پزشکی

پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم): علل، علائم، آزمایشات و درمان

پرکاری تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای کوچک است که در پایین گردن شما قرار دارد به طور معمول درست زیر سیب آدم است پرکاری تیروئید یک بیماری غیر معمول است که غده تیروئید شما به حالت "بیش فعال" می رود.

این ماده شیمیایی زیادی به نام تیروکسین تولید می کند. همه ما مقدار کمی تیروکسین را در بدن خود داریم تا بتوانیم سطح مناسب انرژی را حفظ کنیم. اگر تیروکسین بیش از حد ساخته شود می توانید با خستگی، ضربان سریع قلب و کاهش وزن بسیار بیمار شوید.
در ابتدا علائم می توانند بسیاری از شرایط دیگر را تقلید کنند. با این حال، تشخیص معمولاً با یک آزمایش خون ساده انجام می شود. تعدادی درمان وجود دارد که پرکاری تیروئید را نسبتاً آسان می کند: قرص ها اصلی ترین درمان و به دنبال آن رادیوتراپی هستند گاهی اوقات جراحی لازم است
هورمون تیروئید به ویژه در تنظیم انرژی بدن و سوخت و ساز بدن بسیار مهم است. گواتر یک غده تیروئید بزرگ شده است. داشتن گواتر می تواند به معنای تعدادی از موارد می باشد.
در گواتر، غده می تواند به طور عادی، کم تحرک (شرایطی که تحت عنوان کم کاری تیروئید شناخته می شود) یا بیش فعال (وضعیتی که تحت عنوان پرکاری تیروئید شناخته می شود) عمل کند.
همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است غده به طور کلی قابل افزایش است یا به دلیل وجود یک یا چند گره در غده ممکن است بزرگ شود.
بالا رفتن سطح هورمونهای تیروئید می تواند بر کل بدن تأثیر بگذارد و می تواند منجر به سرگیجه، نوسانات وزن، احساس گرما، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و خستگی شود. تیروئید از ید موجود در بدن ما برای ایجاد دو هورمون اصلی یعنی T3 و T4 استفاده می کند. در درجه اول باعث ساخت T4 می شود و بدن ما T4 را به T3 تبدیل می کند.
این فرایند توسط هورمون دیگری به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) کنترل می شود که توسط غده هیپوفیز در مغز ساخته می شود.
تشخیص به موقع تیروئید بیش فعال در ایجاد ثبات در وضعیت و جلوگیری از عوارض بعدی ضروری است.

پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید هر زمان که مقدار زیادی هورمون تیروئید در جریان خون وجود داشته باشد رخ می دهد.
دلایل مختلف پرکاری تیروئید وجود دارد. از آنجا که تمام بدن از هورمون تیروئید استفاده می کند طیف گسترده ای از علائم و نشانه ها در بدن ظاهر می شود.
پرکاری تیروئید در حدود 1.3 % از جمعیت ایالات متحده رخ می دهد و به احتمال زیاد در زنان، به ویژه در افراد بالای 60 سال رخ می دهد.
سایر عوامل خطر پرکاری تیروئید شامل سابقه پزشکی خانوادگی بیماری تیروئید، سابقه پزشکی شخصی یا خانوادگی از هرگونه بیماری خود ایمنی، سیگار کشیدن و افزایش قرار گرفتن در معرض ید است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل پرکاری تیروئید

علل شایع پرکاری تیروئید عبارتند از:
بیماری گریوز: بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است.
این بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن بخشی از تیروئید را مانند یک باکتری یا ویروس به عنوان یک جسم خارجی می بیند و برای مبارزه با آن پادتن تولید می کند.
در بیماری گریوز، آنتی بادی بر علیه گیرنده TSH ساخته می شود. این آنتی بادی ها غده تیروئید را به سمت تولید بیش از حد هورمون تیروئید سوق می دهند و مغز هیچ کنترلی ندارد.
بیماری گریوز به طور طبیعی زنان 20 تا 40 ساله را تحت تأثیر قرار می دهد.
ندول سمی یا گواتر مولتی ندولار سمی یکی دیگر از دلایل پرکاری تیروئید به دلیل ترشح نامناسب هورمون تیروئید است.
در این حالت، یک یا چند گره تیروئید شروع به تولید خود هورمون تیروئید می کند در حالی که باقیمانده غده تیروئید به طور مناسب در پاسخ تولید هورمون تیروئید را متوقف می کند.
با افزایش سن زنان، آنها بیشتر از یک گره سمی یا گواتر مولتی مدولار سمی رنج می برند.
غالباً، پرکاری تیروئید هنگامی رخ می دهد که غده تیروئید ملتهب شود و هورمون تیروئید ذخیره شده به یکباره آزاد می شود.
این بیماری تیروئیدیت نامیده می شود. تیروئیدیت یک بیماری زودگذر است که به خودی خود برطرف می شود یا می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود.
سایر علل پرکاری تیروئید شامل مصرف بیش از حد هورمون تیروئید، مصرف بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض ید، ترشح غیر طبیعی TSH یا به ندرت تومورهای موجود در بیضه یا تخمدانها است.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید

از آنجا که هورمون تیروئید توسط کل بدن استفاده می شود به طور بالقوه طیف گسترده ای از علائم و نشانه هایی وجود دارد که ممکن است رخ دهد.
همچنین لازم به یادآوری است که در همان مراحل اولیه پرکاری تیروئید، که غالباً تحت عنوان پرکاری تیروئید تحت بالینی گفته می شود ممکن است فرد به هیچ وجه علائم قابل توجهی نداشته باشد یا ممکن است بسیار ظریف و غیر خاص باشد.
افراد جوان تر تمایل به نادیده گرفتن علائم اولیه مانند عصبی بودن، لرزش، ضربان های سریع قلب و عدم تحمل گرما دارند و اغلب آنها را به استرس نسبت می دهند.
افراد مسن معمولاً علائم متفاوتی مانند مشکلات خوابیدن، کاهش وزن غیر عمدی و یا ریتم سریع و نامنظم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی دارند.
پرکاری تیروئید با علائم مختلفی از جمله:
خستگی یا ضعف عضلانی
مشکلات خواب
ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
ضربان قلب سریع (تپش قلب)
کاهش وزن غیر عمدی
عصبی بودن یا تحریک پذیری
اسهال یا مدفوع مکرر شل
افزایش حساسیت به گرما
نوسانات خلقی
لرزش دست
تعریق فراوان
تجربه یک کشش ناگهانی در صورت و اندام ها
ناخن های شکننده ای که ممکن است سست شود
کف دست قرمز
چشم های بیرون زده در بعضی موارد
تغییر در چرخه قاعدگی یا قاعدگی نامنظم
موی شکننده، نازک و ریزش مو
نازک شدن پوست
گواتر، که شامل یک غده تیروئید بزرگ شده است که ظاهری متورم به گردن می دهد.

چگونه پرکاری تیروئید تشخیص داده می شود؟

اگر شک به مشکل پنهانی تیروئید وجود دارد مهم است که در اسرع وقت به پزشک یا متخصص مراقبت های سلامتی مراجعه کنید.
پس از یک تاریخچه کامل و معاینه فیزیکی، آزمایش خون برای بررسی سطح TSH ، T3 و T4 شما انجام می شود.
پرکاری تیروئید توسط:
T3 و T4 بالاتر از حد طبیعی
TSH پایین تر از سطح طبیعی
بعضی اوقات، بسته به میزان ظن پزشک، آزمایش آنتی بادی تیروئید نیز با تست غربالگری اولیه انجام می شود.
TSH کم یا سرکوب شده با سطح هورمون T3 و T4 در حد نرمال بالا، نشانگر یک حالت پرکاری تیروئید است.
در بعضی مواقع، نتایج آزمایشگاه تیروئید غیر طبیعی است اما از این الگوی معمولی پیروی نمی کند. در این مرحله، آزمایش بیشتر یا مراجعه به متخصص تیروئید (غدد درون ریز) ممکن است سفارش داده شود.
گاهی اوقات، آزمایش های دیگری نیز لازم است به خصوص اگر مشکوک به تیروئیدیت یا یکی از نادرترین علل پرکاری تیروئید باشید.
سونوگرافی تیروئید یک آزمایش غیر تهاجمی است که از امواج صوتی استفاده می کند تا به پزشک بگویید غده تیروئید چه اندازه به نظر می رسد.
اسکن و جذب تیروئید نوعی آزمایش هسته ای است که از ید رادیواکتیو استفاده می کند. این آزمایش به پزشک می گوید که چه بخشی از غده تیروئید هورمون تیروئید را تولید می کند و عملکرد آن چقدر سخت است.
این است که پزشک یا متخصص همه قطعات پازل را در کنار هم قرار داده تا تشخیص صحیح را پیدا کند.

پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟

بهترین گزینه درمانی برای پرکاری تیروئید به علت و شدت وضعیت پرکاری تیروئید بستگی دارد.
همچنین باید سن بیماران و سایر شرایط بهداشتی موجود در نظر گرفته شود.
سه درمان اصلی شامل ید رادیواکتیو، داروهای ضد تیروئید و جراحی است.
روش های استاندارد درمان به شرح زیر است.

آ. ید رادیواکتیو

ید رادیواکتیو در واقع متداول ترین درمان پرکاری تیروئید در ایالات متحده است.
از ید رادیواکتیو برای مهار تولید بیش از حد هورمون ها از طریق تخریب غده تیروئید استفاده می شود.
از آنجا که غده تیروئید تنها اندام در بدن است که از ید برای ساختن هورمون استفاده می کند از ید به عنوان حامل استفاده می شود تا شکل ویژه ای از اشعه را به طور انحصاری در قسمت بیش فعال غده تیروئید تحویل دهد.
این روش درمانی نیازی به بستری ندارد و به طور معمول به صورت قرص تجویز می شود. این فقط آنچه را که بر روی آن قرار دارد نابود می کند. بنابراین، بافتهای سالم مجاور تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
دیدن اثر کامل درمان ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. این امر در بیشتر موارد منجر به کم کاری تیروئید خواهد شد که نیاز به مکمل هورمون تیروئید دارد. به ندرت ممکن است دوز درمانی دوم لازم باشد.
علاوه بر کم کاری تیروئید، سایر عوارض جانبی درمان ید رادیواکتیو شامل حالت تهوع، طعم فلزی در دهان و تورم غدد بزاقی است.
برای جلوگیری از برخی از این موارد می توان اقدامات احتیاطی انجام داد و سایر اقدامات احتیاطی برای هفته اول پس از درمان باید دنبال شود.
در صورت بارداری یا شیردهی، درمان با ید رادیواکتیو توصیه نمی شود. همچنین توصیه می شود حداقل 6 ماه پس از درمان باردار نشوند.
یکی از دلایل عدم استفاده از ید رادیواکتیو این است که شما مبتلا به بیماری گریوز هستید این بیماری می تواند برآمده شدن چشم را بدتر کند (اوربیتوپاتی).

ب. داروها

دو داروی خوراکی برای پرکاری تیروئید وجود دارد یعنی متی مازول و پروپیل تیواوراسیل (PTU) این داروها با تیروئید در نحوه ساخت هورمون تیروئید تداخل دارند.
از داروهای خوراکی برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود اما به طور معمول درمان دائمی ندارند.
برخی از بیماران مبتلا به بیماری گریوز پس از مصرف داروها تا 18 ماه به بهبودی می روند. با این وجود، هیچ قطعیتی در مورد ماندگاری این بهبود وجود ندارد.
شایع ترین عوارض داروهای ضد تیروئید کهیر، خارش و بثورات است.
به ندرت، این داروها بر مغز استخوان و توانایی آن در تولید گلبولهای سفید تأثیر می گذارند و شما را مستعد عفونت ها می کند.
عملکرد کبد همچنین هنگام استفاده از این داروها باید از طریق آزمایشات کنترل شود.
متی مازول معمولاً بیشتر از PTU استفاده می شود زیرا تصور می شود عوارض جانبی کمتری دارد. اما، در دوران بارداری قابل استفاده نیست.
اگر داروهای ضد تیروئید در سه ماهه اول بارداری مورد نیاز است PTU توصیه می شود.
بعضی اوقات، پزشک به شما بتا بلوکر می دهد تا به درمان علائم پرکاری تیروئید کمک کند. این یک داروی ضد تیروئید نیست اما اغلب با متی مازول و PTU تجویز می شود.
بتا بلوکرها ضربان قلب را کاهش می دهند فشار خون را پایین می آورند و لرزش دست ها (ترمور) را که با پرکاری تیروئید بسیار رایج است کاهش می دهد.
داروها - معمولاً کاربیمازول
داروهای ضد تیروئید می توانند میزان تیروکسین ساخته شده توسط غده تیروئید بیش فعال را کاهش دهند. رایج ترین دارویی که در انگلیس استفاده می شود کاربیمازول است. کاربیمازول بر تیروکسین که قبلاً ساخته شده و ذخیره می شود تأثیر نمی گذارد اما تولید بیشتر را کاهش می دهد. بنابراین ممکن است 4-8 هفته درمان برای کاهش سطح تیروکسین به حالت عادی انجام شود. دوز کاربیمازول مورد نیاز برای طبیعی نگه داشتن سطح تیروکسین در افراد متفاوت است. دوز بالا معمولاً در ابتدا تجویز می شود كه با پایین آمدن سطح تیروكسین كاهش می یابد.
کاربیمازول معمولاً ابتدا به مدت 12-18 ماه مصرف می شود. پس از این، در حدود نیمی از موارد، وضعیت آرام شده و کاربیمازول متوقف می شود. اگر شرایط در آینده مجدداً شعله ور شود ممکن است دوره دیگری لازم باشد. با این حال، در این موارد اغلب یک درمان جایگزین (به عنوان مثال، ید رادیواکتیو) توصیه می شود. در حدود نیمی از موارد، کاربیمازول برای کنترل علائم نیاز به مصرف طولانی مدت دارد. در صورت نداشتن تمایل به مصرف کاربیمازول طولانی مدت، ممکن است یک روش درمانی دیگر بهتر باشد.
هشدار: کاربیمازول به ندرت می تواند بر گلبول های سفید خون شما که با عفونت مبارزه می کنند تأثیر بگذارد. در حالی که کاربیمازول مصرف می کنید در صورت ایجاد هر یک از موارد زیر، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:
درجه حرارت بالا (تب).
گلو درد.
زخمهای دهان.
همچنین باید مصرف کاربیمازول را متوقف کنید تا دستورالعمل های بیشتر از پزشک دریافت کنید.
در صورت بارداری، معمولاً به جای کاربیمازول، داروی جایگزین به نام پروپیل تیواوراسیل استفاده می شود. در صورت شیردهی، کاربیمازول بی خطر است.

ج. جراحی یا تیروئیدکتومی

برداشتن جراحی غده تیروئید (تیروئیدکتومی) گاهی توصیه می شود.
گاهی اوقات، فقط گره بیش فعال یا یک لوب تیروئید برداشته می شود. در موارد دیگر، تیروئیدکتومی جزعی یا کلی انجام می شود.
بسته به میزان عمل جراحی، ممکن است کم کاری تیروئید دائمی ایجاد شود که نیاز به مکمل هورمون تیروئید مادام العمر دارد.
سایر عوارض جانبی احتمالی آن عبارتند از آسیب به اعصاب منتقل شده به جعبه صوتی که منجر به خشونت صدا یا کاهش صدا، اسکار جراحی در قسمت بیرونی گردن و آسیب به غدد پاراتیروئید می شود که می تواند با کمبود کلسیم همراه باشد.
اگر تحت عمل جراحی و درمان با ید رادیواکتیو قرار گرفته اید برای حفظ سطح هورمونهای تیروئید مجبور هستید تا آخر عمر به داروهای خود اعتماد کنید.
تغییر سبک زندگی که ممکن است کمک کند
ایجاد تغییر در رژیم غذایی شما ممکن است به افزایش اثربخشی داروهای شما کمک کرده و از سلامت تیروئید شما حمایت کند.

آ. میزان مصرف ید خود را بررسی کنید

اولین قدم، آگاهی از محتوای ید رژیم یا مکمل های شما است.
مصرف بیش از حد ید غالباً با افزایش خطر ابتلا به مشکلات تیروئید همراه است اما این بدان معنی نیست که باید از ید کاملاً خودداری کنید زیرا ید یک هدف مهم در عملکرد کلی بدن شما محسوب می شود.
اگر قبلاً به پرکاری تیروئید مبتلا شده اید توصیه می شود روزانه یک جدول بسته از مقدار ید مصرفی خود داشته باشید و ید را به رژیم غذایی خود اضافه نکنید یا آن را به صورت مکمل مصرف کنید.
شما نباید بیش از حد در غذاهای غنی از ید غرق شوید و یا از غذاهای دارای ید محروم شوید اما میزان مصرف خود را برآورده کنید تا نیاز روزانه را برآورده سازید بدون اینکه مقدار بیش از حد بالا در رژیم غذایی داشته باشید.
در مورد پرکاری تیروئید شدید و تهدیدکننده زندگی، پزشک ممکن است مقدار زیادی ید را تجویز کند که از نظر درمانی تیروئید شما را کند می کند و شما را برای جراحی آماده می کند.
در مواردی که پرکاری تیروئید وجود داشته باشد هرگز از ید به تنهایی مصرف نمی شود زیرا باعث بیمارتر شدن شما می شود.

ب. تغییرات رژیم غذایی

مشخص شده است که بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید علائم استرس اکسیداتیو را افزایش داده اند و بسیاری از آنها وزن قابل توجهی را از دست داده اند.
هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد هر نوع رژیم خاص برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید بهتر است. با این حال، زمان خوبی برای آگاهی از چگونگی حمایت از بدن خود با رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان است.
یک رژیم غذایی گیاهی که سرشار از میوه و سبزیجات باشد ممکن است در کاهش خطر بیماری های مرتبط با استرس اکسیداتیو مفید باشد.
مهم است که عناصر مغذی خود را متعادل کنید و به آنچه به طور کلی می خورید توجه کنید زیرا نوسانات وزن در هنگام تشخیص و درمان تیروئید بیش فعال وجود دارد.
به ویژه، در صورت کاهش وزن و از بین رفتن ماهیچه ها، عواقب ناگوار پرکاری تیروئید ممکن است پروتئین بیشتری لازم باشد. مشاوره با یک پزشک متخصص ممکن است مفید باشد.
برای این منظور، شما باید در مورد برنامه رژیم غذایی مناسب با ارائه دهنده مراقبت های سلامت و متخصص تغذیه خود مشورت کنید.
آنها را از منابع غیر رژیمی ید مانند مکمل های ید، داروهای سرفه یا مولتی ویتامین هایی که ممکن است مصرف کنید مطلع کنید.
این متخصصان با در نظر گرفتن کلیه فاکتورهای مربوطه، مشخص می کنند کدام غذاها باید محدود شوند یا به طور کامل از آنها اجتناب شود.

ج. مکمل های غذایی را در نظر بگیرید

همانطور که قبلاً گفته شد تعادل در مصرف ید مهم است. مصرف کم یا زیاد ید می تواند بر عملکرد تیروئید شما تأثیر بگذارد. ید تنها چیزی نیست که بر تیروئید شما تأثیر می گذارد.
با مصرف مکمل های تأیید شده توسط پزشک، به جبران کمبودهای تغذیه ای خود بپردازید. این شامل:
سلنیوم ممکن است به تعادل عملکرد تیروئید کمک کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل سلنیوم به همراه درمان پزشکی برای بیماری گریوز به مدت 6 ماه تأثیر مثبتی در پاسخ به دارو داشت.
به دلیل اثرات مضر پرکاری تیروئید بر روی استخوان ها، کلسیم و ویتامین D باید بهینه شوند. در صورت یافتن کمبود، جایگزینی بهینه لازم است.
از پزشک خود بپرسید که آیا باید یک مکمل مولتی ویتامین یا مواد معدنی و ویتامین های B اضافی مصرف کنید.
سویا می تواند در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند. ناسازگاری در جذب می تواند منجر به سردرگمی در تفسیر نتایج آزمایشگاه و تنظیم نامناسب داروها شود.
مهم است که غذاها و مکمل های حاوی سویا را چند ساعت از مصرف مکمل هورمون تیروئید دور نگه دارید.
توجه: قبل از شروع هر نوع مکمل، ضروری است که ابتدا آن را توسط نسخه پزشک مصرف کنید تا بدانید که آیا برای شما مناسب است یا خیر.

درمان مشکلات چشم

در صورت بروز مشکلات چشمی بیماری گریوز ممکن است نیاز به یک متخصص چشم داشته باشید. تقریباً نیمی از افراد مبتلا به بیماری گریوز علائم نسبتاً جزئی، چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. اقداماتی مانند اشک مصنوعی، عینک آفتابی و محافظ چشم هنگام خواب ممکن است برای کمک به شما کافی باشد.
با این حال، در حدود 1 از 20 نفر مبتلا به بیماری گریوز دچار تغییر شدید چشم می شوند. سپس درمان می تواند دشوارتر باشد و ممکن است شامل جراحی، درمان پرتودرمانی یا قرص های استروئیدی باشد.
اگر سیگار می کشید پس مهم است که سعی کنید جلوی آن را بگیرید. سیگار کشیدن در واقع می تواند مشکلات چشم شما را بدتر کند.

داروهای بتا بلوکر

به بعضی از افراد چند هفته داروی بتا بلوکر (مثلاً پروپرانولول، آتنولول) داده می شود در حالی که سطح تیروکسین به تدریج توسط یکی از داروهای فوق کاهش می یابد. مسدود کننده های بتا می توانند به کاهش علائم لرزش، احساس داشتن یک قلب لرزنده (تپش قلب)، عرق کردن، اضطراب کمک کند.

عوامل خطر

احتمال ابتلا به پرکاری تیروئید در زنان بیشتر از مردان است. زنان نسبت به مردان هشت برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به پرکاری تیروئید هستند.
در حالی که این مشکل ممکن است در اوایل دهه 30 در زنان بروز کند به احتمال زیاد زنان بالای 60 سال مبتلا هستند.
طبق گزارش انجمن تیروئید آمریکا، بزرگسالان به ویژه خانمها از 35 سالگی شروع به آزمایش خون می کنند تا هر 5 سال بروز مشکلات تیروئید را بررسی کنند.
عواملی که می توانند شما را مستعد ابتلا به تیروئید بیش فعال نشان دهند:
سایر عواملی که می توانند شما را در معرض ابتلا به تیروئید بیش فعال قرار دهند عبارتند از: سابقه پزشکی شخصی یا خانوادگی اختلال تیروئید یا گواتر و هرگونه بیماری خود ایمنی مانند کم خونی پرنیشیوز، دیابت نوع 1، آرتریت روماتوئید، لوپوس و نارسایی اولیه آدرنال.
برخی از خانم ها در دوران بارداری یا بعد از آن دچار بیماری تیروئید می شوند.
مصرف داروهای قلبی خاص که حاوی ید هستند نیز احتمال ابتلا به بیماری تیروئید را افزایش می دهد.

عوارض پرکاری تیروئید درمان نشده چیست؟

پرکاری تیروئید بدون عارضه می تواند عوارض شدیدی داشته باشد که می تواند عواقب شدیدی بر سلامت کلی شما داشته باشد:
علی رغم داشتن سطح بالای هورمون ها در جریان خون هنگام پرکاری تیروئید، مصرف داروهای پرکاری تیروئید می تواند سطح هورمون تیروئید شما را پایین بیاورد و در صورت عدم نظارت، این میزان می تواند خیلی کم شود.
سطح هورمون تحت نظارت نامنظم می تواند نشان دهنده علائم تیروئید کم تحرک مانند خستگی، افزایش سطح کلسترول، افزایش وزن خفیف، افسردگی و کند شدن فعالیت های روحی و جسمی باشد.
در بعضی موارد از بیماری گریوز، یک وضعیت همزمان در چشم به نام افتالموپاتی چشم ایجاد می شود.
این با بزرگ شدن چشم ها، درد در چشم، حساسیت به نور و مشکلات بینایی مانند دید مضاعف مشخص می شود.
اگرچه بسیار نادر است افتالموپاتی گریوز نیز ممکن است به از بین رفتن بینایی منجر شود.
پرکاری تیروئید کنترل نشده در یک زن باردار می تواند بر سلامت مادر و نوزاد تأثیر بگذارد.
از این رو توصیه می شود قبل از بارداری میزان هورمون تیروئید خود را رعایت کنید.
این قلب را تحت تأثیر قرار می دهد و منجر به ریتم نامنظم سریع قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی می شود که می تواند منجر به سکته مغزی شود. همچنین می تواند باعث فشار خون بالا و نارسایی احتقانی قلب شود.
روی استخوان ها تأثیر می گذارد و باعث پوکی استخوان می شود و خطر شکستگی را افزایش می دهد.
این امر باعث تهلیل رفتن عضلات می شود و می تواند منجر به مشکل در راه رفتن شود.
هنگامی که درمان نشود و بعد از آن با استرس یا آسیب دیگری روبرو شوید ممکن است طوفان تیروئید ایجاد شود. این یک شرایط بسیار نادر اما بالقوه کشنده است.

آیا پرکاری تیروئید ضرورتاً منجر به کاهش وزن می شود؟

افراد مبتلا به پرکاری تیروئید تمایل دارند که میزان متابولیک پایه بالاتری داشته باشند که ممکن است منجر به افزایش سوزاندن کالری شود.
کاهش سریع کالری ممکن است باعث کاهش وزن غیر عمدی، نشانه ای از پرکاری تیروئید شود.
برخلاف این، برخی از بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است به جای از دست دادن آن، وزن بیشتری کسب کنند.
این ممکن است در اثر تداخل چندین عامل دیگر مانند تناسب اندام، عادتهای غذایی، حساسیت به انسولین و ژنتیک اتفاق بیفتد.
بررسی پزشکی مناسب برای تعیین دلیل اصلی افزایش وزن مرتبط ضروری است.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

از آنجا که علائم پرکاری تیروئید غیر اختصاصی است تشخیص آن می تواند یک کار دلهره آور باشد.
اگر علائم سرگیجه، ضربان قلب سریع نامنظم و فشار خون سیستولیک بالا را دارید با پزشک یا متخصص غدد درون ریز مشورت کنید.
یک مورد غیرقابل تشخیص از پرکاری تیروئید می تواند عواقب مهلک به دنبال داشته باشد.
در اینجا سؤالاتی وجود دارد که ممکن است پزشک از شما بپرسد.
چه داروهایی از جمله مکمل ها را مصرف می کنید؟
علائم شما چیست؟
آیا در خانواده شما مشکل وجود دارد؟
از برنامه روزانه خود برای من بگویید؟
آیا افزایش وزن ناگهانی را تجربه کرده اید؟
در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید؟
به نظر شما کدام گزینه درمانی برای من مناسب است و چرا؟
آیا وضعیت من با دارو بهبود می یابد؟
آیا به جراحی نیاز دارم؟
آیا این داروها با استفاده از داروهای مداوم من بی خطر هستند؟
شما چه تغییراتی در سبک زندگی پیشنهاد می کنید؟
آیا عوارض جانبی احتمالی ای وجود دارد که من در طول درمان تجربه خواهم کرد؟
آیا در بارداری من عارضه ای ایجاد خواهد کرد؟
پیگیری پس از تشخیص
پس از تشخیص پرکاری تیروئید، پزشک احتمالاً یک روش درمانی مناسب برای شرایط شما را توصیه می کند.
برای کمک به پیگیری سلامت خود، پزشکان توصیه می کنند که:
پاسخ به درمان را با پزشک خود پیگیری کنید. ممکن است شما نیاز به تنظیم دوز، روش های درمانی جایگزین یا ارزیابی داشته باشید.
سطح هورمون تیروئید خود را با انجام آزمایش خون هر 2-6 ماه پس از شروع مصرف داروهای تجویز شده یا تحت معالجه درمانی، کنترل کنید.
اگر درمانی که انجام شد جراحی رادیواکتیو است حتماً آزمایش خون را بیشتر یا طبق توصیه پزشک انجام دهید.
تیروئید بیش فعال باعث می شود با وجود افزایش مصرف مواد غذایی، وزن خود را افزایش ندهید. با این حال، پس از شروع به مصرف داروها و عملکرد تیروئید به حالت عادی بازمی گردید از نزدیک مراقب وزن خود باشید.
در پایان
پرکاری تیروئید می تواند بر کل بدن شما تأثیر بگذارد.
اگر علائمی از تیروئید بیش فعال دارید با پزشک یا متخصص مراقبت های سلامت ملاقات کنید.
هر گونه سؤالی را که دارید بنویسید تا مطمئن باشید که به آنها رسیدگی می شود.
تصمیم گیری در مورد درگیری پرکاری تیروئید پیچیده است و فرد مبتلا به پرکاری تیروئید به دلیل بالا رفتن هورمون ها از نظر عاطفی حساس است.
از این رو، این ایده خوبی است که یک عضو خانواده یا دوست قابل اعتماد را همراه خود داشته باشید تا به شما اطمینان حاصل کند که تمام اطلاعات را به درستی جمع کرده اید.
به یاد داشته باشید که بیش از یک روش درمانی برای مدیریت شرایط مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً فرد برای شروع بیماری اغلب پرکاری تیروئید داروهای ضد تیروئید لازم دارد.
درمان های مکمل مانند مدیتیشن و یوگا نیز ممکن است مفید باشند.
گذشته از داروهای استانداردی که برای درمان تیروئید بیش فعال استفاده می شود تغییرات روزانه و یوگا را در روال خود معرفی کنید تا به بدن کمک کند سطح هورمونهای تیروئید را تثبیت کند.
(پرسش و پاسخ)

علائم شایع پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید یک بیماری قابل درمان است. علائم شایع پرکاری تیروئید عبارتند از:
• خستگی
• کاهش وزن
• تحریک پذیری و یا اضطراب
• لرزش
• اسهال یا حرکات مکرر روده
• عدم تحمل گرما (همیشه داغی احساس می کنید)
• تپش قلب
• ناراحتی چشم یا برآمدگی چشم
اگر این علائم را تجربه کرده اید مراجعه به ارائه دهنده خدمات درمانی خود بسیار مهم است. برای ارزیابی اختلال عملکرد تیروئید ممکن است آزمایش خون انجام شود. البته توجه داشته باشید که اینها علائم غیر اختصاصی است.
بنابراین، داشتن یک یا چند مورد از این علائم لزوماً به معنای داشتن پرکاری تیروئید نیست. آزمایش خون و گاهی جذب و اسکن تیروئید می تواند در تأیید پرکاری تیروئید به شما کمک کند.

عواقب طولانی مدت پرکاری تیروئید درمان نشده چیست؟

پرکاری تیروئید نوعی اختلال است که می تواند درمان شود. با این حال، بدون درمان، می تواند منجر به تعدادی از عواقب طولانی مدت شود از جمله پوکی استخوان (استخوان های ضعیف یا شکننده)، آریتمی قلب (ضربان های نامنظم قلب)، کاهش وزن و مشکلات چشم (چشم برآمده یا تحریک شده). همچنین می تواند منجر به طوفان تیروئید شود که می تواند کشنده باشد.

آیا پرکاری تیروئید می تواند نشانه ای از سرطان تیروئید باشد؟

سرطان تیروئید در مواردی با پرکاری تیروئید ارتباط داشته است. خبر خوب این است که بیشتر افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند سرطان تیروئید ندارند.
بیشتر مبتلایان به سرطان تیروئید هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل، مهم است که توسط ارائه دهندگان مراقبت های سلامت خود معاینه شوید تا مشخص شود که غربالگری بسته به عوامل خطر شما، مانند سابقه خانوادگی سرطان تیروئید یا قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی در دوران کودکی، ضروری است.

آیا سطح بالای استرس می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود؟

علل مختلف پرکاری تیروئید هنوز کاملاً رمزگشایی نشده است. به خوبی درک شده است که فاکتورهای ژنتیکی می توانند فرد را برای ابتلا به پرکاری تیروئید پیش بینی کند اما هنوز محرک های دقیق مشخص نیست.
مقادیر شدید استرس باعث اختلال در عملکرد تیروئید می شود اما اعتقاد بر این نیست که استرس علت اصلی پرکاری تیروئید است.

آیا زنان مستعد ابتلا به پرکاری تیروئید نسبت به مردان هستند؟

زنان نسبت به آقایان مستعد ابتلا به پرکاری تیروئید هستند. به ویژه، زنان به احتمال زیاد به بیماری گریوز مبتلا می شوند که شایع ترین نوع پرکاری تیروئید است.
آیا با افزایش پرکاری تیروئید می توان افزایش وزن پیدا کرد؟
پرکاری تیروئید به طور معمول باعث کاهش وزن می شود. کم کاری تیروئید به طور معمول باعث افزایش وزن می شود.

چرا پرکاری تیروئید باعث کاهش باروری می شود؟

در خانم ها، پرکاری تیروئید می تواند باعث دوره های سبک تر و یا بی نظمی قاعدگی شود که می تواند باروری را کاهش دهد.
در مردان، پرکاری تیروئید می تواند تعداد اسپرم ها را کاهش دهد که می تواند باروری را کاهش دهد. بنابراین، اگر فرد مبتلا به پرکاری تیروئید هستید قبل از تلاش برای بارداری، این بیماری را درمان کرده و سطح هورمون تیروئید را عادی تر کنید.
چه تغییراتی در رژیم غذایی برای افرادی که از پرکاری تیروئید رنج می برند پیشنهاد می کنید؟
هیچ تغییر رژیم غذایی خاصی به مدیریت و پیشگیری از پرکاری تیروئید کمک نمی کند به جز یک توصیه کلی برای جلوگیری از غذاهایی که دارای مقدار بسیار زیادی ید مانند کلم (جلبک دریایی) باشند.
برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معتقدند که کاهش یا از بین بردن غذاهایی که ایمنی زا هستند (آلرژی زا)، مانند محصولات حاوی گلوتن یا حاوی لاکتوز، ممکن است کمک کند. با این حال، شواهد علمی کافی در این مرحله وجود ندارد که چنین توصیه ای کلی ارائه شود.

در ادامه بخوانید: پرکاری تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search