پزشکی

اسید معده بیش از حد: علل، علائم، درمان

درمان اسید معده بیش از حد

سوزش سر دل احساس سوزش در سینه است که ناشی از اسید معده است که به سمت گلو حرکت می کند (ریفلاکس اسید). اگر این اتفاق بیفتد به آن بیماری ریفلاکس مری معده (GORD) گفته می شود.

اسید بیش از حد به حجم غیر طبیعی اسید یا pH بسیار پایین (اسیدی تر) اشاره دارد. از آنجا که معده اسید تولید می کند اسید بیش از حد معمولاً به افزایش اسید معده یا اسید معده غیر طبیعی اشاره دارد. مقدار اسید معده نیز با دقت تنظیم شده است و همچنین سطح اسیدیته (pH) تنظیم شده است. این تمایل در حین و بلافاصله بعد از خوردن غذا افزایش می یابد زیرا در این هنگام نیاز به اسید بیشتر است.
اصطلاح دیگر برای این اسید معده بیش از حد، افزایش کلرید هیدریا است. اگرچه معده مکانیسم هایی برای مقاومت در برابر اسید دارد اما گاهی اوقات وقتی اسید بیش از حد یا بسیار اسیدی است مقابله نمی کند. قسمتهای اطراف دستگاه گوارش مانند مری (لوله غذایی) و اثنی عشر (روده کوچک) نیز ممکن است تحت تأثیر اسید بیش از حد معده و شیره گوارشی بسیار اسیدی معده قرار بگیرند.
تأثیر اسید بیش از حد در معده و قسمتهای اطراف دستگاه گوارش باعث بروز بسیاری از علائم و نشانه ها می شود. این شامل درد سوزش در قسمت بالای شکم، سوزش سردل، تغییر در اشتها و حالت تهوع است. چندین درمان برای اسید معده بیش از حد وجود دارد. این می تواند خنثی کننده اسید یا کاهش تولید اسید معده باشد.

منبع اسید معده بیش از حد

تولید اسید هیدروکلریک با دقت در معده تنظیم می شود. این اسید معده برای هضم شیمیایی مورد نیاز است و میزان تولید اسید در طول وعده غذایی افزایش می یابد. اسید با غذا و مایعات موجود در معده مخلوط می شود. انقباضات عضلانی شدید در معده وظیفه این مخلوط را دارند و ذرات غذایی سخت و بزرگ را خرد می کنند.
لایه ی مخاطی از دیواره معده در برابر اسیدهای خورنده و آنزیم های هضم کننده قوی داخل معده محافظت می کند. مواد غذایی هضم شده و محلوط شده با آنزیمهای هضم کننده و اسید هیدروکلریک، سپس به اثنی عشر (روده کوچک) منتقل می شوند. در اینجا ترشحات ناشی از صفرا و لوزالمعده، اسید را قبل از آسیب رساندن به روده کوچک خنثی می کند.
اما اگر اسید بیش از حد باشد یا pH بسیار پایین باشد (اسیدیته بالا)، ممکن است مکانیسم معده و اثنی عشر برای جلوگیری از آسیب بافت کافی نباشد. اگر این اسید و آنزیم به عقب سرازیر شود وارد مری می شود و باعث آسیب گسترده بافت می شود. اگرچه کمتر رایج است ممکن است اسید معده بیش از حد به قسمتهای تحتانی روده منتقل شود که در آن می تواند باعث تحریک و آسیب نیز شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل افزایش اسید معده

اگرچه تولید اسید معده به دقت تنظیم می شود اما تعدادی از عوامل می تواند مؤثر باشد. این شامل عوامل رژیم غذایی و شیوه زندگی و همچنین برخی داروها و مواد غیرقانونی است. چندین بیماری همچنین می تواند منجر به افزایش اسید معده شود.
نوشیدنی های کافئین دار مانند چای یا قهوه.
نیکوتین شامل محصولات تنباکو و محصولات جایگزین نیکوتین.
جویدن زیاد آدامس.
غذاهای خاص، غذاهای تند و خاص.
نوشیدنی های الکلی.
پرخوری و ناشتا.
داروهای خاص، نسخه ای و بدون نسخه.
استرس روانی.
عفونت معده، مانند H.pylori، که باعث ایجاد معده و زخم معده نیز می شود.
سندرم زولینجر - الیسون که در آن تومور باعث افزایش ترشح اسید می شود.
هرگونه بیماری که باعث افزایش فعالیت غددهای سازنده اسید در معده، اعصاب یا هورمونهای کنترل کننده این غدد می شود.
گاهی اوقات اسید ممکن است از حجم و pH طبیعی برخوردار باشد اما در صورت آسیب دیدن مکانیسم های مختلف جبرانی می تواند مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال، داروهای خاص (داروهای NSAID) لایه مانع مخاطی معده مسدود می کنند. این به اسید اجازه می دهد تا با بافت معده ارتباط برقرار کند. باعث صدمه شیمیایی و آسیب به بافت می شود.
به همین ترتیب اگر معده وارد قسمت هایی از روده شود که قادر به مقابله با اسید نیستند می تواند یک مشکل باشد. به عنوان مثال، در ریفلاکس اسید، اسید معده و آنزیم ها به عقب درون مری جریان می یابند. برای خنثی کردن این اسید و بازگرداندن مجدد آن به معده، ممکن است بزاق اضافی تولید و بلعیده شود. مری قادر به تحمل وجود این اسید نیست.

علائم اسید معده بیش از حد

اثرات اسید زیادی، اغلب در معده مشهود است و نواحی مری پیش از معده و اثنی عشر (روده کوچک) را در پی آن محاصره می کند. مهمترین شرایطی که با این اسید معده اضافی ایجاد می شود بیماری رفلاکس معده مری (GERD) است که مری را تحت تأثیر قرار می دهد گاستریت که بر معده و زخم های معده در معده و دوازدهه (روده کوچک) اثر می گذارد.
علائم شایع در همه این شرایط شامل حالت تهوع، تغییر در اشتها، نفخ و گاهی استفراغ است. علائم خاص ممکن است با هم همپوشانی کنند. به عنوان مثال، گاستریت و زخم معده در ارائه مشابه هستند. سوزش سر دل (سوزش درد قفسه سینه) اغلب در GERD شایع تر است. درد سوزشی در قسمت بالای شکم میانی با گاستریت و زخم معده بیشتر است.

رژیم های غذایی و روش های سبک زندگی

مدیریت رژیم غذایی برای تنظیم تولید اسید معده تنها ممکن است یک اثر متوسط داشته باشد. با این حال، رژیم ممکن است در کاهش علائم و جلوگیری از بروز شرایط منتسب به اسید معده اضافی کمک کند. تغییرات سبک زندگی ممکن است در مدیریت عمومی محافظه کارانه شرایطی مانند گاستریت، زخم گوارشی و ریفلاکس اسید نیز مفید باشد.
از غذاهای محرک و تحریک کننده خودداری کنید - الکل، نوشیدنی های کافئین دار، نوشیدنی های گازدار، غذاهای نگهدارنده و تند در اکثر موارد تحریک کننده شناخته شده هستند.
غذاهای چرب باعث افزایش ترشح اسید معده می شوند و بنابراین باید محدود باشند.
"غذاهای گازدار" ممکن است باعث بازگشت مجدد محتوای معده اسیدی در هنگام آروغ زدن شود.
از جویدن آدامس، توتون، آجیل آرکا و برگ بتلbetel جداً باید اجتناب شود.
در طول روز به جای یک وعده غذایی بزرگ، وعده های غذایی کوچک میل کنید.
بعد از غذا، از دراز خوابیدن خودداری کنید.
فعالیت متوسط بعد از خوردن غذا ممکن است به کاهش علائم مرتبط با اسید معده اضافی کمک کند اما باید از ورزش و فعالیت شدید بلافاصله بعد از غذا اجتناب شود.
مصرف سیگار باید متوقف شود زیرا باعث افزایش ترشح اسید معده می شود.

بیشتر بدانید: تغذیه در ورم معده | در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید

درمان اسید معده بیش از حد

اسید معده بیش از حد ممکن است به تنهایی برطرف شود اما با رژیم، شیوه زندگی و دارو قابل درمان است. درمان اسید معده اضافی معمولاً در ابتدا شامل آنتی اسیدها است. این مواد اسید معده را خنثی می کنند اما تسکین کوتاه مدت دارند. این برای قسمت های حاد موثر است. با این حال ممکن است داروهای دیگری نیز لازم باشد.
مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) برای موارد شدید و مداوم استفاده می شوند. همراه با مسدود کننده H2 ،PPI ها به عنوان داروهای مهار کننده اسید شناخته می شوند زیرا این داروها ترشح اسید معده را کاهش می دهند. بعضی اوقات داروهایی که حرکت در معده را سرعت می بخشند ضروری است. معروف به داروهای پروكینتیك است که تخلیه معده را تسریع می كند.
اگرچه این داروها ممکن است اسیدیته را درمان کنند اما همیشه علت اصلی آن برطرف نمی شود. به عنوان مثال، عفونت H.pylori نیاز به درمان ریشه کن کردن با آنتی بیوتیک دارد. بیماری ریفلاکس روده معده شدید (GERD) ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد مانند روشی که تحت عنوان Nipen fundoplication شناخته می شود. عوارض این شرایط نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. علی

ترشح اسید معده با افزایش سن کاهش می یابد در مقالات علمی نیز به خوبی نشان داده اند که ریسک ریفلاکس (GERD) با افزایش سن بیشتر می شود. اگر سوزش معده بر حسب زیادی اسید معده پدید می آمد امروز می بایستی این بیماری در میان جوانان شیوع داشته باشد تا...

ترشح اسید معده با افزایش سن کاهش می یابد در مقالات علمی نیز به خوبی نشان داده اند که ریسک ریفلاکس (GERD) با افزایش سن بیشتر می شود. اگر سوزش معده بر حسب زیادی اسید معده پدید می آمد امروز می بایستی این بیماری در میان جوانان شیوع داشته باشد تا مردم مسن. البته آنچه دیده می شود خلاف آن است. در واقع براساس گزارش آقای Jonathan Wright دکتر کلینیک تاهوما در ایالت واشنگتن وقتی که میزان اسید معده افراد مبتلا به سوزش معده و ریفلاکس اندازه گیری می شود تقریبا همیشه این میزان پائین است نه زیاد.

ایشان در کتاب خود تحت عنوان “Why Stomach Acid Is Good for You” می نویسد:

“وقتی که ما مردم بالای چهل سال را که از سوزش معده و مشکل هضم غذا و وجود گاز معده بدقت مورد آزمایش قرار میدهیم در بیش از ۹۰ درصد از موارد ما با میزان ناکافی بودن اسید معده می رسیم.”

ایشان ۲۵ سال است که چنین تستی را انجام داده است و تعداد افراد بسیار کمی را دیده که با ترشح زیاد اسید معده مواجه باشند. معده با اسید بیش از اندازه فقط در شرایط نادری مثل سندروم زولینگر (Zollinger-Ellison Syndrome) وجود دارد درحالیکه ریفلاکس (GERD) همیشه به سختی به زیادی اسید ربط داده شده است. علاوه بر اینکه ایشان و همکارانشان به این نتیجه رسیده اند که با دادن مکمل های اسید کلریدریک به بیمارانی که مبتلا به سوزش معده و ریفلاکس هستند می توان آنها را درمان کرد ایشان می نویسد:

“طی ۲۴ سال فعالیت تغذیه محور و بررسی هزاران بیماری که داشته ام علت سوزش معده و نقص هضم آنها، کافی نبودن اسید معده تشخیص داده شد و تقریبا علائم بیماری تمام این افراد با خوردن مکمل اسید کلریدریک و پپسین از بین رفت.”

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علی
  1. 5 / 5

با سلام و تشکر از توجه شما. خواندن این مقاله توصیه شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search