پزشکی

پانکراتیت حاد: علل، علائم و درمان

علل و درمان پانکراتیت حاد

پانکراتیت التهاب (تورم) لوزالمعده شما است. پانکراس غده ای در نزدیکی معده و کبد شما است. این آب میوه ها، یا آنزیم ها را تولید می کند. این موارد به جذب و هضم غذا کمک می کنند. پانکراتیت وقتی اتفاق می افتد که آنزیم ها به پانکراس آسیب برسانند و باعث التهاب شوند.

2 نوع پانکراتیت وجود دارد:
حاد - فقط چند روز طول می کشد
مزمن - مدت زمان طولانی (تا چند سال) طول می کشد
هر دو نوع جدی هستند و می توانند عوارض ایجاد کنند. پانکراتیت می تواند به طور دائمی به پانکراس شما آسیب برساند. اما داروهایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا درد شما را کنترل کرده و به شما کمک کند تا زندگی عادی داشته باشید.
پانکراتیت حاد تحریک لوزالمعده است که می تواند منجر به التهاب جدی در بدن شود. این بیماری بسیار شایع است و اغلب در اثر سنگ کیسه صفرا یا استفاده از الکل ایجاد می شود.
بیشتر موارد پانکراتیت حاد خفیف است (80٪). با این حال، پانکراتیت شدید با میزان بالای مرگ و میر همراه است.
پانکراتیت حاد به طور معمول با درد شدید شکمی همراه است که ممکن است به پشت بازگردد و با حالت تهوع همراه است. معمولاً نیاز به بستری در بیمارستان دارد.
این تشخیص با دو مورد از سه معیار موجود یعنی علائم تیپیک، کار خون غیر طبیعی و سی تی اسکن غیرطبیعی ایجاد می شود. درمان پانکراتیت حاد، احیای مایع وریدی تهاجمی، استراحت روده و کنترل درد است.

دلایل شایع پانکراتیت حاد

علت پانکراتیت بیشتر به دلیل استفاده از الکل یا سنگ صفرا است.
علل کمتر شایع پانکراتیت حاد عبارتند از:
هیپرتریگلیسیریدمی
داروها
ضربه
هیپرکلسمی
اختلالات ژنتیکی
اختلالات عروقی
عفونت ها
داشتن ERCP (کلانژیوپانکراتوگرافی آندوسکوپیک رتروگراد)
با این حال، در حداکثر 40 نفر از بیماران، علت هرگز روشن نمی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم پانکراتیت حاد

علائم معمول پانکراتیت حاد شامل درد شدید شکم است که به پشت کمر می زند.
علائم دیگر پانکراتیت حاد عبارتند از:
بدخوابی یا احساس کلی ناخوشی
اسهال
حالت تهوع
تب 38 درجه سانتیگراد یا بیشتر

چگونه پانکراتیت تشخیص داده می شود؟

پزشک معاینه بدنی انجام می دهد و در مورد علائم شما از شما سوال می کند. او ممکن است آزمایشات آزمایشگاهی را روی نمونه های خون یا مدفوع شما انجام دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایشات تصویربرداری را برای یافتن التهاب یا سایر علائم پانکراتیت انجام دهند. این می تواند شامل سونوگرافی باشد که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام شما استفاده می کند. همچنین می تواند شامل تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) باشد.

درمان پزشکی برای پانکراتیت حاد

پزشکان تلاش خواهند کرد تا دلیل حمله پانکراتیت حاد را پیدا کنند.
اگر دلیل آن مصرف الکل باشد قبل از ترک بیمارستان، مشاوره در مورد پرهیز از الکل ارائه می شود.
اگر مشخص شود که این حمله به دلیل وجود سنگ صفرا بوده است پس از آن مشاوره با یک جراح عمومی برای انجام کولسیستکتومی زودهنگام (برداشتن کیسه صفرا)، ترجیحاً قبل از ترک بیمارستان انجام می شود.
در افراد مسن بدون شناسایی علت خاصی برای حمله، پیگیری سرپایی با یک متخصص گوارش طی چند هفته پس از ترک بیمارستان ضروری است. پانکراتیت حاد می تواند اولین نمایش بالینی سرطان لوزالمعده باشد بنابراین پیگیری دقیق آن محتاطانه است.
گروه کوچکی از بیماران مبتلا به پانکراتیت حاد ممکن است در طول بستری شدن به یک روش آندوسکوپیک نیاز داشته باشند. به این نوع آندوسکوپی کلانژیوپانکراتوگرافی آندوسکوپی رتروگراد (ERCP) گفته می شود.

مدت زمان پانکراتیت حاد

به طور کلی، علائم اشکال خفیف و بدون عارضه پانکراتیت حاد طی دو روز تا یک هفته برطرف می شود.
با این حال، در پانکراتیت حاد همراه با عوارض، دوره طولانی است و می تواند هفته ها تا ماه ها طول بکشد. عود عوارض نیز شایع است بنابراین نیاز به بازگشت به بیمارستان برای ارزیابی مجدد است.
تغییر شیوه زندگی برای افراد مبتلا به پانکراتیت حاد
این تغییرات سبک زندگی سالم می تواند به تسریع بهبودی از پانکراتیت حاد کمک کند:
الکل، سیگار و توتون را کنار بگذارید.
رژیم غذایی کم چربی مصرف کنید تا خطر سنگ کیسه صفرا به حداقل برسد.
مقدار زیادی آب بنوشید.
وزن بدن خود را در محدوده سالم نگه دارید.

اقدامات احتیاطی رژیم غذایی برای افراد مبتلا به پانکراتیت حاد

هیچ غذایی وجود ندارد که لزوماً "باعث" لوزالمعده شود.
به محض تشخیص، هرگونه دریافت از طریق دهان باعث تشدید لوزالمعده و ایجاد درد بیشتر و همچنین التهاب می شود. بنابراین، با تشخیص اولیه، تمام مصرف از طریق دهان متوقف می شود و تلفات مایعات ناشی از التهاب از طریق احیا داخل وریدی جایگزین می شود.
با بهبود درد (معمولاً پس از 24-48 ساعت در موارد خفیف)، رژیم غذایی از سر گرفته می شود. در توصیه های فعلی بهترین راه حل شروع سریع غذای جامد کم چرب به جای معرفی تدریجی رژیم غذایی است.
اثر مکمل ها برای تسکین پانکراتیت حاد
برای درمان درد همراه با پانکراتیت حاد، هیچ مکمل دیگری توصیه نمی شود. مکمل های آنزیمی پانکراس درد شکمی را تسکین نمی دهند و فقط برای بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن و به طور خاص نارسایی لوزالمعده تجویز می شوند.

پانکراتیت ناشی از دارو

هیچ درمان طبیعی برای درمان پانکراتیت حاد وجود ندارد. با این حال، داروها و مکمل هایی وجود دارند که با توسعه پانکراتیت حاد مرتبط هستند.
پانکراتیت ناشی از دارو دلیل شایع پانکراتیت نیست (0.1٪ -2٪ موارد) اما می تواند به موارد بسیار شدید منجر شود. این داروها را می توان در یک پایگاه داده آنلاین جستجو کرد جایی که آنها معمولاً در گروه هایIa ،Ib ،Ic ، II، III یا IV طبقه بندی می شوند و این احتمال دارد که این دارو مقصر حمله باشد.
داروهای کلاس Ia حداقل یک گزارش موردی در منابع انسانی دارند که در شرایطی که سایر علل مانند الکل، سنگ های صفراوی، هایپرتری گلایسیریدمی و سایر داروها رد شده اند باعث بهبودی مثبت می شوند.
نمونه هایی از داروهای کلاس Ia شامل مزالامین، استامینوفن و اریترومایسین است.
ممنوعیت شدید الکل و دخانیات در افراد مبتلا به پانکراتیت حاد
بعد از یک دوره پانکراتیت حاد باید از مصرف الکل و تنباکو خودداری شود. پانکراتیت حاد آغاز مداوم بیماریهای پانکراس مانند پانکراتیت مزمن و سرطان پانکراس است.
در افرادی که به پانکراتیت مبتلا شده اند به دلیل رسوب چربی داخل پانکراس، احتمالاً "لوزالمعده چربی" به عنوان عوارض سوخت و ساز بدن ایجاد می شود.
استفاده از الکل و تنباکو بیشتر به رسوب چربی در لوزالمعده کمک می کند که به نوبه خود ممکن است منجر به پیشرفت به پانکراتیت مزمن یا عود پانکراتیت حاد شود.
ماهیت کشنده پانکراتیت حاد شدید
بیشتر موارد پانکراتیت حاد خفیف است اما ممکن است تا 20٪ از بیماران یک روند جدی داشته باشد.
مرگ و میر با تعداد اندامی که در نتیجه پاسخ التهابی از کار افتاده اند طول مدت نارسایی عضو و زمان نارسایی اندام (در هفته اول همراه با مرگ و میر بالاتر) مستقیماً مرتبط است.
در پانکراتیت شدید، ممکن است قسمت هایی از غده از بین بروند و آلوده شوند که به آن نکروز لوزالمعده آلوده گفته می شود. نکروز لوزالمعده به دلیل ارگانیسم های مقاوم به چند دارو همچنین خطر مرگ و میر را افزایش می دهد. با اشکال شدید پانکراتیت و نارسایی چند ارگان، مرگ و میر تا 45٪ است.

اثرات پانکراتیت حاد بر حرکات روده

پانکراتیت حاد می تواند منجر به کاهش حرکات روده و احتباس گاز شکم شود. التهاب در پانکراس می تواند ساختارهای مجاور مانند روده کوچک و روده بزرگ را تحت تأثیر قرار دهد.
با توجه به اینکه درمان پانکراتیت حاد استراحت روده است کمبود غذا نیز به کاهش حرکات روده در هنگام حمله کمک می کند. در اکثر موارد، با کاهش التهاب، حرکات روده به حالت طبیعی خود برمی گردند.

درمان پانکراتیت

اگر پانکراتیت حاد دارید ممکن است لازم باشد چند روز در بیمارستان بمانید. در آنجا می توانید مایعات (IV) وریدی، آنتی بیوتیک و دارو برای تسکین درد دریافت کنید. بیشتر موارد خفیف پانکراتیت با درمان و استراحت برطرف می شود.
اگر مورد شدیدتری از پانکراتیت دارید ممکن است به درمان دیگری نیاز داشته باشید. این روش درمانی به علت پانکراتیت بستگی دارد اما می تواند شامل موارد زیر باشد:
برداشتن کیسه صفرا. اگر سنگ کیسه صفرا دارید ممکن است لازم باشد کیسه صفرا برداشته شود.
سایر روش ها در صورت ابتلا به آبسه یا pseudocyst، ممکن است لازم باشد پزشک آن را تخلیه کند. وی در صورت نیاز می تواند بافت آسیب دیده لوزالمعده شما را از بین ببرد. آنها همچنین می توانند اقدامات دیگری را برای درمان مشکلات صفرا و مجاری لوزالمعده انجام دهند.
اگر مبتلا به پانکراتیت مزمن هستید برنامه درمانی شما به تسکین درد، بهبود عملکرد لوزالمعده و مدیریت عوارض کمک می کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
رژیم کم چربی
دارویی برای تسکین درد
انسولین برای کمک به سطوح بالای قند خون
قرص های آنزیمی (قرص هایی که به شما در هضم غذا کمک می کنند)
اگر بدن شما مواد مغذی را به خوبی جذب نمی کند ویتامین ها را دریافت کنید
همچنین ممکن است کسی که مبتلا به پانکراتیت مزمن است نیاز به جراحی داشته باشد. این می تواند به کاهش فشار یا انسداد مجرای پانکراس کمک کند. همچنین می توان از جراحی برای از بین بردن قسمت آسیب دیده یا آلوده لوزالمعده استفاده کرد.
افرادی که پانکراتیت دارند نباید الکل بنوشند و سیگار نکشند. برخی از افراد به دلیل آسیب ناشی از پانکراتیت مزمن به دیابت یا سرطان لوزالمعده مبتلا می شوند. این شرایط نیاز به درمان جداگانه دارد.
بینش شخصی در مورد درمان بیماران لوزالمعده حاد
من خوشحال شدم که یک آقا 57 ساله را درمان کردم که با اپیزود دوم پانکراتیت حاد به بیمارستان مراجعه کرد. او از درد شدید، حالت تهوع و عدم توانایی در تحمل غذا شکایت داشت.
در سی تی اسکن، کیست 4 سانتی متری توسط پانکراس وی مشاهده شد که احتمالاً عارضه حمله قبلی وی است. همچنین قسمت زیادی از اطراف روده کوچک او در التهاب بود.
ما یک روش آندوسکوپی انجام دادیم و کیست وی را تخلیه کردیم. با این حال، او همچنان از درد ناشی از دریافت غذا شکایت داشت و بنابراین هنوز قادر به خوردن غذا نبود.
ما یک روش ابتکاری را با قرار دادن یک استنت موقتی از معده او به روده کوچک انجام دادیم و منطقه روده را به طور مستقیم با لوزالمعده خود که در CT اسکن ملتهب است کنار می گذاریم.
پس از عمل، او تحمل مایعات را شروع کرد. ما او را به غذای جامد رساندیم و اندکی بعد وی بیمارستان را ترک کرد.
پس از ارزیابی در کلینیک، یک ماه بعد، او احساس خوبی داشت و وزن اضافه کرده بود. ما او را برای آندوسکوپی تکراری برای برداشتن استنت در نظر گرفتیم که بدون هیچ مشکلی تحمل کرد.
حرف آخر
عوارض پانکراتیت حاد می تواند در طی چند روز یا چند هفته از حمله اولیه یا پس از 4 هفته ایجاد شود.
در صورت بروز درد مکرر شکم، حالت تهوع، استفراغ، مشکل در غذا خوردن، کاهش وزن، تب و یا تغییرات قابل توجه در حرکات روده (مانند اسهال)، پیگیری با متخصص گوارش پس از ترک بیمارستان از اهمیت برخوردار است.

در ادامه بخوانید: مشکلات پانکراس - علل، علائم بیماری های پانکراس | درمان های طبیعی برای تسکین پانکراتیت

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search