پزشکی

واکسن آنفلوانزا (Influenza) برای کودکان

تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) یک واکسن سالانه آنفلوانزا را برای همه کودکان 6 ماه به بالا - به طور ایده آل در ایالات متحده تا پایان ماه اکتبر - توصیه می کند.

CDC امسال واکسن آنفلوانزا یا واکسن آنفلوانزای اسپری بینی را توصیه می کند.
آنفلوانزا یک عفونت تنفسی است که می تواند عوارض جدی به ویژه در کودکان خردسال ایجاد کند. دریافت واکسن آنفولانزا بهترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا و عوارض آن است. حتی اگر واکسن کاملاً از آنفولانزا جلوگیری نکند ممکن است خطر بیماری جدی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد را کاهش دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که واکسن هم به طور قابل توجهی خطر مرگ آنفولانزا را برای کودکان با بیماری پزشکی زمینه ای و هم برای کودکان سالم را کاهش می دهد.
دریافت واکسن آنفلوانزا از اهمیت ویژه ای در این فصل برخوردار است زیرا آنفلوانزا و بیماری ویروس کرونا در سال 2019 (COVID-19) علائم و نشانه های شایع مشابه ایجاد می کند. واکسیناسیون آنفلوانزا می تواند علائمی را که ممکن است با علائم ناشی از COVID-19 اشتباه گرفته شود کاهش دهد. پیشگیری از آنفولانزا و کاهش شدت بیماری آنفولانزا و بستری شدن در بیمارستان همچنین می تواند استرس را بر روی سیستم مراقبت های سلامتی کاهش دهد.
بسته به سن و سلامتی کودک شما، ممکن است بتوانید بین واکسن آنفولانزا و واکسن آنفلوانزای اسپری بینی یکی را انتخاب کنید:
واکسن آنفلوآنزا. تزریق آنفولانزا را می توان به کودکان 6 ماه به بالا داد.
اسپری بینی. واکسن آنفلوانزای اسپری بینی را می توان به کودکان سالم از 2 سال به بالا تزریق کرد.
واکسن آنفلوانزا نمی تواند به کودک شما آنفولانزا بدهد. این واکسن همچنین از کودک شما در برابر COVID-19 محافظت نمی کند یا خطر ابتلا به COVID-19 را در کودک افزایش نمی دهد.
واکسن سالانه آنفلوانزا بهترین راه برای محافظت از کودک در برابر آنفلوآنزا و عوارض بالقوه جدی آن است.

چرا کودک من باید واکسن آنفلوانزا بزند؟

خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا و بستری شدن در بیمارستان در کودکان را کاهش می دهد.
نشان داده شده است که برای کودکان نجات دهنده زندگی است.
می تواند شدت بیماری را در افرادی که واکسینه می شوند اما هنوز به آنفلوآنزا مبتلا نشده اند کاهش دهد.
خطر بیماری را کاهش می دهد که می تواند کودک شما را در مدرسه یا مراکز مراقبت از کودک گرفتار کند و شما را مجبور به از دست دادن کار کند.
احتمال ابتلا به عارضه جدی آنفولانزا را کاهش می دهد به خصوص اگر کودک شما کمتر از 5 سال باشد یا در هر سنی باشد که دارای شرایط مزمن خاصی باشد.
به جلوگیری از شیوع آنفلوآنزا در خانواده و دوستان از جمله نوزادان زیر 6 ماه که برای تزریق واکسن آنفولانزا خیلی جوان هستند کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه زمانی کودک من باید واکسن آنفولانزا بزند؟

پزشکان توصیه می کنند کودک شما هر ساله در پاییز واکسن آنفلوانزا تزریق کند از 6 ماهگی شروع شود. برخی از کودکان 6 ماه تا 8 سال ممکن است برای بهترین محافظت به 2 دوز نیاز داشته باشند.
CDC قبل از شروع شیوع آنفلوانزا در جامعه شما، واکسن آنفلوانزا را توصیه می کند. واکسیناسیون دیرتر، هنوز هم می تواند مفید باشد و واکسیناسیون باید در طول فصل آنفولانزا، حتی تا ژانویه یا بعد، ادامه یابد.
کودکان 6 ماه تا 8 سال برای اولین بار واکسن آنفولانزا می گیرند و کسانی که قبلاً فقط یک دوز واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند باید دو دوز واکسن دریافت کنند. دوز اول باید به محض در دسترس بودن واکسن تجویز شود.
اگر کودک شما قبلاً دو دوز واکسن آنفلوانزا (در هر زمان) دریافت کرده است در این فصل فقط به یک دوز واکسن آنفلوانزا نیاز دارد.
CDC هر ساله از شش ماه به بالا واکسن آنفلوانزا را توصیه می کند. زنان باردار باید در طول هر بارداری واکسن آنفلوانزا بزنند. واکسن های آنفولانزا که در دوران بارداری تزریق می شود هم از مادر و هم از کودک در برابر آنفولانزا محافظت می کند.

چه واکسنهایی بر ضد آنفولانزا محافظت می کنند؟

CDC برای فصل آنفلوآنزای 2020-2021، واکسیناسیون سالانه آنفلوآنزا را برای هر 6 ماه به بالا توصیه می کند.
تزریق آنفولانزا را می توان به کودک 6 ماه به بالا داد.
واکسن اسپری بینی را می توان به افراد 2 تا 49 سال تزریق کرد. با این حال، افراد خاصی که بیماری های زمینه ای دارند نباید واکسن اسپری بینی بزنند.
پزشک کودک شما می داند کدام واکسن ها برای کودک شما مناسب هستند.

اگر باردار هستم باید واکسن بزنم؟

بلی. تغییر در عملکردهای ایمنی، قلب و ریه های شما در دوران بارداری باعث می شود که به طور جدی از آنفولانزا بیمار شوید. CDC به زنان باردار توصیه می کند که در صورت امکان برای اطمینان از بهترین محافظت در برابر آنفولانزا، در پایان ماه اکتبر سالانه تزریق شوند. در هر سه ماهه بارداری می توانید واکسینه شوید. واکسیناسیون همچنین می تواند از کودک شما پس از تولد در برابر آنفولانزا محافظت کند. (مادر در دوران بارداری آنتی بادی را به کودک در حال رشد منتقل می کند.)
واکسن آنفولانزا بسیار بی خطر است.
واکسن های آنفلوانزا سابقه ایمنی خوبی دارند. صدها میلیون آمریکایی بیش از 50 سال با خیال راحت واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند و تحقیقات گسترده ای در زمینه ایمنی واکسن آنفولانزا انجام شده است.
واکسن ها مانند هر دارویی می توانند عوارض جانبی داشته باشند. در صورت بروز، عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا به طور کلی خفیف بوده و طی چند روز خود به خود از بین می رود.

همچنین بخوانید: آنچه باید در مورد تزریق واکسن آنفولانزا بدانید

عوارض جانبی چه هستند؟

عوارض جانبی شایع ناشی از تزریق آنفولانزا ممکن است شامل موارد زیر باشد:
درد، قرمزی و یا تورم در محل تزریق
سردرد
تب
حالت تهوع
دردهای عضلانی
عوارض جانبی واکسن آنفولانزای اسپری بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آبریزش بینی
خس خس
سردرد
استفراغ
دردهای عضلانی
در صورت بروز این مشکلات، آنها معمولاً به زودی پس از واکسیناسیون شروع می شوند و خفیف و کوتاه مدت هستند.
هشدار
برای جلوگیری از غش و صدمات مربوط به غش، نوجوانان باید هنگام واکسیناسیون در حالت نشسته یا دراز کشیده باشند و پس از تزریق واکسن به مدت 15 دقیقه در آن وضعیت بمانند.

چرا فرزند من هر ساله به واکسن آنفلوانزا احتیاج دارد؟

ویروس های آنفولانزا به طور مداوم در حال تغییر هستند بنابراین هر ساله واکسن های جدیدی برای محافظت در برابر ویروس های آنفولانزا ساخته می شود که احتمالاً بیشترین بیماری را ایجاد می کنند. همچنین، محافظت حاصل از واکسیناسیون آنفلوانزا با گذشت زمان از بین می رود. واکسن آنفولانزای کودک شما در تمام فصل در برابر آنفولانزا محافظت می کند اما برای محافظت بهتر در برابر آنفولانزا، آنها به واکسن دوباره در فصل آینده احتیاج دارند.

آنفولانزا چیست؟

Flu - مخفف آنفلوانزا - بیماری است که توسط ویروس های آنفلوانزا ایجاد می شود. ویروس های آنفولانزا بینی، مجاری هوایی فوقانی، گلو و ریه ها را آلوده می کند. آنفولانزا به راحتی گسترش می یابد و می تواند باعث بیماری جدی شود به ویژه برای کودکان خردسال، افراد مسن، زنان باردار و افرادی که بیماری مزمن خاصی مانند آسم و دیابت دارند.

علائم آنفولانزا چیست؟

علائم آنفولانزا می تواند شامل موارد زیر باشد:
تب (همه مبتلایان به آنفولانزا تب ندارند) یا احساس تب یا لرز می کنند
لرز
سرفه
گلو درد
آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
سردرد
درد عضله یا بدن
خستگی
استفراغ و یا اسهال (این در کودکان بیشتر از بزرگسالان است)
بیشتر افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا می شوند طی چند روز تا کمتر از دو هفته بهبود می یابند.

بیشتر بدانید: آنفولانزا: علائم، درمان و پیشگیری

آیا بیماری آنفولانزا جدی است؟

سالانه میلیون ها کودک مبتلا به آنفولانزا می شوند و هزاران نفر در بیمارستان بستری می شوند. CDC تخمین می زند که از سال 2010، هر سال بین 7000 تا 28000 کودک زیر 5 سال به دلیل آنفولانزا در ایالات متحده بستری شده اند. كودكان مبتلا به بیماری های مزمن مانند آسم، دیابت و اختلالات مغز یا سیستم عصبی و كودكان كمتر از 5 سال (و به ویژه كودكان كمتر از 2 سال) احتمالاً در بیمارستان به دلیل آنفلوانزا به سر می برند.
برخی از افراد در معرض خطر ممکن است دچار عوارضی (مانند ذات الریه) شوند که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود.
فصل های آنفولانزا از نظر جدی بودن از یک فصل به فصل دیگر متفاوت است. از سال 2010، CDC تخمین می زند که سالانه 130 تا 1200 کودک (کمتر از 18 سال) بر اثر آنفلوانزا فوت کرده باشند.

چگونه آنفولانزا پخش می شود؟

وقتی افراد مبتلا به آنفولانزا صحبت، سرفه یا عطسه می کنند قطرات آلوده به ویروس گسترش می یابد و این قطرات در دهان یا بینی افراد نزدیک یا استنشاق شده قرار می گیرند. کمتر ممکن است فرد با لمس یک سطح یا شی که دارای ویروس آنفلوآنزا است و سپس دست زدن به دهان، بینی یا احتمالاً چشم خود، آنفلوانزا پیدا کند.
افراد می توانند از یک روز قبل از بروز علائم تا 5-7 روز پس از بیماری آنفلوانزا را به دیگران منتقل کنند. این می تواند در کودکان و افرادی که بسیار بیمار هستند بیشتر باشد.

نحوه تزریق چگونه است؟

اگر کودک شما کمتر از 9 سال دارد و برای اولین بار واکسن آنفولانزا می زند یا در کل قبل از اول ژوئیه سال 2020 فقط یک دوز واکسن زده است برای دو دوز با حداقل چهار هفته فاصله برنامه ریزی کنید.
اگر کودک شما دو بار یا بیشتر دوز واکسن آنفلوانزا گرفته است که حداقل چهار هفته از هم جدا از هر زمان قبل از اول ژوئیه 2020 تزریق شده باشد امسال یک دوز کافی است. این دو دوز در طول یک فصل یا فصول متوالی لازم نیست. به همین ترتیب، اگر کودک شما برای اولین بار در سن 9 سالگی یا بالاتر واکسن آنفلوانزا می گیرد یک دوز کافی است.
به خاطر داشته باشید که محافظت در برابر آنفلوانزا پس از واکسیناسیون تا دو هفته طول می کشد. همچنین در موارد زیر با پزشک کودک خود مشورت کنید:
تزریق این واکسن در کودکان زیر ۳۶ ماه به میزان ۲ دوز به فاصله ۴۵ روز، تزریق می شود که هر دوز مصرفی برای این کودکان، نصف دوز بالغین است. همچنین برای كودكان ۳۶ ماه تا ۱۲ سال كه برای نخستین بار این واكسن را تزریق می کنند طی دو مرحله و با دوز کامل تزریق می شود اما برای افراد بالای ۱۲ سال فقط یک بار تزریق می گردد.
اگر فرزند شما بیماری متوسط یا شدیدی دارد واکسیناسیون آنفلوانزا را تا بهبودی به تأخیر بیندازید. احتقان بینی ممکن است بر روی واکسن اسپری بینی تأثیر بگذارد.
واکسن اسپری بینی برای کودکان بین 2 تا 17 سال که از آسپرین یا داروی حاوی سالیسیلات استفاده می کنند توصیه نمی شود. همچنین برای کودکان سنین 2 تا 4 سال که در 12 ماه گذشته مبتلا به آسم تشخیص داده شده اند یا دچار خس خس سینه شده اند توصیه نمی شود. واکسن اسپری بینی برای کودکانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا تماس نزدیک با کودکان سیستم ایمنی شدیدا ضعیف هستند مناسب نیست. اقدامات احتیاطی اضافی برای استفاده از اسپری بینی شامل آسم در کودکان 5 سال به بالا یا یک بیماری جدی، مانند بیماری ریه است.
واکسن آنفولانزا برای کسی که واکنش شدید نسبت به واکسن آنفلوانزا قبلی داشته باشد توصیه نمی شود. اگرچه ابتدا با پزشک کودک خود مشورت کنید. برخی از واکنش ها ممکن است مربوط به واکسن نباشد.
اگر کودک شما حساسیت به تخم مرغ دارد هنوز هم می تواند واکسن آنفولانزا دریافت کند.

آیا کودک من می تواند از طریق واکسن آنفولانزا بگیرد؟

خیر، واکسن های آنفلوانزا، آنفلوانزا ایجاد نمی کنند. واکسن های آنفلوانزا (به صورت تزریق شده) در حال حاضر به دو روش ساخته می شوند:
ویروس های آنفلوانزا که "غیرفعال" شده اند (کشته شده اند) و بنابراین عفونی نیستند یا
فقط با استفاده از یک ژن منفرد از ویروس آنفلوانزا (در مقابل ویروس کامل) به منظور ایجاد پاسخ ایمنی بدون ایجاد عفونت استفاده می شود.
واکسن آنفلوانزا از کودک شما در برابر بیماری آنفولانزا محافظت می کند. با این حال، تزریق واکسن آنفولانزا گاهی اوقات می توانند عوارض جانبی خفیفی ایجاد کنند که ممکن است به اشتباه آنفولانزا گرفته شود. به خاطر داشته باشید که پس از گرفتن واکسن برای فرزندتان حدود 2 هفته طول می کشد تا از آنفولانزا محافظت کند.

همچنین بخوانید: چگونه از آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search