پزشکی

در صورت بروز مشکل تیروئید چه کاری نباید انجام دهید

در مشکل تیروئید چکاری نباید بکنید

تیروئید شما هورمون هایی ایجاد می کند که در بسیاری از سیستم های مختلف بدن نقش دارند. وقتی تیروئید این هورمونهای مهم را بسیار زیاد یا خیلی کم می کند به آن بیماری تیروئید می گویند.

انواع مختلفی از بیماری تیروئید از جمله پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، تیروئیدیت و تیروئیدیت هاشیموتو وجود دارد.
غده تیروئید عضوی حساس و پیچیده است که شکلی شبیه پروانه دارد و در قسمت جلویی گردن قرار می گیرد.
این غده از ید برای ترشح دو نوع هورمون یعنی تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) استفاده می کند. هر دو این هورمون ها برای تنظیم متابولیسم و انواع دیگر عملکردهای بدن بسیار مهم هستند.
کمبود هر یک از این هورمون های تیروئید می تواند بر روی هر سیستم ارگانیسم بدن تأثیر منفی بگذارد. این وظیفه هیپوتالاموس و غده هیپوفیز است که اطمینان حاصل کند تعادل مناسبی بین T3 و T4 برای سلامتی مطلوب حفظ می شود.
شناخته شده است که اختلالات تیروئید باعث ایجاد متابولیسم کند، افزایش وزن، خستگی، یبوست، ریزش مو و خشکی پوست می شود. ژن ها قطعاً در بروز بیماری تیروئید نقش دارند اما برخی از عادت های زندگی می توانند باعث بدتر شدن آن شوند.

اختلالات تیروئید چقدر شایع است؟

اختلالات تیروئید یک بیماری نسبتاً شایع با شیوع تقریبی نزدیک به 12٪ در ایالات متحده است در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.
حدود 60٪ بیماران مبتلا به اختلال زمینه ای تیروئید از ابتلا به آن آگاهی ندارند.
دلایل اختلال عملکرد تیروئید
علل بالقوه ای وجود داشته است که سعی دارند اختلال عملکرد تیروئید را توضیح دهند اما هنوز مکانیسم واضحی روشن نشده است.
درک این نکته مهم است که اختلالات تیروئید درمان نشده می تواند منجر به عواقبی در سلامتی شود که می تواند بر روی سلامتی کلی تأثیر بگذارد از این رو اهمیت تشخیص و درمان به موقع لازم است.
اختلالات تیروئید قابل درمان است. به عنوان مثال، بیمارانی که از کم کاری تیروئید رنج می برند معمولاً تحت درمان با لووتیروکسین قرار می گیرند LT4 نیز نامیده می شود که هورمون تیروئید مصنوعی مورد تایید FDA است. دوز معمولاً براساس وزن، علائم و نتایج آزمایش تنظیم می شود.
همچنین اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی و همچنین محیطی در ایجاد نقص ایمنی تیروئید نقش دارند اما برای اثبات این موضوع تحقیقات بیشتری لازم است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رهنمودهای کلی سبک زندگی و رژیم غذایی برای افرادی که مشکل تیروئید دارند

افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی در صورت کنار گذاشتن موارد زیر می توانند وضعیت خود را بهتر مدیریت کنند:

1. سبک زندگی استرس زا

عوامل زیادی از جمله استرس ممکن است روی تیروئید تأثیر بگذارد. برخی تحقیقات نقش مارکرهای التهابی را در اختلالات تیروئید پیشنهاد می کنند. این مارکرها در پاسخ به استرس در بدن آزاد می شوند که ممکن است باعث کاهش سطح تیروئید شود.
این اثر در بیمارانی مشاهده می شود که به دلیل بیماری شدید در بیمارستان بستری می شوند جایی که در هنگام نظارت بر کار خون بلافاصله پس از ترخیص بیمار از بیمارستان، یک تغییر گذرا در سطح تیروئید وجود دارد. ترمیم سطح در طی 6-8 هفته از مرحله بهبودی دیده می شود.

2. سیگار کشیدن به طور منظم

سموم موجود در دود تنباکو می توانند عملکرد غده تیروئید را مختل کنند. به عنوان مثال، تیوسیانات یکی از این سم ها است که از جذب ید، که برای تولید هورمون های تیروئید مورد نیاز است جلوگیری می کند.
افرادی که سیگار می کشند معمولاً دچار عدم تعادل تیروئید می شوند که مشخص شده با سطح بالاتری از تیروکسین (T4) و سطح پایین تر هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) است که می تواند برای سلامتی عمومی مضر باشد به خصوص اگر دچار اختلال تیروئید باشید.

3. ترک دارو و معاینه

شما باید از داروهای تجویز شده برای جلوگیری از پیشرفت بیماری به مرحله جدی تر و جلوگیری از عوارض استفاده کنید.
همیشه خطر کم کاری تیروئید وجود دارد که اگر به موقع درمان نشود می تواند به شدت سلامت قلب و عروق شما را به خطر بیندازد. به همین دلیل مهم است که از نزدیک فشار خون و کلسترول خود را بررسی کنید تا از عملکرد خوب قلب اطمینان حاصل کنید.
این امر بر نیاز به معاینات منظم تأکید می کند در آنجا پزشک آزمایش های لازم را برای به دست آوردن مطالعات قلبی عروقی لازم انجام می دهد.
اگر نتایج آزمایش نگران کننده باشد پزشک بلافاصله شروع به درمان می کند تا خطر ایست قلبی و مغزی را به حداقل برساند. این رویکرد فعال به شما کمک می کند از هرگونه عارضه آسیب رسان یا تهدید کننده زندگی جلوگیری کنید.

4. مصرف تیروکسین با قهوه صبحگاهی

مصرف روزانه تیروکسین بسیار مهم است. توصیه این است که این دارو را صبح ناشتا مصرف کنید و قبل از خوردن صبحانه 1 ساعت صبر کنید.
مطالعات نشان داده است که مصرف داروی تیروئید در شب، 3-4 ساعت پس از شام، همان اثر یا جذب بهتری از استفاده در صبح دارد.
اهمیت این امر بر ثبات در مصرف دارو و ایجاد آن در برنامه روزمره برای افزایش میزان رعایت آن تأکید می شود.

5. خوردن مقادیر زیاد سبزیجات چلیپایی خام

سبزیجات با برگ سبز مانند کلم، کلم بروکلی و برگ کاساوا به طور کلی برای سلامتی مفید به حساب می آیند اما اگر مشکل تیروئید داشته باشید این کار را نمی کند. آنها حاوی ترکیباتی به نام گلوکوزینولات هستند که با ید و هورمون های تیروئید در بدن رقابت می کنند و از این طریق جذب مناسب لووتیروکسین را مهار می کنند.
این می تواند خطر اختلال عملکرد تیروئید را در افراد سالم افزایش دهد یا در کسانی که قبلاً با آن تشخیص داده شده اند آن را بدتر کند. بنابراین اگر به تیروئید تنبل مشکوک هستید باید مصرف این غذاهای چلیپایی را محدود کنید.
پخت و پز سبزیجات می تواند به از بین رفتن گلوکوزینولات ها کمک کرده و مواد مغذی را بیشتر در دسترس زیستی قرار دهد. بنابراین، کمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آنها را به صورت خام نخورید.

6. مصرف محصولات سویا

استروژن هورمونی است که در محصولات سویا یافت می شود و می تواند توانایی بدن شما را در استفاده از هورمون تیروئید مختل کند و خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد.
بسیاری از مطالعات تأثیر بالقوه سویا یا دانه سویا را در کاهش جذب لووتیروکسین در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید پیشنهاد کرده اند اما نباید بر عملکرد طبیعی غده تیروئید در افرادی که ید کافی در رژیم دارند تأثیر بگذارد.

عوارض جانبی یک بیماری تیروئید درمان نشده

عوارض جانبی طولانی مدت یک بیماری تیروئید درمان نشده شامل موارد زیر است:
زنان جوان تر که در سنین باروری هستند ممکن است در صورت بروز حاملگی با مشکلات باروری روبرو شوند و خطر سقط جنین یا نقص مادرزادی را داشته باشند. بنابراین، ضروری است که سطح تیروئید را در یک محدوده هدف خوب TSH <2.5 نگه دارید تا از چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.
کم کاری تیروئید، حتی به شکل خفیف، همچنین می تواند باعث چربی خون و افزایش خطر سکته های مغزی یا قلبی شود.
کم کاری تیروئید می تواند به بدتر شدن علائم افسردگی کمک کند.
به ندرت، در صورت عدم درمان، کم کاری تیروئید ممکن است منجر به یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام myxedema شود در آنجا بیمار از درجه حرارت پایین بدن به نام هیپوترمی، تغییر در وضعیت ذهنی و کاهش بسیاری از عملکردهای اندام رنج می برد. Myxedema یک اورژانس پزشکی محسوب می شود زیرا میزان مرگ و میر بالایی در حدود 40٪ دارد.

چه عواملی می تواند در اختلال عملکرد تیروئید نقش داشته باشد؟

در ادبیات پزشکی عوامل زیادی از جمله مصرف ید شرح داده شده است. مصرف مقادیر زیاد ید می تواند به طور بالقوه در ایجاد تیروئیدیت در افرادی که از نظر ژنتیکی حساس هستند نقش داشته باشد.
غذاهای غنی از ید قرص های جلبک دریایی، اشنه دریایی و یدید پتاسیم هستند. دوز توصیه شده مصرف ید 150 میکروگرم برای بزرگسالان و 220-250 میکروگرم برای زنان باردار است.

آیا داروهای تیروئید می توانند با سایر مواد مغذی یا مکمل واکنش نشان دهند؟

بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که به طور منظم داروی تیروئید مصرف می کنند باید در مورد عوامل بالقوه موثر در جذب آن، مانند غذا یا مکمل های بدون نسخه، اطلاعات کسب کنند.
آنتی اسیدها، مکمل های کلسیم یا آهن و کافئین باعث کاهش جذب داروی تیروئید می شوند. توصیه می شود هنگام نوشیدن کافئین، 1 ساعت قبل از مصرف لووتیروکسین صبر کنید.
هنگام مصرف مکمل های کلسیم یا آهن یا آنتی اسیدها، باید حداقل 4 ساعت از زمان مصرف داروی تیروئید صبر کرد.
حرف آخر
اختلالات تیروئید به طور کلی، یک عمر طول می کشد اما می توان آنها را از طریق دارو همراه با سبک زندگی مطلوب و تغییرات رژیم غذایی کنترل کرد. در واقع، درست غذا خوردن، کنترل استرس و تحرک همچنان می تواند وابستگی شما به دارو را کاهش دهد.
اما فقط پزشک شما می تواند پس از در نظر گرفتن تمام فاکتورهای مربوطه، وابستگی به دارو را کاهش دهد. تا آن زمان، حتما به دوز تجویز شده خود پایبند باشید و برای معاینه منظم برای جلوگیری از عوارض یا پیشرفت بیماری خود را نشان دهید.
هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید برای بسیاری از عملکردهای مهم بدن ضروری هستند به همین دلیل باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا سطح تیروئید در حد طبیعی باشد. تیروئید سالم و با عملکرد خوب برای سلامتی ضروری است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search