پزشکی

پولیپ چیست؟ بینی، روده بزرگ و سایر پولیپ ها

پولیپ چیست؟

پولیپ یک توده سلولی کوچک است که در بدن شما رشد می کند. وقتی پزشکان در مورد پولیپ صحبت می کنند آنها به دو گروه مراجعه می کنند که الگوی رشدشان متمایز است. پولیپ های ساقه دار که از ساقه کوتاه آویزان می شوند. پولیپهای بی ساقه که مسطح هستند و به طور مستقیم از بافت اطراف رشد می کنند.

برخی از پولیپ ها وجود دارند که می توانند به سرطان تبدیل شوند. برخی نمی توانند تفاوت این است که در کجا قرار دارند چه اندازه ای دارند و از چه بافتی ساخته شده اند. پولیپ ها می توانند در نقاط مختلف، از گوش و بینی شما گرفته تا معده و روده بزرگ شما ظاهر شوند.

انواع پولیپ

پولیپ ها می توانند رشد کنند:
در کانال گوش (پولیپ های گوشی)
روی دهانه رحم (پولیپ دهانه رحم)
در پوشش روده بزرگ (پولیپ های روده بزرگ)
داخل بینی (پولیپ بینی)
در گلو (پولیپ گلو)
در آستر معده شما (پولیپ معده)
در مثانه (پولیپ مثانه)
داخل رحم (پولیپ رحم)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم پولیپ

اگر پولیپ دارید ممکن است علائم داشته باشید. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:
پولیپ های شنوایی - از دست دادن شنوایی و تخلیه خون از گوش
پولیپ دهانه رحم - خونریزی غیر طبیعی یا دوره های سنگین
پولیپ کولون - خون در مدفوع، درد شکم، یبوست یا اسهال
پولیپ بینی - احساس می کنید سرماخوردگی وجود دارد که از بین نمی رود سردرد یا از بین رفتن بو زیاد است
گلو - صدای خشن و نفس گیر که طی روزها تا هفته ها رشد می کند
رحم - خونریزی نامنظم قاعدگی
مثانه - خون در ادرار یا ادرار دردناک و مکرر
معده - درد، حساسیت، حالت تهوع، استفراغ و خونریزی

تشخیص

اگر پزشک فکر کند پولیپ دارید ممکن است بیوپسی انجام دهد. این بدان معنی است که پزشک نمونه ای از پولیپ را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی تحت میکروسکوپ می گیرد.
اگر دستیابی به پولیپ دشوار باشد ممکن است برای دریافت بیوپسی نیاز به آندوسکوپی داشته باشید یا پزشک شما ممکن است روش دیگری را پیشنهاد کند.
پولیپ های روده بزرگ چیست؟ | پولیپ ها در گوش ها (پولیپ های شنوایی) | پولیپ بینی چیست؟ | پولیپ رحم (آندومتر) | پولیپ در تارهای صوتی شما | آیا پولیپهای معده سرطانی هستند؟ | پیشگیری از پولیپ

پولیپ های روده بزرگ چیست؟

نیمی از بزرگسالان ممکن است در ایالات متحده دچار پولیپ روده بزرگ شوند
هنگامی که پولیپ ها بر روی روده بزرگ شما ایجاد می شوند می توانند مشکل را ایجاد کنند. سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم معمولاً به صورت پولیپ شروع می شود. این یک واقعیت ترسناک است زیرا سرطان روده بزرگ دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. اما این را هم به خاطر داشته باشید: پولیپ های روده بزرگ معمولاً سرطانی نیستند.
پولیپ های روده بزرگ بسیار متداول هستند. برخی تخمین می زنند که نیمی از بزرگسالان نیز دارای این بیماری هستند. اگر مرد یا بالای 50 سال هستید احتمال بیشتری دارد که پولیپ پیدا کنید چاقی و سیگار کشیدن باعث می شود که آنها نیز احتمالاً بیشتر شوند. از آنجا که پولیپ ها با افزایش سن شایع می شوند پزشکان توصیه می کنند که از 50 سالگی شروع به غربالگری برای آنها انجام شود. آمریکایی های آفریقایی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پولیپ روده بزرگ هستند و توصیه می شود غربالگری کولونوسکوپی را از 45 سالگی آغاز کنید.
هنگامی که در روده بزرگ یافت می شوند پولیپ ها به دو نوع اصلی هستند. پولیپ هایپرپلاستیک کوچکتر هستند و تقریباً در انتهای روده بزرگ یافت می شوند. آنها باعث ایجاد سرطان نمی شوند. پولیپهای آدنوماتوز می توانند سرطانی باشند به ویژه اگر بزرگ باشند. با این وجود سالها طول می کشد و معمولاً آنها غیر سرطانی هستند.

چگونه پولیپ های روده بزرگ تشخیص داده شده و درمان می شوند؟

برای تشخیص پولیپ روده بزرگ، پزشکان به کلونوسکوپی روی می آورند.
پولیپ های روده بزرگ معمولاً از طریق کولونوسکوپی یافت می شوند. این بدان معناست که پزشک برای معاینه روده بزرگ و روده از یک دوربین کوچک درج شده در مقعد استفاده می کند. این روش هر 10 سال برای بزرگسالان بالای 50 سال یا بالاتر از 45 سال برای آمریکایی های آفریقایی توصیه می شود.

مقدمه کولونوسکوپی

آماده سازی برای کولونوسکوپی دو هفته قبل از عمل شروع می شود. داشتن روده خالی برای کلونوسکوپی بسیار مهم است. اگر روده بزرگ خالی ندارید ممکن است این عمل مجدداً در زمان دیگری انجام شود. برخی از بیماران ممکن است در طول دوره آماده سازی حالت تهوع یا استفراغ را تجربه کنند. کراکر سودا و شروع جرعه های کوچک از داروی آماده سازی روده می تواند کمک کند. برخی دیگر ممکن است پوست اطراف مقعد شما را تحریک کرده و سبب عبور مدفوع مایع شوند. می توان با استفاده از وازلین در اطراف پوست تحریک شده مقعد و با نشستن در یک حمام گرم به مدت 10 دقیقه عبور مدفوع را اسان کرد.

تحت کلونوسکوپی

پزشک شما نه تنها می تواند به لایه روده بزرگ شما نگاه کند بلکه پولیپ ها را نیز برای تجزیه و تحلیل بعدی از بین می برد. شما در لباس بیمارستانی قرار می گیرید و IV داده می شود. آرام خواهید شد و احساس خواب آلودگی خواهید کرد. برای انجام کولونوسکوپی، پزشک به شما دستور می دهد روی پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را به سمت قفسه سینه خم کنید این روش می تواند باعث گرفتگی شود که با تنفس آرام و عمیق می تواند از بین برود. کل روش حدود نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد.

بیشتر بدانید: کولونوسکوپی: آماده سازی، روش و عوامل خطر

پولیپ ها در گوش ها (پولیپ های شنوایی)

پولیپ های شنوایی می توانند باعث کاهش شنوایی شوند.
پولیپ در گوش (که به آن نیز پولیپ های گوشی یا اوتیک گفته می شود) می تواند از دلایل بسیاری ناشی شود. آنها می توانند از عفونت گوش یا پارگی، اشیاء خارجی در گوش، التهاب، تومورها ایجاد شده و حتی در بدو تولد نیز وجود داشته باشند. آنها می توانند باعث کاهش شنوایی شوند اما شایع ترین علامت پولیپ شنوایی، تخلیه مایع خونی از گوش آسیب دیده است.

چگونه پولیپهای شنوایی تشخیص داده شده و درمان می شوند؟

برای درمان پولیپ های شنوایی ممکن است به قطره های گوش خاصی احتیاج داشته باشید.
پزشکان می توانند با استفاده از اتوسکوپ به گوش شما نگاه کنند تا ببینند شما یکی از این پولیپ ها را دارید یا خیر. اگر معلوم شود که شما دارید درمان هایی موجود است. به شما گفته می شود که از خیس شدن گوش خود جلوگیری کنید. همچنین ممکن است داروهای تجویز شده مانند استروئیدها یا قطره گوش آنتی بیوتیک تجویز شوند. در بعضی موارد، رفع آنها نیاز به جراحی دارد.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ های بینی می توانند باعث کاهش حس بویایی شما شوند.
به پولیپ های بینی پولیپ نازال گفته می شود. آنها بسیار متداول هستند. حدود 4٪ از ما آنها را داریم و این ممکن است یک تخمین کم باشد؛ مطالعات cadaver این عدد را 40٪ عنوان می کند. مردان احتمالاً دو برابر دچار پولیپ بینی هستند. آنها همچنین در بزرگسالان بسیار بیشتر از کودکان شایع است. دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود مشخص نیست اما آنها با چند عامل خطر در ارتباط هستند. این موارد شامل عفونت، التهاب مزمن، آلرژی، فیبروز کیستیک و حساسیت به آسپیرین است. یک در سه بیمار مبتلا به پولیپ بینی نیز آسم دارد.
پولیپ های بینی معمولاً به شکل قطره اشک رشد می کنند. بیشتر آنها غیر سرطانی هستند و پزشکان معمولاً می توانند اینها را جدا از سرطان بیان کنند اگرچه آزمایش گسترده تر ممکن است لازم باشد. اگر کوچک باشند نیازی به درمان پولیپ بینی نیست. اما ممکن است آنها بزرگتر شوند و ممکن است نیاز به حذف داشته باشند.

تشخیص، درمان و برداشتن پولیپ بینی

استروئیدها و جراحی ممکن است برای از بین بردن پولیپ بینی استفاده شود.
بیشتر پولیپ های بینی کوچک هستند و دردسر کمی ایجاد می کنند. با این حال، آنها می توانند بزرگتر شوند و ممکن است برای برداشتن آنها به پزشک جراح نیاز باشد. پولیپ های بزرگ می توانند باعث انسداد، قطرات پشت بینی، از بین رفتن بو، درد صورت و ایجاد مایعات در حفره بینی شما شوند. همچنین بعضی اوقات می توانند سرطانی باشند.
برای تشخیص اینکه پولیپ شما به درمان بیشتری نیاز دارد پزشک شما با استفاده از یک اوتوسکوپ به حفره بینی شما می رود. اما ممکن است این کافی نباشد. یک مطالعه نشان داد که پزشکان در بیش از نیمی از بیماران خود تنها در هنگام استفاده از اتوسکوپ پولیپ بینی را از دست دادند. اگر به پولیپ بینی شک دارید به پزشک مراجعه کنید که از جراحی فیبر نوری استفاده می کند روشی که استاندارد طلایی برای تشخیص این توده های سلولی در نظر گرفته شده است.

درمان پولیپ بینی

اگر پولیپ بینی شما نیاز به درمان دارد ممکن است گزینه هایی داشته باشید. پزشک شما ممکن است استروئیدهای موضعی را توصیه کند در این حالت بسته به محل پولیپ، قطره بینی و اسپری بینی وجود دارد. اگر قطره ها تجویز می شوند ممکن است از شما خواسته شود که ابتدا دراز بکشید سپس قطره را استفاده کنید. حتماً به پزشک خود اطلاع دهید که مبتلا به دیابت، زخم یا فشار خون بالای کنترل نشده می باشید و همه این موارد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مصرف کورتیکواستروئیدها باشد. برای برخی، استروئیدهای دیگر ممکن است گزینه بهتری باشند.
اگر پولیپ بینی شما به استروئیدها پاسخ ندهد ممکن است به شما جراحی توصیه شود. به نظر می رسد موثرترین عمل جراحی آندوسکوپی سینوس (ESS) است اگرچه با یک پلی پکتومی مرسوم می توان نتایج خوبی داشت. پس از جراحی، برای تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی، باید از اسپری سالین بینی استفاده کنید.

بیشتر بدانید: جراحی حذف پولیپ بینی

پولیپ رحم (آندومتر)

پولیپ های آندومتر غیر سرطانی هستند.
پولیپهای یافت شده در رحم، بعضاً پولیپ آندومتر نامیده می شوند. آندومتر لایه رحم است جایی که این رشد ها اتفاق می افتد. رشد ممکن است گرد یا بیضی باشد و ممکن است به اندازه یک دانه کنجد یا بزرگتر از یک توپ گلف باشد. زنان در دهه 40 خود به احتمال زیاد دچار این رشد می شوند. بعضی اوقات ممکن است بعد از یائسگی شکل بگیرند اما در زنان زیر 20 سال نادر هستند. برخی از عوامل شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد از جمله چاقی، فشار خون بالا و مصرف تاموکسیفن داروی سرطان پستان.
پولیپ های رحمی غیر سرطانی (خوش خیم) هستند اما می توانند مشکلات دیگری ایجاد کنند. زنان مبتلا به پولیپ رحم ممکن است در برداشتن آنها مشکل داشته باشند. همچنین خونریزی در طول دوره های قاعدگی و یا لکه بینی بین دوره ها ممکن است سنگین تر از خونریزی طبیعی باشند. پولیپ ها همچنین می توانند دوره های نامنظم را ایجاد کنند.

چگونه پولیپ های رحمی تشخیص داده شده و درمان می شوند

پزشک شما با یک سری سؤال شروع خواهد شد. حتماً درمورد خصوصیات غیرمعمول دوره های شما، مانند خونریزی شدید یا لکه بینی، به پزشک خود بگویید. اگر این نگرانی ها را یادداشت کرده اید آنها را با پزشک مطرح کنید. این سؤالات ممکن است با معاینه زنان انجام شود. قبل از معاینه، از پزشک خود بخواهید که هرگونه دارو یا آنتی بیوتیکی را که ابتدا باید مصرف شود توصیه کند.
چندین آزمایش ممکن است برای تأیید تشخیص انجام شود. این موارد شامل سونوگرافی ترانس واژینال است که گاهی پس از سونوهیستروگرافی، هیستروسکوپی و بیوپسی آندومتر انجام می شود. کورتاژ یک روش عملی است که هم می تواند پولیپ را تشخیص داده و هم از بین ببرد.

درمان پولیپ آندومتر

اگر علائمی ندارید ممکن است نیازی به درمان پولیپ رحم نداشته باشید. هر آنچه که پس از یائسگی یافت می شود باعث ایجاد علائم قابل توجهی می شود یا ممکن است در مسیر بارداری ایستاده باشد و نیاز به حذف ان می باشد. داروها می توانند به رفع موقت علائم کمک کنند اما پس از قطع این داروها علائم از سر گرفته می شوند. جراحی گزینه دیگری است. جراحی برای از بین بردن این رشد معمولاً شامل یک هیستروسکوپ و یک کورت است.

پولیپ در تارهای صوتی شما

پولیپ ها در گلو معمولاً تنها در نیمی از بندهای صوتی V شکل شما ایجاد می شود. شکل و اندازه آنها متفاوت است و از جهات مختلف با صدای شما تداخل می کنند. صدای شما ممکن است خشن، خراشیده، نفس گیر یا زبر به نظر برسد. همچنین ممکن است درد تیرکشنده از گوش به گوش دیگر را تجربه کنید. پولیپ های صوتی می توانند باعث خستگی، درد گردن و احساس این شوند که تنگی در گلو دارید. پولیپ های صوتی غیر سرطانی هستند.

چه عواملی باعث ایجاد پولیپ های صوتی می شود؟

هنگامی که مدت طولانی فریاد زده اید (در یک رویداد ورزشی یا یک کنسرت)، ممکن است به گلوی شما آسیب برساند. این آسیب ممکن است منجر به ایجاد پولیپ شود. عوامل دیگر نیز می توانند در این رشدها نقش داشته باشند. استعمال سیگار و استنشاق سایر مواد تحریک کننده می تواند باعث بروز آنها شود همچنین رفلاکس اسید می تواند سبب پولیپ شود پولیپ ها نگرانی شایع سلامتی برای بزرگسالان هستند

درمان و تشخیص پولیپ های طناب های صدا

بعضی اوقات استراحت برای بهبود پولیپ های طناب صوتی کافی است.
برای بررسی پولیپ های صوتی، پزشک از یک آینه یا یک لوله مشاهده به نام لارنگوسکوپ استفاده می کند. بعضی اوقات پزشک در فرایندی که به بیوپسی معروف است گلوی شما را خراشیده و نتایج را برای آزمایش ارسال می کند.
پولیپهای صوتی بدون درمان قابل درمان نیستند اگرچه شدت علائم آنها ممکن است از یک روز به روز دیگر متفاوت باشد. ساده ترین شکل درمان این است که به راحتی صدای خود را استراحت دهید. پزشک شما ممکن است صدا یا آواز درمانی را نیز توصیه کند. در این حالت، یک درمانگر به شما می آموزد که چگونه از صدای خود به روش هایی استفاده کنید که باعث فشار کمتری به تارهای صوتی شما شود. بسته به نیاز شما، ممکن است تصمیم به جراحی بگیرد.
یک شکل از عمل جراحی برداشتن پولیپ، عمل جراحی فونومیکروسرجری نامیده می شود. برای انجام این عمل جراح از لوله ای باریک به نام آندوسکوپ به همراه میکروسکوپ استفاده می کند تا رشد را از بین ببرد.

آیا پولیپهای معده سرطانی هستند؟

برخی از اشکال پولیپ معده می توانند پیشرو در سرطان باشند.
پولیپ های معده، که به پولیپ گاستریک نیز معروف هستند سرطانی نیستند. بیشتر آنها خطر ابتلا به سرطان معده را نیز افزایش نمی دهد. با این حال، یک نوع پولیپ معده، پولیپ های آدنوماتوز (آدنوم) گاهی به سرطان مبتلا می شوند. آدنوما حدود 6 تا 10 درصد کل پولیپهای موجود در کشورهای غربی مانند ایالات متحده را تشکیل می دهد.
معمولاً پولیپ های معده علائمی نشان نمی دهند. هر چند گاهی اوقات بزرگ می شوند و می توانند زخم گسترده ایجاد کنند. در حالی که معمولاً بدون علامت، برخی از علائم ممکن است بروز کند از جمله درد شکم، کم خونی، مدفوع خونین و حالت تهوع. در موارد نادر، این رشد ها می توانند به حدی بزرگ شوند که ورودی روده کوچک را مسدود کنند.

تشخیص و درمان پولیپهای معده

پولیپکتومی برای پولیپ معده معمولاً با استفاده از آندوسکوپ انجام می شود.
اگر مبتلا به پولیپ معده هستید مهم است که آنها زود هنگام کشف شوند. دلیل این رشدها بعضی اوقات می تواند به سرطان تبدیل شود. از آنجا که معمولاً علائمی از خود نشان نمی دهند اغلب وقتی پزشک معده را با استفاده از آندوسکوپ معاینه می کند پولیپ معده به طور تصادفی مشاهده می شود. هنگامی که آندوسکوپی انجام می شود حدود 6٪ از بیماران پولیپ دارند.
لازم نیست همه پولیپ ها برداشته شوند. بسته به نوع و اندازه آنها، پزشک ممکن است توصیه کند که آنها را تنها بگذارید. اما ممکن است پولیپ هایی که به احتمال زیاد به سرطان مبتلا می شوند و پولیپ هایی که باعث ایجاد علائم دیگر می شوند برداشته شوند. به این روش پلی پکتومی گفته می شود و معمولاً با استفاده از آندوسکوپ انجام می شود.

پیشگیری از پولیپ

اگر سابقه خانوادگی پولیپ دارید احتمال ابتلا به پولیپ نیز بیش از حد معمول است.
اگر در معرض ابتلا به پولیپ هستید در مورد نحوه پیشگیری از آنها با پزشک خود صحبت کنید.
بسته به سن شما و در صورت داشتن سابقه خانوادگی انواع خاصی از پولیپ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که غربالگری منظم برای پولیپ انجام دهید.
خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و جلوگیری از استعمال سیگار باعث کاهش خطر برخی از پولیپ ها می شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search