پزشکی

بیماری تیروئیدیت هاشیموتو: علل، علائم، تشخیص و درمان

بیماری تیروئیدیت هاشیموتو

بیماری هاشیموتو وضعیتی است که سیستم ایمنی بدن به تیروئید یک غده کوچک، در پایه گردن، زیر سیب آدم حمله می کند. حمله آنتی بادی ها در نهایت منجر به از بین رفتن تیروئید می شود و باعث کم کاری تیروئید یا تیروئید کم تحرک می شود.

غده تیروئید بخشی از سیستم غدد درون ریز شما است که هورمونی تولید می کند که بسیاری از عملکردهای بدن شما را هماهنگ می کند.
التهاب ناشی از بیماری هاشیموتو، که به عنوان تیروئیدیت لنفوسیتیک مزمن نیز شناخته می شود غالباً منجر به غده تیروئید غیر فعال (کم کاری تیروئید) می شود. بیماری هاشیموتو شایعترین علت کم کاری تیروئید است. این بیماری در درجه اول بر زنان میانسال تأثیر دارد اما ممکن است در مردان و زنان در هر سنی و کودکان نیز رخ دهد.
پزشکان عملکرد تیروئید شما را برای کمک به تشخیص بیماری هاشیموتو آزمایش می کنند. درمان بیماری هاشیموتو با جایگزینی هورمون تیروئید معمولاً ساده و مؤثر است.
بیماری هاشیموتو بیشتر در زنان 30-50 سال دیده می شود.

علائم بیماری هاشیموتو چیست؟

بیماری هاشیموتو به دلیل عدم وجود علائم، اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده نشده است. حتی در مراحل پیشرفته، وقتی علائم مورد توجه قرار می گیرد اغلب با علائم سایر بیماری ها اشتباه می گیرند و منجر به تشخیص نادرست می شوند.
بنابراین، آموختن در مورد تظاهرات این بیماری و جستجوی کمک های پزشکی مناسب برای تشخیص صحیح بسیار مهم است.
شایع ترین علائمی که افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو دارند عبارتند از:
خستگی
یبوست
افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن
احساس سرما
موهای خشک و نازک
تغییر روحی مانند افسردگی و اضطراب
مشکلات قاعدگی مانند دوره های نامنظم یا دوره های سنگین
مسائل مربوط به باروری
درد مزمن بخصوص در عضلات و مفاصل
پوست خشک و زبر
تورم، به خصوص در اطراف چشم و صورت

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شایع ترین علل بیماری هاشیموتو چیست؟

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است و علت دقیق آن مشخص نیست. با این حال، تصور می شود که توسعه بیماری هاشیموتو تعامل بین ژنتیک و عوامل محیطی است. تغییر مشخصه بافت شناختی که در بیماری هاشیموتو مشاهده می شود نفوذ لنفوسیتیک و متعاقب آن تخریب غده تیروئید است.
سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی و سلول T منجر به تخریب آپوپتوز فولیکول های تیروئید می شود که در نهایت بر توانایی غده تیروئید در ترشح هورمون تیروئید تأثیر می گذارد و منجر به کم کاری تیروئید می شود.

چگونه بیماری هاشیموتو تشخیص داده می شود؟

بیماری هاشیموتو بر اساس نتایج آزمایش خون تشخیص داده می شود که شامل موارد زیر است:
سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH): اساسی ترین کار برای غربالگری، برای بررسی بیماری هاشیموتو، آزمایش TSH خون است. مقادیر بالای TSH نشان دهنده کم کاری تیروئید و اشاره به بیماری هاشیموتو است.
اما همچنین به دست آوردن یک ارزیابی دقیق از عملکرد غده تیروئید، باید به سطح هورمونهای تیروئید فردی مانند T3 free و T4 free توجه کنید.
آنتی بادی های تیروئید: بیشتر اوقات، پزشکان فقط سطح TSH را بررسی می کنند و آنتی بادی های تیروئید را بررسی نمی کنند به همین دلیل بیماری هاشیموتو تشخیص داده نمی شود.
بنابراین، از پزشک خود در مورد بررسی میزان آنتی بادی های تیروئید، یعنی آنتی بادی های تیروئید پراکسیداز (TPO) و آنتی بادی های تیروگلوبولین خود بپرسید. بیماری هاشیموتو باعث بالا رفتن سطح آنتی بادی ها می شود.
تشخیص بیماری هاشیموتو می تواند از طریق ازمایش خون انجام شود که شامل اندازه گیری نه تنها سطح هورمون تیروئید بلکه میزان آنتی بادی تیروئید نیز می شود.

بیشتر بدانید: چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

بهترین راه برای درمان بیماری هاشیموتو چیست؟

از آنجا که در نهایت بیماری هاشیموتو باعث کم کاری تیروئید یا سطح پایین هورمون تیروئید می شود درمان معمول درمان جایگزینی هورمون تیروئید است. داروی استاندارد لووتیروکسین است. سایر فرمولاسیون تیروئید در بازار موجود است اما کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
با این حال، از دیدگاه پزشکی یکپارچه یا کاربردی، می توان کارهای دیگری برای بهبود بیماری هاشیموتو انجام داد.
از آنجا که بیماری هاشیموتو تعامل بین ژنتیک و عوامل محیطی است پرداختن به عوامل محیطی می تواند در کنترل بهتر بیماری هاشیموتو کمک کند. این شامل:
عوامل رژیم غذایی: غذاهای خاصی وجود دارد که به شما در پشتیبانی عملکرد تیروئید کمک می کند و برخی از آنها وجود دارد که می تواند مانع آن شود.
استرس: کاهش استرس به بهبود علائم تیروئید کمک می کند.
مکمل ها: برخی ویتامین ها و مواد معدنی، از جمله سلنیوم، روی، ید، منیزیم و امگا 3 نیز می توانند به بیماری هاشیموتو کمک کنند.

عوامل خطر مرتبط با بیماری هاشیموتو چیست؟

بیماری هاشیموتو با عوامل خطرات زیر همراه است:
ژنتیک: خطر ابتلا به بیماری هاشیموتو در افراد دارای اعضای خانواده که به این بیماری مبتلا هستند بیشتر است.
جنس: احتمال ابتلا زنان به بیماری هاشیموتو نسبت به مردان بسیار بیشتر است.
سن: زنان میانسال به احتمال زیاد، بیشتر به بیماری هاشیموتو مبتلا می شوند به ویژه در بین 30 تا 50 سال.
قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی: قرار گرفتن در معرض پرتونگاری بیش از حد، احتمال ابتلا به بیماری هاشیموتو را در سنین پایین افزایش می دهد.
عفونت ها: برخی از عفونت های ویروسی مانند عفونت ویروس اپشتین بار و سرخک آلمانی می توانند باعث ابتلا به بیماری هاشیموتو شوند.
سایر شرایط خود ایمنی: سایر شرایط خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید خطر ابتلا به بیماری هاشیموتو را افزایش می دهد.

چه تغییراتی در رژیم غذایی هنگام رنج از بیماری هاشیموتو باید دنبال شود؟

رژیم غذایی نقش مهمی در بهبود بیماری هاشیموتو دارد. مطالعات تحقیقاتی برای جستجوی مداخلات رژیم غذایی انجام شده است که می تواند به مدیریت این بیماری خود ایمنی کمک کند.
در چنین مطالعه ای میزان قابل توجهی بهبودی در سطح آنتی بادی تیروئید مشاهده شد وقتی که شرکت کنندگانی که از خوردن گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات، نان (گلوتن) و حبوبات خودداری کردند و رژیم غذایی کم کربوهیدرات را با مقدار زیادی سبزیجات برگ دار و سایر سبزیجات میل کردند. مدت هاست که نگرانی هایی در مورد گلوتن در خصوص ایجاد بیماری خود ایمنی، به ویژه در مورد هاشیموتو وجود دارد.
همچنین، اکثر مبتلایان به هاشیموتو در کاهش وزن مشکل دارند یا در حال حاضر اضافه وزن دارند. بنابراین، رژیم کم کربوهیدرات می تواند به تیروئید آنها کمک کند تا در عین حال همزمان با کاهش وزن، عملکرد بهتری داشته باشند.
در اینجا توصیه های رژیمی آورده می شود که به بیمارانم ارائه می دهم:
از غذاهای فرآوری شده و اضافه کردن شکر خودداری کنید.
گوشت فرآوری شده، به ویژه گوشت قرمز را محدود کنید.
غذاهای فاقد گلوتن و لبنیات مصرف کنید.
روزانه مقدار زیادی سبزیجات میل کنید.
سعی کنید تا حد ممکن ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
غذاهای کم کربوهیدرات بخورید.

آیا می توان بیماری هاشیموتو را به طور دائم درمان کرد؟

بیماری هاشیموتو هنوز بدون درمان دائمی است و تنها درمانی که در دسترس است درمان جایگزینی هورمون تیروئید است که عموماً یک درمان مادام العمر است.
اما با وجود پروتکل های درمانی پزشکی عملکردی، امیدواری وجود دارد که این بیماری بهتر کنترل شود و در برخی موارد حتی بدون دارو نیز درمان شود.

آیا بیماری هاشیموتو شانس ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

بیماری هاشیموتو با وجود آنتی بادی های تیروئید، به طور عمده پراکسیداز تیروئید و آنتی بادی تیروگلوبولین مشخص می شود. مطالعات اخیر حاکی از همبستگی مثبت بین وجود این آنتی بادی ها و ابتلا به سرطان تیروئید است.
بنابراین، به نظر می رسد که بیماری هاشیموتو شانس ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهد. این بیماری نه تنها خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهد بلکه سایر سرطانها مانند لنفوم غیر هوچکین و سرطان پستان را نیز افزایش می دهد.

چه تغییراتی در شیوه زندگی می تواند به درمان بیماری هاشیموتو کمک کند؟

تغییرات مختلف زندگی که می تواند به درمان بیماری های هاشیموتو کمک کند عبارتند از:
رژیم غذایی: رژیم غذایی که عمدتاً از نظر گیاهی دارای سبزیجات زیاد، کربوهیدراتهای کم و غذاهای کمتر فرآوری شده می تواند به بهبودی تیروئید کمک کند.
کاهش استرس: کاهش میزان استرس می تواند به بیماری هاشیموتو نیز کمک کند. تکنیک های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق، مراقبه و یوگا می توانند به علائم مرتبط با بیماری هاشیموتو کمک کنند.
خواب: خواب با کیفیت خوب در بهبود تیروئید ضروری است. در روزگار امروز، افراد بخاطر فعالیتهای دیگر، خواب خود را به خطر می اندازند که می تواند اثرات مضر بر سلامت تیروئید داشته باشد. خوابیدن حداقل برای 7-8 ساعت بسیار ضروری است.
ورزش: حرکت بدن بسیار مهم است و مطمئناً ورزش منظم می تواند علائم مرتبط با بیماری هاشیموتو را تحت تأثیر قرار دهد.

هنگام برخورد با بیماری هاشیموتو چه نکات مهمی باید در نظر داشته باشید؟

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است و شیوع این بیماری در سرتاسر جهان به سرعت در حال افزایش است.
بیماری هاشیموتو را می توان با آزمایش خون ساده تشخیص داد. با این وجود، اغلب تشخیص داده نمی شود زیرا پزشکان آنتی بادی های تیروئید را بررسی نمی کنند. حتما از پزشک خود در مورد این آزمایش ها سوال کنید.
در هنگام مواجهه با بیماری هاشیموتو، داروهای معمولی روشهای محدودی برای ارائه دارد. عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی بهتر، کاهش استرس، ورزش منظم و خواب کافی می تواند سلامت شما را تحت تأثیر قرار دهد و باید بخشی از برنامه درمانی بیماری هاشیموتو باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید:
خستگی بدون هیچ دلیل مشخص.
پوست خشک.
صورت کم رنگ و پف دار.
یبوست.
در صورت نیاز به آزمایش های دوره ای عملکرد تیروئید خود به پزشک خود مراجعه کنید.
شما جراحی تیروئید انجام داده اید.
شما با داروهای ید رادیواکتیو یا ضد تیروئید معالجه کرده اید.
شما پرتودرمانی به سر، گردن یا سینه فوقانی خود داشته اید.
اگر کلسترول خون بالایی دارید با پزشک خود مشورت کنید که آیا ممکن است کم کاری تیروئید باشد.
و اگر هورمون درمانی برای کم کاری تیروئید ناشی از بیماری هاشیموتو دریافت می کنید ملاقات های پیگیری هر چند وقت یکبار با پزشک توصیه کنید. مهم است که مطمئن شوید که دوز صحیح دارو را دریافت می کنید. با گذشت زمان، دوز مورد نیاز برای جایگزینی مناسب عملکرد تیروئید ممکن است تغییر کند.

عوارض

در صورت عدم درمان، غده تیروئید غیر فعال (کم کاری تیروئید) ناشی از بیماری هاشیموتو می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود:
گواتر. تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های بیشتر ممکن است باعث بزرگ شدن غده شود شرایطی که به عنوان گواتر شناخته می شود. کم کاری تیروئید یکی از شایع ترین علل گواتر است. به طور کلی ناراحت کننده نیست اما یک گواتر بزرگ می تواند روی ظاهر شما تأثیر بگذارد و ممکن است در بلع یا تنفس اختلال ایجاد کند.
مشکلات قلبی. بیماری هاشیموتو همچنین ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه باشد در درجه اول به دلیل اینکه سطح بالای کلسترول LDL (کلسترول بد) می تواند در افراد مبتلا به غده تیروئید تحت فعال (کم کاری تیروئید) ایجاد شود. اگر درمان نشود کم کاری تیروئید می تواند منجر به بزرگ شدن قلب و احتمالاً نارسایی قلبی شود.
مسائل بهداشت روان. افسردگی ممکن است در اوایل بیماری هاشیموتو رخ دهد و ممکن است با گذشت زمان شدیدتر شود. بیماری هاشیموتو همچنین می تواند باعث شود میل جنسی (لیبیدو) در مردان و زنان کاهش یابد و منجر به کندی عملکرد ذهنی شود.
Myxedema. این وضعیت نادر و تهدید کننده زندگی می تواند به دلیل کم کاری تیروئید طولانی مدت در نتیجه بیماری بدون درمان هاشیموتو ایجاد شود. علائم و نشانه های آن شامل خواب آلودگی و به دنبال آن تاری دید و عدم هوشیاری است.
ممکن است با قرار گرفتن در معرض سرما، آرامبخش ها، عفونت یا سایر استرس در بدن شما، حالت اغمای میکس ایجاد می شود. Myxedema به درمان فوری پزشکی نیاز دارد.
نقائص هنگام تولد. نوزادانی که به دلیل بیماری هاشیموتو در زنان مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده به دنیا می آیند ممکن است در مقایسه با نوزادانی که از مادران سالم به دنیا می آیند خطر ابتلا به نقص هنگام تولد را داشته باشند. پزشکان از مدت ها قبل می دانند که این کودکان بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات فکری و رشد هستند. ممکن است بین بارداری های کم کاری تیروئید نقایص هنگام تولد، مانند شکاف کام وجود داشته باشد.
همچنین ارتباطی بین حاملگی های کم کاری تیروئید و مشکلات قلبی، مغزی و کلیوی در نوزادان وجود دارد. اگر قصد بارداری دارید یا در اوایل بارداری هستید حتما سطح تیروئید خود را بررسی کنید.

در ادامه بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search