پزشکی

پولیپ معده - علل، علائم و درمان

پولیپ معده رشدی است که در آستر معده شما شکل می گیرد. آنها سرطانی نیستند اما انواع خاصی از پولیپ ها می توانند به سرطان تبدیل شوند رشد غیر طبیعی می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد. انواع مختلفی از رشد وجود دارد اما یکی از انواع رایج پولیپ است.

این رشد می تواند در هر حفره بدن رخ دهد. هنگامی که در حفره بینی رخ می دهد به عنوان پولیپ بینی شناخته می شود. هنگامی که در روده بزرگ رخ می دهد بعنوان پولیپ کولون شناخته می شود. به همین ترتیب این رشدهای بیرون زده در معده نیز رخ می دهد.

پولیپ معده چیست؟

پولیپ معده توده یا رشدی در لایه های معده است که در بالای سطح مخاط اطراف (استر معده) بیرون زده است. بیشتر پولیپ های معده خوش خیم هستند به این معنی که غیر سرطانی است. با این حال، پولیپ معده پتانسیل ابتلا به سرطان (بدخیم) را دارد. به طور کلی، پولیپ معده در مقایسه با سایر شرایط معده مانند گاستریت و زخم گوارشی یک بیماری نادر است.
جدا از خطر سرطان، این پولیپ ها همچنین می توانند انسداد داخل معده ایجاد کنند. این می تواند در ورود غذا، روند هضم درون معده یا خروج مواد غذایی هضم شده (کیم) به روده کوچک مانع شود. با این حال، در بیشتر موارد این رشد در معده هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و غالباً هیچ علامتی از نشانه مشاهده نمی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اندازه پولیپ های معده

بیشتر پولیپ های معده قطر کمتر از 1 سانتی متر دارند و به دلیل التهاب یا هایپرپلازی (در زیر توضیح داده شده است). این پولیپ های کوچکتر معمولاً نگران کننده نیستند زیرا تمایل به سرطان ندارند. پولیپ معده بزرگتر، قطر بیش از 1.5 سانتی متر، با خطر بیشتری از بدخیمی (سرطان) همراه است و اگر پولیپ از قطر 2 سانتی متر بزرگتر باشد معمولاً بلافاصله برداشته می شود.

انواع پولیپ معده

سه نوع پولیپ معده وجود دارد - هایپرتروفیک، فوندیک و آدنوماس.

پولیپ هایپرتروفیک

بیشتر پولیپ های معده به دلیل التهاب یا هایپرپلازی اپیتلیوم یا لایه های عمیق تر ایجاد می شوند. رشد بیش از حد بافت (هایپرپلازی) در معده در نتیجه التهاب مکرر اتفاق می افتد. معمولاً چندین پولیپ هیپرتروفیک همزمان وجود دارد که به شکل بیضی شکل با سطح صاف ظاهر می شوند.
بعضی اوقات پولیپ زخم شده است شبیه به زخم معده، اگرچه این معمولاً سطحی است. معاینه میکروسکوپی پولیپ ادم قابل توجهی (تورم) در لایه لامینا پروپریا را نشان می دهد و برای مخاط در اطراف پولیپ غیرمتداول نیست.

پولیپ غده فوندیک

این پولیپهای معده همچنین به عنوان پولیپهای غده کیستیک فوندیک شناخته می شوند در نتیجه گشاد شدن کیست مانند بافت غده ای از معده ایجاد می شود. رشد بطور معمول توسط سلولهای مسطح انجام می شود یعنی سلولهایی كه مسئول آنزیمهای معده و اسید معده هستند. بافت پولیپ و همچنین بافت اطراف آن معمولاً متورم و ملتهب نیستند.

آدنوم معده

آدنوما نوع کمتری از پولیپ معده است (10٪ موارد) و بیشتر در آنتروم معده مشاهده می شود. این نوع پولیپ ها از اپیتلیوم ستونی غیر طبیعی روده تشکیل شده است. سطح دیسپلازی این سلولها ممکن است پایین یا درجه بالا باشد. آدنوماس محتمل ترین نوع پولیپ معده برای سرطان است. خطر بدخیمی با اندازه آن مرتبط است - پولیپ های بزرگتر از 2 سانتی متر قطر، از خطر بیشتری برخوردار هستند.

بیشتر بدانید: پولیپ کیسه صفرا: علائم، عوارض و درمانها

علل پولیپ معده

گاستریت مزمن ناشی از استفاده از (NSAIDs) یا زخمهای مزمن
استفاده طولانی مدت از داروهای مهار کننده پمپ پروتون (برای کاهش اسید معده)
عفونت در معده شما ناشی از باکتری H. پیلوری
هر شرایطی که باعث التهاب مزمن دیواره معده شود می تواند باعث پولیپ معده شود. بیشتر اوقات این پولیپ ها با موارد مزمن دو بیماری شایع معده، گاستریت و زخم معده همراه است. بعضی از انواع پولیپ ها به دلیل ژنتیک ممکن است ایجاد شوند و بعضی اوقات دلیل مشخصی وجود ندارد.

پولیپ هایپرتروفیک

شایع ترین علت پولیپ معده، گاستریت مزمن است. تحریک مداوم آستر معده باعث رشد بیش از حد سلولهای طبیعی (هایپرپلازی) می شود. اگر گاستریت نتیجه عفونت طولانی مدت هلیکوباکتر پیلوری باشد از بین بردن موفقیت آمیز و درمان مناسب گاستریت هلیکوباکتر پیلوری، ممکن است منجر به برطرف شدن پولیپ بطور خودبخود شود. بیشتر موارد گاستریت منجر به تشکیل پولیپ منجر به پولیپ هایپرتروفیک می شود.

پولیپ غده فوندیک

این اغلب با یک بیماری ارثی معروف به پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) مرتبط است. با این حال، افزایش پولیپهای غده فوندیک در سالهای اخیر ممکن است با استفاده طولانی مدت از مهارکننده های پمپ پروتون مرتبط باشد که ممکن است منجر به افزایش ترشح گاسترین و هیپرپلازی بافت غده شود.

آدنوم

در مواردی از گاستریت مزمن H.pylori یا گاستریت خود ایمنی که منجر به گاستریت آتروفیک می شود (از بین رفتن روکش معده در نتیجه التهاب مزمن) احتمال بروز آدنوما بیشتر است. سابقه خانوادگی پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) همچنین بروز آدنوما را افزایش می دهد.

علائم و نشانه های پولیپ

بیشتر پولیپ های معده ساکت هستند (بدون علامت) و به طور معمول با انجام آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی تشخیص داده می شوند. در صورت داشتن علامت، ممکن است باعث درد شکم، حالت تهوع و استفراغ یا خونریزی معده شود. این علائم غیر اختصاصی است و ممکن است با سایر بیماریهای گوارشی نیز بروز کند. بنابراین بررسی های تشخیصی برای تأیید تشخیص پولیپ معده ضروری است.
با وجود یک بیماری معده نادر، پولیپ معده باید به عنوان یک عارضه احتمالی در گاستریت مزمن در نظر گرفته شود. علائم و نشانه هایی که غالباً با پولیپ معده همراه است معمولاً ناشی از گاستریت است و در نتیجه خود پولیپ نیست. در صورت زخم پولیپ علائم ممکن است شبیه زخم معده باشد. پولیپ معده بزرگتر ممکن است منجر به انسداد خروجی معده شود که در آن جابجایی مواد غذایی جزئی هضم شده توسط پولیپ ایجاد می شود.

درمان پولیپ

درمان ممکن است برای پولیپهای کوچک که علامتی ایجاد نمی کنند لازم باشد. با این حال، ممکن است پولیپ های بزرگتر نیاز به برداشتن جراحی داشته باشند. آدنومها به هر اندازه و همچنین پولیپ های مرتبط با یک بیماری ارثی موسوم به پولیپوزیس آدنوماتوس خانوادگی باید از بین بروند زیرا این پتانسیل را دارد که سرطانی شود. برداشتن پولیپ معمولاً با اندوسکوپیک انجام می شود.
جدای از عمل جراحی برای برداشتن پولیپ، سایر روشهای درمانی ممکن است برای درمان علت اصلی مورد نیاز باشد. به عنوان مثال، شرایط التهابی شایع معده مانند گاستریت و زخم معده در صورت ایجاد هلیکوباکتر پیلوری (عفونت H.pylori ) و مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شود. این روش درمانی بسته به نوع پولیپ می تواند به خودی خود پولیپ را برطرف کند و از عود در آینده جلوگیری کند.

چه موقع باید مراقبت های فوری دریافت نمایید؟

شما استفراغ خونی دارید.
حرکات روده تیره یا خونین دارید.
شما درد شدیدی در شکم دارید که پس از مصرف دارو از بین نمی رود.

چه موقع باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید؟

شما سوء هاضمه دارید که با درمان از بین نمی رود.
شما بعد از غذا استفراغ می کنید.
شما در مورد وضعیت یا مراقبت خود سؤال یا نگرانی دارید.

در ادامه بخوانید: پولیپ چیست؟ بینی، روده بزرگ و سایر پولیپ ها

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search