پزشکی

ضربان قلب پایین (برادی کاردی): دلایل و علائم آن

ضربان قلب پایین

برادی کاردی اصطلاح پزشکی ضربان قلب است که کندتر از حد طبیعی است. در کتابهای درسی پزشکی، برادی کاردی معمولاً به عنوان ضربان قلب در حالت استراحت تعریف می شود که زیر 60 ضربان در دقیقه است.

با این حال، بسیاری از افراد سالم به ویژه ورزشکاران یا افراد خوابیده ضربان قلب در حالت استراحت بین 50-60 ضربان در دقیقه دارند. بنابراین ضربان قلب پایین لزوماً چیز بد یا حتی یک امر غیرعادی نیست. اما این می تواند سرنخی باشد که شما با یک سیستم الکتریکی در قلب خود مشکلی دارید. شما باید به پزشکی مراجعه کنید که بتواند بفهمد چرا به آرامی می زند و آیا باید تحت درمان قرار بگیرید.
از طرف دیگر، اگر ضربان قلب "خیلی کند" شود یعنی اگر آنقدر کند باشد که قلب قادر به پمپاژ خون کافی برای تأمین نیازهای بدن نباشد برادی کاردی می تواند یک مشکل مهم باشد. این نوع برادی کاردی غیرطبیعی از نظر پزشکی نگران کننده است و نیاز به ارزیابی و درمان دقیق دارد.
برادی کاردی به اندازه کافی کند است که باعث ایجاد مشکلات بالینی می شود اغلب به دلیل اختلال در عملکرد گره سینوسی یا بلوک قلب ایجاد می شود.

مقادیر عادی و غیر عادی ضربان قلب

به طور معمول، در حالت استراحت، قلب شما هر بار 60 تا 100 بار می زند. این ممکن است برای برخی از افراد مشکلی ایجاد نکند. بنابراین ضربان قلب در حال استراحت در این محدوده "ریتم سینوسی طبیعی" نامیده می شود.
برادی کاردی سینوسی اغلب کاملاً طبیعی است. بدن سالم در تنظیم ضربان قلب بسیار خوب است تا بتواند برای پشتیبانی از عملکردهای بدن، هر آنچه که لازم است داشته باشد. و غالباً، این ضربان قلب طبیعی در حدی است که پزشکان "رسما" آن را به عنوان برادیکاردی سینوسی طبقه بندی می کنند (یعنی: بین 50-60 ضربان در دقیقه).
بنابراین جوانان سالم و حتی افراد مسن که از نظر جسمی مناسب هستند معمولاً در 40 یا 50 سالگی ضربان قلب در حال استراحت خواهند داشت. همچنین ضربان قلب در این محدوده هنگام خواب برای بسیاری از افراد معمول (طبیعی) است. برای کودکان کمتر از 16 سال، محدوده ضربان قلب طبیعی به سن بستگی دارد. به عنوان مثال، ضربان قلب طبیعی در نوزاد تازه متولد شده می تواند تا 150 ضربان در دقیقه و حتی در صورت گریه کودک حتی بیشتر باشد.
اگر ضربان قلب برای تأمین نیازهای بدن خیلی کند باشد برادی کاردی سینوسی مشکل تلقی می شود. اگر ضربان قلب آنقدر کند شود که خون کافی توسط قلب پمپ نشود علائم ایجاد می شود. اگر برادی کاردی سینوسی علائمی ایجاد کند غیرطبیعی است و نیاز به درمان دارد. به طور کلی، هنگام استراحت، ضربان قلب شما کندتر است. این نشانه سلامتی است. اما اگر خیلی کند باشد می تواند نشانه ای از بیماری به نام برادیكاردی باشد.
ضربان قلب به تعداد دفعات ضربان قلب یا پمپاژ خون در دقیقه گفته می شود. این چیزی است که مردم آن را نبض می شناسند و یکی از شاخص های اصلی وضعیت سلامتی است.
شما برای حفظ خون رسانی مناسب به تمام اندام های حیاتی بدن به ضربان قلب خوب نیاز دارید. این اندام ها برای انجام عملکردهای خود به خون تازه و اکسیژن دار احتیاج دارند که باعث زنده ماندن شما می شود.
اگر نبض شما غیرطبیعی پایین است معمولاً به این معنی است که قلب شما خون کافی را برای تأمین نیازهای بدن شما پمپاژ نمی کند که می تواند منجر به ضعف عمومی و سایر عواقب مرگبار شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

برادی کاردی و دلایل احتمالی آن

اصطلاح پزشکی برای ضربان قلب که زیر حد طبیعی است برادی کاردی است. به دلایل مختلف برادی کاردی می تواند رخ دهد.
دلایل احتمالی برادی کاردی شامل مواردی در سیستم هدایت قلب، مشکلات الکترولیت، اختلالات خوردن، ورزشکاری، داروها، جراحی قلب و شرایط متابولیکی مانند کم کاری تیروئید است.
ضربان قلب پایین همیشه به این معنی نیست که مشکلی در قلب شما وجود دارد. افرادی که ضربان قلب کم دارند ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند اما برخی افراد ممکن است علامت دار باشند.

علائم مرتبط با برادی کاردی

علائم ضربان قلب پایین می تواند شامل موارد زیر باشد:
سرگیجه
سبکی سر
تنگی نفس
مشکل در ورزش کردن
خستگی
غش کردن

چه زمانی ضربان قلب خطرناک است؟

ضربان قلب پایین خطرناک آن است که علائم ذکر شده در بالا را تجربه کنید.
این علائم می توانند کیفیت زندگی و احساس شما را بسیار تحت تأثیر قرار دهند. همچنین می توانند باعث سقوط و صدمه زدن به خود یا تصادف شوند.
هر زمان که شروع چنین علائمی را احساس کردید یا درخواست کمک کنید یا خود را در حالت نشسته یا دراز کشیده قرار دهید. پس از آن باید تخصص یک متخصص قلب و عروق را جستجو کرد تا علت اصلی برادی کاردی شما را مشخص کند و درمان لازم را دنبال کند.
شرایط قلبی عروقی که می تواند ضربان قلب را کاهش دهد
برخی از بیماری های قلبی می تواند منجر به کاهش ضربان قلب شود. این شرایط ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد.
نقص مادرزادی نوعی نقص مادرزادی است. نوزادان می توانند یک بیماری به نام بلوک قلبی مادرزادی داشته باشند که باعث می شود ضربان قلب آنها در شکم مادرشان بسیار کند شود و این می تواند از طریق تولد ادامه یابد.
پس از تولد، بسته به وسعت انسداد قلب، ممکن است به ضربان ساز قلب نیاز داشته باشند. بلوک مادرزادی قلب ممکن است به دلیل یک بیماری خود ایمنی مانند لوپوس یا سندرم شوگرن در مادر باشد.
نقص اکتسابی نقصی است که پس از تولد بدست می آید. برخی از بیماری ها می توانند منجر به انسداد قلبی اکتسابی شوند و همچنین باعث کند شدن ضربان قلب می شوند.
این بیماری ها شامل سارکوئیدوز، بیماری لایم و بیماری عروق کرونر (انسداد رگهای کوچک قلب) با یا بدون حمله قلبی است.

علل برادی کاردی

از بین دو علت کلی برادی کاردی (واسطه گره سینوسی یا بلوک قلبی)، برادی کاردی گره سینوسی تا حد زیادی شایع تر است.

گره سینوسی

ضربان قلب به طور معمول توسط ضربه الكتریكی قلب تولید و هماهنگ می شود و ضربه الكتریكی در گره سینوسی، لانه ریز سلول ها در قسمت بالای دهلیز راست تولید می شود. هنگامی که گره سینوسی این تکانه های الکتریکی را با سرعت نسبتاً کمتری تولید می کند ضربان قلب کند می شود و گفته می شود که برادی کاردی سینوسی وجود دارد.
دلایل برادی کاردی سینوسی می تواند گذرا یا پایدار باشد. علل مداوم به احتمال زیاد به درمان نیاز دارند.

برادی کاردی سینوسی گذرا

برادی کاردی سینوسی گذرا اغلب در اثر افزایش تن در عصب واگ مانند هنگام خواب ایجاد می شود. عصب واگ به تنظیم کنترل قلب، ریه ها و دستگاه گوارش کمک می کند. پس از آنکه صدای واگ به حالت طبیعی رسید ضربان قلب نیز به حالت طبیعی برمی گردد بنابراین ممکن است نیازی به درمان دائمی برادی کاردی نباشد.
برادی کاردی سینوسی که در اثر تحریک عصب واگ ایجاد می شود "فیزیولوژیک" تلقی می شود (در مقابل پاتولوژیک)، زیرا این یک پاسخ طبیعی است و به محض فروکش شدن تونیسته واگ افزایش یافته از بین می رود.

برادی کاردیای سینوسی مداوم

برادی کاردی سینوسی غیرطبیعی که مداوم باشد اغلب در اثر بیماری گره سینوسی ذاتی بیماری درون خود گره سینوسی رخ می دهد. معمولاً بیماری گره سینوسی ذاتی به دلیل نوعی فیبروز (اسکار) درون گره سینوسی است که یکی از تظاهرات رایج پیری است. بنابراین بیماری گره سینوسی ذاتی معمولاً در افراد 70 ساله یا بیشتر دیده می شود
در افراد مبتلا به بیماری گره سینوسی ذاتی، ضربان قلب می تواند هم در حالت استراحت و هم در هنگام ورزش به طور نامناسب پایین باشد. گفته می شود که افراد مبتلا به بیماری علامت دار معمولاً دارای سندرم سینوس بیمار یا اختلال در عملکرد گره سینوسی هستند که در طی آن ضربان قلب می تواند بین برادی کاردی و تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) در نوسان باشد.
علاوه بر بیماری گره سینوسی ذاتی، چندین بیماری پزشکی دیگر می تواند باعث برادی کاردی سینوسی شود از جمله
بیماری عروق کرونر
پریکاردیت
میوکاردیت
ضربه قلبی ناشی از آسیب یا جراحی قلب
آمیلوئیدوز
کم کاری تیروئید
عدم ثبات روحی
انواع مختلفی از عفونت ها، از جمله بیماری لایم، بیماری Chagas و تب خال دار کوه راکی.
اختلالات مغزی، به ویژه مواردی که با افزایش فشار داخل جمجمه یا سکته مغزی همراه هستند.
هیپوکسی (سطح اکسیژن خون پایین)، همانطور که اغلب با آپنه انسدادی خواب اتفاق می افتد.
داروهای مختلف از جمله بلاکرها، مسدود کننده کانال کلسیم، داروهای ضد آریتمی، مواد افیونی، لیتیوم و داروهای شیمی درمانی مختلف.

بلوک قلبی

دومین نوع عمومی برادی کاردی، انسداد قلب است. در مقابل برادی کاردی سینوسی، انسداد قلب همیشه یک وضعیت غیر طبیعی است.
انسداد قلب هنگامی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی قلب در حین حرکت از دهلیزهای قلب به بطن ها، به طور جزئی یا کاملاً مسدود شوند. از آنجا که گره سینوسی که به طور معمول ضربان قلب را تعیین می کند در دهلیز است یک انسداد بین دهلیزها و بطن ها باعث تغییر در سرعت ضربان قلب می شود.
هنگامی که بطن های قلب نمی توانند از گره سینوسی در مورد سرعت ضربان گرفتن اطلاعات دریافت کنند آنها از اطلاعات قسمت ویژه دیگری از قلب بین دهلیزها و بطن ها به نام گره AV استفاده می کنند این امر منجر به برادی کاردی بالقوه خطرناک می شود.
همانند برادی کاردیاهای سینوسی غیرطبیعی، انسداد قلب می تواند گذرا یا مداوم باشد.

انسداد قلب گذرا

انسداد قلب گذرا می تواند با شرایط خاصی مانند بیماری لایم، اختلال عملکرد تیروئید یا سمیت دارویی (به ویژه دیجیتال) رخ دهد. در این موارد، یک ضربان ساز موقت و همچنین درمان بیماری زمینه ای ممکن است مفید باشد.

انسداد قلب مداوم

انسداد قلب مداوم می تواند از بسیاری از شرایط، از جمله ژنتیک، اختلالات مادرزادی، سارکوئیدوز و آمیلوئیدوز ناشی شود.
اگر سوء ظن برای یک اختلال ساختاری مانند کاردیومیوپاتی وجود دارد ممکن است تصویربرداری با اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک توصیه شود.
انسداد قلب مداوم، به خصوص اگر علامتی یا کامل باشد احتمالاً به درمان دائمی نیاز دارد.
ممکن است برای کسانی که فقط در هنگام کار علائم دارند آزمایش استرس لازم باشد تا بفهمند ضربان ساز برای قلب مفید است یا خیر.
وقتی سیگنالهای الکتریکی به قلب با تأخیر یا متناوب متوقف می شوند یک بلوک جزئی اتفاق می افتد. بلوک کامل زمانی اتفاق می افتد که سیگنالها کاملاً متوقف شده و احتمالاً به ضربان ساز درمانی نیاز دارند.

درمان موارد علامتی برادیكاردی

در صورت مشاهده علائم ضربان قلب پایین، ممکن است متخصص قلب و عروق شما را به یک متخصص به نام الکتروفیزیولوژیست (EP) ارجاع دهد.
پزشک EP ممکن است علاوه بر آنچه قبلاً توسط متخصص قلب انجام شده است مجموعه مطالعات خود را نیز انجام دهد.
در شرایط شدید ممکن است ضربان ساز توصیه شود. ضربان ساز دستگاه کوچکی است که در زیر پوست قرار داده می شود و از طریق سیم به قلب متصل می شود تا ضربان قلب را حفظ کند.
تنظیمات ضربان ساز را می توان در خارج از بدن با استفاده از آهن ربا انجام داد. هر چند سال یکبار، عمر باتری ضربان ساز به پایان می رسد و باید تعویض شود.

تشخیص برادی کاردی

متخصص قلب با گرفتن شرح حال مناسب، انجام معاینه فیزیکی و درخواست مراحل آزمایش، علائم برادی کاردی شما را ارزیابی می کند. این آزمایشات ممکن است شامل الکتروکاردیوگرام (EKG) و اکوکاردیوگرام باشد.
EKG یک عکس فوری از نحوه عملکرد سیستم هدایت در قلب شما به متخصص قلب می دهد. اکوکاردیوگرام سونوگرافی قلب شماست. این به متخصص قلب اجازه می دهد تا آناتومی و عملکرد قلب شما را ارزیابی کند.
هرگونه ناهنجاری در هدایت قلب یا مسائل ساختاری را می توان به ترتیب توسط EKG و اکوکاردیوگرام برداشت.
همچنین ممکن است متخصص قلب یک دستگاه مانیتورینگ قلب به نام مانیتور هولتر را برای ارزیابی ضربان قلب و ریتم شما در یک دوره طولانی تر توصیه کند.
همچنین ممکن است متخصص قلب یک تست استرس ورزشی را برای ارزیابی ضربان قلب و ریتم شما با فعالیت توصیه کند. این کار معمولاً روی تردمیل انجام می شود در حالی که شما درگیر دستگاه EKG هستید. سرعت و شیب تردمیل به طور دوره ای افزایش می یابد تا قلب شما را "آزمایش" کند.

ورزش روزمره چگونه به ضربان قلب شما کمک می کند؟

تمرینات معمول که می توانند با اطمینان به کاهش ضربان قلب شما کمک کنند شامل ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا هستند. نکته اصلی روتین است. تمرینی که انتخاب می کنید باید تمرینی باشد که بتوانید به طور مداوم انجام دهید و از آن لذت ببرید!
انجمن قلب آمریکا توصیه می کند کودکان 6 تا 17 سال هر روز یک ساعت فعالیت متوسط تا شدید داشته باشند. به بزرگسالان توصیه می شود 150 دقیقه در هفته ورزش کنند.
کسانی که به طور منظم ورزش نمی کنند می توانند با یک پیاده روی آرام شروع به پیاده روی سریع (2.5 مایل در ساعت) و شاید در نهایت آهسته دویدن کنند!
با ایجاد یک تمرین روزمره، قلب شما با گذشت زمان کارآمدتر می شود. این کار را با پمپاژ همان مقدار خون با ضربان قلب کمتر انجام می دهد. این به شما کمک می کند تا مقداری از انرژی قلب را حفظ کنید.

غذاهایی که به حفظ ضربان قلب کمک می کنند

خوردن غذاهای سالم برای قلب روش خوبی برای حفظ تناسب قلب و عروق و در نتیجه ضربان قلب مناسب است.
شما باید 5-7 وعده میوه و سبزیجات در روز بخورید. همچنین، از غذاهای حاوی فیبر بالا مانند جو دو سر و غلات استفاده کنید. خوردن پروتئین های بدون چربی مانند مرغ بدون استخوان، بدون پوست یا ماهی سالمون نیز باعث سلامت قلب می شود.
رژیم شما باید غذاهای سرشار از قند، کلسترول و چربی های اشباع شده را محدود کند. چربی های اشباع نوعی چربی ناسالم است که در کره، پنیر گوشت گاو چرب یا مرغ با پوست یافت می شود.
شما همچنین باید روزانه 64 اونس آب را هدف قرار دهید.
حرف آخر
برادی کاردی اغلب یک پدیده طبیعی است که نیازی به ارزیابی پزشکی گسترده یا درمان خاص ندارد. اما اگر برادی کاردی سینوسی دارید که علائم ایجاد می کند و یا اینکه علائم آن وجود دارد یا انسداد قلب ندارد باید با دکتر خود کار کنید تا علت آن را تشخیص دهید و در مورد نیاز به ضربان ساز قلب تصمیم بگیرید.
بهترین روش برای عادی سازی ضربان قلب آهسته و تأمین سلامت کلی قلب و عروق، اتخاذ یک سبک زندگی سالم همراه با درمان تجویز شده توسط پزشک است. این شامل درست غذا خوردن، تحرک و ترک عادت های مضر است.
با پزشک خود شریک شوید تا مناسب ترین برنامه درمانی را که متناسب با نیازهای فردی شما است ارائه دهد. به دنبال پیگیری های مکرر بروید و پزشک را در مورد علائم جدید مطلع کنید.

در ادامه بخوانید: تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT) - بررسی اجمالی | تاکی کاردی سینوسی نامناسب

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search