پزشکی

بوی واژن: علل، پیشگیری و درمان

بوی واژن

رایحه واژن عطر بی نظیری دارد. برخی از خانمها ممکن است نسبت به رایحه واژن خود احساس هوشیاری کنند اما طبیعی است که واژن سالم یک عطر کمی داشته باشد. با این وجود، در صورت وجود عفونت یا سایر نگرانی های سلامتی، این بو می تواند تغییر کند.

تغذیه، وضعیت سلامتی و سایر عوامل می توانند روی رایحه طبیعی واژن تأثیر بگذارند. بسیاری از محصولات برای "بهبود" بوی واژن پیشنهاد می شوند اما این نه از نظر پزشکی و نه بی خطر است.
در واقع، انجام این کار می تواند منجر به عفونت هایی شود که می توانند بوی نامطبوع را ایجاد یا تشدید کنند.
در این مقاله، ما راهکارهایی را برای کاهش ایمنی بوی واژن و رفع هرگونه نگرانی اساسی در زمینه پزشکی بررسی می کنیم.
واژن دارای رایحه ای ذاتی است که ملایم است و می تواند در طی چرخه قاعدگی دچار تغییرات جزئی شود و در نقاط مختلف مورد توجه قرار گیرد.
درمان بوی واژن به علت اصلی بستگی دارد. از این رو، بیشتر از خود درمانی به دنبال مشاوره پزشکی بودن مهم است.
واژن نیازی به تمیز کردن شدید مکرر ندارد. این مجهز به غده هایی است که ترشحات آنها به طور طبیعی باکتری ها و سایر ناخالصی ها را از دیواره واژن می شوید.
بهداشت مناسب زنان در درجه اول مستلزم تغییر روزانه لباس های داخلی و نگه داشتن واژن در مقابل عرق یا رطوبت بیش از حد است.
دوش زدن و استفاده از محصولات بهداشتی معطر واژن مانند دئودورانت ها، پودرها و ژل ها باعث تحریک یا آسیب رساندن به واژن و دعوت به عفونت ها می شود.

بوی واژن چیست؟

ترشحات و تعریق طبیعی واژن باعث می شود که قسمت های خصوصی شما بوی خاصی را حس کند که به آن بوی واژن گفته می شود. به ویژه زنان بزرگسال، ترشحات واژن دارند که بوی کمی شدیدتر دارند که نباید دلیلی برای نگرانی ایجاد کند.
علاوه بر این، تندی بو در نقاط مختلف چرخه قاعدگی می تواند در نقاط مختلف افزایش یا کاهش یابد.
رابطه جنسی معمولاً منجر به ترشحات واژن با بوی قوی می شود و این بو را به خصوص قابل توجه می کند.
واژن که در زندگی روزمره به طور واضح بدبو می شود می تواند نشان دهنده یک عفونت یا مشکل اساسی باشد که نیاز به توجه دارد.
بوی غیر طبیعی ناخوشایند معمولاً با علائم دیگری از ناراحتی واژن مانند تحریک، سوزش، خارش و ترشح همراه است.
ممکن است برای از بین بردن یا استتار بو از دوش واژن یا دئودورانت استفاده کنید اما این محصولات سلامت شخصی هنگام استفاده مرتب می توانند برای دیواره ظریف مهبل بسیار خشن باشند.
استفاده از این محصولات بدون نسخه ممکن است بوی موقتی را خنثی کند اما می تواند در نتیجه باعث تحریک و سایر علائم واژن در فرایند شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل بوی بد واژینال

بوی واژینال می تواند ناشی از عفونت زمینه ای واژن یا علت غیر عفونی باشد.

دلایل عفونی بوی واژن

واژینوز باکتریایی: واژن به طور طبیعی از سویه های متعدد باکتری های خوب که در تعادل کامل وجود دارد تشکیل شده است تا یک میکروبیوم واژن سالم تشکیل شود.
رشد بیش از حد هر یک از این باکتری ها می تواند تعادل فلور طبیعی در مهبل را مختل کرده و از این طریق راه را برای عفونت ها هموار می کند.
واژینوز باکتریایی یکی از این عفونت ها است که به طور مکرر زنان مبتلا می شود. این عفونت در اثر ایجاد گاردنرلا واژینالیس ایجاد می شود که شاید غالب ترین سویه باکتری های واژن باشد.
افراد مبتلا به واژینوز باکتریایی معمولاً علائم زیر را تجربه می کنند:
بوی قوی ماهی
ترشحات واژن که دارای قوام آبکی، شفاف، ظاهری کف دار و رنگ سفید، خاکستری کسل کننده یا مایل به سبز است.
Trichomoniasis: تریکومونازیس، معمولاً به عنوان "trich" ، یک عفونت انگلی است که از طریق تماس جنسی از شخص به فرد دیگر منتقل می شود. این عفونت مقاربتی توسط یک انگل کوچک تک یاخته به نام تریکومونازیس واژینازیس ایجاد می شود.
اگر چه در مردان و زنان نسبتاً شیوع دارد معمولاً تشخیص این عفونت سخت است زیرا هیچ علامت معمولی را نشان نمی دهد. این بیماری در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد اما این علائم معمولاً در خانم ها بیشتر است.
برخی از علائم شایع مرتبط با تریکومونیازیس عبارتند از:
ترشح بوی غیر طبیعی ماهی از مهبل (واژن)
ترشحات واژینال روان و رقیق غیرمعمول
افزایش میزان ترشحات واژن که ممکن است شفاف، سفید، زرد یا مایل به سبز باشد
خارش، سوزش، قرمزی یا درد دستگاه تناسلی
ناراحتی هنگام عبور ادرار
اجسام خارجی فراموش شده: وجود طولانی مدت یک جسم خارجی مانند تامپون، اسباب بازی جنسی، خرد شدن کاندوم و وسیله پیشگیری از بارداری مانند کلاه یا اسفنج در واژن می تواند منبع آلودگی دستگاه تناسلی باشد.
هنگام وارد کردن هر شیء در مهبل، حتماً بعداً آن را برداشته و ناحیه تناسلی را کاملاً بشویید تا از شر بقایای آن خلاص شوید.
بعضی اوقات، حتی ممکن است متوجه نشوید که چیزی در واژن گیر کرده است مانند کاندوم اسپلیت، به همین دلیل توصیه می شود که آنرا به طور صحیح ضد آب کنید.
اگر یک جسم خیلی طولانی در حفره واژن باقی بماند می تواند به یک محل پرورش میکروب ها تبدیل شود که می تواند منجر به عفونت شود.
ترک جسم خارجی در بدن به مدت زمان طولانی می تواند علائم زیر را ایجاد کند:
بوی غیرمعمول قوی از مهبل
ترشحات زرد، سبز، صورتی، خاکستری یا قهوه ای از مهبل (واژن)
خارش واژن
درد یا ناراحتی هنگام ادرار کردن
فیستول رکتو واژینال: یک فیستول رکتواژینال به یک ناهنجاری ساختاری اطلاق می شود که به طور معمول بر جمعیت زنان تأثیر می گذارد. این یک گذرگاه یا دستگاه غیر طبیعی مانند تونل است که بین روده و واژن ایجاد می شود معمولاً در نتیجه عوارض در هنگام زایمان است.
فیستول اجازه می دهد تا محتویات مدفوع، گاز و سایر مواد از روده خارج شود و در حالی که از بدن خارج می شود وارد واژن شود. این باکتری ها و میکروب های دیگر را در ناحیه واژن وارد می کند و سرانجام بوی واژن ایجاد می کند.
خانمهایی که فیستول واژینال دارند معمولاً علائم زیر را تجربه می کنند:
ترشحات با بوی پوسیده بی رنگ از مهبل
عفونتهای مکرر واژن
درد هنگام مقاربت

دلایل غیر عفونی بوی واژن

تعریق بیش از حد واژن: تجمع عرق در ناحیه تناسلی می تواند بوی مهبل شما را بویژه بد کند. این مشکل به ویژه در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و همچنین افرادی که تمایل طبیعی به انقباض زیاد دارند بسیار شایع است.
بهداشت نامناسب واژن: زنانی که بهداشت عمومی زنان را به طور منظم تمرین نمی کنند بیشتر احتمال دارد بوی واژن ناخوشایند ایجاد کنند. تغییر روزانه لباس زیر، شستشو یا پاک کردن ناحیه دستگاه تناسلی و جلوگیری از استفاده بیش از حد از عطرهای شیمیایی واژن، پودرها یا دئودورانت ها برخی از اقدامات برای جلوگیری از بوی واژن است.
مشکلات گوارشی یا ادراری: افرادی که از یبوست مزمن، بی اختیاری مدفوع و یا کنترل مثانه ضعیف رنج می برند تمایل به بوی ماهی و قوی غیرمعمول نامطبوع واژن دارند.
تریمتیلامینوریا: برخی از افراد با یک اختلال نادر به نام trimethylaminuria یا "سندرم بوی ماهی" به دنیا می آیند که دلیل دیگری از بوی غیر طبیعی واژن است.
این بیماری با کمبود آنزیم خاصی مشخص می شود که برعکس باعث آزاد شدن بیش از حد یک ترکیب، بوی فساد به نام تری متیل آمین در ادرار، نفس، عرق و مایعات واژن می شود.
هنگامی که ترشحات واژن و عرق با هم ترکیب می شوند بوی نامطبوع ماهی تری متیل آمین به طور فزاینده ای ظاهر می شود و باعث بوی دستگاه تناسلی می شود.
افراد مبتلا به این بیماری ارثی ممکن است درجه های مختلف بوی واژن را تجربه کنند که معمولاً در دوره قاعدگی بدتر می شود. در بسیاری از موارد، بو ممکن است در دوران بلوغ فقط سطحی باشد و بعد از آن به خودی خود برطرف می شود.
سرطان واژن: بوی واژن همچنین می تواند نشانه ای از سرطان اولیه واژن باشد به خصوص اگر همراه با ترشحات خونین واژن باشد که با قاعدگی طبیعی شما ارتباطی ندارد.
سرطان دهانه رحم: به دلیل ابتلا به سرطان دهانه رحم، واژن شما نیز می تواند به بویایی غیرمعمول تغییر کند.
دهانه رحم به پایین ترین قسمت رحم اشاره دارد که آن را به واژن وصل می کند. رشد یک تومور سرطانی در این بخش باریک از بافت می تواند منبع اکسیژن را قطع کرده و باعث آپوپتوز یا مرگ سلولی شود.
در نتیجه، تومور آلوده می شود و باعث ترشح مداوم بی رنگ، بدبو و حاوی خون می شود که از طریق مهبل خارج می شود.

تشخیص و درمان پزشکی بوی واژن

بوی واژن می تواند از طیف گسترده ای از علل ناشی شود. بنابراین، اولین قدم برای درمان این مشکل تعیین عوامل اساسی آن است.
پزشک نمونه ای از ترشحات واژینال شما را جمع آوری کرده و آن را تحت میکروسکوپ بررسی می کند تا عامل ترشح را پیدا کند. او همچنین ممکن است چند آزمایش اضافی را انجام دهد تا به یک تشخیص قطعی تر برسد.
سپس پزشک استراتژی درمانی مناسب را برای رفع علت اصلی بوی واژن توصیه می کند.

نحوه جلوگیری از بوی واژن با مراقبت از خود

برای حفظ طراوت زنانه در هر زمان و جلوگیری از بروز بوی بد واژن، این نکات را دنبال کنید:
بهداشت صحیح دستگاه تناسلی خواستار استفاده از مقدار کمی از صابون با عطر ملایم و آب زیادی برای تمیز کردن واژن در طی هر حمام است.
پوست واژن بسیار حساس است و می تواند نسبت به محصولات بهداشتی زنانه با ماده شیمیایی واکنش منفی نشان دهد. استفاده از صابون های معطر، پودرها و دئودورانت ها برای خلاص شدن از شر بوی واژن می توانند در واقع عدم تعادل فلور و pH واژن را از بین ببرند.
از آنجا که بوی واژن بعد از مقاربت جنسی بسیار شدید است پس از اتمام کار عادت کنید که ناحیه تناسلی را با صابون ملایم و آب بشویید.
سعی کنید ناحیه تناسلی خود را همیشه از رطوبت بیش از حد و عرق دور نگه دارید تا از رشد مخمر جلوگیری شود. برای این منظور، مهم است که دستگاه تناسلی خود را بعد از ترشح روده یا ادرار پاک کنید.
اگر افزایش تعریق واژن را تجربه کرده اید به سادگی هر از گاهی نواحی زیر را بشویید. حتی بعد از استحمام باید قبل از پوشیدن لباس زیر خود اجازه دهید ناحیه دستگاه تناسلی خشک شود.
اگر می خواهید خود را از بیماری های مقاربتی که منجر به بدخیم شدن واژن و سایر نگرانی های جدی در زمینه سلامتی می شود در امان نگه دارید لازم است در هنگام رابطه جنسی از محافظت مناسب مانند کاندوم های زنانه استفاده کنید.
یکی دیگر از اقدامات احتیاطی مهم که می تواند خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی را در افراد فعال جنسی به حداقل برساند محدود کردن تعداد شرکای جنسی است. همیشه بهتر است با تاریخچه جنسی شریک زندگی خود آشنا شوید.
همیشه هنگام تمیز کردن ناحیه تناسلی، از جلو به عقب پاک کنید تا ماده مدفوع و سایر میکروب ها از سمت واژن دور شوند.
هر روز لباس زیر را تغییر دهید تا مرطوب و کثیفی دور شود و سلامت و بهداشت واژن شما حفظ شود.
هنگام خرید لباس زیر، حتماً از پارچه ای قابل تنفس استفاده کنید. زیر شلوارهایی که 100٪ پنبه دارند گزینه مناسبی است زیرا اجازه گردش مناسب هوا در ناحیه دستگاه تناسلی را می دهند و این به نگه داشتن والو بدون رطوبت کمک می کند.
هنگام پریود شدن، حتماً پد یا تامپون خود را به طور مکرر تغییر دهید.
زیر شلوار را بیش از حد طولانی نپوشید.
مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، کافئین و نوشیدنی های شیرین را به حداقل برسانید همه اینها می توانند تولید مخمر را تحریک کنند.
ماست و سایر منابع پروبیوتیکی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید تا تعادل سالم باکتری ها در بدن برقرار شود.
مصرف مناسب مایعات را در طول روز حفظ کنید تا سموم و باکتری های مضر از بدن خارج شود و از این طریق خطر ابتلا به عفونت ها به حداقل برسد.

برخی از سؤالات عمومی

آیا دوش واژن در رهایی از بوی واژن کمک می کند؟

دوشینگ نام دیگری برای شستشوی واژن است که شامل قرمز شدن داخل واژن با جت آب یا مخلوط مایعات دیگر می شود. طیف گسترده ای از دوش های واژن از نظر تجاری در دسترس هستند که به شکل مایعات از پیش بسته بندی می شوند.
این روش پاکسازی داخل عروقی در تمام سنین زنان، از نوجوانان گرفته تا زنان مسن، کاملاً رواج یافته است. به گفته وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده، از هر 5 زن كه در گروه های سنی 15 تا 44 سال حضور دارند فقط در آمریكا یك عملكرد مكرر انجام می دهند.
با این حال، اکثر قریب به اتفاق پزشکان علیه این روش تمیز کردن به ظاهر بی ضرر توصیه می کنند.
دوشینگ با چندین عارضه جانبی مضر همراه است و فواید آن با تحقیقات بدون تأیید باقی مانده است.
شستشوی ناحیه واژن با یک جریان پر فشار مایعات ضد عفونی کننده می تواند باعث تحریک ظریف آن، ایجاد التهاب لگن و ایجاد میکروب و عفونت شود.
با به خطر انداختن یکپارچگی واژن، شستشوی طولانی مدت می تواند فرد را در معرض خطرات زیر قرار دهد:
عفونت های واژن مانند واژینوز باکتریایی و کاندیدیازیس
بیماری های مقاربتی
بیماری التهابی لگن
تورم یا سوزش واژن
مشکل در آبستن شدن
فلور واژن نامتوازن
با توجه به اینکه واژن شما اصولاً تمیز است نیازی نیست که شما به چنین تکنیک های بحث برانگیزی متوسل شوید.
با این حال، یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی در سال 2011 نشان داد که دوز کوتاه مدت با آب شیر ممکن است به کاهش بدخیمی واژن که بدون هیچ دلیل قابل تشخیص اتفاق می افتد کمک کند.
این مطالعه روی 140 زن با بوی واژن درک شده انجام شد. این امر روشن می سازد که اثر مثبت douching فقط در مورد استفاده کوتاه مدت آن اعمال می شود.

آیا داروهای خانگی در رهایی از بوی واژن ایمن و مؤثر هستند؟

برای درمان موفقیت آمیز بوی واژن، ابتدا باید علت آن را بفهمید و سپس رویکرد درمانی را اتخاذ کنید که به طور خاص علت اصلی را هدف قرار دهید.
بنابراین، خوددرمانی بوی مهبل واژینال با داروهای مختلف خانگی و سایر روشهای عدم تجویز بدون پرداختن به علت اصلی فقط در بهترین حالت تسکین موقت را فراهم می کند.
ابتدا باید برای تشخیص صحیح با پزشک مشورت کنید و سپس درمان توصیه شده را انجام دهید که هم مداخلات دارویی و هم اقدامات خودمراقبتی برای رفع مشکلات به خوبی انجام می شود.
برخی از داروهای خانگی حتی می توانند باعث تشدید شرایط شما شوند. بنابراین، بهتر است قبل از امتحان کردن یک داروی جدید، با پزشک مشورت کنید.
در یک مطالعه، 35 زن با تمایلات جنسی مختلف و سابقه واژینوز باکتریایی مکرر، داروهای خانگی و معالجه خودی را امتحان کردند.
این مداخلات شامل دوش، گرفتن حمام نمکی یا سرکه و مصرف موضعی و خوراکی ماست و سیر برای تسکین علائم آنها و از بین بردن بدخیم واژن که مشخصه واژینوز باکتریایی است می باشد. با این حال، بسیاری از آنها نتوانستند نتایج مثبت و معناداری را ثبت کنند.

آیا بوی واژن در دوران بارداری شایع است؟

بارداری می تواند pH واژن را تغییر داده و از این طریق تغییراتی در بوی دستگاه تناسلی ایجاد کند. تغییرات بو معمولاً خیلی لطیف است که توسط خانم مبتلا قابل تشخیص است.
بوی غیر معمول واژن در نتیجه حاملگی طبیعی است و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد مگر اینکه با احساس سوزش یا خارش در دستگاه تناسلی همراه باشد.

آیا داشتن چندین شریک جنسی می تواند باعث بوی واژن شود؟

داشتن چند شریک جنسی به طور سهواً شما را در معرض خطر انقباض عفونت ها و بیماری های مقاربتی قرار می دهد بسیاری از آنها می توانند بوی واژن ناخوشایند ایجاد کنند.
دو مورد بیماری های شایع که از طریق تماس جنسی گسترش می یابد تریکومونیازیس و واژینوز باکتریایی هستند. هر دو این شرایط با بوی تهاجمی واژن همراه است.

آیا یائسگی می تواند بوی واژن ایجاد کند؟

یائسگی با کاهش طبیعی در تولید هورمونهای زنانه از جمله استروژن دنبال می شود. بنابراین، برای زنان یائسه معمول است که کمبود استروژن ایجاد می شود که در نهایت راه را برای وخامت تدریجی ماهیچه های واژینال و مجاری ادراری، که به عنوان آتروفی اوروژنیتال نیز شناخته می شود هموار می کند.
نازک شدن دیواره های واژن، به ویژه، می تواند منجر به یک سری علائم شود. این موارد شامل افزایش خشکی، درد و سوزش در واژن و روده، درد و سوزش در هنگام ادرار (دیسوریا)، ترشحات بیش از حد واژن و بوی واژن است.

آیا عفونت های مخمر باعث بوی واژن می شوند؟

برخلاف بیشتر عفونت های واژینال که معمولاً با بوی قوی ماهی همراه است یک عفونت مخمر عموماً سبب ترشحات واژن غالبا کم بو است.
در بعضی موارد، رشد بیش از حد قارچ کاندیدا در ناحیه واژن می تواند بوی خفیف مخمر ایجاد کند که به سختی قابل توجه است.
بنابراین، یک عفونت مخمر می تواند باعث شود بوی واژن شما کمی متفاوت از حد معمول باشد اما بوی ماهی نمی دهد.

آیا طبیعی است که واژن در طی یک دوره بو کند؟

شدت بوی واژن می تواند در طول دوره قاعدگی متفاوت باشد. تغییرات بوی مهبل عمدتاً ناشی از نوسانات دوره ای در میکرو فلور واژن و میزان اسیدیته است.
واژن در تمام اوقات بوی ترشیدگی می دهد اما بوی آن قبل از شروع دوره، بویژه در روزهایی که تخمک گذاری می کنید بوی تندی می دهد.
پس از شروع دوره، خون قاعدگی و پوشش داخلی رحم با باکتریهای واژن ترکیب می شود تا بوی مشخصی ایجاد می کند.
افزایش عرق کردن، اغلب مشکل را به خصوص در خانمهایی که قاعدگی سنگین تر دارند بدتر می کند.
طبیعی است که حتی پس از پایان دوره قاعدگی، واژن کمی بوی ماهی داشته باشد به شرط آنکه از یک تامپونی نباشد که فراموش کرده اید حذف کنید.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید

کاملاً طبیعی است که بوی ترشیدگی کمی از واژن بیرون بیاید اما با یک دکتر مشورت کنید اگر:
آن غیر منتظره قوی، زشت یا قابل توجه باشد.
این بیماری با علائم هشدار دهنده دیگری مانند خارش واژن، درد، زخم، خونریزی و افزایش ترشحات واژن همراه باشد.
از پزشک خود بپرسید:
چه مدت طول می کشد تا بوی واژن بعد از درمان از بین برود؟
آیا داشتن بوی مداوم واژن طبیعی است؟
چه گزینه های درمانی دارم؟
آیا بوی واژن من علامت چیزی جدی است؟
آیا حتی پس از درمان مجدداً عود خواهد کرد؟
آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:
از چه زمانی شما برای اولین بار متوجه بوی واژن شده اید؟
آیا در حال حاضر از هرگونه عفونت رنج می برید؟
آیا در گذشته عفونت واژن داشتید؟
آیا شما رابطه ایمن را تمرین می کنید؟
آیا تاکنون هیچ دارو و درمانی مصرف نکرده اید؟
آیا بهداشت مناسب را حفظ می کنید؟
کلمه نهایی
بوی واژن می تواند ضعف در بهداشت شخصی شما داشته باشد و می تواند منبع خجالت باشد. یک واژن سالم به طور طبیعی مجهز است تا با کمک ترشح باکتری های اضافی و سایر ناخالصی ها را از بین می برد خود را تمیز کند.
این ترشحات واژن ممکن است بوی خفیفی داشته باشد کاملاً طبیعی است مگر اینکه به طور غیر منتظره ای تند شود و یا با ناراحتی واژن و سایر علائم جانبی که روی ناحیه اروژنیتال تأثیر می گذارند همراه باشد.
در چنین حالتی، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد زیرا بوی واژن می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.

در ادامه بخوانید: ترشحات غیر طبیعی واژن در زنان و درمان آن | ترشحات سفید واژن: علل و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search