پزشکی

ندول تیروئید - درمان ندول تیروئید

ندول تیروئید

گره های تیروئید توده های جامد یا پر از مایعات هستند که در تیروئید شما تشکیل می شود یک غده کوچک که در پایه گردن شما دقیقاً بالای استخوان سینه قرار دارد.

بیشتر ندول های تیروئید جدی نیستند و علائمی ایجاد نمی کنند. تنها درصد کمی از گره های تیروئید سرطانی هستند. شما اغلب نمی دانید که گره تیروئید دارید تا اینکه پزشک در طول معاینه معمول پزشکی آن را کشف کند. یا ممکن است پزشک شما هنگام اسکن که به دلایل دیگری از سلامت انجام شده است آن را کشف کند. با این حال، بعضی از گره های تیروئید ممکن است به اندازه کافی بزرگ شوند که قابل مشاهده باشند یا بلع یا نفس کشیدن را دشوار می کنند.
بیش از 90 درصد کل ندول های تیروئید خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. بیشتر ندول های تیروئید جدی نیستند و علائم کمی دارند. و این امکان وجود دارد که شما حتی ندانید گره تیروئید دارید.
مگر اینکه فشار کافی در مقابل نای شما ایجاد شود ممکن است هرگز علائم قابل توجهی نداشته باشید. بسیاری از ندول های تیروئید در طی مراحل تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا اسکن MRI برای تشخیص چیز دیگری کشف می شوند.
گزینه های درمانی بستگی به نوع ندول تیرویید دارد.
بیشتر ندول های تیروئید علائمی ایجاد نمی کنند. اما گاهی اوقات برخی گره ها به اندازه ای بزرگ می شوند که می توانند:
احساس شوند.
اغلب به عنوان تورم در پایه گردن دیده می شود.
روی نای یا مری شما فشار می دهد و باعث تنگی نفس یا مشکل در بلع می شود.
در بعضی موارد، ندولهای تیروئید تیروکسین اضافی تولید می کنند هورمونی که توسط غده تیروئید شما ترشح می شود. تیروکسین اضافی می تواند باعث علائم تولید بیش از حد هورمونهای تیروئید (پرکاری تیروئید) شود مانند:
کاهش وزن غیر قابل توضیح
افزایش عرق کردن
لرزش
عصبی بودن
ضربان قلب سریع یا نامنظم
فقط تعداد کمی از گره های تیروئید سرطانی هستند. اما تعیین اینکه گره ها سرطانی هستند با ارزیابی علائم شما به تنهایی قابل انجام نیست. اکثر ندول های سرطانی تیروئید رشد کند دارند و ممکن است وقتی توسط پزشک کشف می شود کوچک باشد. سرطانهای تهاجمی تیروئید با ندولهایی که ممکن است بزرگ، محکم، ثابت و سریع رشد کنند نادر است.

حقایق ندولهای تیروئید

ندول های تیروئید از شایع ترین شکایات غدد درون ریز در ایالات متحده است.
اكثر گره های تیروئیدی علائم و نشانه ای ندارند. با این حال، هنگامی که وجود دارند آنها عبارتند از:
هورمون بیش از حد تیروئید (پرکاری تیروئید).
تعدادی از افراد با گره تیروئید از درد در محل ندول شکایت دارند که می تواند به گوش یا فک سفر کند.
اگر گره بسیار بزرگ باشد با فشردن مری (لوله اتصال دهان به معده) یا تراشه (نای) می تواند باعث مشکل در بلع یا تنگی نفس شود.
به ندرت، فرد مبتلا به گره تیروئید ممکن است به دلیل فشرده شدن حنجره (جعبه صوتی) از خستگی یا مشکل در صحبت کردن شکایت کند.
اکثر ندول های تیروئید خوش خیم هستند.
گره های تیروئید در موارد شدید و در مردان در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.
بدخیم ترین سرطان های تیروئید با افزایش سن دیده می شود.
بیشتر سرطانهای تیروئید در سنین 20 تا 50 سالگی مشاهده می شوند.
قرار گرفتن در معرض اشعه نیز احتمال ابتلا به یک گره سرطانی وجود دارد.
گره انفرادی بیشتر از گره های متعدد نشان دهنده سرطان است.
گره ای که در یک تیروئید با عملکرد طبیعی ایجاد می شود بیشتر از آنهایی که در یک غده بیش فعال ایجاد می شود سرطانی است.
تشخیص سرطان تیروئید توسط سونوگرافی و اسکن رادیونوکلئید کمک می کند اما بهترین روش توسط آسپیراسیون سوزنی (FNA) انجام می شود. هشدارهای مربوط به FNA مربوط به تشخیص نادرست یا تعبیرهای غیر تشخیصی از آسپیرات (ها) است.
گره هایی مشکوک به سرطان باید حذف شوند بقیه را باید از نزدیک دنبال کرد و بارها ارزیابی کرد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگرچه بیشتر ندول های تیروئید غیر سرطانی هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند از پزشک خود بخواهید هر گونه تورم غیرمعمول در گردن شما را ارزیابی کند به خصوص اگر در تنفس یا بلع مشکل دارید. ارزیابی احتمال سرطان مهم است.
در صورت بروز علائم و نشانه های پرکاری تیروئید، مانند:
کاهش وزن ناگهانی اگرچه اشتهای شما طبیعی یا افزایش یافته باشد
تپش قلب
مشکل خواب
ضعف عضلانی
عصبی بودن یا تحریک پذیری
همچنین اگر علائم و نشانه هایی دارید که ممکن است به معنای این باشد که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) تولید نمی کند به پزشک مراجعه کنید که شامل موارد زیر است:
احساس سرما
به آسانی احساس خستگی می کنید
پوست خشک
مشکلات حافظه
افسردگی
یبوست

علل ندولهای تیروئید

چندین بیماری باعث ایجاد گره در غده تیروئید شما می شود از جمله:
رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید. رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید گاهی اوقات به عنوان یک آدنوم تیروئید گفته می شود. هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد اما سرطانی نیست و جدی تلقی نمی شود مگر اینکه اندازه آن باعث ایجاد علائم زحمت آمیز شود.
برخی از آدنومهای تیروئید منجر به پرکاری تیروئید می شوند.
کیست تیروئید. حفره های پر از مایعات (کیست) در تیروئید بیشتر از انحطاط آدنوم تیروئید است. اغلب، اجزای جامد با مایع موجود در کیست های تیروئید مخلوط می شوند. کیست معمولاً غیر سرطانی است اما گاهی حاوی اجزای جامد سرطانی است.
التهاب مزمن تیروئید. بیماری هاشیموتو، یک اختلال تیروئید، می تواند باعث التهاب تیروئید و در نتیجه گره های بزرگ شده شود. این اغلب با کم کاری تیروئید همراه است.
گواتر مولتی مدولار اصطلاح گواتر برای توصیف هرگونه بزرگ شدن غده تیروئید استفاده می شود که می تواند ناشی از کمبود ید یا اختلال تیروئید باشد. گواتر مولتی مدولار حاوی چندین گره مجزا در گواتر است اما علت آن مشخص نیست.
سرطان تیروئید. احتمال اینکه گره سرطانی باشد اندک است. با این حال، گره ای که بزرگ و سفت باشد یا باعث درد یا ناراحتی شود نگران کننده تر است. به احتمال زیاد می خواهید آن را توسط پزشک معاینه کنید.
برخی از عوامل خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهد مانند سابقه خانوادگی تیروئید یا سایر سرطانهای غدد درون ریز و داشتن سابقه قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی ناشی از درمان پزشکی یا ناشی از عواقب هسته ای.
کمبود ید. کمبود ید در رژیم غذایی شما گاهی اوقات می تواند باعث شود غده تیروئید شما به گره های تیروئید مبتلا شود. اما کمبود ید در ایالات متحده شایع نیست جایی که ید به طور مرتب به نمک سفره و سایر غذاها اضافه می شود.

عوارض ندول های تیروئید

عوارض مرتبط با برخی ندول های تیروئید عبارتند از:
مشکل در بلع یا نفس کشیدن. گره های بزرگ یا گواتر چند لایه می توانند در بلع یا نفس کشیدن اختلال ایجاد کنند.
پرکاری تیروئید. هنگامی که گره یا گواتر، هورمون تیروئید تولید کند مشکل ایجاد می شود و منجر به مقدار بیش از حد هورمون در بدن می شود. پرکاری تیروئید می تواند منجر به کاهش وزن، ضعف عضلات، عدم تحمل گرما و اضطراب یا تحریک پذیری شود.
از عوارض بالقوه پرکاری تیروئید می توان به ضربان قلب نامنظم، ضعف استخوان ها و بحران تیروتوکسیک، شدت بخشیدن به علائم و علائم نادر اما بالقوه خطرناک برای زندگی اشاره کرد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
مشکلات مربوط به عمل جراحی ندول تیروئید. اگر پزشک شما عمل جراحی را برای برداشتن گره توصیه کند ممکن است شما در طول عمر خود برای جایگزین، هورمون تیروئید مصرف کنید.

تشخیص ندول های تیروئید

در ارزیابی یک توده یا ندول در گردن، یکی از اهداف اصلی پزشک شما رد احتمال سرطان است. اما پزشک شما همچنین می خواهد بداند آیا تیروئید شما به درستی کار می کند یا خیر. آزمایشات شامل:
معاینه بدنی. پزشک به احتمال زیاد از شما می خواهد بلع انجام دهید زیرا گره در غده تیروئید شما معمولاً هنگام بلع حرکت می کند.
پزشک شما همچنین به دنبال علائم و نشانه های پرکاری تیروئید مانند لرزش، رفلکس های بیش از حد فعال و ضربان قلب سریع یا نامنظم است. وی همچنین علائم کم کاری تیروئید مانند ضربان قلب آهسته، خشکی پوست و ورم صورت را بررسی می کند.
تست عملکرد تیروئید. در ابتدا برای ارزیابی عملکرد تیروئید باید آزمایش خون انجام شود. این آزمایشات شامل موارد زیر است: آزمایشاتی که سطح خونی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و هورمونهای تولید شده توسط غده تیروئید شما را اندازه گیری می کند می تواند نشان دهد که آیا شما پرکاری تیروئید دارید یا کم کاری تیروئید.
سطح T4 آزاد و هورمون تحریک کننده تیروئید TSH است. سطح بالای هورمونهای تیروئید T4 یا T3 در زمینه TSH سرکوب شده، پرکاری تیروئید را نشان می دهد.
کاهش T4 یا T3 در زمینه TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است.
تیتر آنتی بادی به تیروپراکسیداز یا تیروگلوبولین ممکن است برای تشخیص تیروئیدیت خود ایمنی مفید باشد (برای مثال تیروئیدیت هاشیموتو).
اگر احتمالاً عمل جراحی برای معالجه در نظر گرفته می شود توصیه می شود پزشكان نیز میزان تیروگلوبین را تعیین كنند. فقط در هورمون تیروئید در خون تولید می شود. تیروگلوبولین هورمون تیروئید را در خون حمل می کند. سطح تیروگلوبولین باید به سرعت در 48 ساعت سقوط کند و غده تیروئید کاملاً از بین برود. اگر سطح تیروگلوبولین شروع به صعود کند.
سونوگرافی. این تکنیک تصویربرداری از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر از غده تیروئید شما استفاده می کند. سونوگرافی تیروئید بهترین اطلاعات را در مورد شکل و ساختار ندولها ارائه می دهد. پزشکان ممکن است از آن برای تمایز کیست از گره های جامد استفاده کنند یا مشخص کنند که گره های متعدد وجود دارند یا خیر. پزشکان همچنین ممکن است از آن به عنوان راهنما در انجام بیوپسی با آسپیراسیون سوزن ریز استفاده کنند.
بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز. گره ها معمولاً برای اطمینان از عدم وجود سرطان، بیوپسی می شوند. در طول عمل، پزشک شما یک سوزن بسیار نازک را در ندول وارد می کند و نمونه ای از سلول ها را خارج می کند.
این عمل معمولاً در مطب پزشک شما انجام می شود حدوداً 20 دقیقه طول می کشد و خطرات کمی دارد. اغلب، پزشک شما از سونوگرافی برای راهنمایی در قرار دادن سوزن استفاده می کند. سپس پزشک شما نمونه ها را به آزمایشگاه می فرستد تا در زیر میکروسکوپ آنالیز شود.
اسکن تیروئید. پزشک ممکن است اسکن تیروئید را برای ارزیابی گره های تیروئید توصیه کند. در طی این آزمایش، ایزوتوپ ید رادیواکتیو به داخل رگ در بازوی شما تزریق می شود. سپس روی یک میز یک دوربین ویژه، تصویری از تیروئید شما را بر روی صفحه رایانه تولید می کند.
گره هایی که هورمون تیروئید اضافی ایجاد می کنند - به نام گره های داغ - در اسکن ظاهر می شوند زیرا بیشتر ایزوتوپ را بافت طبیعی تیروئید مصرف می کنند. گره های گرم تقریباً همیشه غیر سرطانی هستند.
در بعضی موارد، گره هایی که کمتر ایزوتوپ می گیرند - که به آنها گره های سرد گفته می شود - سرطانی هستند. با این حال، اسکن تیروئید نمی تواند بین ندولهای سرطانی و سرطان زا تمایز قائل شود.

درمان ندول تیروئید

درمان به نوع ندول تیروئید شما بستگی دارد.

درمان ندول های خوش خیم

اگر گره تیروئید سرطانی نیست گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:
اگر بیوپسی نشان دهد که شما گره تیروئید غیر سرطانی دارید پزشک ممکن است به شما توصیه کند که شرایط زیر مشاهده کنید.
این به معنای معمولاً معاینه بدنی و تست عملکرد تیروئید در فواصل منظم است. همچنین ممکن است شامل سونوگرافی باشد. اگر گره بزرگ شود نیز احتمال دارد که بیوپسی دیگری انجام دهید. اگر یک گره خوش خیم تیروئید بدون تغییر باقی بماند شما ممکن است هرگز به درمان نیاز نداشته باشید.
هورمون درمانی تیروئید. اگر آزمایش عملکرد تیروئید نشان دهد که غده شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند پزشک ممکن است هورمون تیروئید را توصیه کند.
عمل جراحی. گره غیر سرطانی ممکن است گاهی اوقات زیاد بزرگ باشد و نفس کشیدن یا بلعیدن مشکل شود و لذا به عمل جراحی نیاز دارد. پزشکان ممکن است برای افرادی که دارای گواترهای بزرگ چند مولکولی هستند جراحی را در نظر بگیرند به ویژه هنگامی که گواترها مجاری هوایی، مری یا رگهای خونی را منقبض کنند. ندولهایی که توسط بیوپسی مشخص یا مشکوک هستند نیز نیاز به برداشتن با جراحی دارند.
درمان ندولهایی که باعث پرکاری تیروئید می شوند
اگر یک گره تیروئید در حال تولید هورمونهای تیروئید است سطح بالای تولید هورمونهای تیروئید را بیش از حد بالا می برد پزشک ممکن است شما را برای پرکاری تیروئید توصیه کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
ید رادیواکتیو. پزشکان از ید رادیواکتیو برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می کنند. به عنوان کپسول یا به صورت مایع، ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید شما جذب می شود. این باعث می شود گره ها کوچک شوند و علائم پرکاری تیروئید معمولاً در طی دو تا سه ماه فروکش می کنند.
داروهای ضد تیروئید. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروی ضد تیروئید مانند متیمازول (تاپازول) را برای کاهش علائم پرکاری تیروئید توصیه کند. درمان به طور کلی طولانی مدت است و می تواند عوارض جانبی جدی بر روی کبد شما داشته باشد بنابراین مهم است که در مورد خطرات و فواید درمانی با پزشک خود صحبت کنید.
عمل جراحی. اگر درمان با ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید گزینه ای نباشد ممکن است شما یک نامزد جراحی برای از بین بردن گره بیش فعال تیروئید باشید. احتمالاً در مورد خطرات جراحی با پزشک خود صحبت خواهید کرد.

درمان ندول های سرطانی

درمان گره ای که سرطانی است معمولاً شامل جراحی می شود.
مشاهده. سرطانهای بسیار کوچک خطر کمی برای رشد کافی دارد بنابراین ممکن است پزشک شما مناسب بداند که قبل از درمان، ندولهای سرطانی را از نزدیک تماشا کند. این تصمیم اغلب با کمک یک متخصص تیروئید انجام می شود. مشاهده شامل نظارت سونوگرافی و انجام آزمایش خون است.
عمل جراحی. درمان معمول برای ندول های سرطانی برداشتن با جراحی است. در گذشته، برداشتن اکثر بافتهای تیروئید - روشی به نام تیروئیدکتومی بود. با این حال، امروزه جراحی محدودتر برای از بین بردن تنها نیمی از تیروئید ممکن است برای برخی گره های سرطانی مناسب باشد. تیروئیدکتومی نزدیک به کل ممکن است بسته به میزان بیماری استفاده شود.
خطرات جراحی تیروئید شامل آسیب به عصبی است که طناب صوتی شما را کنترل می کند و باعث آسیب به غدد پاراتیروئید می شود - چهار غده ریز واقع در پشت تیروئید شما که به کنترل سطح مواد معدنی بدن مانند کلسیم کمک می کنند.
پس از یک عمل جراحی تیروئید، برای تأمین هورمون تیروئید به بدن نیاز به درمان مادام العمر با لووتیروکسین دارید. متخصص تیروئید شما در تعیین مقدار صحیح از مصرف کمک خواهد کرد زیرا ممکن است نیاز به تعویض بیشتر هورمون برای مدیریت خطر ابتلا به سرطان باشد.
ریشه کنی با الکل. گزینه دیگر برای مدیریت برخی گره های سرطانی خاص، ریشه کنی با الکل است. این روش شامل تزریق مقدار کمی الکل در گره تیروئید سرطانی برای از بین بردن آن است. جلسات درمانی متعدد لازم است.

در ادامه بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search