پزشکی

تاکی کاردی سینوسی نامناسب

تاکی کاردی سینوسی

تاکی کاردی زمانی است که قلب سریعتر از حد طبیعی می تپد. تاکی کاردی بسته به علت آن انواع مختلفی دارد. تاکی کاردی سینوسی زمانی است که گره سینوسی، که ضربان ساز طبیعی قلب است به سرعت و به طور غیر طبیعی تکانه های الکتریکی را شلیک می کند.

افراد می توانند تاکی کاردی سینوسی طبیعی یا نامناسب داشته باشند. تاکی کاردی سینوسی طبیعی به افزایش ضربان قلب فیزیولوژیکی اشاره دارد که در پاسخ به عوامل خاص مانند استرس، ورزش یا تب ایجاد می شود.
تاکی کاردی سینوسی نامناسب دلیل مشخصی ندارد. در افرادی که به آن مبتلا هستند ممکن است ضربان قلب آنها همیشه حتی در زمان استراحت افزایش یابد.
تاکی کاردی ضربان قلب بیش از 100 ضربان در دقیقه است. قلب به طور معمول با سرعت 60 تا 100 بار در دقیقه می تپد و نبض (در مچ دست، گردن یا جاهای دیگر احساس می شود) با انقباضات بطن های قلب، دو محفظه تحتانی قدرت قلب مطابقت دارد. تاکی کاردی می تواند بخشی از پاسخ طبیعی بدن به اضطراب، تب، از دست دادن سریع خون یا ورزش شدید باشد. همچنین می تواند در اثر مشکلات پزشکی مانند سطح غیرطبیعی بالای هورمون های تیروئید به نام پرکاری تیروئید ایجاد شود. در برخی افراد تاکی کاردی نتیجه آریتمی قلبی (یک ناهنجاری ضربان قلب یا ریتم قلب تولید شده در قلب) است. تاکی کاردی همچنین می تواند به دلیل مشکلات ریوی مانند ذات الریه یا لخته شدن خون در یکی از عروق ریه ایجاد شود.
در موارد دیگر، تاکی کاردی می تواند یکی از عوارض جانبی برخی غذاها و نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، الکل و شکلات، تنباکو یا دارو باشد.
تاکی کاردی سینوسی نامناسب (IST) وضعیتی است که در آن ضربان قلب فرد، در حالت استراحت و در هنگام فعالیت، بدون هیچ دلیل مشخصی به طور غیر طبیعی افزایش می یابد.
IST به عنوان ضربان قلب در حالت استراحت به طور متوسط بیش از 90 ضربان در دقیقه تعریف می شود که می تواند حتی با حداقل فشار به میزان بسیار بالایی برسد. این ضربان های قلب نامناسب با علائم تپش قلب، خستگی، سبکی سر یا عدم تحمل ورزش همراه است.
از آنجا که ریتم قلب در IST توسط گره سینوسی (ساختار قلبی که ریتم طبیعی قلب را کنترل می کند) ایجاد می شود IST با الگوی الکتریکی غیر طبیعی در ECG ارتباط ندارد.
در حالی که IST می تواند در هر کسی رخ دهد در بزرگسالان جوانتر شایع است و زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند. به طور متوسط یک فرد مبتلا به IST زنی در حدود 20 یا اوایل 30 سالگی است که از ماه ها تا سالها علائم آن را دارد.
IST فقط از سال 1979 به عنوان یک سندرم شناخته شد و فقط از اواخر دهه 1980 به عنوان یک نهاد پزشکی واقعی پذیرفته شده است. در حالی که IST اکنون توسط هر مرکز پزشکی دانشگاه کاملاً به عنوان یک بیماری پزشکی واقعی شناخته شده است برخی از پزشکان ممكن است در مورد آن چیزی نشنیده باشند یا ضربان قلب سریع را به عنوان اضطراب، تشخیص نادرست دهند.

علائم

برخی از افراد مبتلا به IST هیچ علامتی ندارند در کسانی که این علائم را دارند برجسته ترین علائم مرتبط با IST شامل موارد زیر است:
تپش قلب
خستگی
عدم تحمل ورزش
تنگی نفس (Dyspnea)
با این حال، IST اغلب با انبوهی از علائم دیگر نیز همراه است از جمله:
افت فشار خون ارتواستاتیک (افت فشار خون هنگام ایستادن)
تاری دید
سرگیجه، غش یا نزدیک به غش کردن
مور مور (سوزش)
عرق کردن
درد قفسه سینه
اضطراب
سردرد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ضربان قلب در IST

استراحت

خواب

ورزش

 

100

80 - 90

140 - 150


تپش قلب یک علامت برجسته است حتی اگر ممکن است هیچ ضربان قلب "غیر طبیعی" وجود نداشته باشد. (یعنی به نظر می رسد هر ضربان قلب از گره سینوسی ناشی می شود دقیقاً مانند ریتم طبیعی قلب.) علائمی که مبتلایان به IST تجربه می کنند می توانند کاملاً ناتوان کننده و ایجاد کننده اضطراب باشند.

علل

علت اصلی IST هنوز مشخص نیست. این مسئله احتمالاً مربوط به مشكلی در نحوه تنظیم ضربان قلب توسط سیستم عصبی و غدد درون ریز مشكلی در گره سینوسی قلب یا هر دو است.
IST ممکن است اغلب یک اختلال عمومی در سیستم عصبی خودمختار باشد – حالتی که dysautonomia نامیده می شود (درمان سیستم عصبی خودمختار "ناخودآگاه" عملکردهای بدن مانند هضم، تنفس و ضربان قلب.)
اختلال اتونومی کلی تر، توضیح می دهد که چرا علائم IST اغلب متناسب با افزایش ضربان قلب به نظر نمی رسند.
به نظر می رسد افرادی که IST دارند نسبت به آدرنالین حساسیت زیادی نشان می دهند. کمی آدرنالین (مانند اندکی فعالیت) باعث افزایش قابل توجه ضربان قلب می شود.
شواهدی وجود دارد که تغییرات ساختاری گره سینوسی را در IST نشان می دهد به همین دلیل است که برخی از متخصصان قلب، الکتروفیزیولوژیست ها، گاهی اوقات IST را با برداشتن گره سینوسی درمان می کنند.

تشخیص

چندین اختلال پزشکی خاص و قابل درمان دیگر را می توان با IST اشتباه گرفت و در شخصی که دچار تاکی کاردی سینوسی غیرطبیعی است این علل دیگر باید رد شوند. این اختلالات شامل کم خونی، تب، عفونت، پرکاری تیروئید، فئوکروموسیتوما، دیس اتونومی ناشی از دیابت، عوارض جانبی دارو و سوء مصرف مواد است. این شرایط به طور کلی با ارزیابی پزشکی عمومی و آزمایش خون و ادرار قابل رد است.
علاوه بر این، سایر آریتمی های قلبی - اغلب اوقات، انواع خاصی از تاکی کاردی فوق بطنی (SVT) بعضی اوقات با IST اشتباه گرفته می شود. تشخیص این دو با بررسی دقیق ECG و گرفتن یک سابقه پزشکی معمولاً برای پزشک دشوار نیست این تمایز بسیار مهم است زیرا درمان SVT اغلب نسبتاً ساده است.

درمان

درمان های IST ممکن است شامل دارو درمانی، درمان غیر دارویی یا هر دو باشد. گاهی اوقات، عدم درمان نیز یک گزینه است.

دارو درمانی

در برخی از بیماران مبتلا به IST، درمان دارویی می تواند مفید باشد. با این حال، دستیابی به نتایج مطلوب اغلب نیاز به تلاش های خطا و آزمایشی با چندین دارو به صورت منفرد یا ترکیبی دارد.
مطالعات نشان می دهد که داروی ivabradine می تواند با موفقیت برخی از افراد با IST را معالجه کند. ایوابرادین مستقیماً روی "سرعت شلیک" گره سینوسی تأثیر می گذارد و بنابراین ضربان قلب را کاهش می دهد.
Ivabradine در ایالات متحده به عنوان درمانی برای نارسایی قلبی در بیمارانی که نمی توانند مسدود کننده های بتا را تحمل کنند تأیید شده است اما نه برایIST. با این وجود، این یک مزیت متوسط برای بیماران IST در آزمایشات نشان داده است و بسیاری از کارشناسان ایوابرادین را به عنوان یک درمان مفید برای این بیماری توصیه می کنند بعلاوه، چندین سازمان حرفه ای نیز از استفاده آن برای IST پشتیبانی می کنند.
یک عیب این دارو این است که ممکن است در دوران بارداری بی خطر باشد. از آنجا که بسیاری از افرادی که تحت درمان IST قرار می گیرند زنانی هستند که در سن باروری قرار دارند برخی از محققان قبل از توصیه ایوابرادین احتیاط و مطالعه دقیق را توصیه می کنند.
بتا-بلاکرها دسته دیگری از داروهایی هستند که پزشکان می توانند برای IST تجویز کنند. آنها جلوی آدرنالین را بر روی گره سینوسی می بندند و از آنجا که افراد مبتلا به IST پاسخ اغراق آمیز به آدرنالین دارند این داروها می توانند به کاهش علائم IST کمک کنند. حتی در این صورت، آنها در همه موثر نیستند و می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند.
مسدود کننده های کلسیم می توانند به طور مستقیم عملکرد گره سینوسی را کند کنند اما فقط در درمان IST بسیار ناچیز است.
IST یک بیماری دشوار برای درمان است بخشی به این دلیل است که علل به طور کامل درک نشده اند و بخشی به این دلیل که حتی ضربان قلب کنترل شده لزوماً علائم را بهبود نمی بخشد.
از آنجا که بین IST و سایر سندرمهای دیس اتونومی (به ویژه POTS و سنکوپ وازوواگال) همپوشانی وجود دارد داروهایی که در درمان این شرایط موثر هستند می توانند گاهاً در درمان بیماران مبتلا به IST مفید باشند. این داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
فلودروکورتیزون که دارویی است که باعث احتباس سدیم می شود. نشان داده شده است که برخی از سندرمهای دیساتونومیک، به ویژه POTS و سنکوپ وازوواگال، با کاهش حجم خون مربوط است.
و یک داروی نگهدارنده سدیم می تواند حجم خون را به حد طبیعی افزایش دهد در نتیجه علائم را کاهش می دهد.
Orvaten (میدودرین)، دارویی است که باعث افزایش تونیسیته عروق می شود و به جلوگیری از کاهش فشار خون کمک می کند.
مهارکننده های جذب مجدد سروتونین، از جمله Prozac، در درجه اول برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شود اما همچنین در درمان چندین سندرم dysautonomia نیز مفید واقع شده است .
گاهی اوقات، با استفاده از یک یا چند دارو می توان علائم IST را بهبود بخشید.
درمان موثر غالباً به پایداری و کار بر اساس آزمایش و خطا نیاز دارد. یک مقدار صبر، درک و اعتماد بین پزشک و بیمار لازم است.
اگر بیمار و پزشک از اهداف درمانی یکسان برخوردار باشند و بتوانند به طور موثر ارتباط برقرار کنند درمان موفقیت آمیز (IST و سایر اختلالات dysautonomias) احتمال بیشتری دارد. گاهی اوقات این بدان معناست که بیمار مجبور است پزشکان را تغییر دهد تا تناسب خوبی پیدا کند.

درمان غیر دارویی

آموزش ورزش. هنگامی که آریتمی خطرناک منتفی است و ورزش ایمن است یک برنامه ورزشی منظم می تواند به طور طبیعی ضربان قلب را کاهش دهد و علائم را با گذشت زمان بهبود بخشد.
قطع گره سینوسی: از آنجا که گره سینوسی در IST گاهی غیرطبیعی است برخی از بیماران ممکن است برای اصلاح عملکرد یا حتی تخریب گره سینوسی، فرسایش درمانی (روشی را که بخشی از سیستم الکتریکی قلب از طریق کاتتر کوتر می شود) در نظر بگیرند.
قطع گره سینوسی تاکنون تنها موفقیت محدودی کسب کرده است. در حالی که این روش می تواند IST را در 80٪ افراد بلافاصله پس از عمل از بین ببرد IST در اکثر قریب به اتفاق این افراد طی چند ماه عود می کند.
منتظر ماندن. یک رویکرد منطقی غیر دارویی برای مدیریت IST هیچ کاری نکردن است. در حالی که تاریخچه طبیعی این اختلال به طور رسمی ثبت نشده است به نظر می رسد که IST با گذشت زمان در بیشتر افراد بهبود می یابد. "هیچ کاری" در افرادی که به شدت علامت دار هستند ممکن است یک گزینه نباشد اما بسیاری از افراد که فقط IST خفیف دارند می توانند علائم خود را تحمل کنند وقتی اطمینان حاصل شود که اختلال قلبی تهدید کننده زندگی ندارند و احتمال بهبود این مشکل در نهایت به خودی خود وجود دارد.
کلام آخر
به محض تشخیص IST، "انتظار" رویکرد کافی نیست امروزه اکثر متخصصان توصیه می کنند که درمان با دارو درمانی و ورزش شروع شود. معمولاً مسدود کننده بتا و یا ایوابرادین اولین انتخاب خوب است. اگر این تلاش های درمانی علائم را کنترل نمی کند می توانید چندین داروی دیگر و ترکیبات دارویی را امتحان کنید. اکنون اکثر متخصصان در موارد شدید، فقط قطع گره سینوسی را توصیه می کنند.

همچنین بخوانید: تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT) - بررسی اجمالی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مسافر

عالی بود ممنون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search