پزشکی

طعم فلز در دهان - علل و علائم هشدار دهنده

علل طعم فلز در دهان

چشیدن یکی از حواس پنجگانه است. این شامل عملکردهای مختلف عصبی است. هنگامی که فرد متوجه طعم فلزی دهان می شود می تواند به دلیل تعدادی از عوامل باشد از جمله تغییر در سلامتی.

زبان دارای هزاران اندام حسی به نام جوانه های چشایی و پاپیلای چشایی است. بو، بافت و دما نیز به طعم و مزه کمک می کنند.
اگر فردی تغییراتی را در سلامتی، رژیم غذایی یا دارویی که استفاده می کند تجربه کند ممکن است طعم را به طریقی دیگر درک کند.
این ممکن است گاهی اوقات با احساس درد و سوزش به عنوان بخشی از سندرم سوزش دهان رخ دهد.
تجربه طعم های عجیب و غریب در دهان حتی بدون خوردن و نوشیدن چیزی غیر معمول نیست. این سلیقه های غیر عادی معمولاً چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد و برطرف می شود. با این حال، مواردی وجود دارد که طعم غیر طبیعی مداوم وجود دارد و این می تواند نشانه برخی از بیماری های زمینه ای باشد. ممکن است طعم فلزی دهان نگران کننده نباشد. با این حال، اگر تداوم داشته باشد یا به طور مکرر تکرار شود باید بررسی شود.
جوانه های چشایی گیرنده های خاصی هستند که به وفور روی زبان وجود دارد. این گیرنده ها هنگام تماس با مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی و نوشیدنی های داخل دهان تحریک می شوند. سیگنالهایی را به مغز ارسال می کند. مراکز چشایی در مغز سیگنال را رمزگشایی می کنند و به این ترتیب احساس چشایی را تجربه می کنیم. بویایی، حس بویایی نیز در حس چشایی نقش دارد.

آیا طعم فلزی علامت هشدار دهنده است؟

بلی. طعم فلزی ممکن است نشانه هشدار دهنده برخی بیماری های زمینه ای باشد اما باید همراه با سایر علائم و نشانه ها مورد توجه قرار گیرد. دلایل احتمالی این احساس چشایی غیرطبیعی، که از نظر پزشکی به عنوان دیسژزیا dysgeusia شناخته می شود می تواند متفاوت باشد. طعم فلزی دهان به خودی خود ممکن است به دلایل بی ضرری باشد. بنابراین بررسی های تشخیصی نیز ممکن است برای تأیید علت لازم باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل طعم غیرعادی فلزی

برخی از ترکیبات مواد غذایی و نوشیدنی ها هنگام مخلوط شدن در دهان می توانند طعم فلزی غیرطبیعی ایجاد کنند. در غذاهایی که محتوای فلز دارند بیشتر نمایان می شود. این مسئله نگران کننده نیست و ممکن است به سرعت با آب آشامیدنی برطرف شود. چند روز پس از خوردن آجیل کاج ممکن است یک طعم فلزی تلخ ایجاد شود. این وضعیت نادر به سندرم دهان کاج معروف است و معمولاً طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود.
علت دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد وجود خون در دهان است که بسیاری از مردم آن را به عنوان طعم فلزی دهان توصیف می کنند. دلایل مختلفی از خون در دهان وجود دارد از جمله آسیب به دهان، بینی یا سر، بیماری لثه یا شرایطی که ممکن است منجر به خون دماغ شود. خون همچنین می تواند از مری یا مجاری هوایی و ریه ها بوجود آمده و سپس با ریفلاکس و مخاط به دهان منتقل شود.

محیطی

استنشاق گرد و غبار فلزی یا گازهای حاوی ترکیبات فلزی می تواند طعم فلزی در دهان ایجاد کند. ممکن است همیشه استنشاق فلزات از طریق بینی یا دهان آشکار نباشد. بیشتر اوقات این اتفاق در محیط شغلی رخ می دهد. به عنوان مثال، جوشکارها در معرض ترکیبات گاز فلزی مانند اکسید روی قرار دارند. آنها بیشتر تجربه می کنند که به عنوان تب بخار فلز شناخته می شوند.

داروها و مکمل ها

به عنوان مثال افرادی که از متفورمین استفاده می کنند اغلب می گویند که طعم فلزی طولانی در دهان دارند. متفورمین درمانی برای دیابت است.
تحقیقات نشان می دهد که بدن متفورمین را در بزاق دفع می کند. تا زمانی که دارو در سیستم فرد باقی بماند طعم و مزه ادامه خواهد یافت.
برخی از داروها همچنین ممکن است عامل ایجاد طعم فلزی و حتی گاهی بوی فلزی باشند. این به خاطر فلز موجود در این داروها نیست بلکه بیشتر این داروها در درک طعم موثر هستند. این نوع عوارض جانبی به احتمال زیاد با برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای نقرس، داروهای بیماری قلبی و برخی داروهای روانپزشکی رخ می دهد. طعم فلزی در دهان همچنین می تواند به عنوان یک عارضه جانبی در درمان سرطان، از جمله شیمی درمانی و پرتودرمانی ایجاد شود.
برخی از آنتی بیوتیک ها، مانند مترونیدازول
مهارکننده های استیل کولین استراز، برای بیماری آلزایمر
بیهوشی سیستمیک (در موارد نادر)
برخی از داروهای تیروئید
آدنوزین (در کمتر از 1٪ افراد)
مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین
لیتیوم، تثبیت کننده خلق و خو برای اختلال دو قطبی
اتیون آمید، یک درمان ضد باکتری برای سل است
لورکائینید هیدروکلراید، برای آریتمی
گالیم نیترات، برای کاهش سطح کلسیم خون بالا
علاوه بر این، برخی از داروها - مانند داروهای ضد کولینرژیک - ممکن است باعث خشکی دهان شوند. مردم ممکن است این را به عنوان یک طعم فلزی تجربه کنند.
برخی از مکمل های غذایی ممکن است دلیل ایجاد طعم فلزی در دهان باشد. مواد حاوی فلزات مانند آهن، روی و مس نیز می توانند طعم فلزی در دهان ایجاد کنند. کارشناسان معتقدند این اتفاق زمانی می افتد که ماده معدنی باعث اکسیداسیون پروتئین بزاقی شود.
ویتامین های قبل از تولد و مکمل های کلسیم ممکن است این اثر را داشته باشند. دانشمندان دریافته اند كه بسته شدن مجرای بینی ممكن است طعم فلز آهن را كاهش دهد اما سایر مواد معدنی اینگونه نیست.
با جذب ویتامین های بدن، طعم آن باید از بین برود.

بیماری دندانپزشکی

وضعیت مختلف دندانپزشکی ممکن است باعث ایجاد طعم فلزی در دهان شود. گاهی اوقات این ممکن است با پوسیدگی های دندانی اتفاق بیفتد اما طعم غیرطبیعی فلزی به احتمال زیاد با التهاب لثه و پریودنتیت رخ می دهد. علائم دیگری مانند خونریزی لثه، درد و بوی بد دهان همراه با طعم فلزی دهان نیز ممکن است وجود داشته باشد.
همچنین می تواند در شرایط شدیدتر دندانی شناخته شود که به آن التهاب حاد لثه نکروزان کننده حاد (ANUG) گفته می شود. رعایت بهداشت دندان می تواند به پیشگیری از این شرایط کمک کند. طعم فلزی همچنین می تواند با شکسته شدن آمالگام ها، به ویژه با مواد پر شده قدیمی، همراه باشد.

بیماری سینوس

سینوس های پارانازال به حفره بینی متصل می شوند و در عوض به حفره دهان متصل می شوند. مشکلات موجود در سینوس ها ممکن است باعث بو و مزه غیرطبیعی شود. معمولاً سینوزیت حاد به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی است. این امر اغلب با سردرد باعث فشار سینوس می شود و معمولاً با گرفتگی بینی همراه است. غیر معمول نیست که فرد بوی بد را همراه با طعم فلزی دهان گزارش کند.

بارداری

بعضی اوقات علائم مانند طعم غیر طبیعی دهان ممکن است با بارداری بروز کند. افزایش سطح هورمون های مرتبط با بارداری می تواند بر درک حسی، مانند چشایی و بویایی تأثیر بگذارد. شبیه میل به غذا و دفع برخی بوها، این طعم های غیرعادی معمولاً موقتی هستند و گاهی اوقات در دوران بارداری یا اندکی پس از زایمان برطرف می شوند. معمولاً جای نگرانی نیست.

رفلکس اسید

علت اصلی ایجاد طعم فلزی در دهان، نوعاً طعم فلزی تلخ، ریفلاکس اسید است. این جایی است که محتوای معده، از جمله آنزیم های گوارشی، اسید معده و غذاها گاهی اوقات تا حدی هضم شده، به سمت مری جریان می یابد. در موارد شدید و به ویژه هنگام خوابیدن، اسید و آنزیم ها می توانند به گلو و حتی دهان برسند. غالباً صبح بدتر است و طعم فلزی تلخ پس از بیدار شدن از خواب مشخص است.

بیماری کلیه

افراد مبتلا به بیماری کلیه در مرحله آخر اغلب از طعم فلزی دهان خود شکایت دارند.
علل احتمالی این موارد عبارتند از:
مقادیر بالای اوره و سایر مواد در بدن
سطح پایین روی
تغییرات متابولیکی
استفاده از دارو
تعداد کمتری از جوانه های چشایی
تغییر در جریان و ترکیب بزاق

آلرژی

طعم فلزی می تواند یکی از علائم اولیه آنافیلاکسی باشد یک واکنش آلرژیک شدید.
اگر پس از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زای احتمالی، فرد دچار خارش، کهیر، تورم و دشواری در تنفس شود به فوریت پزشکی نیاز دارد. آنافیلاکسی می تواند زندگی را تهدید کند.

سندرم گیلن باره

طعم فلزی در دهان گاهی می تواند علامت سندرم گیلن باره باشد. این یک بیماری خود ایمنی است که بر سیستم عصبی محیطی تأثیر می گذارد.
یک بررسی 2003 بیان کرد که این می تواند به دلیل "اختلال در عملکرد رشته های عصبی کوچک" باشد.
در سال 2020، محققان فردی با این سندرم را توصیف کردند که تنها علامت آن در مراحل اولیه، دیسژزیا بود.

سایر علل

طعم فلزی در دهان همچنین می تواند به عنوان علامت چندین بیماری دیگر ایجاد شود از جمله:
بیماری های کلیوی که به دلایل مختلفی از جمله عفونت های شدید، دیابت، فشار خون بالا یا بیماری هایی مانند لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) بوجود می آیند.
آسیب مغزی ضربه ای یکی دیگر از دلایل احتمالی است. مناطق خاصی از مغز که رمزگشای سیگنال های جوانه های چشایی (مراکز چشایی) هستند ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته و باعث ایجاد طعم فلزی شوند. این ممکن است گاهی با جراحی مغز اتفاق بیفتد.
دمانس نیز دلیل احتمالی احساسات غیرطبیعی چشایی است. این در قسمتهای خاصی از مغز بوجود می آیند که ممکن است مراکز مزه نیز تحت تأثیر قرار گیرند.
نوروپاتی اصطلاحی گسترده برای آسیب های عصبی، بیماری ها و اختلالات است. اگر عصبی که سیگنال های چشایی را از جوانه های چشایی به مغز منتقل می کند تحت تأثیر قرار گیرد در این صورت ممکن است طعم های غیر طبیعی ایجاد شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

طعم فلزی در دهان معمولاً جای نگرانی ندارد. با این حال، یک شخص باید دکتر را ببیند اگر:
طعم از بین نمی رود.
علائم دیگری نیز وجود دارد.
هیچ دلیل واضحی برای تغییر وجود ندارد.
اگر طعم و مزه پس از شروع مصرف داروی خاصی ایجاد شود پزشک ممکن است بتواند نوع دارو یا دوز آن را تغییر دهد.

مطالب مرتبط:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search