتواند داروها را تحمل کند. با این حال، این نادر است. این می تواند تنها یک بار انجام شود و تنها برای کسانی که درد در یک طرف سر دارند مناسب است.
رویه های جراحی عبارتند از:
جراحی معمولی: جراح بخشی از عصب تری ژمینال را قطع می کند که در ناحیه پشت و اطراف چشم قرار می گیرد. خطرات صدمه به چشم وجود دارد.
تزریق گلیسرول: گلیسرول به اعصاب صورت تزریق می شود. این درمان موثرتر از سایر روش های جراحی است.
درمان های آینده که ممکن است

برخی از گزینه های جدید درمان مورد بررسی قرار می گیرند.

تحریک عصب Occipital: دستگاه کوچک که در بالای عصب اکسیپیتال کاشته می شود. این امواج را از طریق الکترود ارسال می کند. به نظر می رسد که به خوبی قابل تحمل و ایمن برای استفاده است.
تحریک عمیق مغزی: این شامل implanting محرک در هیپوتالاموس، که به نظر می رسد مرتبط با زمان سردرد کلاستر است. این باعث امواج الکتریکی در مغز می شود.
درمان هایی که هیپوتالاموس را هدف قرار می دهند بعضی از محققین به احتمال زیاد موفق می شوند و تحرک مغزی عمیق "در حال حاضر جذاب ترین گزینه" برای بیمارانی است که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند.
با این حال، مطالعات بیشتری برای تأیید ایمنی و اثربخشی آن لازم است.

درمان پیشگیرانه

اکثر افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای داروهای کوتاه مدت و طولانی مدت مصرف می کنند. هنگامی که هر دوره سردرد خوشه ای تمام شده است درمان کوتاه مدت متوقف می شود اما ممکن است طولانی مدت ادامه یابد.
اگر حملات مکرر اتفاق می افتد یا اگر بیش از 3 هفته طول بکشد درمان های پیشگیرانه توصیه می شود. فرد زمانی که سردرد شروع می شود درمان را شروع و تا پایان دوره سردرد ادامه یابد.

داروهای کوتاه مدت

این داروها تا زمانی که یکی از داروهای بلند مدت شروع به کار کند انجام می شود.
مثالها عبارتند از:
کورتیکواستروئیدها: این استروئیدها مانند پردنیزون، باعث التهاب می شوند. آنها یک داروی پیشگیرانه و سریع عمل هستند که می تواند به افرادی که علائم جدیدی دارند یا کسانی که دوره های طولانی مدت بهبودی و دوره های خوشه کوتاه دارند کمک کند.
Ergotamine ارگوتامین (Ergomar): این به طور موقت رگهای خونی را در سراسر بدن تنگ می کند. قبل از رفتن به رختخواب، یا در زیر زبان یا به صورت رکتال، در شب مصرف می شود. Ergotamine را نمی تواند با triptans مصرف کرد. این نباید برای دوره های طولانی مدت استفاده شود.
بیهوشی بر روی عصب گوش: تزریق بیهوشی می تواند این عصب را که در پشت سر قرار دارد خنثی کند. در نتیجه، پیام های درد که در مسیر عصبی حرکت می کنند مسدود می شوند. این درمان به محض اینکه داروهای پیشگیرانه درازمدت شروع به کار می کنند متوقف می شود.

داروهای بلند مدت

داروهای بلند مدت در طول دوره خوشه ای گرفته می شوند. برخی افراد ممکن است نیاز بیشتری داشته باشند

درمان طبیعی

از آنجا که علت سردرد خوشه ای هنوز معلوم نیست هیچ شیوه اثبات شده برای جلوگیری از آن وجود ندارد.
الکل باعث افزایش خطر سردرد خوشه می شود.
قطع مصرف الکل می تواند حملات سردرد خوشه ای را به حداقل برساند.
موارد زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سر درد کمک کنند:
اجتناب از الکل: در مواردی که سردرد اتفاق می افتد صرف نظر از الکل ممکن است به کاهش تعداد سردرد کمک کند.
اجتناب از بعضی از داروها: نیتروگلیسیرین استنشاقی باعث گشاد شدن رگهای خونی می شود و با حملات خوشه سردرد ارتباط دارد.
اجتناب از ورزش در آب و هوای گرم: این می تواند باعث سردرد خوشه ای شود.
حفظ دمای بدن منظم: افزایش ناگهانی دمای بدن می تواند باعث ایجاد سردرد در افراد حساس شود.
ترک سیگار یا جلوگیری از آن: در مقایسه با سایر افراد، درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به سردرد خوشه سیگاری هستند. اگر چه ثابت نشده است ترک سیگار ممکن است کمک کند.
الگوی خواب منظم را حفظ کنید: سردردهای خوشه ای با تغییرات در حالت خواب مرتبط است.
بین 10 تا 20 درصد افراد در برابر داروهایی که معمولاً برای درمان سردردهای خوشه استفاده می شوند مقاوم هستند.
آنها ممکن است با موارد زیر رفع شوند:
ملاتونین ممکن است به درمان حملاتی که در شب انجام می شود کمک کند.
کپسایسین، در داخل بینی استفاده می شود ممکن است به کاهش شدت و فراوانی سردرد کمک کند.
با این حال، مطالعات اثربخشی ان را ثابت نکرده اند.
سردرد خوشه می تواند باعث اختلال در روال روزمره شود و این می تواند منجر به استرس و افسردگی شود. یک مشاور ممکن است به توسعه راهبردهای مقابله کمک کند.
توجه: اگر از سردرد خوشه ای رنج می برید از یک متخصص مغز و اعصاب یا سردرد راهنمایی بگیرید تا یک طرح تشخیص و درمان مناسب برای شما ارائه شود. در موارد چالش اختلالات، آنها می توانند به طور موثر درمان شوند.

مطالب مرتبط: 

  1. سردرد: علل، انواع، تشخیص و درمان
  2. درمان های خانگی برای سردرد سینوسی
  3. سردردهای ماهانه؛ انواع و علل
  4. سردرد بعد از بی حسی نخاعی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search