پزشکی

بیماری های غدد درون ریز (غدد و هورمون ها) انواع و علائم

غدد درون ریز علائم و بیماریها

سیستم غدد درون ریز شبکه ای از غدد و ارگان ها است که در سراسر بدن قرار دارد. از نظر سیستم عصبی مانند نقش مهمی در کنترل و تنظیم بسیاری از عملکردهای بدن است.


با این حال، در حالی که سیستم عصبی برای برقراری ارتباط از تکانه های عصبی و انتقال دهنده های عصبی استفاده می کند سیستم غدد درون ریز از پیام رسان های شیمیایی به نام هورمون استفاده می کند.
هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که به بدن منتقل می شوند. این به هماهنگی و تنظیم فرآیندهای مختلف کمک می کند. این مواد شیمیایی توسط غدد تولید و ترشح می شوند. در مجموع این غدد و هورمونها سیستم غدد درون ریز را تشکیل می دهند. مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی است که ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم روی غده اثر بگذارد.
اینها برخی از غدد درون ریز است که در بدن قرار دارد. این مهم است که غدد درون ریز هورمون ها را مستقیماً در جریان خون ترشح نکنند. نباید با غدد اگزوکرین که ترشحات مانند آنزیم ها را درون حفره بدن ترشح می کنند اشتباه گرفته شود.
به عنوان مثال غدد بزاقی غدد اگزوکرین هستند. لوزالمعده هر دو جزء غدد درون ریز و برونگرای بدن است. از نظر عملکردهای اگزوکرونیک آنزیمهای گوارشی را در روده کوچک رها می کند. به عنوان بخشی از عملکرد غدد درون ریز آن، هورمون هایی مانند انسولین را در جریان خون ترشح می کند.

سر

غده هیپوفیز (پایه مغز)
غده پینئال (عمیق در مرکز مغز)
هیپوتالاموس (پایه مغز بالاتر از غده هیپوفیز)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

گردن

غده تیروئید (جلوی گردن)
غدد پاراتیروئید (گردن در پشت تیروئید)

شکم

لوزالمعده (بالای شکم)
غدد فوق کلیوی (پهلوهای بالایی روی بالای هر کلیه)

لگن و پرینه

تخمدان ها (ماده)
بیضه ها (مرد)
علائم و نشانه های بیماری های غدد درون ریز معمولاً در ناحیه غده رخ نمی دهد. این در شرایطی است که هورمونهای ترشح شده توسط این غددها می توانند از طریق جریان خون حرکت کنند و ممکن است برجسته ترین اثر را در جای دیگری روی بدن یا داخل بدن داشته باشند.

عملکرد سیستم غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز مسئول تنظیم طیف وسیعی از عملکردهای بدن از طریق ترشح هورمون ها است.
هورمون ها توسط غدد سیستم غدد درون ریز ترشح می شوند و از طریق جریان خون به اندام ها و بافت های مختلف بدن می روند. سپس هورمون ها به این اندام ها و بافت ها می گویند چه باید بکنند یا چگونه عمل کنند.
برخی از نمونه های عملکردهای بدن که توسط سیستم غدد درون ریز کنترل می شود شامل موارد زیر است:
متابولیسم
رشد و توسعه
عملکرد جنسی و تولید مثل
ضربان قلب
فشار خون
اشتها
چرخه خواب و بیداری
دمای بدن

علائم عمومی غدد درون ریز

هنگامی که اختلال عملکرد غدد درون ریز یا اختلال در سطح هورمون ایجاد شود ممکن است علائم یا نشانه های مختلفی بروز کند. برخی از این علائم و نشانه ها مختص غده و هورمونی است که به آن مبتلا می شوند. به عنوان مثال، رشد ضخیم موهای صورت در زنان ممکن است نشانه بالا بودن تستوسترون باشد.
علائم و نشانه های دیگر ممکن است به اندازه خاص نباشد. این علائم عمومی شده و ممکن است در بسیاری از بیماریهای مختلف غدد درون ریز بروز کند. بنابراین جداسازی آن به غده خاص و تشخیص نوع بیماری غدد درون ریز تنها با علائم دشوار است. به عنوان مثال، افزایش وزن ممکن است در کم کاری تیروئید (تیروئید تحت فعال) در سندرم کوشینگ (اختلال عملکرد غده آدرنال) دیده شود.

افزایش وزن

افزایش وزن در بسیاری از بیماریهای غدد درون ریز دیده می شود. با این حال، افزایش وزن در بیشتر افراد به دلیل کالری زیاد و سبک زندگی بی تحرک است. بیماریهای غدد درون ریز نباید فوراً علت افزایش وزن باشد تا اینکه رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی رد شود و در صورت تشخیص آزمایشات مربوطه می تواند یک بیماری غدد درون ریز را تأیید کند.
کم کاری تیروئید یکی از شایع ترین دلایل غدد درون ریز افزایش وزن است. غده تیروئید هورمونهای تیروئید را تنظیم می کند که میزان سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند. کاهش میزان متابولیک در نتیجه کم کاری تیروئید ممکن است در افزایش وزن نقش داشته باشد.
اختلالات تخمدان مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز ممکن است در افزایش وزن نقش داشته باشد زیرا عدم تعادل استروژن و پروژسترون در تجمع چربی به ویژه در مناطقی مانند پستان، شکم تحتانی، باسن و ران فوقانی نقش دارد.
سندرم کوشینگ نتیجه هر شرایطی است که باعث ایجاد گلوکوکورتیکوئیدهای اضافی می شود. سندرم کوشینگ ممکن است ناشی از کورتیکواستروئیدهای بیرونی (داروهای کورتیکواستروئید) یا کورتیکواستروئیدهای درون زا (کورتیکواستروئیدهای طبیعی) باشد. حالت دوم ممکن است به دلیل بیماری غده فوق کلیوی یا مربوط به تنظیم غده فوق کلیوی توسط هورمون آدرنرژیکورتروپین (ACTH) باشد که توسط غده هیپوفیز ترشح می شود. توزیع چربی در شکم، پشت گردن و پشت بیان می شود جایی که ممکن است باعث شود آنچه به عنوان کوهان گاومیش شناخته می شود باشد. چهره ای گرد و ماه مانند از دیگر ویژگی های آن است.

کاهش وزن

کاهش وزن غیر عمد به دلایل مختلف می تواند رخ دهد. اگر بدون تغییر رژیم یا در پس زمینه اختلالات خوردن ایجاد شود باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. جدای از بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای غدد درون ریز که در زیر ذکر شده است می تواند با سرطان بروز کند.
پرکاری تیروئید نتیجه افزایش تولید و گردش خون هورمونهای تیروئید از غده تیروئید است.
دیابت قندی، که معمولاً به عنوان دیابت قند خوانده می شود زمانی است که لوزالمعده انسولین کمی و یا هیچ تولید می کند و یا سلول های بدن به انسولین (مقاومت به انسولین) پاسخ نمی دهند.
نارسایی آدرنال وقتی است که تولید و یا ترشح مواد معدنی کورتیکوئیدها و یا گلوکوکورتیکوئیدها کاهش می یابد. این در شرایطی مانند بیماری آدیسون مشاهده می شود.

مشخصه های فیزیکی

قد کوتاه ممکن است به دلیل کمبود هورمون رشد ترشح شده از غده هیپوفیز باشد. هورمون رشد، رشد سلول ها و بافت ها را تنظیم می کند و باعث سنتز پروتئین ها می شود.
تغییرات در ساختار صورت ممکن است به دلیل دیابت، PCOS، سندرم کوشینگ یا آکرومگالی (هورمون رشد اضافی) باشد.
اختلالات تولید مثل جنسی
بیماری ها و اختلالات مختلفی وجود دارد که می تواند بر سلامت باروری و عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. شایع ترین علل غدد درون ریز در طبیعت است. به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین دلایل ناباروری زنان است.

باروری

در هر دو زن و مرد اختلال در عملکرد غدد جنسی (تخمدان در زنان، بیضه در مردان)، اختلال عملکرد هیپوفیز FSH / LH)، اختلال عملکرد تیروئید و دیابت قندی برخی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز هستند که روی باروری تأثیر می گذارند. با این حال، اختلال در عملکرد تقریباً هر غده درون ریز یا هورمون آن می تواند روی باروری تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید:روش های طبیعی برای افزایش باروری و حاملگی سریع تر

زنان

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) منجر به سطح غیر طبیعی سطح تستوسترون در بدن یک خانم می شود که تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار می دهد.
اختلال عملکرد تیروئید (کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید) همانطور که در بالا بحث شد ممکن است بر قاعدگی و تخمک گذاری تأثیر بگذارد.
هایپرپرولاکتینمی پرولاکتین اضافی است که توسط هیپوفیز قدامی و سایر بافتها ترشح می شود و بر قاعدگی تأثیر می گذارد. پرولاکتین همیشه در بدن تولید و ترشح می شود اما با افزایش هیپوتالاموس این می تواند (TRH و GnRh) افزایش یافته یا کاهش یابد (PIF).
هیپوگنادیسم هنگامی که تخمدان ها در خانم ها استروژن و یا پروژسترون کمتری در یائسگی یا نارسایی زودرس تخمدان ترشح می کنند ممکن است در قاعدگی تأثیر بگذارد.
بلوغ تاخیری یا آمنوره اولیه ممکن است به دلیل کم کاری تیروئید (هورمونهای تیروئید)، کم کاری hypopituitarism (مؤثر بر FSH / LH) یا کمبود هیپوگنادیسم (استروژن، پروژسترون) باشد.
هیرسوتیسم ممکن است ناشی از سندرم کوشینگ باشد. این رشد به صورت رشد موی صورت غیر طبیعی در زنان و همچنین رشد مو در جای دیگری از بدن که برای خانم ها مشخص نیست ارائه می شود.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

مردان

بلوغ تاخیری ممکن است به دلیل هیپوگنادیسم (بیضه های توسعه نیافته) و hypopituitarism (غده هیپوفیز تحت فعال) باشد.
اختلال در نعوظ ممکن است به دلیل هیپوگنادیسم (بیضه ها) باشد یا به عنوان عارضه ای در اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت قندی (انسولین) ایجاد شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search