پزشکی

ترمیم جراحی تیروئید، عوارض جانبی و عوارض آن

ترمیم بعد از جراحی تیروئید

تیروئید یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در قسمت تحتانی جلوی گردن قرار دارد. برداشتن غده تیروئید یک عمل جراحی است که شامل از بین بردن بخشی یا تمام تیروئید است.

تیروئید نقش مهمی در عملکرد بدن ایفا می کند. هورمون هایی را تولید می کند که در بدن گردش می کنند و دمای و سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند.
همچنین از قلب و دستگاه گوارش پشتیبانی می کند و به حفظ کنترل عضلات و سلامت استخوان ها کمک می کند.
پزشک ممکن است به دلایل زیادی برداشتن غده تیروئید را توصیه کند.
اگر شما تحت عمل جراحی تیروئید قرار دارید که به عنوان تیروئیدکتومی شناخته می شود مهم است که بدانید که در بهبودی چه انتظاراتی را باید داشته باشید. عوارض جانبی عمل جراحی بسیار رایج است و شامل درد گردن، گلو درد، مشکل در بلع، خشونت صدا کم کاری پاراتیروئید موقتی است و آسیب به اعصاب که می تواند منجر به خشونت صدای طولانی مدت و تغییرات صوتی شود.
وقت گذاشتن برای یادگیری در مورد بهبودی پس از تیروئیدکتومی می تواند شما را برای مقابله با هرگونه علائمی آماده کرده و نسبت به هرگونه مشکل هوشیار دهد.

اثرات جانبی

تعدادی از عوارض جانبی کوتاه مدت وجود دارد که ممکن است افراد بعد از عمل تیروئید تجربه کنند. بیشتر این موارد موقتی است اما برخی ممکن است ادامه داشته باشند. عوارض جانبی رایج بعد از عمل شامل:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ بعد از تیروئیدکتومی یک بار عادی است و ممکن است افراد در صورت گفتگو با دیگران که در گذشته این روش را داشته اند نگران باشند. خوشبختانه استفاده از داروهایی مانند دگزامتازون میزان بروز استفراغ را بسیار کاهش داده است و در صورت بروز حالت تهوع، درمان هایی وجود دارد که می تواند علائم شما را کاهش دهد.

درد و سفتی گردن

گردن در حین عمل در حالت منبسط قرار می گیرد و بسیاری از افراد از حرکت گردن بعد از عمل خودداری می کنند. این می تواند به درد گردن و سفتی منجر شود. استفاده از داروهای ضد درد بعد از عمل ممکن است ناراحتی را کاهش داده و حرکت شما را راحت تر کند به طوری که بعداً سفتی کمتری داشته باشید. استفاده از یک کمپرس گرم نیز ممکن است کمک کند.
بسیاری از جراحان، برای کاهش سفتی، انجام حرکات کششی و حرکات محدود مانند موارد زیر را توصیه می کنند. با این حال، قبل از انجام این کارها، حتما از جراح خود در مورد مناسب بودن آنها برای خود سؤال کنید هرگونه تمرین اضافی که او معتقد است ممکن است مفید باشد چند بار آنها را انجام دهید.
به آرامی سر خود را به سمت راست بچرخانید سپس سر خود را بچرخانید به طوری که به کف نگاه می کنید سپس به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید.
به آرامی سر خود را به سمت راست و سپس به سمت چپ خم کنید.
هر دو شانه را با حرکت دایره ای به جلو بچرخانید.
به آرامی بازوهای خود را به سمت بالا بکشید و سپس آنها را به آرامی در مقابل بدن خود پایین بیاورید.
فرکانس پیشنهادی: 10 تکرار، سه بار در روز
بیشتر اوقات، سفتی گردن تنها چند روز تا چند هفته بعد از عمل ادامه می یابد. اگر ادامه پیدا کرد با جراح خود در مورد دیدن یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (یک پزشک متخصص فیزیوتراپی) یا یک فیزیوتراپی که می تواند با شما همکاری کند برای بهبود انعطاف پذیری گردن خود و طراحی یک برنامه ورزشی برای بازگرداندن تحرک گردن به حالت عادی صحبت کنید.

گلو درد

جراحی تیروئید اغلب تحت بیهوشی عمومی با یک لوله تنفسی که در قسمت بادی قرار گرفته است انجام می شود تا تنفس شما را انجام دهد. این می تواند منجر به گلودرد و احساس توده (مانند چیزی که در گلو شما گیر کرده است) با بلع باشد. استفاده از اسپری گلو یا لوزه می تواند تا زمانی که بهبود یابد در رفع ناراحتی کمک کند.

مشکل در بلع

مشکلات بلع (دیسفاژی) یک علامت شایع بعد از عمل تیروئید است اگرچه معمولاً گذرا هستند. خوردن غذاهای نرم برای چند روز اول می تواند کمک کننده باشد. نمونه ها شامل غذاهایی با سس یا سس گوجه فرنگی، سبزیجات پخته شده و دیزی است.

مشکل صدا و خشونت صدا

ممکن است بعد از عمل، صدای شما خشن باشد و با صحبت کردن ممکن است احساس خستگی کنید. این بسیار معمول است و در طول هفته یا دو هفته بعد از عمل انتظار می رود. در حالی که در حدود 1 درصد از افراد ممکن است به اعصاب تأمین کننده طناب صوتی صدمه وارد شود در حدود 5 تا 10 درصد از افراد به دلیل تحریک اعصاب هنگام عمل یا التهاب اطراف اعصاب بعد از آن، علائم موقتی دارند.
علائم معمولاً در چند هفته اول بهبود می یابد اما ممکن است تا شش ماه پس از عمل ادامه یابد. در حالی که هیچ درمانی خاص برای خشونت صدای زودگذر وجود ندارد برای شما عزیزان مفید است که از مشکل آگاهی داشته باشید تا نیازی به صحبت با صدای بلند یا بیشتر از راحتی نداشته باشید. اگر عصب آسیب دیده باشد ممکن است بعد از عمل علائم شدیدتری مشاهده شود.

هیپوپاراتیروئیدیسم گذرا

چهار غده پاراتیروئید در پشت غده تیروئید قرار دارد و گاهی در حین عمل آسیب یا حذف می شوند. این غدد وظیفه کنترل سطح کلسیم بدن را بر عهده دارند. حتی اگر این غده ها آسیب نبینند با این حال، تقریباً 5 درصد از افراد ممکن است علائم موقت سطح کلسیم پایین (هیپوکلسمی) داشته باشند و این تا شش ماه می تواند ادامه یابد.
از آنجا که معمول است که غدد پاراتیروئید بعد از تیروئیدکتومی ضعیف عمل می کنند ممکن است شما با استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین D به منزل فرستاده شوید. هنگامی که قرار ملاقات پیگیری خود را دارید جراح شما سطح کلسیم خون شما را بررسی می کند. اگر به شما کلسیم داده نشود مهم است که از علائم هیپوکلسمی، که اغلب شامل بی حسی و سوزن زدن در اطراف دهان و انگشتان است آگاهی داشته باشید.
بیشتر اوقات سطح کلسیم طی چند هفته بهبود می یابد اما ممکن است تا شش ماه کم باشد. در این مدت، پزشک سطح کلسیم شما را کنترل می کند تا مشخص کند چه زمان می توانید از مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D خود استفاده کنید.
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که دادن یدید پتاسیم در طی عمل جراحی تیروئید با کم کاری پاراتیروئید زودگذر و خشونت صدا همراه است (و ممکن است ایمنی را برای عمل مبتلایان به بیماری گریوز بهبود بخشد). می توانید قبل از عمل جراحی از جراح خود در این مورد سؤال کنید.

کم کاری تیروئید

افرادی که تیروئیدکتومی کامل دارند پس از انجام عمل نیاز به درمان جایگزینی تیروئید دارند. با وجود تیروئیدکتومی ساب توتال، کم کاری تیروئید کمتر دیده می شود و تقریباً بر 20 درصد از افرادی که این عمل را انجام می دهند تأثیر می گذارد.
اگر پزشک معالجه جایگزینی تیروئید را برای شما تجویز کرده است حتماً قبل از عزیمت به بیمارستان با وی گفتگو کنید که چه موقع دارو را شروع کنید به کدام داروی مورد نیاز و در چه دوز درمانی نیاز دارید. همچنین صحبت کردن در مورد نحوه استفاده صحیح از داروهای خود بسیار مهم است زیرا مواد غذایی و بسیاری از داروها و مکمل ها می توانند در جذب اختلال ایجاد کنند.
اگر تیروئیدکتومی ساب توتال داشتید و بلافاصله روی داروهای هورمون تیروئید قرار نگرفتید در صورت بروز علائم کم کاری تیروئید با دقت مراقب باشید و در صورت بروز با پزشک خود تماس بگیرید. انجام آزمایش منظم تیروئید نیز بسیار مهم است زیرا ممکن است کم کاری تیروئید بلافاصله یا حتی برای ماه ها یا سال ها اتفاق نیفتد.
علائم بسیاری از کم کاری تیروئید وجود دارد اما برخی از شایع ترین آنها عبارتند از:
احساس سرما به خصوص در اندامها
پوست خشک و خشن
افزایش وزن غیر قابل توضیح یا بیش از حد
خستگی و تنبلی
یبوست
گرفتگی عضلات
افزایش قاعدگی و دوره های مکرر
افسردگی و مشکل در تمرکز

عوارض

اگرچه جراحی تیروئید روشی نسبتاً بی خطر محسوب می شود اما بعضی اوقات ممکن است عوارض ایجاد شود. برخی از این موارد نیاز به درمان سریع دارند بنابراین آگاهی از پتانسیل آنها مهم است.

هماتوم

خونریزی به بافت های اطراف گردن (هماتوم گردن) بسیار شایع است اما در صورت عدم تشخیص و درمان سریع، تهدید کننده زندگی است. تقریباً در هر یک از 300 عمل تقریباً یک مورد اتفاق می افتد بیشتر هماتومها در طی 24 ساعت از عمل جراحی اتفاق می افتند اگرچه تحقیقات نشان می دهد که ممکن است بعداً در 10 تا 28 درصد موارد بروز کنند.
علائم ممکن است شامل ناحیه ای از استحکام و تورم در قسمت جلویی یا سمت گردن باشد (معمولاً در زیر برش)، درد گردن و علائم انسداد مجاری هوایی مانند تنگی نفس، سبکی سر و یا استریدور (صدای خس خس زیاد). معمولاً با الهام از بازدم قابل توجه است).
اگر هرگونه تورمی در گردن دارید افزایش درد، تنگی نفس یا مشکل در تنفس دارید فوریت های پزشکی را خبر کنید.
درمان شامل جراحی فوری برای از بین بردن هماتوم و رفع هر نواحی خونریزی است.

هیپوپاراتیروئیدیسم دائمی

در حالی که در برخی موارد موقت است کم کاری پاراتیروئیدیسم ناشی از آسیب دیدگی یا از بین بردن غدد پاراتیروئید می تواند دائمی باشد. از آنجا که تنها برای تنظیم سطح کلسیم فقط یکی از چهار غده پاراتیروئید مورد نیاز است این بیماری غیر معمول است و تقریباً 2 درصد از مبتلایان به تیروئیدکتومی مبتلا هستند.
عواملی که خطر ابتلا به کم کاری پاراتیروئیدیسم بعد از عمل تیروئید را افزایش می دهد شامل تشخیص سرطان تیروئید، مدت طولانی تر بیماری تیروئید قبل از عمل، برش مرکزی و برداشتن مقدار زیادی از بافت تیروئید است.
اگر مکمل کلسیم مورد استفاده قرار نگیرد و شرایط دائمی باشد علائم بعدی ممکن است شامل سوزن سوزن شدن و بی حسی در انتهای کف پا، گرفتگی عضلات و پیچ خوردگی، اضطراب، افسردگی و سردرد باشد. اگر هیپوکلسمی شدید باشد این بیماری می تواند به علائم ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)، مشکل در تنفس (به دلیل اسپاسم عضلات در حنجره)، سنگ کلیه، نارسایی قلبی و یا تشنج پیش رود. مانند سایر عوارض و عوارض جانبی، زمان بروز علائم می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.
بیشتر اوقات، مکمل مادام العمر کلسیم همان چیزی است که لازم است. اما در صورت بروز علائم شدید ممکن است کلسیم داخل وریدی در بیمارستان مورد نیاز باشد.

همچنین بخوانید: سطح کلسیم خون پایین (هیپوکلسمی) علل، علائم، درمان

همه چیز درباره کم کاری پاراتیروئیدیسم

آسیب عصب حنجره

کمتر از 1 درصد از مبتلایان به تیروئیدکتومی، آسیب عصب راجعه حنجره یا شاخه خارجی عصب حنجره را تجربه می کنند اگر خشونت صدا ادامه یابد به خصوص اگر هنوز شش ماه بعد از عمل جراحی وجود داشته باشد به احتمال زیاد عود می کند. عصب حنجره زخمی شده است. این عصب عضلات حرکتی طنابهای صوتی را کنترل می کند.
علاوه بر خشونت صدای مداوم، آسیب دیدگی به مکرر عصب حنجره ممکن است منجر به علائم دیگر بعد از عمل شود. این موارد می تواند شامل سرفه کنترل نشده هنگام صحبت، مشکل در تنفس یا ایجاد پنومونی آسپیراسیون باشد.
در صورت بروز هر یک از این علائم، ارزیابی فوری توسط پزشک گوش، بینی و گلو (ENT) توصیه شود. پزشک گوش و حلق و بینی، برای تجسم تارهای صوتی، روشی به نام لارنگوسکوپی مستقیم را انجام می دهد و می داند که آیا تراکئوستومی لازم است یا خیر. اگر هر دو اعصاب آسیب ببینند این نادر است و در درجه اول نگرانی است.
آسیب دیدگی به شاخه خارجی عصب حنجره فوقانی معمولاً کمتر مشهود است. در صورت آسیب دیدگی، ممکن است فرد در ایجاد صداهای بلند یا فریاد زدن مشکل داشته باشد اگرچه صدای معمول صحبت کردن آنها ممکن است بدون تغییر باشد.

عفونت

خطر ابتلا به عفونت با هر نوع جراحی وجود دارد اما با جراحی تیروئید نسبتاً نادر است (تقریباً یک مورد از 2000 عمل جراحی). درمان معمولاً شامل آنتی بیوتیک IV است.

سروما

سروما مجموعه ای از مایعات است که می تواند بعد از بسیاری از انواع جراحی ها ایجاد شود. در حالی که مایعات اغلب توسط بدن جذب می شوند ممکن است نیاز به تخلیه سروماهای بزرگ باشد.

طوفان تیروئید

طوفان تیروئید یا بحران تیروتوکسیک یک بیماری است که ناشی از سطح بسیار بالای هورمون گردش خون تیروئید است. نادر است اما هنگامی که پس از تیروئیدکتومی رخ می دهد معمولاً با بیماری گریوز همراه است. علائم این بیماری شامل تب (بیش از 102 درجه فارنهایت) در اکثر افراد، تعریق زیاد، ضربان قلب سریع و گاهی اوقات هذیان است.
تصور می شود که استفاده از ید باعث کاهش خطر می شود اما یک تحقیق در سال 2017 فواید آن را زیر سوال برد. درمان (در بخش مراقبت های ویژه) شامل سرمایش، مایعات داخل وریدی، داروهایی مانند پروپیل تیواوراسیل و مدیریت آریتمی است.
درک طوفان تیروئید

خطرات بیهوشی

عوارض احتمالی بیهوشی عمومی نیز ممکن است رخ دهد زیرا بیشتر تیروئیدکتومی ها به آن نیاز دارند.
عوامل خطر
در حالی که عوارض می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد برخی از عوامل خطر وجود دارد که احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.
مسن تر از 70 سالگی
سیگار کشیدن
وجود سایر شرایط پزشکی مانند نارسایی احتقانی قلب یا اختلال خونریزی
سرطان تیروئید

بهبودی

بعد از عمل، در اتاق ریکاوری و گاهی تا شش ساعت تحت نظارت قرار خواهید گرفت. در این مدت، کارکنان شما را از نزدیک در مورد هرگونه علائم تورم گردن که می تواند نشان دهنده هماتوم گردن باشد از نزدیک تحت نظر قرار می دهند.
ممکن است شما یک عمل جراحی سرپایی داشته باشید و پایدار باشید ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید یا مجاز به بازگشت به خانه باشید. برای کاهش تورم، سر تختخواب شما بلند می شود و به شما اجازه می دهند رژیم منظم بخورید. اگر گلو شما درد دارد یا بلع دردناک است خوردن رژیم غذایی نرم راحت تر خواهد بود.
قبل از ترک بیمارستان، پرستار شما بیش از هرگونه دستورالعمل عمل کرده و در مورد اینکه چه زمانی باید با جراح خود پیگیری کنید صحبت خواهد کرد. مطمئن باشید که می دانید رژیم درمانی در منزل چیست (دارو، مکمل) و چگونگی مصرف هرگونه داروی ضد درد در صورت استفاده، توصیه می شود. به خاطر داشته باشید که داروهای ضد درد می توانند باعث یبوست شوند و پزشک شما ممکن است نرم کننده مدفوع و یا ملین را توصیه کند.

زمان بهبودی و محدودیت ها

به اکثر افراد توصیه می شود که بسته به شغل خود، حدود دو هفته از کار خود برای بهبودی صرف نظر کنند. تا زمانی که به داروهای درد نیاز دارید رانندگی نکنید و برخی از جراحان توصیه می کنند که برای اولین هفته بعد از عمل، از رانندگی خودداری کنید.
همچنین باید از چند فعالیت سنگین و پر تکاپو (مانند بسیاری از ورزش ها) برای چند هفته پرهیز کنید. فعالیت اضافی می تواند احتمال ابتلا به هماتوما را افزایش دهد یا از بهبود صحیح زخم در حال توسعه جلوگیری کند. خانه داری سبک و پیاده روی معمولاً به محض ورود به خانه خوب است.

از محل برش مراقبت کنید

جراح شما با شما صحبت خواهد کرد که آیا شما همچنان باید پانسمان محل برش خود را ادامه دهید. بسته به جراح، ممکن است بخیه هایی وجود داشته باشد که نیاز به برداشتن یا بخیه های قابل جذب داشته باشید. اگر از استریپ استفاده می شود این موارد معمولاً حدود یک هفته در محل خود باقی می مانند.
احتمالاً شما می توانید دوش بگیرید اما باید سعی کنید گردن را تا حد ممکن خشک نگه دارد. شما نباید محل برش را اسکراب و یا خیس کنید و تا زمانی که جراح خود را ندیدید از حمام کردن در وان جلوگیری کنید. بعد از دوش گرفتن، می توانید گردن خود را به آرامی خشک کنید و یا از سشوار تنظیم شده در تنظیمات "خنک" استفاده کنید.
محل برش شما ممکن است در ابتدا قرمز و سخت به نظر برسد و ممکن است متوجه کمی تورم و کبودی اطراف اسکار شوید. اگر دچار خارش هستید استفاده از ژل اسکار یا آلوئه ممکن است تسکین دهد اما قبل از انجام این کار با جراح خود صحبت کنید. سخت شدن به طور معمول تا حدود سه هفته پس از عمل می رسد و بعد از آن در طی دو یا سه ماه بعدی فروکش می کند.
با گذشت زمان، محل برش شما صورتی و سپس سفید می شود و بیشتر آنها در شش تا نه ماه بهبود می یابند.
از آنجا که منطقه اطراف برش شما مستعد آفتاب سوختگی است هر زمان که حداقل یک سال بعد از عمل به بیرون بروید ضد آفتاب بزنید. اگر از شما سؤال می شود که اسکار شما چه شکلی به نظر می رسد دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس دارای یک گالری اسکار با عکس افرادی که تحت عمل جراحی تیروئید در نقاط مختلفی از روند بهبودی قرار گرفته اند.

پیگیری

به طور کلی، شما معمولاً حدود یک تا دو هفته بعد از عمل نیاز به مراجعه به جراح دارید. در ضمن در صورت سؤال در مورد روند بهبودی خود، با تیم مراقبت از تیروئید خود تماس بگیرید.
در صورت مراجعه به پزشک معالج، جراح شما مشخص می کند که در صورت تجویز دارو نیاز به ماندن در مصرف کلسیم و ویتامین D وجود دارد. اگر تحت درمان با جایگزینی هورمون قرار گرفتید باید TSH حدود شش هفته پس از عمل بررسی شود.

کلمه پایانی

دانستن آنچه که باید قبل از عمل جراحی تیروئید انتظار داشته باشید برای مقابله با عوارض جانبی احتمالی، کاهش عوارض و انجام یک روند بهبودی آسانتر است. مانند هر عمل جراحی، طبیعی است که سوالات، نگرانی ها و حتی احساس کمی اضطراب به درون شما وارد شود. درمورد ذهن خود با پزشک خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که حتی در صورت بروز عوارض، که معمول نیست درمان سریع می تواند سلامت شما را به حالت عادی بازگرداند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search