پزشکی

تفاوت اختلال سوک (اندوه) و افسردگی

تفاوت اندوه و افسردگی

افسردگی یک احساس مداوم غم و اندوه است که اعتقاد بر این است که ناشی از عدم تعادل شیمیایی در مغز است.

انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد و فرد مبتلا به افسردگی ممکن است علائم را به طور خلاصه یا در طی سالهای طولانی احساس کند. تأثیرات عاطفی مانند استرس باعث اختلال افسردگی اساسی نمی شوند اما می توانند آن را شدت بخشند. افسردگی اغلب با دارو درمان می شود. غم و اندوه و افسردگی علائم مشابهی دارند اما هرکدام یک تجربه متمایز است و تمایز به دلایل مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار است. در افسردگی، تشخیص و به دنبال آن درمان می تواند به معنای واقعی کلمه صرفه جویی در زندگی باشد. در عین حال، تجربه اندوه به دلیل از دست دادن مهم نه تنها طبیعی است بلکه در نهایت می تواند بسیار شفابخش باشد.
روابط بین غم و اندوه و افسردگی، یک اختلال بالینی که اغلب به آن اختلال افسردگی اساسی (MDD) یا افسردگی بالینی گفته می شود که چند وجهی است. غم و اندوه شدید و دوری از جهان، ویژگیهای متداول در هر دو است و افسردگی ممکن است با اندوه همراه باشد. نارضایتی هم می تواند باعث بروز افسردگی شود مانند سایر عوامل استرس زا عمده زندگی که می توانند MDD را تحریک کنند مانند طلاق یا از بین رفتن خانه یا شغل، یک اپیزود افسردگی همراه با داغداری می تواند خطر عود افسردگی را افزایش دهد اگرچه برخی داده ها حاکی از آن است که خطر عود کمتر از آن است که همراه با سایر عوامل استرس زا باشد.
حداقل به مدت 100 سال، علم روانپزشکی در تلاش است تا چگونگی- یا غم و اندوه - افسردگی را از هم جدا کند. فروید در مقاله خود در "سوگواری " در سال 1917، شباهت هایی را بین ارائه غم و اندوه و آنچه امروزه MDD نامیده می شود تأیید می کند اما بر تفاوت های اساسی آنها تأکید می کند. فروید نوشت عزاداری یک روند سالم و طبیعی است که برای بهبودی از دست دادن ضروری است و نباید به عنوان یک آسیب شناسی تلقی شود و نیاز به مداخله پزشکی نداشته باشد در حالی که مالیخولیا یک آسیب شناسی غیرطبیعی است که به دلیل افزایش خطر خودکشی، خطری را ایجاد می کند.
از طرف دیگر اندوه پیچیده (CG) ناشی از مرگ شخص نزدیک شما است. CG، که گاهی اوقات به عنوان اختلال عقب ماندگی مداوم خوانده می شود بسیار قوی تر از اندوه طبیعی است. بسیاری از افراد بعد از گم شدن یک دوست عزیز چندین مرحله از اندوه را پشت سر می گذارند. با CG، ممکن است برای ماه ها ، سالها یا طولانی تر مشکل داشته باشید. شما همچنین ممکن است خود را از اجتناب از تماس های اجتماعی، از دست دادن انگیزه برای انجام کارهای روزانه یا آرزو فوت نیز پیدا کنید. اگر بعد از از دست دادن دوست عزیز این چیزها را احساس کردید ممکن است لازم باشد پزشک خود را ملاقات کنید تا در مورد درمان CG خود صحبت کنید.

دیدگاه های بالینی

نسخه پنجم کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) "دفع داغداری" را از تشخیص اختلال افسردگی اساسی (MDD) حذف کرده است در DSM-IV، " دفع داغداری " اظهار داشت که شخص در چند هفته اول پس از درگذشت یک دوست عزیز نباید به بیماری MDD مبتلا شود. با این حال، DSM-5 تشخیص می دهد که در حالی که اندوه و MDD متمایز هستند اما می توانند همزیستی داشته باشند و اندوه گاهی اوقات، درست مانند سایر تجربیات استرس زا می تواند یک اپیزود افسردگی بزرگ را به همراه داشته باشد.
مطالعات نشان داده است كه استرس شدید همراه با اندوه نیز می تواند باعث بیماری های پزشكی از جمله بیماری های قلبی، سرطان و سرماخوردگی و همچنین اختلالات روانپزشكی مانند افسردگی و اضطراب شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مقایسه ها

با توجه به این همپوشانی، مواردی وجود دارد که ممکن است تشخیص تفاوت بین اندوه و افسردگی مشکل باشد. درک بهتر از شباهت ها و تفاوت های آنها می تواند کمک کند.
شباهت ها
غم و اندوه چندین علائم مختلف با علائم اختلال افسردگی اساسی دارد از جمله:
غم و اندوه شدید
بیخوابی
اشتهای ضعیف
کاهش وزن
غم و اندوه همچنین می تواند به غم و اندوه عارضه دار تبدیل شود که برخلاف اندوه بدون عارضه، به نظر می رسد با گذشت زمان از بین نمی رود و می تواند بسیار شبیه افسردگی باشد.
در موارد شدید، ممکن است فردی که اندوه پیچیده ای دارد درگیر رفتارهای خود مخرب یا حتی فکر کردن یا اقدام به خودکشی شود. احتمالاً به دلیل این علائم DSM دیگر شامل حذف داغداری از تشخیص افسردگی اساسی نیست.
اگر افکار خودکشی دارید از یک پزشک مشاور کمک بخواهید

تفاوت اندوه و افسردگی

آنجا که اندوه و افسردگی با هم اختلاف دارند این است که اندوه به مرور زمان کاهش می یابد و در امواج رخ می دهد که توسط افکار یا یادآوری علت آن برانگیخته می شوند. به عبارت دیگر، ممکن است فرد در شرایط خاص مانند شرایطی که دوستان و خانواده در حمایت از آنها هستند احساس نسبتاً خوبی داشته باشد. اما محرک هایی مثل تولد یک عزیز متوفی یا رفتن به عروسی بعد از نهایی شدن طلاق می تواند باعث شود احساسات دوباره زنده شود.
از طرف دیگر، افسردگی بیشتر مداوم و فراگیر است. یک استثنا در این امر افسردگی غیرعادی است که در آن اتفاقات مثبت می تواند باعث افزایش روحیه شود . فرد مبتلا به افسردگی غیر معمول تمایل دارد علائمی را نشان دهد که برعکس آنهایی است که معمولاً با غم و اندوه تجربه می شوند مانند خواب بیش از حد، غذاخوردن زیاد و افزایش وزن پیدا می کند.
غم و اندوه پیچیده
غم و اندوه شدید
خشم
تحریک پذیری
دشواری پذیرفتن اینکه هرچه باعث غم و اندوه شده است رخ داده است
تمرکز بیش از حد به اپیزود اندوه یا پرهیز از آن در کل
افکار "پیوستن" به آن مرحوم
حس شنیدن یا دیدن چیزها.
MDD
احساس گناه که مربوط به اندوه نیست.
خود شیفتگی ناسالم و احساس بی ارزشی
سخنان گیج کننده و با تردید
دشواری طولانی و قابل توجه در انجام فعالیت های روزانه
افکار خودکشی
توهم و هذیان

بیشتر بخوانید: علائم هشدار دهنده افسردگی

درمان

در حالی که اندوه بسیار دردناک است اما به طور کلی هیچ نشانه پزشکی برای درمان آن وجود ندارد. برخی از استثنائات عبارتند از:
اگر اضطراب ناشی از غم و اندوه آنقدر شدید باشد که در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند ممکن است داروهای ضد اضطراب مفید باشند.
اگر فرد مشكل خواب را تجربه كرده باشد كوتاه مدت استفاده از داروهای نسخه ای و یا بدون نسخه كمك خواب می تواند كمك كند.
اگر معیارهای تشخیصی MDD را رعایت کنید ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز شود.
در هر دو مورد، روان درمانی می تواند در کمک به شما در پردازش آنچه احساس می کنید بسیار مفید باشد و راهکارهایی را یاد بگیرید که می تواند به شما در مقابله با آنها کمک کند.
کلمه نهایی
اگر از شما سؤال می شود که دچار ناراحتی یا افسردگی هستید مهم است که با پزشک و یا درمانگر خود صحبت کنید که می تواند به شما در تشخیص تمایز کمک کند. اگر علائم شما به ناراحتی طبیعی از دست دادن مربوط باشد احتمالاً به موقع بهبود می یابند. اندوه روش کار بدن ما از طریق تجربیات دشوار و آسیب زا است.
هر شخص به شکلی متفاوت غمگین می شود و هیچ راه صحیح یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. با یک درمانگر یا شخصی که به او اعتماد دارید آشکارا صحبت کنید و به یاد داشته باشید که اندوه نشانه ضعف نیست.
به همین ترتیب، افسردگی مانند هر بیماری دیگری است. در صورت بروز علائم افسردگی، بدست آوردن کمک، می تواند شما را در مسیر درمانی مؤثر قرار دهد.

بیشتر بدانید: چگونه مخمر سنت جان با افسردگی مبارزه می کند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search