پزشکی

اگر تیروئید نباشد پس چیست؟

مشکلات تیرودید را بشناسیم

برخی از افراد تحت درمان کم کاری تیروئید ممکن است هنوز علائمی را تجربه کنند حتی اگر آزمایش خون نشان دهد که سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) آنها در حد طبیعی است.

دلایل این مسئله پیچیده است اما نکته اصلی این است که داشتن مقدار TSH طبیعی لزوما به این معنی نیست که تمام علائم شما از بین می رود. غده تیروئید یک غده درون ریز پروانه ای است که هورمون تولید می کند. این هورمون ها از طریق خون تقریباً به تمام اندام های بدن منتقل می شوند و بسیاری از عملکردهای اصلی از کنترل سوخت و ساز بدن گرفته تا تنظیم خلق و خو را امکان پذیر می کنند.
بنابراین، هر مشکلی در عملکرد این غده می تواند بر عملکرد کل بدن تأثیر منفی بگذارد. در واقع، آزمایش خون TSH شما ممکن است بیان کند که شما از نظر بالینی یوتیروئید هستید (طبیعی)، اما هنوز هم ممکن است بسیاری از مشکلات مشابه قبل از درمان را تجربه کنید از جمله:
خستگی مزمن
افزایش وزن علی رغم عدم تغییر در رژیم غذایی
احساس سرما در تمام مدت
دردهای عضلانی و مفصلی
خارش و خشکی پوست
ریزش مو
افسردگی
مشکل در تمرکز
یبوست مزمن
پریودهای سنگین یا نامنظم.
مشکلات رایج مرتبط با غده تیروئید
یک مشکل در غده تیروئید ممکن است یک مسئله عملکردی، یک مسئله ساختاری یا هر دو باشد.
مسائل عملکردی شامل کم کاری تیروئید (غده تیروئید کم کار) یا پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال) است. مسائل ساختاری شامل گره های تیروئید، سرطان تیروئید یا بزرگ شدن غده (گواتر) است.

علائم عمده اختلال عملکرد تیروئید

غده تیروئید به تنظیم متابولیسم، دمای بدن، خلق و خو، عملکرد قلب، حرکات روده، سلامت پوست و سایر عملکردها کمک می کند.
کلمه "hypo" به معنای پایین است. هنگامی که فرد دچار کم کاری تیروئید است غده مقادیر کمتری از هورمون های تیروئید (T3 و T4 ) را آزاد می کند این می تواند منجر به موارد زیر شود:
احساس کندی
عدم تحمل سرما
کاهش حرکات روده
حالت افسردگی
مشکل حافظه
پوست خشک
ریزش مو
افزایش وزن
شایعترین علت کم کاری تیروئید در ایالات متحده یک بیماری خود ایمنی به نام بیماری هاشیموتو است.
کلمه "hyper" به معنای بالا است. غده تیروئید پرکار بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند. این ممکن است منجر به موارد زیر شود:
اضطراب
مسابقه قلب
تپش قلب
افزایش حرکات روده ای
چرخه قاعدگی نامنظم
ریزش مو
کاهش وزن
بیماری Grave شایعترین علت پرکاری تیروئید است. این یک بیماری خود ایمنی است که با برجستگی چشم همراه است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شرایط پزشکی که علائم اختلال عملکرد تیروئید را تقلید می کند.

علائم تیروئید گسترده و غیر اختصاصی است. خستگی، افزایش وزن و ریزش مو شکایت مکرر است.
تعدادی از شرایط می توانند این علائم را تقلید کنند و اغلب، بیماران بدون مشکلات تیروئید از همان علائم شکایت دارند.
تقریباً معمول است که پزشکان بیمارانی با شکایت های متعدد اما با سطح طبیعی تیروئید داشته باشند. این می تواند برای بیمار ناامید کننده باشد و قابل درک است که پزشک همچنان با شک به غده تیروئید نگاه خواهد کرد.
در بسیاری از مواقع، برخی از علائم به دلیل عوامل سبک زندگی است از جمله مواردی که من دوست دارم آن را S’s بگذارم که شامل خواب، استرس، سبک زندگی شکم تحرکی، مواد و دلایل فصلی است. بسیاری از بیماران وقتی به این موارد می پردازند احساس بهتری دارند. آخرین بیماری S است.
از آنجا که برخی از دلایل بیماری تیروئید ناشی از یک اختلال خود ایمنی است بیماران بیشتر در معرض سایر اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، بیماری آدیسون، کم خونی پرنشیوز (کمبود B12)، دیابت نوع 1 و بیماری سلیاک هستند.
افسردگی، اضطراب، آپنه خواب، بی خوابی، کم خونی، عفونت ها، از بین رفتن یائسگی و سندرم تاکی کاردی ارتوستاتیک موضعی (POTS) نیز ممکن است در نظر گرفته شود. گاهی اوقات، علائم ممکن است به دلیل تداخلات دارویی نیز باشد.

آیا شخص می تواند سطح تیروئید طبیعی داشته باشد و هنوز از علائم رنج ببرد؟

بعید است علائم قابل توجهی در یک فرد وجود داشته باشد در حالی که سطح تیروئید طبیعی است. خیلی وقت ها، چیز دیگری اتفاق می افتد. یکی از شرایطی که قبلاً ذکر شد ممکن است مقصر باشد.
برخی پزشکان ممکن است هدفشان آن باشند که TSH را در محدوده طبیعی پایین نگه دارند تا زمانی که بیمار در معرض خطر بالای مشکلات قلبی یا از دست دادن استخوان نباشد.
اگر سطح این هورمون پایین باشد ممکن است یک پزشک اضافه کردن مکمل T3 را نیز در نظر بگیرد. تغییر عوامل به نام تجاری یا مکمل دیگری که مواد افزودنی کمتری دارد ممکن است در نظر گرفته شود.

رابطه بین تغذیه ضعیف و مشکلات تیروئید

همانطور که قبلاً ذکر شد کمبود ویتامین B12 در افرادی که دارای اختلالات خود ایمنی تیروئید مانند بیماری هاشیموتو و Grave هستند شایع است.
کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث خستگی، ضعف، بی خوابی، گیجی، از دست دادن حافظه، بی حسی و تحریک پذیری شود.
کمبود ویتامین D بیشتر و بیشتر با علائم متعددی مانند خستگی، گرفتگی عضلات، دردهای استخوانی، از دست دادن استخوان و تغییرات خلقی همراه است.
کمبود آهن ممکن است در خستگی، ضعف، سردرد، ریزش مو و تنگی نفس موثر باشد.
تیامین، منیزیم و سلنیوم نیز برای عملکرد خوب تیروئید حیاتی هستند اما مهم است که هنگام مصرف مکمل ها در مصرف آن زیاده روی نکنید.
عادات سبک زندگی ناسالم که علائم شبه تیروئید را برمی انگیزد.
خواب ناچیز، رژیم غذایی و کمبود فعالیت در علائمی مانند کم کاری تیروئید نقش دارد.

تشخیص غلط افسردگی به عنوان یک مشکل تیروئید

میلیون ها نفر مبتلا به افسردگی هستند و تخمین زده می شود که تشخیص دهندگان 50٪ از اوقات توسط ارائه دهندگان مراقبت های اولیه فراموش می شوند.
علائم افسردگی ممکن است شامل کمبود انرژی و انگیزه، تمرکز ضعیف، کم اشتهایی، بی خوابی، خواب آلودگی بیش از حد و کاهش وزن یا افزایش وزن باشد.
همبستگی زیادی بین افسردگی و کم کاری تیروئید وجود دارد بنابراین ممکن است فرد افسردگی بیشتر کم کاری تیروئید داشته باشد. در چنین مواردی، آزمایشهای تیروئید طبیعی هستند.
برای تشخیص مشکل واقعی ممکن است از ابزارهای غربالگری افسردگی استفاده شود. همچنین توجه به این نکته مهم است که کم کاری تیروئید درمان نشده ممکن است باعث افسردگی فرد شود.

آیا می توان آپنه خواب و تیروئید کم کار را به جای یکدیگر تشخیص داد؟

آپنه خواب 5٪ - 30٪ از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم آپنه خواب شامل خواب آلودگی روزانه، خستگی، سردرد صبحگاهی، خروپف و نفس نفس زدن در هنگام خواب است.
در حالی که کم کاری تیروئید ممکن است باعث آپنه خواب نشود بسیاری از آنها هر دو بیماری را دارند.

بینش متخصص در مورد مشکلات تیروئید

متخصصان غدد درون ریز سهم نسبتاً خوبی از بیمارانی را می بینند که نتایج آزمایشگاهی تیروئید نرمال دارند اما هنوز علائم دارند.
اغلب اوقات، بیماران به چندین پزشک مراجعه می کنند که بدنبال یافتن پاسخ می گردند و گاهی اوقات این امر آنها را به سمت درمان های هومیوپاتی سوق می دهد.
من خیلی با این نگرانی ها دلسوز هستم اما بیماران را شدیداً ترغیب می کنم که گزینه های دیگر را در نظر بگیرند.
این نگران کننده است که بیماران می توانند هزینه های زیادی را صرف عواملی کنند که ممکن است فواید کمی داشته باشند و یا حتی برای بدن مضر باشند. نمایندگانی وجود دارند که ممکن است پیشرفت کنند اما احتمالاً راه حل ها موقتی و فقط Band-Aid هستند.
استراتژی عیب یابی من تهیه یک تاریخچه دقیق است. اغلب اوقات، پاسخ به خواب، استرس، کم تحرکی، مواد، عوامل فصلی یا بیماری مربوط می شود.
در مرحله بعدی، اطمینان حاصل می کنم که دارو به طور مناسب مصرف شده است و هیچ عامل تداخلی در آن وجود ندارد. سپس من یک آزمایش آزمایشگاهی کامل را برای رد سایر علل احتمالی این علائم سفارش می دهم.
اگر دلیلی پیدا نشود من می خواهم به یک مکمل تیروئید متفاوت بپردازم یا در بهبود S’s قرار می گیرم.
حرف آخر
من همیشه بر اهمیت صبوری هنگام کار با پزشک خود تأکید می کنم. تیروئید به دلیل علائم غیر اختصاصی یکی از قابل بهره برداری ترین قسمت های بدن است.
متأسفانه، بسیاری از افراد هزینه های زیادی را صرف خرید داروهای غیر ضروری، مکمل ها و روش های درمانی می کنند تا احساس بهتری داشته باشند.
در حذف دارویی که پزشک معالج تجویز کرده سریع نباشید زیرا احساس بدی داشتید.
بسیار ممکن است که شما احساس بدی داشته باشید فقط به این دلیل که به دارو برای عادی سازی سطح تیرویید خود زمان نداده اید یا چیز دیگری در ایجاد علائم شما نقش دارد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search