توانبخشی

جراحی حذف پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی، بافتی متورم در بینی و خوش خیم است که باعث احتقان و خروپف می شود. پولیپ بینی بین 2 تا 5 درصد از جمعیت وجود دارد و ممکن است در ارتباط با رینوسینوزیت مزمن، فیبروز کیستیک، سندرم کارتاژنر، تریاد سمتر (آسم، پولیپوز بینی و حساسیت آسپیرین) یا به عنوان یک پدیده جداگانه باشد

اگر داروها و اسپری های بینی آنها را کاهش ندهد و پولیپ ها به اندازه کافی شدید باشند می توانند به جراحی نیاز داشته باشند. حذف پولیپ بینی در مطب تحت بی حسی موضعی انجام می شود.
روش بدون درد است و بهبودی در اکثر موارد سریع است. بیماران باید آگاه باشند که پولیپ ها ممکن است به یک بیماری مزمن تبدیل شوند که در آینده نیاز به درمان های اضافی داشته باشند.
جراحی پولیپ بینی، که به عنوان پلیپکتومی بینی شناخته می شود معمولاً زمانی که برخی از فرم های درمان علائم را تسکین نمی دهند. جراحی حذف پولیپ بینی ممكن است ریشه کن كردن دائمی را تضمین كند و احتمال دارد كه پولیپ مجدداً شروع شود.
در حالی که ممکن است در فکر عمل جراحی نباشید مهم است که به یاد داشته باشید که کیفیت زندگی شما پس از حذف بافت قابل توجه است. با استفاده از روشهای جراحی مدرن، با توجه به اینکه بافت نرم حفره بینی حفظ می شود در حالی که تهاجمی رخ دهد معمولاً به عوارض شدید منجر نمی شود.

اندیکاسیون جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی در ابتدا با اسپری های استروئیدی بینی، استروئیدهای دهانی یا ترکیبی از هر دو درمان می شود. در موارد شدید، تزریق استروئید intranasal در نظر گرفته می شود و این در مقایسه با اندازه گیری پولیپ در کاهش علائم مرتبط با آن بسیار موثر است.
در مواردی که پولیپ بینی با سایر شرایط مانند آلرژی، آسم یا سینوزیت مزمن ارتباط دارد درمان باید در این شرایط انجام شود. اگر علائم یا حداقل تسکین علائم وجود نداشته باشد و همراه با انسداد و عفونت شدید باشد یا پولیپ هنوز ادامه یابد معمولاً جراحی توصیه می شود.
درصد کمی از پولیپ های بینی ممکن است سرطانی و یا پیش سرطانی باشد و از این رو ممکن است بدون توجه به سایر علائم ذکر شده در بالا عمل جراحی مورد نیاز باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: درمان های خانگی برای درمان عفونت سینوس (سینوزیت) که واقعاً موثر است

کنتراندیکاسیون جراحی پولیپ بینی

بیمار مبتلا به آسم، بیماری های قلبی و ریوی و اختلالات خونریزی ممکن است برای یک پلیپکتومی مناسب نباشد. با این حال، هر مورد بر اساس فرد در نظر گرفته می شود.
پولیپ بینی ممکن است با شرایطی مثل سندرم Churg-Strauss و فیبروز کیستیک همراه باشد. در هر مورد باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت اما از آنجا که پلیپکتومی یک روش ضروری نیست مگر اینکه بافت سرطانی باشد ممکن است در این شرایط توصیه نشود.
تحقیقات قبل از جراحی پولیپ
سی تی اسکن سینوس ها.
آندوسکوپی بینی و سینوس.
سایر آزمون ها فقط در صورت لزوم انجام می شود، از قبیل:
مطالعات آلرژی یا آسم.
اسمیر بینی یا کشت برای قارچ و باکتری ها.
تست بویایی
تست های فیبروز کیستیک.

انواع جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی معمولاً به عنوان یک فرآیند سرپایی در یک مرکز جراحی بلافاصله انجام می شود و بیمار مجاز است در همان روز به خانه برود. ایده آل این باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی (متخصص ENT) انجام شود. در صورت وجود پلیپکتومی یا عمل جراحی آندوسکوپی سینوسی، بسته به تعداد، اندازه و مکان پولیپ ممکن است انجام شود.

پلیپکتومی

Polypectomy معمولاً تحت بیحسی موضعی انجام می شود و معمولاً برای حذف پولیپ های کوچک که به راحتی قابل مشاهده است و می تواند از طریق بینی ها بدون مشکل انجام شود.
یک اسپکولوم بینی برای باز کردن بینی استفاده می شود و ممکن است پولیپ ها با یک حلقه سیم و یا فورسپس برداشته شوند. یک وسیله به نام microdebrider ممکن است برای برش و برداشتن پولیپ یا یک مکش مکانیکی کوچک استفاده شود.
خونریزی ممکن است با استفاده از الکترود کاتریزاسیون و یا باند و فشار کنترل شود. ژله و گاز پانسمان که به جراحی اعمال می شود ممکن است برای جلوگیری از خونریزی مفید باشد. پانسمان معمولاً 3 تا 4 روز بعد از جراحی برداشته می شود.

جراحی سینوس آندوسکوپی

عمل جراحی سینوس آندوسکوپی (FESS) یک تکنیک حداقل تهاجمی است که در آن حذف کامل پولیپ می تواند همراه با پاکسازی سینوس ها انجام شود به این ترتیب تهویه سینوس و عملکرد نرمال را احیا می کند. این روش ممکن است تحت بیهوشی موضعی با آرام بخش یا بیهوشی عمومی انجام شود.
یک آندوسکوپ (یک لوله باریک با یک دوربین کوچک در انتها) به داخل حفره های سینوس از طریق سوراخ بینی وارد می شود. با کمک آندوسکوپ، ممکن است در زمانی که پولیپ ها در سقف بینی یا سینوس قرار می گیرند دید بهتری داشته باشند. ابزارهای کوچک برای از بین بردن پولیپ ها و دیگر مانع های سینوس استفاده می شود.

عوارض جراحی پولیپ

به استثنای عوارض جراحی مانند خونریزی، عفونت و واکنشهای بی حس کننده ی مضر، باید عواقب احتمالی اربیتال و عصبی خطرناک را در نظر داشته باشید. از اینها، نشت CSF یک عارضه عادی رایج است. عوارض ناشی از عمل جراحی پولیپ بینی اغلب در روش های جراحی مدرن غیر شایع است.
برخی از عوارض احتمالی عبارتند از:
خونریزی
مننژیت
خونریزی داخل جمجمه
آبسه مغز
فتق مغزی
آسیب عصب اپتیک
هماتوم اربیت
آسیب عضلانی چشم منجر به دیپلوپیا (دوبینی).
آسیب دیدگی مجرای بینی که منجر به اپیفوریا (سرریز اشک) می شود.
باید تأکید کرد که جراحی حذف پولیپ بینی در دست یک متخصص گوش و حلق و بینی ماهر، در اکثر موارد، کاملاً یک روش ایمن با کمترین و یا بدون عوارض است مگر اینکه عوامل دیگری وجود داشته باشد.

بیشتر بدانید: خون دماغ

نتیجه پس از جراحی

پس از جراحی، احتقان بینی ناشی از پولیپ ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد و عفونت های سینوسی بهتر کنترل می شوند. سایر علائم مرتبط با پولیپ بینی ممکن است به طور کامل از بین برود. انتخاب مناسب بیمار برای عمل جراحی برای بهترین نتایج درازمدت حیاتی است.
بیمارانی که واجد شرایط جراحی هستند باید از موارد زیر مطلع شوند:
حتی پس از جراحی، عود پولیپ در مرحله بعد ممکن است.
بازیابی حس بویایی تضمین نمی شود.
درمان مداوم برای آلرژی، آسم و سایر شرایط پزشکی حتی پس از جراحی نیز مهم است.
درمان مزمن رینیت آلرژیک و سایر شرایط بینی پس از جراحی برای پیشگیری از عود پولیپ ضروری است.

در ادامه بخوانید: جراحی زیبایی بینی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search