رژیم غذایی

درمان های طبیعی برای تسکین پانکراتیت

درمان سنتی برای پانکراتیت

پانکراس شما به شما کمک می کند که نحوه تغذیه شکر خود را تنظیم کنید. این همچنین نقش مهمی در آزاد سازی آنزیمها و کمک به هضم غذا دارد.

هنگامی که پانکراس شما متورم یا ملتهب می شود آن نمی تواند این عملکرد را انجام دهد. این بیماری پانکراتیت نام دارد. از آنجایی که پانکراس به پروسه گوارش شما بستگی دارد آن تحت تاثیر آنچه که شما برای خوردن انتخاب می کنید می باشد. در موارد پانکراتیت حاد، التهاب لوزالمعده اغلب توسط سنگ های صفراوی ایجاد می شود.
اما در موارد پانکراتیت مزمن که شعله ور شدن در بیشتر زمان ها بروز می کنند رژیم غذایی شما ممکن است برای این مشکل جدی باشد. محققان غذاهایی که می توانید بخورید برای محافظت و حتی کمک به بهبود پانکراس پیدا کرده اند.
پانکراتیت یک بیماری فوق العاده دردناک است که با التهاب لوزالمعده شناخته می شود یک غده بزرگ که نقش مهمی در تنظیم هضم دارد. در حالی که پانکراتیت نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد تعدادی از داروهای طبیعی (استفاده از مکمل، که جایگزین مراقبت های سنتی نیستند) ممکن است به کاهش درد و سایر علائم پانکراتیت کمک کند.
پانکراس در پشت معده شما، آنزیم ها را به روده کوچک شما آزاد می کند تا شکستن مواد غذایی را ترویج دهد. وقتی پانکراتیت اتفاق می افتد آنزیم ها اشتباهاً به بافت هایی که آنها را تولید می کنند حمله می کنند.
دو نوع پانکراتیت وجود دارد: حاد و مزمن. شایع ترین نوع پانکراتیت حاد است که وضعیتی است که حدود 275000 بیمار در ایالات متحده در هر سال به حساب می آیند. اغلب ناشی از سنگ های صفراوی است پانکراتیت حاد باعث ایجاد علائم مانند درد شدید در شکم فوقانی، تهوع و استفراغ می شود. درمان معمولاً شامل درمان بیمار با مایعات داخل وریدی (IV)، آنتی بیوتیک ها و داروهای درد است.
شایعترین علت پانکراتیت مزمن، استفاده از الکل سنگین است که شامل علائم تهوع، استفراغ، کاهش وزن و مدفوع چرب است. پانکراتیت مزمن می تواند منجر به آسیب دائمی شود و منجر به عوارضی چون دیابت، نارسایی کلیه و مشکلات تنفسی گردد.
برای کاهش خطر ابتلا به پانکراتیت، مهم است که از مصرف الکل اجتناب کنید. حفظ وزن سالم، چسبیدن به یک برنامه غذای متعادل و تمرین فراوان نیز ممکن است توصیه شود.

علایم پانکراتیت حاد چیست؟

شایع ترین علامت پانکراتیت حاد یا درد پانکراس، درد شکمی است. تقریبا همه افراد مبتلا به پانکراتیت حاد تجربه درد شکمی دارند.
درد ممکن است ناگهانی یا به تدریج ایجاد شود. اگر درد ناگهانی شروع شود معمولا به شدت درگیر است. اگر درد به تدریج ایجاد شود شروع به خفیف می کند اما ممکن است شدید شود.
درد معمولا در قسمت بالای وسط یا قسمت بالای شکم (شکم) قرار دارد. درد اغلب توصیف می شود به طوری که آن از قسمت جلویی شکم به طرف عقب منتشر می شود.
درد اغلب پس از خوردن غذا شروع می شود یا بدتر می شود.
درد معمولا چند روز طول می کشد
درد ممکن است بدتر شود وقتی که یک فرد روی پشت خود قرار دارد.
افراد مبتلا به پانکراتیت حاد معمولاً احساس خستگی می کنند. علاوه بر درد، ممکن است افراد علائم و نشانه های دیگری داشته باشند.
تهوع (بعضی افراد دچار استفراغ می شوند، اما استفراغ نشانه ها را از بین نمی برد)
تب، لرز و یا هر دو
تورم شکم که در لمس تندرنس دارد
ضربان قلب سریع (ضربان قلب سریع ممکن است به علت درد و تب، کمبود آب بدن از استفراغ و خوردن غذا باشد یا ممکن است یک مکانیسم جبران کننده در صورت خونریزی داخلی باشد.)
در موارد بسیار شدید با عفونت یا خونریزی، فرد ممکن است دچار دهیدره و فشار خون پایین باشد علاوه بر علائم زیر نیز دیده می شود:
ضعف یا احساس خستگی (fatigue)
احساس سرگیجه یا ضعف
تاری دید
تحریک پذیری
سردرگمی یا مشکل تمرکز
سردرد
نشانه کولن (پوست مایل به آبی در اطراف ناف شکم)
علامت خاکستری - ترنر (تغییر رنگ پوست قرمز مایل به قهوه یا بی رنگ در فلانک ها)
گره های پوستی اريتماتوز
اگر فشار خون بسیار پایین باشد ارگانهای بدن خون کافی برای انجام عملکردهای طبیعی خود ندارند. این وضعیت بسیار خطرناک شوک گردش خون نامیده می شود و به سادگی به عنوان شوک اشاره شده است.
پانکراتیت حاد شدید یک اورژانس پزشکی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علایم پانکراتیت مزمن چیست؟

درد در پانکراتیت مزمن کمتر از پانکراتیت حاد است. برخی افراد درد دارند اما بسیاری از افراد درد شکمی را تجربه نمی کنند. برای کسانی که درد دارند درد معمولا ثابت است و ممکن است ناتوان کننده باشد با این حال، درد اغلب از بین می رود که به عنوان وضعیت بدتر است. این کمبود درد نشانه ای بد است زیرا احتمالا به این معنی است که لوزالمعده کار خود را متوقف کرده است.
سایر علائم پانکراتیت مزمن مرتبط با عوارض طولانی مدت مانند موارد زیر است:
ناتوانی در تولید انسولین (دیابت)
ناتوانی در هضم غذا (کاهش وزن و کمبود تغذیه ای)
خونریزی (شمارش خون خون پایین یا کم خونی)
مشکلات کبدی (زردی)

عوامل خطر پانکراتیت چیست؟

عوامل خطر اصلی پانکراتیت، مصرف بیش از حد الکل و سنگ های صفراوی است. اگر چه تعریف مصرف بیش از حد الکل از فرد به فرد متفاوت است اکثر متخصصان مراقبت های بهداشتی معتقدند مصرف متوسط می تواند بیش از دو بار مصرف الکل برای مردان و یک روز برای زنان و سالمندان باشد. با این حال، افراد مبتلا به پانکراتیت ثانویه با مصرف الکل، معمولا توصیه می شود که از مصرف الکل جلوگیری کنند.
سایر عوامل خطر عبارتند از:
سابقه خانوادگی پانکراتیت،
سطح بالای چربی (تری گلیسیرید) در خون،
سیگار کشیدن،
برخی از اختلالات ارثی مانند فیبروز کیستیک و
مصرف داروهای خاص (به عنوان مثال استروژن درمانی، دیورتیک ها و تتراسایکلین).

پانکراتیت و رژیم غذایی شما

به دنبال رژیم کم چرب که غذاهای چرب، سرخ شده و با چربی بالا را محدود می کند اغلب برای پیشگیری و کنترل پانکراتیت توصیه می شود. به این دلیل است که مصرف بیش از حد چربی می تواند باعث شود تا لوزالمعده آنزیم های گوارش بیشتری نسبت به حالت نرمال تولید کند. سطح بیش از حد آنزیم ها ممکن است منجر به حمله شود. بنیاد ملی پانکراس توصیه می کند که بیماران مبتلا به پانکراتیت، مصرف چربی خود را تا 20 گرم یا کمتر در روز محدود کنند و هیچ یک وعده های غذایی حاوی بیش از 10 گرم چربی نباشد.
با توجه به موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیه، مصرف بیش از حد مایعات و کاهش کافئین نیز برای افراد مبتلا به پانکراتیت توصیه می شود.
در برخی موارد از پانکراتیت، بیماران ممکن است نیاز به دریافت کل مواد مغذی تزریقی داشته باشند. یک روش تغذیه ای که از دستگاه گوارش عبور می کند تغذیه کامل خارج از روده، نیاز روزانه به مواد مغذی بیمار را با قطره داخل وریدی فراهم می کند.

پانکراتیت و کاهش وزن

پانکراتیت حاد در ایالات متحده بیشتر شایع است تصور می شود که اپیدمی چاقی یکی از عوامل افزایش میزان این بیماری است. علاوه بر این، یک مطالعه منتشر شده در Gastroenterologia در سال 2017 نشان می دهد که چاقی می تواند شدت پانکراتیت حاد را بدتر کند.

راه حل برای تسکین پانکراتیت

اگر چه تحقیقات در زمینه استفاده از داروهای طبیعی برای کاهش پانکراتیت محدود است اما برخی شواهد اولیه وجود دارد که برخی از مکمل ها ممکن است علائم را کاهش دهند. در اینجا چندین یافته از این مطالعات را مشاهده می کنید:

1) آنتی اکسیدان ها

بر طبق گزارش منتشر شده در پایگاه داده بررسی های سیستماتیک کاچران در سال 2014، آنتی اکسیدان ها ممکن است کمی درد در افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن را کاهش دهند. برای این گزارش، دانشمندان 12 آزمایش بالینی که قبلاً منتشر شده بودند را با 585 شرکت کننده بررسی کردند. در نتیجه گیری، آنها اشاره کردند که "ارتباط بالینی این کاهش کوچک نامشخص است و شواهد بیشتری لازم است". آنها همچنین دریافتند که حوادث ناگوار، اغلب خفیف، در 16 درصد از شرکت کنندگان رخ داده است.
تصور می شود که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است در درمان پانکراتیت مزمن با کاهش استرس اکسیداتیو (عامل احتمالی در توسعه این بیماری) کمک کند. لازم به ذکر است که در یک بررسی سیستماتیک که در سال 2009 منتشر شد محققان 22 آزمایش بالینی را تجزیه و تحلیل کردند و نتیجه گرفتند که داده ها از درمان آنتی اکسیدانی در مدیریت پانکراتیت حمایت نمی کنند.

2) گلوتامین

یک اسید آمینه طبیعی موجود در بدن شما است گلوتامین نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای متابولیک دارد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مکمل گلوتامین ممکن است برای افراد دارای پانکراتیت حاد که تغذیه خارج روده دریافت می کنند مفید باشد.
به عنوان مثال، برای گزارش منتشر شده در مجله Pancreatology در سال 2013، محققان 12 آزمایش بالینی را در مجموع 505 بیمار بررسی کردند. بر اساس گزارش نویسندگان این گزارش، "تجزیه و تحلیل آنها" نشان دهنده یک مزیت واضح "برای مکمل گلوتامین در بیماران مبتلا به پانکراتیت حاد است که دریافت کل پروتئین درمانی را دارند. آنها همچنین خاطر نشان کردند که افرادی که غذای روده ای دریافت می کنند (غذا به داخل معده یا روده کوچک از طریق یک لوله) به مکمل گلوتامین نیاز ندارند.

3) اسیدهای چرب امگا 3

استفاده از اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به کاهش عوارض عفونی و طول ماندن در بیمارستان در افراد مبتلا به پانکراتیت حاد کمک کند به ویژه هنگامی که به صورت تزریقی استفاده می شود. این یافته یک گزارش 2015 منتشر شده در مجله Nutrients است که هشت آزمایش بالینی را تجزیه و تحلیل کرده است.
یک نوع از چربی های غیر اشباع شده، اسیدهای چرب امگا 3 به طور طبیعی در بسیاری از غذاها (از جمله کتان و ماهی های چرب مانند ماهی سالمون و ماهی تن) یافت می شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که اسید های چرب امگا 3 ممکن است با کاهش التهاب و بهبود آسیب بافت ها به درمان پانکراتیت کمک کنند.

آیا باید از داروهای طبیعی برای تسکین پانکراتیت استفاده کنید؟

به علت فقدان مطالعات بالینی در مقیاس بزرگ، اثرات آنها را در درمان پانکراتیت بررسی می شود خیلی زود هر گونه درمان طبیعی برای تسکین پانکراتیت توصیه می شود. اگر شما علاقه مند به استفاده از داروهای طبیعی برای مدیریت درد پانکراتیت هستید ابتدا با پزشک خود در مورد چگونگی ترکیب چنین داروهایی با برنامه درمان خود صحبت کنید.
به یاد داشته باشید که پانکراتیت حاد می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر علائمی از قبیل درد شدید ایجاد کند که به آرامی یا ناگهانی در شکم فوقانی شما شروع می شود بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
اگر پانکراتیت دارید نباید این غذاها را بخورید
مواد غذایی برای محدود کردن عبارتند از:
گوشت قرمز.
گوشت اندام.
غذاهای سرخ شده.
چیپس و سیب زمینی سرخ شده.
سس مایونز.
مارگارین و کره.
لبنیات با چربی کامل.
شیرینی و دسر با قند اضافه شده.
نوشیدنی با قند اضافه.
اگر در تلاش برای مبارزه با پانکراتیت هستید از خوردن چربی های ترانس در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. غذاهای سرخ شده یا به شدت پردازش شده مانند سیب زمینی سرخ کرده و همبرگرهای فست فود، بعضی از بدترین مجرمین هستند. گوشت اندام، لبنیات با چربی کامل، چیپس سیب زمینی و سس مایونز نیز در فهرست غذاها هستند که باید محدود شوند.
غذاهای سرخ شده ممکن است موجب پیدایش پانکراتیت شود. شما همچنین می خواهید آرد تصفیه شده موجود در کیک، شیرینی و کوکی ها حذف کنید. این غذاها می توانند سیستم گوارش را با افزایش سطح انسولین شما افزایش دهند.

نکات رژیم غذایی

قبل از تغییر عادت غذا در هنگام پانکراتیت، همیشه با پزشک یا متخصص تغذیه خود چک کنید. در اینجا چند نکته ای وجود دارد که ممکن است پیشنهاد شوند:
خوردن شش و هشت وعده غذا در طول روز برای کمک به بهبودی از پانکراتیت. این در سیستم گوارش شما آسان تر از خوردن دو یا سه وعده غذایی بزرگ است.
از MCT ها به عنوان چربی اولیه استفاده کنید چون این نوع از چربی به آنزیم پانکراس برای هضم شدن نیاز ندارد. MCTs را می توان در روغن نارگیل و روغن هسته نخل یافت و در اکثر فروشگاه های سلامت مواد غذایی در دسترس است.
اجتناب از خوردن بیش از حد فیبر در یک وعده، زیرا این می تواند هضم را کند کند و منجر به جذب کمتری از مواد مغذی از غذا شود. فیبر ممکن است مقدار محدودی از آنزیم ها را نیز کمتر کند.
یک مکمل مولتی ویتامین برای اطمینان از اینکه در حال دریافت غذای مورد نیاز خود هستید مصرف کنید.

در ادامه بخوانید: سرطان لوزالمعده: انواع، علائم و نشانه ها، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. Mohamadreza

باسلام خدمت دکتر گرامی
من الان دچار ناراحتی پانکراتیت حاد هستم که تهد نظر دکتر که هفت روز تهد نظر بودم که تاثیر در خودم ندیدم که دیروز مرخص شدم
میخواستم بدون دکتر برام .....مگنی میلک هر هشت ساعت .....دایمتیکون همراه غذا.......مترونیدازول هر...

باسلام خدمت دکتر گرامی
من الان دچار ناراحتی پانکراتیت حاد هستم که تهد نظر دکتر که هفت روز تهد نظر بودم که تاثیر در خودم ندیدم که دیروز مرخص شدم
میخواستم بدون دکتر برام .....مگنی میلک هر هشت ساعت .....دایمتیکون همراه غذا.......مترونیدازول هر 8ساعت ......ازونیوم نیم ساعت قبل از غذا .....سیپرو فکت وسط غذا نوشته در منزل
منتها همان درد و تهوع دارم میخواستم نظر شما دکتر گرامیو بدونم لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. محمد

پانکراتیت ب غیر از سبزیجات چی باید بخورم یعنی کلا چی میتونم بخورم هر چی میخورم پس میدم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search