پزشکی

مشکلات پروستات - انواع، علل و علائم

lمشکلات پروستات

پروستات غده ای است که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است و در مجرای ادرار نر در نزدیکی مثانه پیچیده می شود. این غده به اندازه یک گردو است و با افزایش سن بزرگتر می شود. غده پروستات غده ای فرعی است که در زیر مثانه قرار دارند و مجرای ادرار را محاصره می کنند.

مایعات پروستات را داخل مجرای ادرار تولید کرده و ترشح می کند که حدود 20٪ مایع منی را تشکیل می دهد. این مایع برای فعال کردن سلولهای اسپرم و حفظ تحرک و عملکرد طبیعی ضروری است. مانند هر اندام، پروستات مستعد ابتلا به عفونت، التهاب و ایجاد تومور است. مشکلات پروستات بخصوص در آقایان بالای 55 سال شایع است اما همه این شرایط جدی نیست.

انواع مشکلات پروستات

سه شرط اصلی وجود دارد که غالباً بر غده پروستات تأثیر می گذارد:
پروستاتیت التهاب غده پروستات است که می تواند حاد یا مزمن باشد.
هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) که بزرگ شدن گره غده پروستات است (بدخیم نیست).
سرطان پروستات که یک تومور بدخیم غده پروستات است و جدی ترین مشکل پروستات است.
برای تشخیص علت مشکل پروستات ، پزشک معالج رکتوم ، تاریخچه بیمار را انجام می دهد و در صورت مشکوک بودن عفونت ، سرطان پروستات را آزمایش می کند.
سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال، به ویژه در آمریکایی های آفریقایی آفریقایی و در مردانی که غذای چرب می خورند و یا پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارند ، شایع است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اقدامات و آزمایش های اولیه برای تشخیص سرطان پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه رکتوم
سونوگرافی
ارزیابی سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)
سرطان پروستات به طور قطعی با بیوپسی بافت تشخیص داده می شود.
شناسایی زودرس مشکلات پروستات راهی برای کاهش مشکل آینده پروستات است.
مشکلات مختلف پروستات غالباً به طور مشابه، خصوصاً در مراحل اولیه، با درجات مختلفی از مشکلات ادراری و درد ادرار معمولاً گزارش می شود. مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI ممکن است در شناسایی مشکلات پروستات مفید باشد. تحقیقات بیشتر مانند سیتولوژی و کشت ادرار یا بیان ترشحات پروستات، اندازه گیری و نظارت بر سطح PSA یا بیوپسی پروستات ممکن است لازم باشد تا به طور قطعی نوع مشکل پروستات را مشخص کند.

علائم مشکلات پروستات

مشکلات پروستات ممکن است گاهی بدون علامت باشد که علائمی وجود ندارد. در موارد دیگر مشکلات پروستات بر اساس بسیاری از علائم مانند مشکل در ادرار، تکرر ادرار یا خون در ادرار، با مشکلات مثانه اشتباه می شوند. پروستات بلافاصله در زیر مثانه در مردان قرار دارد. ادرار که از مثانه خالی می شود مجبور است از مجرای ادراری که از غده پروستات عبور می کند عبور کند. بنابراین مشکلات پروستات می تواند باعث علائم ادرار شود.

ناراحتی و درد

ممکن است درجات مختلفی از ناراحتی پروستات و حتی درد پروستات وجود داشته باشد که ممکن است در مشکلات مختلف پروستات ایجاد شود. با توجه به موقعیت مکانی، ممکن است درد پروستات به دلیل درد مثانه اشتباه شود و برعکس. پروستات نیز در مقابل روده بزرگ قرار دارد بنابراین می تواند به دلیل درد روده بزرگ اشتباه گرفته شود. به طور معمول درد پروستات در لگن کم است اما گاهی اوقات ممکن است باعث کمردرد شود.

علائم ادراری

همانطور که گفته شد علائم ادراری در مشکلات پروستات به دلیل نزدیکی پروستات و مثانه شایع است. این علائم به معنای غیر اختصاصی هستند که در مشکلات مثانه و مشکلات مجاری ادراری نیز ایجاد می شود. اما، هنگامی که علائم ادراری در مردان بالای 50 سال بروز می کند به خصوص اگر سابقه مشکلات پروستات وجود داشته باشد می تواند نشانه بیماری یا اختلال در پروستات باشد.
این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
مشکل در شروع ادرار.
جریان ادرار ضعیف.
عدم توانایی در تخلیه مثانه.
تلاش برای ادرار کردن.
تکرر ادرار.
اضطرار ادرار حتی بعد از ادرار كردن.
چکیدن ادرار بعد از ادرار کردن.
خون در ادرار.

سایر علائم

اختلال نعوظ (ED) ممکن است با مشکلات پروستات همراه باشد. اگرچه مشکل پروستات ممکن است باعث اختلال در نعوظ نباشد اما مطالعات نشان داده است که بین علائم شدید پروستات و توانایی دریافت و حفظ نعوظ ارتباط وجود دارد. در نتیجه درد و علائم ادراری، مردان دارای مشکل پروستات ممکن است در خواب مشکل داشته باشند و همچنین می تواند بر عملکرد روزانه تأثیر بگذارد.

پروستات ملتهب

پروستاتیت التهاب غده پروستات است. این ممکن است به دلایل عفونی یا غیر عفونی باشد اما عفونتها شایعترین علت آن هستند. در بیشتر موارد با عفونت باکتریایی ایجاد می شود اگرچه ممکن است عفونت ویروسی یا قارچی رخ دهد اما نادر است. معمولاً یک اختلال از قبل موجود در پروستات یا مجاری ادراری وجود دارد که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. پروستاتیت را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:
پروستاتیت حاد باکتریایی
پروستاتیت مزمن باکتریایی
پروستاتیت مزمن بدون عفونت یا درد لگن مزمن
پروستاتیت التهابی بدون علامت

علائم

علائم پروستاتیت مشابه هستند اگرچه پروستاتیت التهابی بدون علامت و برخی موارد پروستاتیت مزمن ممکن است بدون علامت باشد که علیرغم التهاب هیچ علائمی وجود ندارد. برخی از علائم رایج پروستاتیت شامل موارد زیر است:
دیزوریا - درد یا احساس سوزش هنگام ادرار
تلاش برای ادرار کردن و چکه کردن بعد از تحریک
تکرر ادرار به خصوص در شب (شبانه)
تنسموس ادراری - فوریت برای ادرار کردن
درد هنگام انزال
درد لگن در اطراف غده پروستات همانطور که در مورد درد پروستات شرح داده شده است
هماچوری - خون در ادرار
تب، لرز و ضعف ممکن است در عفونتهای حاد دیده شود.

بیشتر بدانید: درمان پروستات - درمان خانگی پروستات

هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

هایپرپلازی خوش خیم پروستات بزرگ شدن گره ای از غده پروستات به دلیل افزایش غیر طبیعی سلول ها است. در مردان بالای 50 سال شایع است و اغلب به عنوان یک قسمت طبیعی روند پیری دیده می شود. BPH یک بیماری مزمن است که با اپیزودهای شعله ور حاد و عفونت های گاه به گاه (پروستاتیت) مشخص می شود. ممکن است برای مدت طولانی بدون علامت باقی بماند تا زمانیکه علائم شدت پیدا کند.

علائم

علائم اصلی همراه با BPH نتیجه فشار مجرای ادرار و مثانه است. برخی از علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات شامل موارد زیر است:
مشکل در ادرار کردن، به طور خاص در شروع ادرار.
اصرار مداوم به ادرار کردن با حجم کمی از ادرار.
تکرر ادرار با این احساس که مثانه خالی نیست.
چکه کردن مخصوصاً بعد از عبور ادرار (چکه کردن بعد از تحریک).
ناراحتی در پروستات اگرچه ممکن است درد ناشی از شعله ور شدن، به ویژه در هنگام وجود عفونت ایجاد شود.
خون در ادرار (هماچوری) به ویژه هنگام عفونت.

بیشتر بدانید: آنچه شما می خواهید درباره پروستات (BPH) بدانید

سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیمی غده پروستات است و یکی از سرطانهای شایع در مردان بالای 50 سال است که مشاهده می شود: بر خلاف هایپرپلازی خوش خیم پروستات که در آن افزایش غیر طبیعی سلول های نرمال وجود دارد سرطان، تقسیم سریع سلول های غیر طبیعی وجود دارد. انواع مختلفی از سرطان پروستات وجود دارد اما شایعترین نوع آن آدنوکارسینوما است. انواع دیگر مانند سلول کوچک و سرطان سلول سنگفرشی نادر است.
برخی از علائم سرطان پروستات شامل موارد زیر است:
مشکل در ادرار کردن
جریان ادرار ضعیف
احتباس ادرار
خون در ادرار (هماچوری)
خون در مایع منی (هماتوسپرمی)
درد یا ناراحتی در لگن
علائم دیگری مانند کاهش وزن غیر عمدی، کمردرد، درد استخوان و تورم پاها نیز ممکن است در موارد پیشرفته تر سرطان پروستات دیده شود.

در ادامه بخوانید: درمان سرطان پروستات؛ شیمی درمانی، جراحی، اشعه، هورمون | بزرگ شدن غده پروستات: درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search