پزشکی

روش های ساده برای کمک به بهتر نفس کشیدن کودک

روشهایی برای تنفس بهتر نوزاد

سرماخوردگی می تواند یک تجربه اسفبار برای کودکان نوپا باشد و متأسفانه، طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سرماخوردگی در کودکان خردسال رایج است.

از آنجا که سرماخوردگی ویروس است آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری ندارند. در بیشتر موارد، سرماخوردگی در نهایت خود به خود برطرف می شود.
نوزاد از جنینی رشد می کند که در داخل حفره پر از مایع رحم مادر رشد می کند و به همین دلیل هیچ تجربه تنفسی قبل از تولد را ندارد. بعلاوه، ریه های آنها آخرین موردی است که در این دوره از رشد جنین ایجاد می شود و تا بعد از زایمان کاملاً کاربردی نیست.
این سفر از یک محیط مایع به یک جو می تواند سیستم تنفسی تازه متولد شده را تحت فشار قرار دهد. زایمان زمانی است که نوزادان اولین نفس خود را می کشند بنابراین به طور طبیعی ریه های آنها مدتی طول می کشد تا این روند را که تا آن زمان برای آنها بیگانه بود یاد بگیرند و سازگار شوند.
ماهها، حتی سالها طول می کشد تا یک نوزاد بتواند عملکرد تنفسی قوی و پایداری داشته باشد اگر کودک به دنیا آمدن زودرس با ریه های رشد نکرده باشد بیشتر است. بنابراین، داشتن عادات تنفسی نامنظم برای نوزادان کاملاً طبیعی است که با گذشت زمان ریه های آنها به محیط جدید عادت می کنند و روند طبیعی کار را طی می کنند.
میزان تنفس آنها معمولاً بیشتر از بزرگسالان است که از 20 تا 40 نفس در دقیقه متغیر است. به علاوه، ممکن است بی نظمی های تنفسی نگران کننده تری مانند توقف تنفسی دوره ای برای مدت زمان کمتر از 10 ثانیه بین دوره های تنفس سریع را تجربه کنند.

مشکلات شایع تنفسی نوزادان

اختلالات تنفسی شایع در نوزادان نارس عبارتند از:
سندرم دیسترس تنفسی (RSD)
پنوموتوراکس
ذات الریه
خونریزی ریوی
تنفس
پلورال افیوژن (شیلوتوراکس)
بیماری مزمن ریه
اختلالات تنفسی که معمولاً نوزادانی را که در ترم به دنیا می آیند شامل می شوند:
تاکی پنه گذرا نوزاد
RSD
آسپیراسیون مکونیوم (معمولاً زمانی اتفاق می افتد که کودک مکونیوم زیادی را در رحم بلعیده باشد)
پرفشاری خون ریوی مداوم اولیه یا ثانویه نوزاد
ذات الریه
پنوموتوراکس
سندرم های کمبود پروتئین سورفاکتانت
دیسپلازی مویرگی آلوئولار
برخی از این موارد را می توان بلافاصله توسط متخصص مغز و اعصاب شناسایی و به طور مناسب اصلاح کرد (با دارو، مداخله یا جراحی) و برخی ممکن است مدتی طول بکشد تا مشکل سازتر شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل مشکلات تنفسی در نوزادان

اختلالات تنفسی تا حد زیادی با نارس بودن همراه است زیرا ممکن است در زمان تولد ریه های کودک کاملاً رشد نکند. این لزوماً به این معنی نیست که کلیه نوزادان نارس ریه های ضعیف یا رشد نکرده دارند اما در این موارد احتمال بیشتری نسبت به نوزادان ترم وجود دارد.
نقایص مادرزادی همچنین می تواند دلیل بزرگی برای مشکلات تنفسی در نوزادان باشد. این نقایص معمولاً شامل موارد زیر است:
فتق دیافراگم مادرزادی (CDH)
ناهنجاری مادرزادی راه هوایی ریوی (CPAM)
فیستول تراشه مری TOF))
دلایل دیگر عبارتند از:
عفونت های ویروسی و باکتریایی
آسم
آلرژی
سیگار دست دوم
بیماری قلبی
کم خونی
فیبروز سیستیک
ناهنجاری های آناتومیکی مانند آدنوئیدهای مداوم و بزرگ شده یا انحراف تیغه بینی (DNS)

علائم رایج مشکلات تنفسی در نوزادان

ناراحتی تنفسی در نوزادان می تواند به روش های زیر ایجاد شود:
مشکل در بلعیدن شیر یا پایین نگه داشتن آن. کودک شما ممکن است قادر به تغذیه مداوم بدون وقفه های تنفسی نباشد یا ممکن است به طور مداوم شیر را بیرون بریزد.
تنفس سخت. کودک شما ممکن است هنگام تنفس تلاش بیشتری را نشان دهد که مشخص می شود در حالی که دنده های او بیرون است قفسه سینه خود را به زیر گردن و جناغ می کشد. به علاوه، آنها ممکن است سوراخ های بینی خود را باز کنند تا یک نفس مناسب بیرون بدهند که این یکی دیگر از علائم تنفس سخت است.
غر زدن کودک شما هنگام بازدم ممکن است صدای غرغره ای ایجاد کند زیرا بدن بیش از حد تلاش می کند هوا بیشتری به داخل ریه ها بکشد.
استریدور اگر انسداد در مجرای تنفسی فوقانی وجود داشته باشد معمولاً به دلیل عفونت، ممکن است کودک شما هنگام استنشاق سر و صدای زیادی ایجاد کند.
سیانوز اگر کودک شما قادر به تنفس اکسیژن کافی نباشد ممکن است رنگ مایل به آبی پیدا کند.
سرفه طولانی مدت و مداوم. هنگام ابتلا به آلرژی، عفونت ویروسی، تب یونجه یا آسم، نوزادان اغلب بدون هیچ علائم دیگری سرفه خشک می کنند. اگر سرفه حتی پس از درمان بیش از 6 ماه ادامه داشته باشد معمولاً از یک مشکل مزمن مانند آسم، فیبروز کیستیک یا بیماری مزمن کبدی (CLD) ناشی می شود. اگر کودک شما سرفه مثبتی دارد که باعث ایجاد مخاطی مایل به سبز یا زرد می شود در دستگاه تنفسی عفونت باکتریایی زمینه ای وجود دارد که با آنتی بیوتیک قابل درمان است.
خس خس عفونت های تنفسی و آسم باعث ایجاد التهاب یا احتقان در قفسه سینه می شود و نوزادان را به شدت تنفس می کند. با این کار، آنها معمولاً صدایی با شدت بالا تولید می کنند که هنگام بازدم از قفسه سینه می آید.
علائم دیگری که می توانند منجر به آلرژی اساسی یا عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی شوند عبارتند از:
عطسه کردن
آبریزش بینی
سینوسهای مسدود شده یا متراکم

بهترین روش ها برای درمان مشکلات تنفسی در کودکان

در اینجا چند روش موثر برای درمان و مدیریت مشکلات تنفسی در کودکان آورده شده است.

1. در اتاق بخار بنشیند

دادن بخار به کودک یا نشستن در اتاق بخار باعث باز شدن غشاهای مخاطی در اطراف بدن می شود و نشان داده شده است که تنفس را بهبود می بخشد.

2. از یک مرطوب کننده در یک محیط مناسب استفاده کنید

رطوبت ساز وسیله ای است که می تواند مقداری رطوبت مورد نیاز را به محیط داخلی خشک شما منتقل کند و در نتیجه رنج تنفس هنگام گرفتگی قفسه سینه را کاهش دهد.
سرماخوردگی های معمول و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی باعث تجمع بیش از حد مخاط در داخل مجاری تنفسی می شود که جریان هوا را مسدود می کند. در چنین مواردی، تنفس در هوای خشک می تواند مخاط را محکم کرده و وضعیت را بدتر کند.
اینجاست که دستگاه های رطوبت ساز به کار شما می آیند. آنها رطوبت را در هوا آزاد می کنند که به مجاری تنفسی می رود و مخاط یکپارچه را حل می کند تا دفع آن آسان تر شود.
با این حال، یک لغزش وجود دارد. رطوبت زیاد می تواند باعث جمع شدن غبار آلوده و انواع مواد حساسیت زا در هوا شود که می تواند آسم و آلرژی کودک شما را تحریک یا تشدید کند حتی گاهی منجر به ذات الریه می شود. به علاوه، مهم است که دستگاه را از دسترس کودک خود دور نگه دارید زیرا باعث سوختگی می شود.
آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) توصیه می کند سطح رطوبت داخلی خود را بین 30 تا 50 درصد حفظ کنید. هر چیزی بیش از 60٪ بیش از حد مرطوب در نظر گرفته می شود و به طور بالقوه می تواند تنفس کودک شما را مختل کند.
به دنبال دستگاهی باشید که دارای رطوبت سنج یا رطوبت سنج داخلی باشد یا دستگاه دیگری را برای حفظ رطوبت مطلوب در اتاق کودک خود نصب کنید.

3. از کمبود آب بدن جلوگیری کنید

کودک خود را به خوبی هیدراته نگه دارید تا مخاط داخل مجاری تنفسی و ریه ها نازک شود.
کمبود آب باعث ضخیم شدن، چسبندگی و تحکیم مخاط می شود و باعث گرفتگی در دستگاه تنفسی کودک شما می شود. این امر نه تنها تنفس کودک را دشوارتر می کند بلکه خطر بیماری های تنفسی و آلرژی را نیز افزایش می دهد.

4- از دوز روزانه ویتامین D اطمینان حاصل کنید.

ویتامین D بیشتر به دلیل مزایای تقویت استخوان شناخته می شود اما این ماده مغذی حیاتی می تواند در بهبود سلامت تنفسی نیز نقش مهمی داشته باشد. این ادعا از چندین مطالعه که نشان می دهد سطح بالای ویتامین D با عملکرد بهتر ریه مطابقت دارد اعتبار کسب می کند.
برعکس، محققان ارتباطی را بین سطح پایین ویتامین D و به خطر افتادن عملکرد ریه پیدا کرده اند. به عنوان مثال، بسیاری از بیماران مبتلا به COPD با کمبود ویتامین D تشخیص داده می شوند و بنابراین مکمل های ویتامین D برای کمک به عملکرد بهتر ریه ها به آنها داده می شود.
بعلاوه، برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین C و D در بدن می تواند فرد را در معرض مشکلات تنفسی مانند نفس نفس، خس خس سینه و تجمع مخاط قرار دهد.

5. زنجبیل بدهید

سالهاست که از زنجبیل برای رفع ناراحتی تنفسی استفاده می شود. به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شناخته شده است. بعلاوه، در تقویت سیستم ایمنی نسبتاً کم رشد کودک شما کمک می کند.
نوزادان با ایمنی قوی تر به طور طبیعی کمتر دچار عفونت های تنفسی می شوند بنابراین از طیف وسیعی از مشکلات تنفسی جلوگیری می کند. حتی اگر کودک شما به عفونت تنفسی مبتلا شود زنجبیل می تواند به او کمک کند تا به سلامتی بازگردد.
طبق یک مطالعه، مصرف دارویی زنجبیل به مقدار توصیه شده می تواند به بدن در شکست ویروس انسدادی تنفسی، که منبع اصلی عفونت های تنفسی در کودکان خردسال است کمک کند.
شما می توانید یک قطعه زنجبیل تازه برای مکیدن یا یک ماده مقوی زنجبیل خانگی تهیه کنید که با افزودن مقداری زنجبیل به آب داغ تهیه شده است. هر دو روش درمانی می توانند تنگی نفس ناشی از عفونت های تنفسی را کاهش دهند.

6. زردچوبه را امتحان کنید

کورکومین که یک آنتی اکسیدان قوی در زردچوبه است ممکن است به شما کمک کند تا با استرس اکسیداتیو زمینه ساز COPD مبازه کنید در حالی که از التهاب در سطح مولکولی جلوگیری می کند.
به حل شدن مخاط جمع شده در داخل مجاری تنفسی کمک می کند تا دفع آن آسان تر شود. این پاکسازی مجاری هوایی به تسکین سرفه کمک می کند و تنفس بهتر را ایجاد می کند.

7. پرهیز از دود سیگار

دود سیگار می تواند به اندازه سیگار کشیدن به صورت دست اول سمی و بدتر باشد به خصوص برای نوزادانی که ریه های آنها به اندازه بزرگسالان قوی و رشد نکرده است.
قاعده کلی این است که حداقل 5-6 فوت از فرد سیگاری فاصله داشته باشید تا از سیگار کشیدن جلوگیری کنید. اما نوزادان یا كودكانی كه مستعد آسم یا مسائل ریوی هستند باید كاملاً از دود سیگار دور شوند.

8. دور نگه داشتن حیوانات خانگی

برخی از نوزادان مستعد ابتلا به آلرژی، عفونت های مبتنی بر آلرژی و آسم هستند که می توانند توسط آلرژن های برخی از حیوانات خانگی تحریک شوند.
تنفس مواد حساسیت زای حیوانی می تواند علائم تنفسی را بدتر کرده و منجر به کاهش توانایی عملکرد ریه ها شود. لمس یا استنشاق این مواد حساسیت زا باعث واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن می شود و مشکلات تنفسی را بدتر می کند.
بسیاری از حیوانات خانگی، از گربه، سگ و اسب گرفته تا خرگوش، همستر، موش، موش صحرایی و پرندگان می توانند علائم آلرژیک آسم را تحریک کنند.

9. اقدامات اضافی

روش های زیادی برای کمک به کودک در تنفس بهتر وجود دارد از جمله موارد زیر:
از قطره های سالین استفاده کنید: استفاده منظم از قطره های شور به رفع گرفتگی و بهبود گردش هوا کمک می کند.
مکش با سرنگ پواردار: می توانید با استفاده از سرنگ پواردار دهان و بینی کودک خود را تمیز کنید تا به آنها کمک کند تا تنفس بهتری داشته باشند. اگر می خواهید هر دو ناحیه را پاک کنید همیشه دهان را قبل از بینی مکش کنید. این به پاکسازی مسیرهای بینی و تنفس و سهولت تنفس و گرفتگی کمک می کند.
از رطوبت ساز غبار استفاده کنید. همانطور که در بالا ذکر شد این می تواند به پاک شدن احتقان کمک کند و هوای تمیز را برای تنفس کودک وارد کند. آلرژن ها و گرد و غبار را از بین می برد به شرطی که به درستی و به موقع تمیز شود.
کودک خود را به حالت ایستاده نگه دارید. اطمینان از موقعیت صحیح کودک به بهبود تنفس نیز کمک می کند. همچنین به تغذیه مناسب کمک کرده و احتمال ابتلای کودک شما به بیماری ریفلاکس یا GERD را کاهش می دهد. قرار گرفتن کودک در حالت ایستاده به شما کمک می کند تا مجاری راه هوایی بدون انسداد برای تنفس بهتر و بازتر شود.
مهم است که ریشه اصلی مشکل را شناسایی کنید و اینکه در وهله اول چه عواملی باعث ایجاد این مسئله می شود.

پیشگیری از مشکلات تنفسی در نوزادان

برخی از مشکلات تنفسی در نوزادان ممکن است از دست شما خارج شود مانند نارس بودن و اختلالات مادرزادی. با این حال، طبق تصمیم متخصص اطفال، شما می توانید به طور فعال بخشی از رژیم مراقبت و درمان کودک خود باشید.
مطابق جدول زمانی پیشنهادی می توانید مطمئن شوید که آنها تحت درمان و مراقبت دقیق قرار گرفته اند.
تا آنجا که به مسائل تنفسی باکتریایی و ویروسی مربوط می شود اطمینان حاصل کنید که بهداشت کودک و همچنین مراقبت از کودک را حفظ کنید.
دستان کودک خود را مرتبا بشویید.
هنگامی که کودک شما عطسه یا سرفه کرده است از مواد پاک یکبار مصرف استفاده کنید تا مخاط آلوده را از بین ببرید. دستمال استفاده شده را در سطل آشغال قرار داده و دست ها را کاملا بشویید.
اگر یک مراقب بیمار هستید باید ماسک به اطراف داشته باشد به خصوص هنگام برخورد با کودک یا کودک خردسال.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

اگر کودک شما بیش از 3-5 روز بیمار بوده یا از کار افتاده است به دنبال پزشک باشید. دلیل دیگر این است که به نظر می رسد کودک شما خیلی بدتر شده است یا علامتی دارد که با درمان از بین نمی رود.
همچنین، نوزادان ممکن است در تغذیه و آشامیدن مشکل داشته باشند و باید توسط پزشک متخصص اطفال بررسی شوند.
اگر کودک شما موارد زیر را نشان می دهد به دنبال فوریت پزشکی باشید.
خیلی خشک (کم آب) مثل یک زبان خیلی خشک
بی نفس شدن بیشتر
سرفه مخاطی که قهوه ای تیره، خونی، سبز یا زرد است
گرفتن لب های مایل به آبی
تب داشتن 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر
حرف آخر
همانطور که بزرگسالان می توانند از بزرگی مسائل تنفسی و بیماری ها رنج ببرند کوچکترها نیز می توانند رنج ببرند. درگیری تنفسی و بیماری های ریوی می تواند از همان زمانی که جنین هنوز در رحم است شروع شود.
رشد ریه به طور معمول در پنج مرحله اتفاق می افتد و اولین مرحله از 6 تا 17 هفته بارداری شروع می شود. ریه ها تا 27 هفته پس از تشکیل سورفاکتانت (ماده مهمی که برای متورم نگه داشتن ریه ها لازم است) شکل می گیرند. آنها در حدود هفته 37 بارداری کاملاً کار می کنند که "فولترم" محسوب می شود.
اما برخی از نوزادان نارس متولد شده بین 30 تا 32 هفتگی، اگرچه هنوز هم نارس قلمداد می شوند حداقل 99٪ احتمال زنده ماندن دارند و با کمک داروهای مدرن، تا زمانی که ریه های خود را تصاحب کنند می توانند تنفس بهتری داشته باشند. بنابراین، مشکلات تنفسی می توانند حتی قبل از تولد، کمی بعد و با رشد کودک شما شروع شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search