پزشکی

آپنه خواب: علل، علائم، تشخیص و درمان

درمان آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال خواب بالقوه جدی است که در آن تنفس به طور مکرر متوقف و شروع می شود. اگر با صدای بلند خرخر می کنید و حتی بعد از خواب کامل شب احساس خستگی می کنید ممکن است دچار آپنه خواب شوید.

انواع اصلی آپنه خواب عبارتند از:
آپنه انسدادی خواب، نوع متداولی که هنگام شل شدن عضلات گلو اتفاق می افتد
آپنه خواب مرکزی، که هنگامی اتفاق می افتد که مغز شما سیگنال های مناسبی را به عضلات کنترل کننده تنفس ارسال نمی کند.
سندرم آپنه خواب پیچیده، همچنین به عنوان آپنه خواب مرکزی ناشی از درمان شناخته می شود که هنگامی رخ می دهد که کسی هم دچار آپنه خواب انسدادی و هم آپنه خواب مرکزی باشد.
آپنه خواب نوعی اختلال تنفسی است که با وقفه های مکرر اما مختصر در تنفس هنگام خواب که به مدت 10-30 ثانیه ادامه دارد مشخص می شود. در اشکال شدید آپنه خواب، بیمار ممکن است صدها مورد از این دست را فقط در یک شب متحمل شود.
از آنجا که فرد مبتلا به طور ناخودآگاه تنفس خود را متوقف می کند ناگهان در بدن اکسیژن افت می کند که به مغز هشدار می دهد تا آنها را بیدار کند تا بتوانند دوباره نفس بکشند. این اتفاق به شکلی ظریف اتفاق می افتد که ممکن است کاملاً بیدار نشوند اما به اندازه کافی هوشیاری خود را به دست آورند تا دوباره تنفس کنند و سپس دوباره بخوابند.
به همین دلیل است که بسیاری از بیماران مبتلا به آپنه خواب نمی توانند خواب غفلت خود را بشکنند اما در طول شب بی قرار باقی می مانند که کیفیت خواب آنها را به خطر می اندازد. بنابراین، آنها صبح روز بعد که از خواب بیدار می شوند احساس آرامش و نشاط نمی کنند که اگر این شرایط به درستی مدیریت نشود به یک روال تبدیل می شود.
نداشتن خواب آرام می تواند ایمنی بدن و عملکرد کلی بدن را مختل کرده و زمینه را برای بیماری های دیگر هموار کند.

همچنین بخوانید: چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال تنفسی جدی در خواب است که در آن بیمار بارها و بارها تنفس را در هنگام خواب متوقف می کند. سه نوع اصلی آپنه خواب وجود دارد.

1. آپنه خواب انسدادی

آپنه انسدادی خواب متداول ترین نوع آپنه خواب است که معمولاً هنگام شل شدن عضلات گلو اتفاق می افتد. این شایعترین اختلال تنفسی مربوط به خواب است که مردان مسن را درگیر می کند اما زنان و کودکان را نیز درگیر می کند. این بروز در یک مرد در سنین بالا رخ می دهد. بروز آپنه انسدادی خواب در زنان یائسه مانند مردان است.
آپنه انسدادی خواب معمولاً با انسداد مجاری تنفسی حلق در هنگام خواب مشخص می شود که در نهایت برطرف می شود و کمبود اکسیژن که به نوبه خود باعث تکه تکه شدن خواب می شود. تصور می شود که پاتوژنز آپنه انسدادی خواب به دلیل تعامل بین حساسیت آناتومیکی نامطلوب مجاری هوایی فوقانی و تغییرات مربوط به خواب در عملکرد مجاری هوایی فوقانی باشد.
خواب همراه با تغییرات فیزیولوژیکی متعدد مربوط به تنفس و تهویه است. خواب با کاهش بیداری، از دست دادن بیداری و رفتن برای تنفس و کاهش میزان متابولیسم همراه است که در نهایت منجر به کاهش خروجی سیگنال های حرکتی تهویه به عضلات تنفسی، از جمله عضلات فوقانی راه هوایی می شود.
از دست دادن بیداری و انگیزه برای تنفس باعث می شود تنفس هنگام خواب در مرحله مکانیکی به عنوان یک محرک گیرنده شیمیایی مستقل باشد. در طول خواب، کاهش فعالیت عضلانی یک پدیده فیزیولوژیکی است که برای افراد سالم ضرری ندارد. با این حال، در افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب، این ممکن است باعث تنگی مجرای هوایی فوقانی شود.
کاهش نشانگرهای فعالیت عضلانی مجاری هوایی فوقانی به دلیل کاهش خروجی موتور تهویه خصوصاً در عضلاتی با فعالیت مقوی مانند عضله تنسور پالاتینی را نشان می دهند. حالت خواب همچنین با افزایش مقاومت مجاری هوایی فوقانی، افزایش انطباق مجاری هوایی فوقانی و کاهش فعالیت حلق همراه است.
ترکیبی از همه اینها منجر به باریک شدن لومن مجرای هوایی فوقانی می شود و دیواره های راه هوایی در حالت خواب تغییر شکل بیشتری می یابند. به نظر می رسد باریک شدن راه هوایی فوقانی یک یافته جهانی است. این در نهایت منجر به آشفتگی جریان هوا و بهم خوردن نرم کامه و بافت نرم راه هوایی فوقانی در هنگام تنفس می شود که خروپف را توضیح می دهد.

2. آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی نوع دیگری از آپنه است که در آن مغز سیگنال های مناسبی به عضلات کنترل کننده تنفس نمی فرستد. همچنین ممکن است در افراد سالم هنگام انتقال از بیداری به خواب حرکت چشم غیر سریع، پدیده ای به نام نوسان حالت خواب رخ دهد.
تنفس در هنگام خواب حرکت چشم غیر سریع به شدت به دی اکسید کربن شریانی بستگی دارد. اگر احتباس دی اکسیدکربن شریانی در زیر آستانه آپنه کاهش یابد آپنه خواب مرکزی به وجود می آید.
آپنه خواب مرکزی پس از توالی حوادثی اتفاق می افتد که در ابتدا، هر محرکی باعث خواب آلودگی (تنفس اجباری) در هنگام خواب می شود. پس از آن هیپرپنه باعث پرتاب بیش از حد تهویه و سپس هیپوکاپنیا (کاهش دی اکسید کربن در خون) می شود که باعث آپنه مرکزی می شود.
رویداد مرکزی باعث افزایش تنش دی اکسید کربن شریانی می شود. هایپرپنه، وزش بیش از حد تهویه، هیپوکپنی و آپنه مرکزی دیگر بدنبال آن وجود دارد.

3. سندرم آپنه خواب پیچیده

درمان آپنه خواب مرکزی یا سندرم آپنه خواب پیچیده هنگامی رخ می دهد که کسی هم دچار آپنه خواب مرکزی و هم انسدادی باشد. این مسئله معمولاً در هنگام تیتراسیون فشار مجاری هوایی مثبت دیده می شود.
آپنه خواب مرکزی ناشی از درمان معمولاً در بیمارانی که تحت تیتراسیون فشار مجاری تنفسی مثبت برای آپنه انسدادی خواب در مرکز اختلالات خواب قرار می گیرند تشخیص داده می شود.
این قسمتها در حین شروع درمان فشار مثبت راه هوایی بدون میزان پشتیبان در حین درمان یا ارزیابی آپنه انسدادی خواب رخ می دهد. آنها ممکن است با وجود تفکیک قابل توجه حوادث تنفسی انسدادی در طی یک مطالعه تیتراسیون راه هوایی مثبت، رخ دهند.
آپنه خواب مرکزی ناشی از درمان در مردان، کسانی که در ارتفاعات زیادی زندگی می کنند در افرادی که دارای فشار هوای مثبت مداوم هستند و کسانی که نارسایی احتقانی قلب، آپنه انسدادی شدید خواب یا آپنه خواب انسدادی و مرکزی دارند بیشتر بر پایه پلی سومنوگرافی دیده می شود.
لازم به ذکر است که هیچ یافته فیزیکی خاصی برای آپنه خواب مرکزی ناشی از درمان وجود ندارد. با این حال، همچنین باید توجه داشت که اکثر بیماران دارای ویژگی های جسمی هستند که معمولاً در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب وجود دارد که شامل چاقی، شلوغی راه هوایی فوقانی و بزرگ بودن دور گردن است.

بیشتر بخوانید: علت مرگ در خواب چیست

دلایل بروز آپنه خواب

عوامل مختلفی می توانند در بروز و پیشرفت آپنه خواب نقش داشته باشند. برخی از این عوامل خطر عبارتند از:
اندازه و موقعیت گردن، فک، زبان، لوزه ها و سایر بافت های فرد در نزدیکی پشت گلو که می تواند مستقیماً بر جریان هوا تأثیر بگذارد
چاقی
استفاده از داروهای آرامبخش، از جمله الکل
سابقه خانوادگی
استعمال سیگار
خوابیدن به پشت
گرفتگی بینی
شرایط هورمونی مانند کم کاری تیروئید و آکرومگالی
نارسایی قلبی

علائم و نشانه های آپنه خواب

بیمارانی که دچار آپنه انسدادی خواب هستند معمولاً از خواب آلودگی در روز و احساس خستگی شکایت دارند. شرکای آنها غالباً شکایت دارند که بیمار شب ها خرخر می کند بریده بریده نفس می کشد یا توقف تنفس هنگام خواب دارد.

1. خواب آلودگی روزانه

بیمارانی که دچار آپنه انسدادی خواب هستند اغلب از خواب آلودگی در روز شکایت دارند. آنها قادر به بیداری کامل یا هوشیاری در طول روز نیستند یا قادر به حفظ هوشیاری در بخش بیداری چرخه خواب - بیداری نیستند.
اغلب اوقات، در هنگام تعامل بیمار و پزشک بیماران از واژه های خستگی، مشکل تمرکز، انرژی کم و خستگی استفاده می کنند. شرکای تختخوابی آنها معمولاً گزارش می کنند که بیماران در موقعیت هایی خسته کننده یا یکنواخت احساس خواب آلودگی می کنند یا به خواب می روند.
به عنوان مثال، افراد مبتلا به آپنه خواب هنگام خواندن، تماشای تلویزیون یا حتی رانندگی به خواب می روند. این امر منجر به چندین تصادف در وسایل نقلیه موتوری شده است.

2. نفس نفس زدن در هنگام خواب، خفگی

از ویژگی های متداول آپنه انسدادی خواب می توان به نفس نفس زدن، خروپف یا خفگی هنگام خواب اشاره کرد. برخی از بیماران از احساس بی قراری در خواب نیز شکایت دارند.
درصد واقعی خروپف هایی که دارای آپنه انسدادی در خواب هستند بسیار متفاوت است و در حال حاضر داده های جامد کافی نیست.
لازم به ذکر است که عدم وجود خروپف، به ویژه در افرادی که فاقد عوامل خطر مانند چاقی هستند احتمال تشخیص آپنه انسدادی خواب را کاهش می دهد. به عنوان مثال، بیماری که سابقه خروپف خفیف و شاخص توده بدن 25 یا پایین تر دارد بعید است که دارای آپنه انسدادی متوسط یا شدید باشد.
برخی از بیمارانی که در هنگام خواب نفس می کشند یا خفه می شوند اغلب با شکایت از خشکی دهان صبح از خواب بیدار می شوند. این با خروپف همراه است.

3. سردردهای صبحگاهی

افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب درمان نشده اغلب سردردهای صبحگاهی را بیان می کنند که دو طرف فرونتال یا گیجگاهی هستند.
سردردها از نظر کیفیت فشرده هستند و با حالت تهوع، فونوفوبیا (حساسیت به صدا)، یا فوتوفوبیا (حساسیت به نور) همراه نیستند. سردرد ممکن است چندین ساعت صبح ادامه داشته باشد و در بیشتر روزهای هفته پس از بیدار شدن از خواب اتفاق بیفتد.
علت سردرد به خوبی مشخص نشده است. در حال حاضر، تصور می شود که مکانیسم های پیشنهادی برای سردرد از افزایش فشار داخل جمجمه، اختلال در کیفیت خواب، گشاد شدن عروق، یا هایپرکاپنیا باشد.

4. بی خوابی

بیمارانی که دچار آپنه انسدادی خواب هستند نیز ممکن است دچار بی خوابی در حفظ خواب شوند زیرا شب ها به طور مکرر از خواب بیدار می شوند و بنابراین نمی توانند خواب را تحکیم کنند. در حقیقت، یک سوم بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب به جای خواب آلودگی در روز از بی خوابی شکایت دارند و این پدیده در زنان بسیار بیشتر است.
سایر بیماران از شب ادراری شکایت دارند. این یک ارتباط مشترک با آپنه انسدادی خواب است زیرا بیماران معمولاً به طور مکرر از وقایع آپنه بیدار می شوند و تمایل به دفع ادرار را تجربه می کنند.
افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است علائم اضافی زیر را تجربه کنند:
افسردگی
اضطراب
مشکل در بلعیدن
حرکت داخل ریه در هنگام استنشاق
موقعیت های خواب غیرمعمول
عرق شبانه
عملکرد ضعیف مدرسه
خشکی دهان یا گلودرد هنگام بیدار شدن از خواب
اختلال شناختی، مانند مشکل در تمرکز، فراموشی یا تحریک پذیری
تنفس دهانی در روز
شب ادراری

تشخیص آپنه خواب

برای تشخیص آپنه خواب، پزشک ابتدا علائم، روال قبل از خواب، کیفیت خواب عمومی و سابقه پزشکی شما را جویا می شود. او ممکن است بدون دلیل منطقی از شما بپرسد که آیا در طول روز احساس بی حالی یا خواب آلودگی می کنید.
اغلب اوقات، بیماران واژه خستگی را به راحتی استفاده می کردند. خستگی را باید از خواب آلودگی تشخیص داد. خستگی معمولاً به عنوان کمبود انرژی ذهنی یا جسمی تعریف می شود که توسط شخص شریک زندگی بیمار برای تداخل در فعالیتهای معمول و مورد نظر درک می شود.
برای تسهیل این تمایز، پرسیدن یک سری سوالاتی که می توان در مقیاس خواب آلودگی Epworth ذکر کرد بسیار مهم است. این سوالات برای مستند کردن درک بیمار از خواب آلودگی، خستگی یا هر دو متمرکز است. نمره خواب آلودگی Epworth بیش از یا برابر با 10 نشانگر خواب آلودگی غیرطبیعی است و تحقیقات بیشتری را به دنبال دارد.
بیمار همچنین باید یک مقیاس شدت خستگی را برای شناسایی و مدیریت علائم خستگی انجام دهد. اغلب اوقات بین خستگی و خواب آلودگی همپوشانی وجود دارد.
ممکن است پزشک از شما بخواهد آزمایش خواب را به نام پلی سومنوگرافی انجام دهید که در یک مرکز اختلال خواب انجام می شود. بیماران بزرگسال همچنین می توانند آزمایش خواب خانگی (HST) را انتخاب کنند به شرطی که بدون علامت نباشند از بیماری شدید مانند بیماری عصبی عضلانی رنج ببرند یا علاوه بر مشکوک به آپنه انسدادی خواب، سایر اختلالات خواب را نیز تشخیص دهند.

درمان آپنه خواب

در اینجا برخی از مداخلات پزشکی معمولاً برای آپنه خواب وجود دارد:
درمان های فشار مثبت پرکاربردترین روش برای رفع آپنه خواب است. این شامل پوشیدن ماسک تنفسی متصل به یک ماشین متحرک است که هوای فشرده شده را به مجاری تنفسی شما هنگام خواب تأمین می کند. این ماسک ممکن است دارای لوله های دهان، بینی یا اورونازال باشد که به آرامی هوا را به مجاری تنفسی شما فشار می دهد تا آنها را باز نگه دارد بنابراین از فرسایش های تنفسی مرتبط با آپنه خواب جلوگیری می کند. فشار مثبت درمانی اصطلاحی گسترده است که انواع مختلفی از این روشها را که با همان اصل اساسی اعمال فشار راه هوایی از طریق دستگاه های مخصوص برای عادی سازی تنفس هنگام خواب کار می کنند در بر می گیرد. برخی از موارد رایج عبارتند از: فشار هوای مثبت مداوم (CPAP)، فشار راه هوای مثبت با دو سطح كه CPAP بیشترین گزینه برای مدیریت OSA است.
برخی از بیماران به سختی می توانند با درمان های فشار مثبت کنار بیایند زیرا شما را مجبور به خوابیدن با دستگاهی متصل به بدن می کنند. در چنین مواردی، بهترین گزینه بعدی، دستگاه درمانی دهان و دندان است که شامل قرار دادن دستگاه های کوچکتر و پیچیده تر در داخل دهان برای باز نگه داشتن مجرای تنفسی در هنگام خواب است. دستگاه های پیشرفت فک پایین و دستگاه های نگهدارنده زبان محبوب ترین دستگاه های خوراکی برای کنترل آپنه خواب هستند.
پزشک شما ممکن است با جراحی هرگونه انسداد در دهان، بینی، هایپوفارنکس و مجاری هوایی شما را برطرف کند تا تنفس طبیعی در هنگام خواب برگردد.
یک روش جراحی دیگر برای آپنه خواب شامل کاشت محرک های عصبی است که تکانه های الکتریکی را به عصب هایپوگلاسال منتقل می کند تا تحریک شود تا باعث افزایش تن عضلانی مجرای هوایی فوقانی شما شود. تقویت این عضلات به شما کمک می کند تا راه هوایی شما در هنگام خواب فرو نریزد.
متخصصان معمولاً برای نتیجه بهتر، از جمله حفظ وزن سالم، خوابیدن به پهلو و پرهیز از داروهای آرامبخش، تغییراتی در سبک زندگی خاص را همراه با روش های درمانی ذکر شده در بالا ذکر می کنند. این اقدامات ساده ممکن است گاهی اوقات برای مدیریت موارد خفیف OSA کافی باشد.
حرف آخر
برای اینکه بدن شما بتواند خود را بهبود بخشد و دوباره جوان شود به خواب آرام نیاز دارید اما آپنه خواب می تواند با ایجاد بی قراری، اضطراب و اختلالات مکرر خواب در شب، آن را دشوارتر کند.
بدون مدیریت مناسب، این شرایط می تواند شما را به شدت تخلیه کند و بر سلامتی جسمی، عاطفی، ذهنی شما تأثیر منفی بگذارد. بعلاوه، عدم درمان فقط وضعیت را بدتر می کند تا جایی که ممکن است به مدت طولانی تنفس متوقف شده را تجربه کنید که می تواند به طور خطرناکی سطح اکسیژن شما را کاهش دهد و باعث هیپوکسی شود.
حتی از دست دادن موقتی اکسیژن رسانی نیز می تواند باعث آسیب غیرقابل جبران عضو و حتی مرگ شود. بنابراین، آپنه خواب باید از همان قسمت اول جدی گرفته شود. تأخیر درمان یک دعوت برای عوارض جدی تر است و باید از آن اجتناب شود.

در ادامه بخوانید: چگونه خروپف را متوقف کنیم؟: دستگاه های ضد خروپف، درمان های خانگی خروپف

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search