پزشکی

داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از سکته مغزی

داروهای رقیق کننده خون

داروهای رقیق کننده خون به شما کمک می کند تا از سکته مغزی ناشی از لخته (سکته ایسکمیک) جلوگیری کنید. ممکن است این دارو بعد از سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) به شما داده شود تا به شما کمک کند از سکته دیگر جلوگیری کنید.

یا اگر دارای بیماری سلامتی مانند مشکل قلبی یا اختلال لخته شدن خون هستید که می تواند منجر به سکته شود ممکن است به داروی رقیق کننده خون نیاز داشته باشید.
این اطلاعات در مورد داروها به شما کمک می کند گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر در مورد دارو سوالی دارید با پزشک عمومی یا راهنمای خود صحبت کنید فقط می تواند اطلاعات عمومی را ارائه دهد. شما همیشه باید در مورد سلامتی خود و هر گونه درمانی که ممکن است نیاز داشته باشید از یک متخصص پزشکی مانند پزشک عمومی یا داروساز مشاوره فردی بگیرید.
سکته مغزی ایسکمیک به آسیب مغزی ناشی از قطع خونرسانی اشاره دارد. این یکی از مهمترین دلایل مرگ و معلولیت در سراسر جهان است.
معمولاً می توان با کمک داروهای رقیق کننده خون از سکته های مغزی جلوگیری کرد خصوصاً برای کسانی که منشاء آمبولی قلبی دارند.
این مقاله در مورد استفاده و خطر این داروهای رقیق کننده خون و نکاتی در مورد استفاده از رقیق کننده خون صحبت می کند.

همچنین بخوانید: رقیق کننده های طبیعی خون: غذاها، مکمل ها و ویتامین ها برای رقیق کردن خون

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از سکته مغزی

در حال حاضر رهنمودهای پیشگیری از سکته مغزی شامل کاهش فشار خون، استاتین درمانی، درمان ضد ترومبوتیک (رقیق کننده خون) و اصلاح سبک زندگی است.
رقیق کننده های خون داروهای خط اول هستند که برای پیشگیری ثانویه از سکته مغزی ایسکمیک یا حمله ایسکمیک گذرا استفاده می شوند.
رقیق کننده های خون بر اساس نحوه عملکرد خود به دو دسته تقسیم می شوند:
داروهای ضد انعقاد خون (هپارین یا وارفارین) از ایجاد لخته در بدن جلوگیری می کنند.
داروهای ضد پلاکت (آسپرین، کلوپیدوگرل) از چسبیدن پلاکت ها به یکدیگر و اتصال آنها به دیواره رگ های خونی جلوگیری می کند.
این مقاله به طور عمده بر روی داروهای ضد انعقاد متمرکز خواهد شد. بنابراین، برای بقیه بحث، رقیق کننده های خون = آنتی کواگولانت است.
وارفارین یکی از داروهای ضد انعقادی است که بیشتر مورد مطالعه قرار می گیرد. داروهای ضد انعقاد جدیدتری وجود دارد یعنی داروهای ضد انعقاد خوراکی مستقیم (DOAC)، که شامل داروهای ضد انعقاد خوراکی غیر ویتامینK ( نواک) (NOAC)مانند پراداکسا (دابیگاتران)، زارلتو (ریواروکسابان) و الیکویس (آپیکسابان) است.
با این حال، ممکن است سکته مغزی ایسکمیک و همچنین خونریزی دهنده حتی در هنگام رقیق کننده خون به دلیل مکانیسم های قلبی-آمبولیک (فیبریلاسیون دهلیزی زمینه ای) و غیر کاردیوآمبولیک (آترواسکلروز شریان بزرگ، بیماری عروق کوچک) وجود داشته باشد.
سطح تحت درمانی (INR پایین) شایعترین دلیل سکته مغزی در بیمارانی است که وارفارین مصرف می کنند. دوزهای از دست رفته، عدم انطباق یا کمبود دوز می تواند منجر به سکته در افرادی شود که از DOAC استفاده می کنند.

استفاده از داروهای رقیق کننده خون پس از سکته مغزی

بیمارانی که سکته قلبی - مغزی داشته اند (ریتم قلب نامنظم یا فیبریلاسیون دهلیزی، کاردیومیوپاتی با کسر جهشی کم که منجر به ترومبوس بطن چپ می شود) به انعقاد خون در طول عمر نیاز دارند.
علاوه بر این، در برخی از بیماران سکته مغزی، دلایل دیگری نیز مانند سندرم حاد کرونر، دریچه مصنوعی قلب، ترومبوآمبولی وریدی و شرایط انعقادی بیش از حد وجود دارد که می تواند سبب مصرف ضد انعقاد طولانی مدت باشد.

نکات مهم برای در نظر گرفتن زمان مصرف داروهای رقیق کننده خون

اصلاح سبک زندگی برای جلوگیری از عوارض مرتبط با سکته مغزی و داروهای آن مهم است.
افرادی که وارفارین مصرف می کنند باید مصرف الکل خود را محدود کنند زیرا می تواند INR را افزایش دهد.
افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند باید احتیاط کنند و توصیه می شود قبل از شروع هر داروی جدید با پزشک خود صحبت کنند.
قبل از انجام هرگونه عمل تهاجمی هنگام استفاده از داروهای ضد انعقاد، در مورد ایمنی با پزشک خود مشورت کنید.
همیشه کارت اطلاعات بیمار یا کارت مدیتیشن یا دستبند هشدار پزشکی با خود داشته باشید زیرا در موارد اضطراری مفید خواهد بود.
بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند باید از غذاهایی که ویتامین K زیادی دارند آگاهی داشته باشند زیرا این مواد غذایی می توانند بر متابولیسم آنها تأثیر بگذارند. اینها شامل سبزیجات سبز، برگ دار، سس سالاد، کران بری و گریپ فروت است.
احتیاط حتی در هنگام مصرف برخی از مواد غذایی طبیعی و داروهای گیاهی نیز توصیه می شود.
NOAC ها (dabigatran ، rivaroxaban وapixaban ) معمولاً تحت تأثیر هیچ غذایی که می خورید قرار نمی گیرند بنابراین نیازی به کنترل دقیق آنها نیست.(1)

عوارض جانبی رقیق کننده های خون

افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند در معرض خطر خونریزی در مغز (خونریزی داخل جمجمه) هستند. این یکی از نگران کننده ترین عوارض است و یک فوریت پزشکی است.
افرادی که سابقه قبلی سکته مغزی (به خصوص خونریزی داخل مغزی)، فشار خون بالا، آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی، ناهنجاری عروق داخل جمجمه، تومور مغزی، سوء مصرف دارو و تمایل به زمین خوردن در معرض خطر بیشتر عوارض خونریزی هستند.
خطر کلی خونریزی داخل جمجمه با درمان DOAC در مقایسه با وارفارین کمتر است.

آیا قهوه را رقیق کننده خون می دانند؟

براساس مطالعه ای که در سال 2008 در مجله تغذیه انگلیس منتشر شد قهوه ممکن است تأثیر غیرمستقیمی در تشکیل لخته خون داشته باشد.
از هم اکنون، هیچ دلیل یا توصیه قطعی دیگری در مورد یاعلیه قهوه به عنوان رقیق کننده خون در نظر گرفته نشده است.

راه های طبیعی جلوگیری از سکته مغزی

انتخاب سبک زندگی سالم می تواند به جلوگیری از سکته های مغزی کمک کند. اینها معمولاً اقداماتی برای کنترل فشار خون و سطح کلسترول را شامل می شوند که هر دو در افزایش خطر سکته مغزی نقش دارند.
از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید: مصرف میوه ها و سبزیجات تازه توصیه می شود. علاوه بر این، خوردن غذاهای کم چربی و کلسترول و سرشار از فیبر می تواند به مدیریت سطح کلسترول در بدن کمک کند. محدود کردن مصرف سدیم به کنترل فشار خون کمک می کند.
از نظر جسمی فعال باشید: فعالیت بدنی به شما در حفظ وزن سالم و سطح طبیعی کلسترول و فشار خون کمک می کند.
سیگار نکشید: اگر سیگار می کشید ترک سیگار خطر سکته را کاهش می دهد.
مصرف الکل را محدود کنید: از نوشیدن زیاد الکل که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد خودداری کنید.
استرس را مدیریت کنید: برای کاهش تنش در ذهن و بدن خود، روش های آرام سازی را تمرین کنید.
از مصرف داروهای غیرمجاز خودداری کنید: داروهای تفریحی مانند مت آمفتامین و کوکائین خطر سکته را افزایش می دهند.
هیدراته بمانید: کمبود آب بدن می تواند باعث غلیظ شدن خون شود بنابراین خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد. بنابراین، مهم است که برای جلوگیری از سکته مغزی، هیدراته باشید.)(2)

آیا سکته مغزی قابل درمان است؟

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است! اگر بیمار به موقع درمان نشود احتمال آسیب دائمی مغز وی بیشتر است.
برعکس، درمان به موقع سکته مغزی می تواند در به حداقل رساندن آسیب و عوارض کمک کند بهبودی مناسب را امکان پذیر می کند.
بنابراین، ضروری است که بیمار به موقع به بیمارستان منتقل شود زیرا چند دقیقه می تواند بین مرگ و زندگی در صورت سکته مغزی تفاوت ایجاد کند.
حرف آخر
داروهای رقیق کننده خون داروهایی هستند که به جلوگیری از تشکیل لخته کمک می کنند و از سکته مغزی جلوگیری می کنند. از آنجا که آنها خطر عوارض خونریزی را دارند باید در مورد استفاده مناسب با پزشک مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search