رژیم غذایی

رقیق کننده های طبیعی خون: غذاها، مکمل ها و ویتامین ها برای رقیق کردن خون

رقیق کننده های طبیعی خون

رقیق کننده های طبیعی بدن ماده ای هستند که توانایی خون را برای تشکیل لخته ها کاهش می دهد. لخته شدن خون یک فرایند ضروری است اما گاهی اوقات خون می تواند بیش از حد لخته شود که منجر به عوارض می شود که می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد.

افرادی که شرایط خاصی از بیماری دارند مانند نقص مادرزادی قلب، ممکن است داروهای رقیق کننده خون را برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی مصرف داشته باشند. قبل از تلاش برای این داروها، با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است آنها نیز به عنوان دارو عمل نکنند و ممکن است در بعضی از داروهای تجویزی دخالت کنند.
رقیق کننده های طبیعی می توانند به جلوگیری از غلیظ شدن خون کمک کنند و از تشکیل لخته های خون و یا بزرگ شدن آن جلوگیری کنند. بعضی از غذاها و مکملهای رقیق کننده خون عبارتند از زردچوبه، سیر، جینکوبیلیا، دارچین و امگا 3 هستند. همچنین برخی از ویتامین ها مانند ویتامین E و ویتامین C به بهبود گردش خون کمک می کنند و برای قلب شما مفید هستند.
لخته شدن خون برای جلوگیری از خونریزی زیاد هنگام آسیب دیدن ضروری است. با این حال، اگر خون شما بیش از حد لخته تشکیل دهد لخته ها پس از تشکیل می توانند از طریق شریان ها سفر کرده و بر قلب، ریه ها یا مغز تاثیر بگذارند. مواد غذایی، ویتامین ها و مکمل های رقیق کننده خون می تواند به کاهش خطر لخته شدن جدی کمک کند.
مهم است بدانید که رقیق کننده های خون طبیعی ممکن است به خوبی داروهایی نسخه ای پزشک عمل نکند. بنابراین قبل از اینکه شما در مورد تغییر داروهای رقیق کننده خون خود مانند وارفارین (کومادین) یا Xarelto فکر کنید باید با پزشک خود مشورت کنید.
در این مقاله شما در مورد غذاها، مکمل ها و ویتامین هایی که دارای خواص رقیق کننده خون هستند یاد خواهید گرفت. همچنین هنگام استفاده از مکمل های طبیعی در مورد هرگونه اقدام احتیاطی اطلاع پیدا خواهید کرد.

رقیق کننده های طبیعی خون چه هستند؟

رقیق کننده های طبیعی بدن به جلوگیری از تجمع پلاکت های خون برای تشکیل لخته ها کمک می کند.
اگرچه اصطلاح "رقیق کننده های خون" به طور معمول استفاده می شود بهتر است که آنها را به عنوان مواد ضد انعقاد در نظر بگیریم. دو نوع از مواد " رقیق کننده خون" وجود دارد - ضد انعقاد و ضد پلاکت ها. بعضی از ترکیبات طبیعی به عنوان ضد انعقاد عمل می کنند و زمان لخته شدن خون را کاهش می دهند. سایر مواد طبیعی از چسبیدن پلاکتها به یکدیگر جلوگیری می کنند تا اثر " رقیق کننده " خون داشته باشند.)
رقیق کننده های خون سیستم فیبریولیتیک را که به انعقاد خون مرتبط است تحت تاثیر قرار می دهد. فیبرینولیز فرآیندی در خون را توصیف می کند که از لخته شدن خون جلوگیری می کند و باعث عوارض می شود.
به عنوان مثال، یک ترکیب طبیعی ضد لخته شدن، کومارین است. این ترکیب ضد انعقادی به طور طبیعی در بعضی از انواع دارچین به وجود می آید. کومارین نیز سنتز شده و در ضد انعقادی مانند وارفارین استفاده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه کسی نیاز به رقیق کننده خون دارد؟

اگر شما در معرض خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا ترومبوز ورید عمقی (DVT) هستید ممکن است لازم باشد که دارو مصرف کنید.
پزشکان خدمات سلامت ملی می گویند که داروی جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند تا از مسدود شدن عروق خونی جلوگیری شود. یک شریان مسدود شده می تواند جریان خون را به اندام های ضروری متوقف کند که ممکن است پیامدهای جدی سلامتی ایجاد کند.
سایر دلایل استفاده از رقیق کننده های خون می تواند شامل اضافه وزن، بهبودی از جراحی یا هر نوع بیماری عروق خونی باشد.
اگر چه تعدادی از مواد طبیعی وجود دارد که دارای فعالیت ضد انعقاد هستند شما نباید این ها را به عنوان جایگزین طبیعی برای داروهای رقیق کننده های خون در نظر بگیرید. اگر شما در ریسک لخته شدن خون هستید معمولاً داروهای نسخه ای ضد انعقاد یا داروهای ضد پلاکت مورد نیاز است.

بهترین رقیق کننده های طبیعی

بیایید به جزئیات بیشتری در ضد انعقاد طبیعی نگاه کنیم که می تواند به بهبود گردش خون شما کمک کند و خون شما را سالم نگه دارد.

زردچوبه یک رقیق کننده خون طبیعی است

زردچوبه حاوی ترکیباتی است که دارای اثر ضد انعقادی هستند و می توانند باعث رقیق شدن خون شوند.
ترکیب با خواص ضد انعقادی در زردچوبه کورکومین است. کورکومین یک ماده ضد التهابی شناخته شده است که دارای مزایای سلامتی زیادی است.
مطالعات نشان داده اند که کورکومین باعث جلوگیری از آنزیم های کلاژن (عامل لخته شدن) در خون می شود. دانشمندان دریافته اند که کورکومین دارای خواص ضد ترومبوتیک است و مصرف روزانه کورکومین می تواند به رقیق کردن خون کمک کند.
یک مطالعه 2018 نشان داد که کورکومین به دلیل خواص ضد انعقادی و اثر فیبرینولیتیک آن به عنوان یک نانوذرات گیاهی عمل می کند. مصرف کورکومین به طور مرتب می تواند به جلوگیری از برخی بیماری های قلبی عروقی و حمایت از سلامت بدن کمک کند. (1)

زنجبیل یک رقیق کننده خون گیاهی است

زنجبیل با جلوگیری از چسبیدن پلاکتها به همدیگر به "رقیق شدن خون" کمک می کنند.
بررسی مطالعات انجام شده 2015 در مورد اثر رقیق کننده خون زنجبیل نشان می دهد که ادویه می تواند بر تجمع پلاکت ها اثر کند. یک کارآزمایی بالینی نشان داد که مصرف 5 گرم پودر زنجبیل دو بار در روز به کاهش پلاکتها کمک می کند. با این حال، برخی از آزمایشات اثرات ضد انعقاد زنجبیل را نشان ندادند.(2
مطالعات دیگر نشان داده اند که مکمل های گیاهی مانند زنجبیل ممکن است بر لخته شدن خون بعد از عمل تاثیر بگذارد و خطر خونریزی را افزایش دهد. محققان همچنین توصیه کردند که خوردن زنجبیل و رقیق کننده خون مانند وارفارین با هم یک ایده خوب نیست.

سیر یک غذای طبیعی رقیق کننده خون است

سیر می تواند به جلوگیری از لخته شدن کمک کند زیرا باعث کاهش آنزیم های لخته شدن خون می شود.(3)
یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که سیر تازه دارای اثر ضد ترومبوتیک است و می تواند به بهبود سلامت خون کمک کند. این مطالعه همچنین نشان داد که پیاز می تواند خون را رقیق کند گرچه به اندازه سیر موثر نبودند.
بررسی خواص دارویی سیر همچنین نشان داد که مکمل های سیر می تواند به جلوگیری از ترومبوز کمک کند. گرفتن سیر کهنه می تواند از لخته شدن خون جلوگیری و سلامت رگ های خونی افزایش دهد.(4)
مطالعات دیگر نشان داده است که سیر می تواند به جلوگیری از بیماری قلبی عروقی و کاهش فشار خون بالا به طور طبیعی کمک کند.(5)

ویتامین E به رقیق شدن خون کمک می کند

مصرف مکمل های ویتامین E می تواند به بهبود گردش خون و جلوگیری از لخته شدن کمک کند.
یک مطالعه نزدیک به 40،000 زن نشان داد که مصرف 600 واحد ویتامین E در روزهای متناوب ممکن است به جلوگیری از ترومبوآمبولی وریدی کمک کند. این بیماری می تواند باعث ایجاد لخته های خون در رگ های عمیق بازو، پا یا کشاله ران شود. خواص ضد لخته شدن ویتامین E همچنین می تواند به جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی در افراد مبتلا به این بیماری کمک کند. (6)
سایر مطالعات نشان می دهد که مصرف ویتامین E برای سلامت خون نیز می تواند از بیماری های قلبی جلوگیری کند. با این حال، به نظر می رسد که ویتامین E بیش از حد می تواند برای سلامت قلب و عروق شما مضر باشد.
آیا می دانستید که مصرف غذاهای غنی از ویتامین E موجب افزایش سلامتی پوست می شود و ممکن است از ظهور چین و چروک پوست جلوگیری شود؟

فلفل Cayenne یک ضد انعقاد طبیعی است

مصرف فلفل کایین ممکن است یک راه طبیعی برای کمک به درمان رقیق کردن خون و جلوگیری از تجمع پلاکت ها با هم باشد.
فلفل Cayenne حاوی ترکیبات تند کپسایسین است که دارای خواص رقیق کردن خون است. مطالعات نشان داده اند که کپسایسین اثر ضد انعقادی و ضد ترومبولیتیکی روی خون دارد و می تواند به جلوگیری از لخته شدن کمک کند.
راه دیگری که فلفل کایین ممکن است به عنوان یک رقیق کننده طبیعی استفاده شود این است که حاوی سالیسیلات می باشد. اسید سالیسیلیک یک ترکیب است که جزء اصلی آسپیرین است که اغلب برای خواص رقیق کننده و ضد لخته شدن آن مورد استفاده قرار می گیرد.
در واقع، برخی از محققان دریافتند که کارهای تند حاوی زردچوبه، پودر چیلی و پاپریکا ممکن است حاوی مقادیر فارماکولوژیک اسید سالیسیلیک باشند.
برخی از محققان بر ضد مصرف مکمل های کپسایسین، همراه با داروهای ضد ترومبوز یا ضد انعقادی توصیه می کنند.

دارچین یک رقیق کننده خون گیاهی است

برخی از انواع دارچین دارای خواص ضد انعقادی قوی مانند وارفارین هستند. محققان دریافتند دارچین Cassia حاوی کومارین است که می تواند به جلوگیری از لخته شدن کمک کند. با این حال، مطالعات نیز نشان داده است که دوزهای بالای دارچین Cassia ممکن است بر سلامت کبد تاثیر بگذارد.
از آنجائیکه سطح بالای کومارین در دارچین Cassia می تواند تعدادی از خطرات سلامت ایجاد کند شما باید دارچین سیلان را به عنوان یک مکمل سالم مصرف کنید. با این حال، دارچین سیلان ممکن است کومارین کافی نداشته باشد تا به طور موثر خون رقیق شود.

جینکوبیلوبا می تواند خون شما را رقیق کند

مصرف Ginkgo biloba ممکن است به علت خواص ضد انعقادی آن، به طور طبیعی باعث از بین بردن لخته خون شود.
مجله Experimental & Clinical Cardiology گزارش داد که جینکوبیلوبا یک نوشیدنی گیاهی است. دانشمندان از عصاره جینکوبیلوبا برای کمک به برطرف کردن لخته های خون استفاده کردند اما تحقیقات بیشتری در مورد انسان باید انجام شود. (7)
از آنجا که Ginkgo biloba باعث کاهش لخته شدن می شود ممکن است مناسب برای مصرف با داروهای ضد انعقاد نباشد. محققان همچنین دریافتند که جینکوبیلوبا ممکن است خطر خونریزی در سالمندان را افزایش دهد.(8)

مکمل های اسیدهای چرب امگا 3 می توانند رقیق شدن خون را تامین کنند

مصرف مکمل های امگا 3 می تواند سلامت قلب و عروق شما را افزایش دهد و از غلیظ شدن خون جلوگیری می کنند.
محققان در مطالعات حیوانی دریافتند که روغن امگا 3 ماهی مانع از لخته شدن سریع خون می شود. در عین حال، مکمل های امگا 3 به کاهش کلسترول کمک می کنند و سلامت بدن را بهبود می بخشد.
یک گزارش موردی نشان داد که امگا 3 می تواند در تعامل و افزایش توانایی ضد انعقادی وارفارین موثر باشد. محققان پیشنهاد کردند که بیمارانی که وارفارین و امگا 3 را مصرف می کنند باید به طور منظم برای بررسی وضعیت سلامت آنها نظارت داشته باشند. (9)

چای سبز یک نوشیدنی طبیعی رقیق کننده خون است

یکی از راههای درمان خون غلیظ، مصرف چای سبز است.
چای سبز دارای ترکیباتی با نام epigallocatechin (EGC) است که اثر آنتی باکتریال و ضد انعقادی دارد. یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که کاتچین چای سبز به جلوگیری از تجمع پلاکت ها کمک می کند. (10)
مطالعه دیگری نشان داد که ترکیبات چای سبز می توانند به کاهش خطر لخته شدن خون کمک کنند. این مطالعه نشان می دهد که چای سبز فعالیت های ضد ترومبولیت را برای سلامت به ارمغان می آورد.
اگر چه چای سبز برای شما بسیار سالم است اگر شما مجبور به مصرف داروهای ضد انعقاد باشید باید مراقب باشید. مطالعات نشان داده اند که چای سبز منبع بالقوه ویتامین K است که می تواند تأثیر وارفارین را تحت تاثیر قرار دهد.
مصرف چای سبز در هر روز نه تنها به سلامت قلب کمک می کند بلکه می تواند به کاهش وزن و بهبود عملکرد شناختی کمک کند.

سایر رقیق کننده های طبیعی خون

عصاره دانه انگور. مصرف عصاره دانه انگور برای کمک به حل مسائل مربوط به گردش خون مفید است. محققان می گویند اگر شما وارفارین یا آسپرین را به عنوان رقیق کننده های خون مصرف می کنید خواص ضد انعقادی عصاره دانه انگور می تواند موجب خونریزی بیش از حد شما شود.
Feverfew. محققان دریافتند که Feverfew گیاه دارویی می تواند فعالیت پلاکت ها را مهار کند. Feverfew می تواند لخته شدن خون را کاهش دهد و باید از گرفتن رقیق کننده های خون اجتناب کرد.
دونگ quai. این گیاه به طور سنتی در طب چینی مورد استفاده قرار می گیرد و از تجمع پلاکت ها با هم برای تشکیل لخته جلوگیری می کند.
برملائین. برملائین یک آنزیم موجود در آناناس است که دارای فعالیت ضد ترومبوتیک است. برملائین بر انعقاد خون تاثیر می گذارد و می تواند به کاهش لخته شدن کمک کند.

هشدارها هنگام استفاده از رقیق کننده های طبیعی خون

بسیاری از غذاها، مکمل ها و ویتامین ها به میزان قابل توجهی به رقیق شدن خون کمک می کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که حل کردن لخته های خون به طور طبیعی مشکل است. درمان های طبیعی برای رقیق شدن خون ممکن است به اندازه داروهای تجویزی موثر نباشد.
اگر داروهای رقیق کننده خون را برای جلوگیری از سکته مغزی، غلیظ شدن خون یا لخته ها مصرف می کنید باید توجه داشته باشید که مواد طبیعی می توانند با مواد دارویی ارتباط برقرار کنند. مصرف مقادیر دارویی مواد طبیعی مانند زردچوبه، سیر یا زنجبیل همراه با رقیق کننده های خون تجویزی می تواند خون را خیلی زیاد رقیق کند. این می تواند خطر خونریزی شما را افزایش دهد.
به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که سیر بیش از حد می تواند عملکرد پلاکت ها را تحت تاثیر قرار دهد و خطر خونریزی را افزایش دهد. سیر ممکن است با داروهای ضد انعقاد تجویز شود و اثر آن را افزایش دهد.
مطالعات دیگر نشان داده اند که بسیاری از داروهای گیاهی می توانند تاثیر منفی بر وارفارین داشته باشند.
معمولا، غذاهایی مانند سیر، زردچوبه یا دارچین در رژیم غذایی شما به عنوان یک طعم دهنده یا ادویه، همانند داروهای تجویزی برای رقیق کردن خون اثر ندارد. با این وجود، ضروری است تا قبل از مصرف مکمل های گیاهی همراه با داروهای رقیق کننده خون با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. لیلا

سلام و خیلی ممنونم برای مطالب خوبی که گذاشتید. من 37 سالمه و هفته ای 24 کیلومتر میدوم. دو ماهی هست که دچار ریزش مو شدم و به دکتر تغذیه مراجعه کردم برای مدیریت رژیم غذایی م. برای من امگا3 و قرص ویتامین و آهن تجویز کردن، از هرکدوم روزی دوتا. من...

سلام و خیلی ممنونم برای مطالب خوبی که گذاشتید. من 37 سالمه و هفته ای 24 کیلومتر میدوم. دو ماهی هست که دچار ریزش مو شدم و به دکتر تغذیه مراجعه کردم برای مدیریت رژیم غذایی م. برای من امگا3 و قرص ویتامین و آهن تجویز کردن، از هرکدوم روزی دوتا. من بطور طبیعی فشار خونم پایینه و از وقتی شروع کرده م به خوردن دارو، کمی خستگی و بیحالی پیدا کرده م و تنفسم کمی سخت شده. ممکنه خطرناک باشه؟ البته من از هر قرص فقط روزی یه دونه میخورم و اهن رو هنوز مصرف نکرده م. با تشكر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    لیلا
  1. 5 / 5

برخی از علائمی که ذکر کردید، مانند خستگی، بی‌حالی و دشواری در تنفس، ممکن است نشان‌دهنده واکنش‌های جانبی به مکمل‌های جدیدی باشد که مصرف می‌کنید یا حتی ممکن است با دوز مصرفی شما مرتبط باشند. به ویژه، اگر شما تنها نصف دوز توصیه شده را مصرف کرده‌اید...

برخی از علائمی که ذکر کردید، مانند خستگی، بی‌حالی و دشواری در تنفس، ممکن است نشان‌دهنده واکنش‌های جانبی به مکمل‌های جدیدی باشد که مصرف می‌کنید یا حتی ممکن است با دوز مصرفی شما مرتبط باشند. به ویژه، اگر شما تنها نصف دوز توصیه شده را مصرف کرده‌اید و هنوز هم این علائم را تجربه می‌کنید، مهم است که این موضوع را با پزشک یا متخصص تغذیه خود در میان بگذارید.
در مورد مکمل‌های امگا۳، ویتامین‌ها و آهن، هر یک می‌توانند فواید متعددی داشته باشند اما مصرف بیش از حد یا حتی حساسیت به هر یک از این مواد ممکن است باعث بروز علائم جانبی شود. به عنوان مثال، مکمل‌های آهن می‌توانند در برخی افراد باعث ایجاد حالت تهوع، یبوست یا سایر مشکلات گوارشی شوند.
این موارد می‌تواند به ویژه برای کسانی که فشار خون پایین دارند، اهمیت بیشتری پیدا کند، زیرا برخی از مکمل‌ها ممکن است بر فشار خون تأثیر بگذارند. به همین دلیل، صحبت کردن با پزشک خود درباره تمام مکمل‌ها، دوزها، و نحوه تأثیر آن‌ها بر شرایط فردی شما مهم است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. مریم

عالی بود ممنون از مطالب مفیدتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search