پزشکی

تفاوت برونشیت با پنومونی

پنومونی یا آنفولانزا

تشخیص برونشیت حاد و ذات الریه غالباً گیج کننده است زیرا باعث ایجاد چنین علائم مشابه می شوند. سرفه ای که هفته ها یا حتی بیشتر طول می کشد مشخصه های هر دو بیماری است.

با این حال، تفاوت های اساسی بین این عفونت ها وجود دارد که باید درباره آنها بدانید. اگر تا به حال مبتلا شده اید یا کسی را که می شناسید که مبتلا شده است شما می خواهید بدانید که تفاوت آنها چیست؟
تفاوت اصلی بین برونشیت و ذات الریه در این است که برونشیت التهاب راه های هوایی است در حالی که پنومونی عفونت یک یا هر دو ریه است.
التهاب راه هوایی که هنگام برونشیت اتفاق می افتد ممکن است ناشی از آلاینده های محیطی باشد (مانند دود سیگار، دود یا سایر مواد تحریک کننده) یا عفونت، بیشتر از طریق ویروس ها یا باکتری ها، اغلب همان مواردی که باعث سرماخوردگی یا آنفولانزا می شود. پنومونی معمولاً توسط ویروس یا باکتری ایجاد می شود هرچند که گاهی اوقات ممکن است توسط قارچ ها ایجاد شود.
هر دو باعث علائم مشابه مانند سرفه، تولید مخاط و ناراحتی در قفسه سینه یا سفت شدن آن می شوند. تنگی نفس ممکن است با هر یک از شرایط نیز رخ دهد.
سرفه مبتلا به برونشیت به طور معمول پایدار است و ممکن است با تب درجه کم همراه باشد. برونشیت ممکن است حاد طبقه بندی شود که به معنی کوتاه مدت یا مزمن است به این معنی که به طور همزمان ماه ها یا گاهی سال ها ادامه می یابد. بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) نوعی برونشیت مزمن است. درمان معمولاً علائم را بهبود می بخشد اما آنها را درمان نمی کند. برونشیت صنعتی شرایطی است که پس از قرار گرفتن مداوم در معرض دود یا گرد و غبار رخ می دهد.
ذات الریه به احتمال زیاد با تب درجه بالا همراه است که ممکن است منجر به علائم دیگری مانند گیجی، پوست سرد و مرطوب، سردرد، احساس ناخوشایند، از بین رفتن اشتها، درد شدید در قفسه سینه، یا تغییر رنگ سفید ناخن ها ( لکوونیشیا) شود. در برخی از افراد، پنومونی می تواند تهدید کننده زندگی باشد زیرا این عفونت بر میزان تحویل اکسیژن به ریه ها و بقیه بدن تأثیر می گذارد.
پزشک شما قبل از تشخیص علائم شما را ارزیابی کرده و با استتوسکوپ سینه شما را گوش می دهد. سینه پهلو به طور معمول باعث ایجاد صدای ترک خوردگی، خس خس سینه و حباب در سینه می شود. اگر مشکوک به ذات الریه باشید ممکن است پزشک معاینه اشعه ایکس سینه و آزمایش خون را انجام دهد.
بیشتر افراد سالم می توانند در طی چند هفته از درمان برونشیت یا ذات الریه بهبود یابند. با این حال، برخی از افراد از عفونت اصلی عوارض ایجاد می کنند. اگر علائم شما به جای بهتر شدن با علائم بدتر می شود هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

درک برونشیت

برونشیت حاد التهاب راه های هوایی است که به ریه ها منجر می شود. ممکن است بعد از یک بیماری ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا اتفاق بیفتد یا گاهی اوقات خود به خود بروز کند. به طور معمول برونشیت ویروسی است به این معنی که آنتی بیوتیک ها در درمان آن مفید نیستند.
در مورد آناتومی راه هوایی خود بیاموزید
علائم شامل:
سرفه مداوم (با یا بدون مخاط)
گلو درد
درد قفسه سینه (با سرفه بدتر می شود)
احتقان سینه
خس خس سینه
تنگی نفس
لرز
درد بدن
برونشیت حاد می تواند به خودی خود در طی یک هفته برطرف شود اما سرفه ممکن است به مدت چند هفته یا حتی ماه باقی بماند.
اگر به برونشیت مبتلا شده باشید و علائم شما بدتر شود یا تغییر کند ممکن است عفونت دیگری ایجاد کرده باشید. اگر این اتفاق افتاد مجدداً با ارائه دهنده مراقبت های سلامت تماس بگیرید.
برونشیت حاد بیشتر در اثر ویروس ایجاد می شود بنابراین آنتی بیوتیک ها به ندرت تجویز می شوند. آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس ها بی اثر هستند و استفاده از آنها برای درمان عفونت ویروسی فقط منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شود. گاهی اوقات برونشیت در اثر باکتری ایجاد می شود و اگر ارائه دهنده خدمات درمانی معتقد است که این مورد وجود دارد ممکن است در آن زمان آنتی بیوتیک ها را برای درمان آن تجویز کند. با این وجود، بیشتر اوقات، درمان برونشیت حاد به سادگی به معنای تسکین علائم است تا زمانی که بیماری برطرف شود.
ممکن است داروهای بدون نسخه را مفید بدانید و سعی کنید تا حد امکان استراحت کنید و میزان مصرف مایعات خود را نیز افزایش دهید. و اگرچه برونشیت حاد آزار دهنده است اما به طور معمول به اندازه پنومونی شدید نیست.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ذات الریه

ذات الریه یک عفونت در ریه ها است. افراد مبتلا به ذات الریه معمولاً بسیار بدتر از یک فرد مبتلا به برونشیت هستند. اگرچه هر دو بیماری می توانند باعث سرفه دردناک شوند اما ذات الریه باعث علائم مهم دیگری نیز می شود.
اینها شامل موارد زیر است:
تب
درد قفسه سینه
سرفه خلط دار (ممکن است به عنوان یک سرفه "مرطوب" توصیف شود)
سرفه دردناک و مکرر
تنگی نفس
سردرد
خستگی
لرز
انواع مختلفی از ذات الریه وجود دارد و برخی از آنها جدی تر از سایرین هستند.
شایع ترین نوع پنومونی در بزرگسالان، ذات الریه باکتریایی است. این بیماری می تواند باعث بیماری شدید شود و عامل اصلی مرگ در بین آمریکایی ها است.
درمان پنومونی به علت آن بستگی دارد اما اگر ذات الریه باکتریایی داشته باشید تقریباً همیشه به درمان آنتی بیوتیک ها نیاز خواهید داشت سایر داروهای بدون نسخه برای مقابله با علائم نیز مفید هستند اما با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید. کدام گزینه ها مناسب شماست. استراحت کافی هنگام داشتن ذات الریه ضروری است. این یک بیماری جدی است که بهبودی از آن زمان می برد.
CDC گزارش می دهد كه تقریباً 400000 آمریكایی هر ساله با ذات الریه پنوموكوكی روبرو می شوند كه شایع ترین نوع ذات الریه است. هزاران نفر نیز از آن می میرند.
اشکال شدید تری از ذات الریه (مانند سینه پهلو در هنگام راه رفتن) وجود دارد که علائم خفیف تری دارند و همیشه نیازی به درمان با آنتی بیوتیک ها نیست. ارائه دهنده خدمات درمانی شما براساس علائم، معاینه بدنی و آزمایشات، نوع پنومونی را تعیین می کند.

بیشتر بدانید: آنفولانزا: علائم، درمان و پیشگیری

برونشیت مزمن یا COPD

برونشیت مزمن یا تشدید COPD یکی دیگر از مشکلات این مسئله است. تشدید COPD فقط وخیم تر شدن علائم COPD مانند خس خس سینه، تنگی نفس، تولید مخاط یا سرفه است.
بسته به نوع COPD که فرد دارد (آمفیزم یا برونشیت مزمن) ممکن است این علائم کمی متفاوت باشد.
بیماران مبتلا به برونشیت مزمن عموماً از تولید مخاط و سرفه بیشتر برخوردار هستند در حالی که مبتلایان به آمفیزم تنگی نفس بیشتری دارند اگرچه هر یک از انواع COPD می تواند باعث تعداد دیگری از این علائم شود.
تشدید COPD ممکن است در اثر عفونت (ویروس، باکتری یا سایر انواع ذات الریه) ایجاد شود اما ممکن است به دلایل غیر عفونی مانند دود، محرک ها یا سیگار نیز ایجاد شود.
درمان تشدید COPD حاد اغلب استروئیدها، استنشاقی ها و آنتی بیوتیک ها (زیرا عفونت های باکتریایی اغلب در هنگام تشدید COPD حاد ایجاد می شوند) اگر برونشیت مزمن یا COPD دارید و بدتر شدن علائم خود را تجربه می کنید با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود تماس بگیرید. او قادر خواهد بود درمان صحیح را برای شما تعیین کند.
کلمه ی پایانی
اگرچه برونشیت و ذات الریه هر دو باعث سرفه می شوند و می توانند بعد از بیماری های شایع مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد شوند اما تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. فقط ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما می تواند بیماری شما را تشخیص دهد و تشخیص دهد که کدام روش درمانی برای شما مناسب است.
اگر سرفه طولانی دارید یا هر یک از علائم دیگر ذکر شده در بالا، با پزشک خود ملاقات کنید و برای رفع استرس و از همه مهمتر علائم خود، پاسخ هایی را دریافت کنید.

بیشتر بدانید: علائم اولیه آنفولانزا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search