پزشکی

از بین رفتن بو و مزه - علل هر دو اختلال حسی

از بین رفتن بو و مزه

اختلال در طعم و بو به عنوان یک علامت Covid-19 ظاهر شده است. با این حال، این اختلالات حسی به دلایل مختلفی غیر از Covid-19 ممکن است رخ دهد.

محققان می گویند از دست دادن حس بویایی فرد می تواند نشانه ای از COVID-19 باشد.
هرکسی که به تازگی حس بویایی خود را از دست داده است باید مراقب علائم دیگری مانند تب یا سرفه مداوم باشد.
اگر سایر علائم COVID-19 وجود دارد بهتر است به دنبال کمک پزشکی باشید.
اگر از بین رفتن بوی مربوط به COVID-19 باشد احتمالاً این حس در طی چند روز یا چند هفته برمی گردد.
همچنین ممکن است این نشانگر این باشد که بیماری فرد خفیف تا متوسط خواهد بود.
به نظر می رسد که از بین بردن حس بویایی یکی از علائم COVID-19 باشد.
برخی افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند گزارش داده اند که بوی خود را از دست داده اند.
در اوایل این ماه، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو، تحقیقی را منتشر کردند که نشان می داد از دست دادن حس، از جمله احساس بویایی، به شدت با COVID-19 همراه است.
دکتر کارول اچ. یان، متخصص گوش و حلق و بینی در UC San Diego Health، گفت که این تحقیقات نشان می دهد اگر بو و طعم خود را از دست داده باشید 10 برابر بیشتر از COVID-19 احتمال دارد.
یان در انتشار این مطالعه گفت: "این مطالعه از لزوم آگاهی از بو و از بین رفتن طعم به عنوان علائم اولیه COVID-19 حمایت می کند."
مطالعه ای که در تاریخ 27 آوریل منتشر شد گزارش داد که افرادی که بوی خود را از دست می دهند دچار خفیف تر بیماری COVID-19 می شوند. بعضی اوقات این اختلالات موقتی و جدی نیستند همانطور که ممکن است با سرماخوردگی یا آنفولانزا اتفاق بیفتد. در مواقع دیگر، دلایل از بین رفتن بو و طعم می تواند طولانی مدت یا حتی دائمی باشد. این همیشه بدان معنی نیست که جدی است. به عنوان مثال، حس طعم و بو با افزایش سن کم می شود. با این وجود مواردی وجود دارد که از بین رفتن طعم و بو ممکن است علائم بیماریهای جدی و حتی خطرناک برای زندگی باشد.

همچنین بخوانید: از دست دادن طعم و مزه

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

طعم و بو چگونه کار می کند؟

مانند همه حواس، طعم و بو بوسیله گیرنده های تخصصی امکان پذیر است. گیرنده های بویایی در بینی توسط ماده شیمیایی موجود در هوا تحریک می شوند که وارد بینی می شوند. این گیرنده ها سپس سیگنال هایی را به مغز می فرستند که در آن بو احساس می شود. به همین ترتیب مواد شیمیایی که در بزاق دهان حل می شوند جوانه های طعم را تحریک می کنند. این گیرنده ها سیگنال هایی را به مغز می فرستند که به عنوان ذائقه خاصی درک می شود.
مهم است که به یاد داشته باشید که بو و طعم با یکدیگر مرتبط هستند. مواد شیمیایی که هنگام جویدن آزاد می شوند نه تنها باعث تحریک جوانه های طعم بلکه گیرنده های بو در بینی می شوند. این می تواند حس طعم را افزایش دهد. بنابراین وقتی بویایی به خطر می افتد حساسیت به طعم کاهش می یابد و برعکس. بنابراین، یک مشکل با یک حس، بر دیگری تأثیر می گذارد گرچه ممکن است اختلال همراه با حس دیگر نباشد.
اصطلاحات پزشکی مختلفی وجود دارد که توصیف کننده از بین رفتن طعم و بو است.
آنوسمی از بین رفتن بو است. این اصطلاح از بین رفتن کل احساس بو (بویایی) است. Hyposmia به از دست دادن جزئی حس بویایی اشاره دارد. اصطلاح دیگر Dysgeusia است که به هرگونه تحریف حس بویایی اشاره دارد.
Ageusia از بین رفتن کامل طعم است. Hypogeusia از دست دادن جزئی حس چشایی است. Dysgeusia به هرگونه تحریف از حس چشایی اشاره دارد. بعضی اوقات احساسات طعم مانند طعم ناپسند که به cacogeusia معروف است اختلالات دیگری ایجاد می کند.

علل از دست دادن طعم و بو

دلایل مختلفی از اختلالات حسی وجود دارد. از بین رفتن طعم و بو ممکن است جزئی یا کامل باشد. مورد دوم کمتر رایج است. بعضی اوقات ممکن است یک حس در حالی که احساس کامل دیگر از بین می رود کاهش یابد. به عنوان مثال، کاهش طعم و مزه می تواند با از بین رفتن کل بوی رخ دهد یا برعکس. با توجه به بیماری همه گیر COVID-19، ضروری است که هنگام از بین رفتن طعم و یا بو بیدار شوید. COVID-19 باید به عنوان یک دلیل احتمالی حذف شود.

سن

گیرنده های بویایی در جوانه های بینی و مزه در دهان با افزایش سن، تعداد آنها کاهش می یابد. این باعث کاهش تدریجی طعم و بو می شود. این در سالمندان مشهود است. طعم های شیرین و شور غالباً دارای اختلال هستند. کسل کننده بودن این حواس ممکن است هیچ اختلال بزرگی ایجاد نکند اما گاهی اوقات سایر بیماریهای مزمن می توانند بو و طعم را به خطر بیاندازند.

آلرژی

آلرژی یکی از دلایل اصلی از بین رفتن بو یا طعم است. التهاب هنگامی بوجود می آید که سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد غیرضروری (آلرژن ها) بیش از حد واکنش نشان دهد. التهاب عملکرد گیرنده های طعم و بو را مختل می کند. تولید بیش از حد مخاط در بینی نیز اتفاق می افتد که غالباً به عنوان آبریزش بینی یا احتقان بینی دیده می شود. این امر باعث انسداد می شود که تعامل بین مواد شیمیایی موجود در هوا و گیرنده های بو را کاهش می دهد و از این طریق حس بویایی کاهش می یابد.

عفونت ها

عفونتها و خصوصاً عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی یکی از دلایل بویژه عمده طعم و بو است. این بیماری اغلب با آنفولانزای سرد و فصلی مشاهده می شود. این بو و اختلال در طعم ممکن است در اثر عفونت سینوس یا عفونت گلو نیز ایجاد شود. این عفونت ها باعث ایجاد التهاب و تولید بیش از حد مخاط می شوند که بو و طعم را مختل می کند.
اگر علائمی مانند از بین رفتن بوی و طعم را دارید خصوصاً هنگام وجود تب، همیشه با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. عفونت Covid-19 می تواند باعث بروز این علائم شود.

جراحت

تروما می تواند عملکرد گیرنده های بو و جوانه های طعم را مختل کند. این ممکن است شامل آسیب های جسمی، ترومای شیمیایی یا ترومای الکترومغناطیسی باشد که ممکن است با پرتودرمانی به سر یا گردن رخ دهد. حتی صدمه به سر بدون درگیری از بینی یا دهان می تواند باعث از بین رفتن طعم و بو شود. این ممکن است با صدمات مغزی سر دیده شود که می تواند در اثر تصادفات وسایل نقلیه، افتادن و ضربه به سر از هر علتی رخ دهد.

دارو

چندین داروی می توانند روی حواس مانند طعم و بو اثر بگذارند. این معمولاً یک عارضه جانبی است که به معنای آن است که یک نتیجه ناخواسته است. این بیماری می تواند با داروهای نسخه ای یا داروهای بدون نسخه (OTC) ایجاد شود. از جمله داروهایی که می تواند باعث از بین رفتن طعم و بو شوند برخی از آنتی بیوتیک ها و ضد فشار خون بالا داروهای متداول هستند که به این عارضه جانبی مشهور است. با این حال، داروهای مختلف دیگری نیز ممکن است از جمله برخی داروهای ضد روانپزشکی مسئول باشند.

عصبی

اختلالات عصبی مختلف می تواند حواس را به خطر اندازد. این بیماری ها ممکن است بر عملکرد صحیح گیرنده ها تأثیر بگذارد عصبی که سیگنال هایی از گیرنده ها به مغز و همچنین مراکز مغزی که در آن تکانه های حسی پردازش می شوند از فلج آلزایمر و بل گرفته تا بیماری اسكلروز متعدد و بیماری پارکینسون، از بین رفتن طعم و بو می تواند نشانه این شرایط عصبی باشد. همچنین می تواند با زوال عقل رخ دهد. کاهش حسی همچنین ممکن است با بیماریهای دیگری مانند دیابت رخ دهد که بالا رفتن سطح قند خون باعث آسیب به اعصاب می شود.

انسداد

هرگونه انسداد به خصوص در معابر بینی می تواند بر حس بو بوجود بیاید. این همچنین ممکن است حس چشایی را مختل کند. احتقان مخاط در بینی یک علت شایع است که با آسیب، عفونت و آلرژی بینی همراه است. جسم خارجی در بینی (بیشتر در کودکان)، پولیپ بینی یا یک سپتوم انحراف یافته نیز ممکن است باعث انسداد مجرای بینی شده و بر حس بویایی تأثیر بگذارد.

علل دیگر

الکل و مواد دیگری که می توانند حواس را کند کنند.
تومورهای خوش خیم که ممکن است بر عملکرد عصب یا مغز تأثیر بگذارد.
برخی از سرطانها و درمان سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی به سر و گردن.
استعمال سیگار، جویدن تنباکو و تنقلات (استنشاق تنباکو).
استفاده غیرقانونی از مواد مخدر به ویژه با مواد خروپف مانند کوکائین.
استنشاق مواد سمی از جمله چسب های صنعتی و حلال ها.
کمبودهای تغذیه ای مانند ویتامینA ،B6 ،B12 و کمبود روی.

بیشتر بخوانید: علت از دست دادن حس بویایی چیست

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search