پزشکی

علل صداهای غیر طبیعی گوش

صداهای غیر طبیعی گوش

وزوز گوش (TIN-ih-tus) صدایی در سر است که هیچ منبع خارجی ندارد. برای بسیاری، این صدای زنگ است در حالی که برای دیگران، آن صدای سوت زدن، وزوز، صدای جیر جیر، صدای همهمه، آواز خواندن، سر و صدا و یا حتی جیغ زدن است به نظر می رسد

صدا ممکن است از یک گوش یا هر دو، از داخل سر و یا از راه دور باشد. این ممکن است دائمی یا متناوب، پایدار یا تکان دادن باشد.
تقریبا هر کس به مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض سر و صدای شدید، وزوز گوش داشته است. به عنوان مثال، شرکت در یک کنسرت با صدای بلند می تواند وزوز گوش کوتاه مدت را ایجاد کند. بعضی از داروها (به خصوص آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که در دوزهای بالا مصرف می شوند) زمانی که دارو قطع شود می توانند باعث بروز وزوز گوش شوند. هنگامی که بیش از شش ماه طول می کشد به عنوان وزوز گوش مزمن شناخته می شود. در این شرایط 50 تا 60 میلیون نفر در ایالات متحده از این وضعیت رنج می برند این خصوصاً در افراد بالای 55 سال و به شدت با کاهش شنوایی ارتباط دارد. بسیاری از مردم نگران هستند که وزوز گوش نشانه آن است که آنها ناشنواهستند و یا یک مشکل جدی پزشکی دارند اما این به ندرت وجود دارد.
اکثر وزوز گوش درونی است به این معنی که فقط شما می توانید صدای را بشنود. اما گاهی اوقات این هدف است به این معنی که شخص دیگری نیز می تواند آن را بشنود. به عنوان مثال، اگر شما یک سوفل قلب داشته باشید ممکن است یک صدای سوفل را با هر ضربان قلب بشنوید پزشک شما همچنین می تواند آن صدا را از طریق یک استتوسکوپ بشنود. بعضی از مردم ضربان قلب خود را در گوش می شنوند پدیده ای است که وزوز ضربانی نامیده می شود. این احتمال بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتد زیرا جریان خون در شریان هایی که دیواره ها با سن تقویت شده اند آشفته تر می شود.
شنیدن یکی از پنج حسی است که ما داریم. این به ما اجازه می دهد صداها را در محیط شناسایی کنیم. مانند هر حس دیگری، محرکی وجود دارد (در این مورد صدایی است) که از طریق مکانیسم در گوش و مراکز شنوایی در مغز درک می شود. برای اینکه ما صدای را بشنویم اول باید صدایی وجود داشته باشد. با این حال، ما گاهی اوقات صداها را می شنویم که وجود ندارد. این صداهای غیر طبیعی ممکن است به علت شرایط مختلف پزشکی رخ دهد.

صداهای غیر طبیعی در گوش چیست؟

شنیدن می تواند به روش های مختلفی برگردانده شود. صداها ممکن است بلندتر، نرمتر، خشن تر و یا واضح تر از حد طبیعی حس شوند. این تنوع فردی در حس شنوایی کاملاً غیر معمول نیست. بعضی از مردم نسبت به دیگران بهتر می شنوند. افراد سالخورده کم شنوایی را تجربه می کنند. به طور مشابه، ممکن است شنوایی ما در موارد خاصی متفاوت باشد مثل زمانی که ما تحت تأثیر فشار، کمبود خواب یا ترس هستیم.
با این حال، این اختلال در شنوایی، به سادگی یک تغییر در صداهای موجود در محیط ما است. برای صدای گوش غیر طبیعی، یک فرد صداهایی را درک می کند که وجود ندارد یا دیگران در اطراف آنها را نمی توانند بشنوند. همچنین به عنوان وزوز گوش شناخته می شود. اکثر ما نادرست فکر می کنیم که وزوز گوش فقط به زنگ در گوش اشاره دارد. فردی با وزوز گوش ممکن است صدای سوفل، صدای خش خش، ویز، غرش، همهمه، تیک، هیس و یا زمزمه کردن را بشنود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا صداهای غیر طبیعی در گوش اتفاق می افتد؟

برای درک اینکه چگونه صداهای غیر طبیعی ممکن است ایجاد شوند ابتدا باید بدانیم چگونه میتوانیم بشنویم. به طور گسترده ای سه نوع ساختار وجود دارد که شنوایی را ممکن می سازند. این می تواند به طور گسترده ای به عنوان گوش، عصب و مغز تقسیم می شود. مشکلات در این مناطق ممکن است موجب صداهای غیر طبیعی شود.

گوش

ساختار شنوایی در گوش مسئول برقراری صدا و تبدیل آن به سیگنال های الکتریکی است. صدای اول از کانال گوش پرده گوش هدایت می شود. سپس صدا باعث می شود که پرده گوش ارتعاش یابد. این ارتعاش از پرده گوش باعث می شود تا استخوان های کوچک (استخوانچه) در گوش میانی به ارتعاش در آید. این لرزش سپس به حلزون گوش داخلی منتقل می شود که در آن سلول های مویی کوچک انرژی مکانیکی (ارتعاش) را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند (امواج عصبی).

عصب

امواج عصبی ایجاد شده در حلزون توسط عصب شنوایی به مغز منتقل می شوند. این عصب، همچنین به عنوان عصب کوهلر یا عصب آکوستیک شناخته شده است بخشی از عصب وستیبولوکوکلئار است که عصب جمجمه ای است. عصب vestibulocochlear علاوه بر ضربانهای شنوایی نیز اطلاعات حساسی را از گوش داخلی انتقال می دهد که برای تعادل و هماهنگی مهم است.

مغز

در هر طرف مغز، در قسمت فوقانی لوب های تمپورال، قشر شنوایی است. این مسئول پردازش سیگنال های دریافت شده توسط عصب شنوایی هستند. قشر شنوایی نیز با لوب های پیشانی و تمپورال کار می کند تا حس شنوایی را به وجود آورد.
علل صداهای غیر طبیعی گوش
چند دلیل ممکن، برای صداهای غیر طبیعی گوش وجود دارد. مهم این است که توجه داشته باشید که این صداها مشابه توهم های شنوایی نیستند که ممکن است در بعضی از اختلالات روان شناختی رخ دهد. در عوض، صداهای غیر طبیعی گوش برای بعضی از علل پزشکی رخ می دهد که در دستگاه شنوایی در گوش وجود دارد عصبی که سیگنال ها را از گوش به مغز و یا در داخل و اطراف مراکز شنوایی مغز حمل می کند.
مهم این است که ابتدا علل آشکار صداهای غیر طبیعی گوش، مانند استفاده طولانی مدت از گوشی و جسم خارجی (اشیاء) که در گوش گیر افتاده است حذف شود. برای صداهای غیر طبیعی گوش باید توسط یک دکتر، ترجیحاً توسط متخصص گوش و حلق و بینی (ENT)، مورد بررسی قرار گیرد اگر صدا برای مدت طولانی ادامه یابد و یا در طول زمان ادامه می یابد.

مشکلات گوش، عصب و مغز

Neuroma آکوستیک تومور خوش خیمی است که بر روی عصب vestibulocochlear که سیگنال از گوش به مغز را تحریک می کند توسعه می یابد.
آسیب آکوستیک جایی است که به علت صداهای بلند باعث آسیب به گوش می شود. این می تواند با تماس های ناگهانی با صدای بلند، حتی اگر این صداها برای دوره های کوتاه باشد اما بیشتر احتمال دارد با قرار گرفتن در معرض منظم و یا ثابت باشد.
Aerotitis media، همچنین به عنوان گوش هواپیما شناخته می شود با عدم تعادل فشار هوا بین گوش بیرونی و میانی رخ می دهد. این عمدتاً در طول و پس از سفر هوایی اتفاق می افتد.
ناهنجاری های عروق خون (ناهنجاری های عروقی) در نزدیکی گوش که در آن فرد ممکن است قادر به شنیدن جریان خون در این عروق غیرطبیعی باشد.
انسداد واکس گوش در زمانی اتفاق می افتد که تجمع موم گوش (سرومن) در گوش وجود دارد. این می تواند یک توده ایجاد کند که مانع ورود صدا به کانال گوش شود.
عفونت های گوش ممکن است شامل گوش بیرونی (otitis externa)، گوش میانی (otitis media) یا گوش داخلی (otitis interna) باشد. عفونت های گوش خارجی و گوش میانی شایع تر است.
پارگی پرده گوش یکی دیگر از شرایطی است که ممکن است شنوایی را ایجاد کند و موجب صداهای غیر طبیعی شود. پارگی (پارگی یا سوراخ شدن پرده گوش) با عفونت یا صدمه به گوش رخ می دهد.
اختلال در لوله استاش جایی است که یک مشکل لوله وجود دارد که به فشار هوا در گوش میانی کمک می کند. اگر این لوله به دلایلی مسدود شود می تواند روی شنوایی اثر کند
بیماری Meniere است که در آن اختلال در گوش داخلی به دلیل افزایش فشار وجود دارد. این روی شنوایی و همچنین حس تعادل اثر می گذارد.
اتواسکلروز یک بیماری نادر است که استخوان در اطراف یکی از استخوان های گوش میانی رشد می کند و این باعث می شود که استخوان از ارتعاش طبیعی برای هدایت صدا جلوگیری شود.
تومور در مغز همچنین می تواند باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی شود. تومور ممکن است مراکز شنوایی مغز را در مغز فشار دهد یا موجب اختلال در درک این صداهای غیر طبیعی شود.
آسیب سر در اثر تروما. به هر گونه آسیب مانند ضربه به سر به سر اشاره می کند. این ممکن است در طول سقوط، ورزش تماسی و یا در نتیجه یک حمله رخ دهد. به غیر از ضربه مغزی، این می تواند درک حس خاصی مانند شنوایی را مختل کند.

علل دیگر

صداهای گوش غیر طبیعی نیز می تواند به دلایل دیگری رخ دهد که ممکن است به طور خاص بر گوش، عصب یا مغز اثر نگذارد. گاهی اوقات علت صداهای غیر طبیعی در این شرایط همیشه نمی تواند به وضوح توضیح داده شود. این شامل:
استرس روانی
بیماری تیرویید
عوارض جانبی برخی از داروها مانند برخی از انواع آنتی بیوتیک، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد مالاریا و داروهای سرطان (شیمی درمانی)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search