پزشکی

زگیل کف پا: درمان پزشکی، درمان های خانگی

درمان زگیل کف پا

زگیل ها ضایعات پوستی هستند که به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. در حال حاضر هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد اما برخی از روش های درمانی و درمان های خانگی زگیل می تواند سرعت بهبودی را افزایش دهد.

در کودکان و نوجوانان، بیشترین زگیل ها طی حدود 1-2 سال به خودی خود پاک می شوند.
زگیل (Verrucae) که معمولاً به عنوان زگیل کف پا شناخته می شود رشد مسری است که به دلیل عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اتفاق می افتد. زگیل کف پا حدود 10٪ از مردم را تحت تأثیر قرار می دهد و شیوع 10٪ -20٪ در میان کودکان سنین مدرسه دارد.
زگیل کف پا می تواند در افراد در هر سنی و از هر جنسیت به خصوص در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، کودکان و کسانی که قبلاً تحت تأثیر زگیل کف پا قرار گرفته اند ظاهر شود.
درمان زگیل کف پا می تواند بسیار دشوار باشد زیرا ممکن است حتی پس از برداشته شدن زگیل، عفونت در زیر پوست ایجاد شود و منجر به تشکیل مجدد زگیل ها پس از هفته ها یا ماه ها شود. در بیشتر موارد، زگیل ها به خودی خود برطرف می شوند و برداشتن آنها ضروری نیست به خصوص اگر بدون درد باشند.
این مقاله در مورد درمان های مختلف پزشکی و خانگی برای از بین بردن زگیل کف پا و مواردی که نیاز به کمک پزشکی دارند صحبت می کند.

علائم زگیل کف پا

عفونت های HPV به راحتی در مکان های گرم و مرطوب مانند حوضچه های استخر منقبض می شوند زیرا ویروس در چنین مکان هایی به راحتی رشد می کند. اگر در پاهای شما ترک، بریدگی یا باز شود ویروس می تواند به راحتی وارد پوست شود و منجر به زگیل کف پا شود.
این زگیل ها به طور کلی روی انگشتان یا کف پا ظاهر می شوند به صورت لکه های زرد مسطح روی پوست ظاهر می شوند در مرکز آن فرورفتگی، پوسته یا لکه سیاه وجود دارد. زگیل ها ممکن است به صورت منفرد یا به صورت خوشه ای دیده شوند که به زگیل های موزاییکی معروف هستند.
بیشتر زگیل ها بدون درد هستند اما در صورت وجود در نواحی تحمل کننده وزن می توانند ناراحتی زیادی ایجاد کنند. همچنین، فشار روی پاهای شما هنگام راه رفتن ممکن است منجر به رشد زگیل در داخل پوست ضخیم و سفت شود که درد آنها را بیشتر می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان پزشکی برای زگیل کف پا

اکثر موارد زگیل را نمی توان درمان کرد زیرا زگیل ها به طور کلی خود به خود و بدون هیچ لکه و زخمی برطرف می شوند. با این حال، برای زگیل های مداوم، معروف به زگیل های غیر التهابی، درمان ضروری است.
درمان زگیل کف پا زمانبر و سخت است. در حقیقت، برخی از روش های درمانی برای از بین بردن زگیل ممکن است دردناک باشد مانند مواردی که شامل نیتروژن مایع است. علاوه بر این، درمان زگیل کف پا از عود جلوگیری نمی کند.
روش های درمانی مختلف برای زگیل موافقان و مخالفانی دارد که باید آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. بخاطر داشته باشید که اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنید ممکن است مانند سایر موارد به درمان پاسخ ندهید.
در صورت داشتن زگیل کف پا دردناک یا ناراحت کننده می توانید در مورد روش های درمانی زیر با پزشک خود صحبت کنید:

1. کانتاریدین

استفاده از یک لایه Cantharidin بر روی زگیل می تواند به ایجاد تاول در زیر زگیل کمک کند. این باعث می شود که زگیل در عرض یک هفته از بین برود سپس می تواند توسط پزشک قطع شود.

2. جراحی الکتریکی

جراحی الکتریکی که به آن الکترودسیکاسیون نیز گفته می شود به سوزاندن زگیل کف پا با استفاده از سوزن برقی پس از بی حسی محل با بیهوشی گفته می شود.

3. کورتاژ

برای برش یا تراشیدن زگیل از چاقوی تیز یا ابزار قاشق شکل استفاده می شود. با این حال، با این روش درمانی، احتمال ایجاد زخم و عود مجدد زیاد است.

4. سرما درمانی

با استفاده از نیتروژن مایع، زگیل منجمد شده و سپس برداشته می شود. با این حال، اگر زگیل ضخیمی دارید ممکن است لازم باشد ابتدا تراشیده شود. این درمان ممکن است نیاز به تکرار ماهانه داشته باشد. پزشک شما همچنین ممکن است از اسید سالیسیلیک در بین یخ زدن برای بهبود اثربخشی درمان استفاده کند که در غیر این صورت کم است.

5. درمان های فتودینامیکی

زگیل هایی که به سختی از بین می روند با پالس رنگی یا جراحی لیزر Nd: YAG با پالس طولانی قابل درمان هستند.

6. ایمونوتراپی

پزشک شما ممکن است برای ایجاد پاسخ ایمنی، آنتی ژن کاندیدا، اینترفرون یا دیفنسیپرون را تزریق کند و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند تا علیه HPV عمل کند. این روش چندین زگیل را از پوست از بین می برد.

7. لایه برداری شیمیایی

از اسیدهای هیدروکسی بتا مانند اسید سالیسیلیک برای از بین بردن لایه به لایه زگیل استفاده می شود. برای این منظور، پاها در آب گرم خیسانده می شوند و پوست نرم و ضخیم اکنون با استفاده از سنگ پوکه یا تخته سنگ زمرد لایه برداری می شود.
به دنبال آن، ژل یا رنگ پایه سالیسیلیک اسید به زگیل زده می شود. این درمان می تواند تا 12 هفته طول بکشد.

8. هایفوتراپی درمانی

پای آسیب دیده را در آب گرم (45 تا 48 درجه سانتیگراد) خیس می کنند تا سلول های زگیل کف پا را از بین ببرد.

9. سایر درمان ها

سایر درمان های خوراکی و موضعی ممکن است برای از بین بردن زگیل کف پا استفاده شود برخی از آنها ممکن است به عنوان درمان ترکیبی استفاده شود. این درمان ها شامل موارد زیر است:
پماد سولفات و اکسید روی
ایمیکوایمود
ژل فرمالدئید
پودوفیلوتوکسین
5- فلوروراسیل
تزریق بلومایسین
گلوتارآلدئید
رتینوئیدهای موضعی
دیترانول
استیک اسید
تزریق داخل وریدی ویتامین D
مدادهای سوزاننده نیترات نقره

درمان های خانگی برای درمان زگیل کف پا

تا 65٪ موارد زگیل کف پا در طی 2 سال بدون هیچ گونه درمانی برطرف می شود. بنابراین، زگیل هایی که باعث درد یا علائم دیگری نمی شوند می توانند درمان نشوند.
اگر به دنبال درمان هستید بهتر است یک تشخیص صحیح از پزشک بگیرید و توصیه های او را در مورد درمان های خانگی انجام دهید زیرا خطر آسیب دیدن پوست اطراف و عفونت های باکتریایی وجود دارد.
می توانید درمان های خانگی زیر را با تأیید پزشک خود امتحان کنید:

1. از نوار چسب استفاده کنید

اگرچه شواهد محدودی در مورد اثر استفاده از نوار چسب برای زگیل کف پا وجود دارد اما به طور کلی ایمن است و به خوبی قابل تحمل است.
نحوه استفاده:
نوار چسب نقره ای را به زگیل بمالید و بگذارید 4-7 روز بماند.
نوار را برداشته و با استفاده از آب و صابون محل را تمیز کنید.
با اجتناب از پوست اطراف، ناحیه آسیب دیده را با تخته چوب زمرد لایه برداری کنید.
بعد از 12 ساعت زگیل را با یک قطعه نوار چسب دیگر بپوشانید.
این روش درمانی را تا 6 هفته تکرار کنید.

2. روغنها را بمالید

روغن های گیاهی طبیعی مانند روغن درخت چای، روغن توجا، روغن چریش، و روغن اساسی لیمو دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی هستند که می توانند در درمان زگیل کمک کنند.
استفاده از این روغن ها توسط مطالعات علمی و شواهد حکایتی نیز پشتیبانی شده است.
نحوه استفاده:
اسانس را با یک روغن حامل مانند روغن ویتامین E رقیق کنید.
مخلوط روغن را روی زگیل ها بمالید.

3. از سیر به صورت موضعی استفاده کنید

سیر حاوی ترکیبات ضد ویروسی است که می تواند رشد سلولهای آلوده به ویروس را مهار کند بنابراین در درمان عفونت HPV و زگیل نقش دارد.
نحوه استفاده:
یک حبه سیر را خرد کرده و مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
روی آن را با یک باند بپوشانید.
بعد از 20 دقیقه استفاده محل را بشویید.

4- مقداری آبلیمو بزنید

یک مطالعه نشان داد که استفاده از محلول اسید سیتریک 50٪ می تواند به پاکسازی زگیل کمک کند. از آنجا که لیموها سرشار از اسید سیتریک هستند ممکن است اثر مشابهی داشته باشند.
نحوه استفاده:
یک لیمو را له کرده و آب تازه استخراج شده را با مقداری آب رقیق کنید.
محلول را با استفاده از پنبه روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
منطقه را با باند بپوشانید.

5. از نقره کلوئیدی موضعی استفاده کنید

استفاده از پمادهای پایه نقره در درمان زگیل معمول است. بنابراین، نقره کلوئیدی می تواند به عنوان یک درمان خانگی استفاده شود اما با احتیاط.
نحوه استفاده:
یک پنبه یا سواب پنبه را با نقره کلوئیدی خیس کنید و آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
یک تکه نوار چسب را روی آن قرار دهید.
صبح روز بعد ناحیه را تمیز کنید و سپس با استفاده از سنگ پا به آرامی محل را مالش دهید.

6. سرکه سیب بزنید

استفاده از سرکه سیب (ACV) بر روی زگیل کف پا به صورت حکایت در درمان زگیل کف پا استفاده شده است اگرچه هیچ مدرک علمی در مورد آن وجود ندارد. پیشنهاد می شود که ACV ممکن است مشابه اسید سالیسیلیک مورد استفاده برای درمان لایه برداری شیمیایی زگیل عمل کند.
نحوه استفاده:
1 قسمت ACV را با 3 قسمت آب رقیق کنید
محلول را با استفاده از پنبه روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
منطقه را با باند بپوشانید.

7. روی آن را با پوست موز بپوشانید

استفاده از پوست موز برای درمان زگیل صرفاً بر اساس شواهد حکایتی است. استفاده از آن بی خطر است به شرطی که به موز حساسیت نداشته باشید.
نحوه استفاده:
یک قطعه پوست موز را روی زگیل خود بچسبانید در حالی که قسمت داخلی آن پوست شما را لمس کند.
در روش دیگر، یک برش تازه موز را روی زگیل خود بمالید.
بهتر است از پوست موز سبز استفاده کنید تا پوست موز رسیده.

8- از OTCs استفاده کنید

همچنین می توانید از داروهای بدون نسخه در دسترس به صورت ژل، پماد و پد چسب برای درمان زگیل کف پا استفاده کنید. این محصولات حاوی ترکیباتی مانند اسید سالیسیلیک، ویتامین A، اکسید روی یا پیری تیون روی، عصاره شیر خار، عصاره چای سبز (sinecatechins) و کورکومین هستند.
علاوه بر این، از اسپری های آئروسل انجماد که بافت آسیب دیده را به تدریج منجمد کرده و آنها را از بین می برد می تواند برای سرما درمانی در خانه استفاده شود.
ژل سالیسیلیک اسید (27٪) یکی دیگر از درمان های معمول برای زگیل کف پا است. این دارو باید یک بار در روز و تا 3 ماه استفاده شود. قبل از استفاده از این ژل، اطمینان حاصل کنید که اطراف آن را با پارافین نرم یا گچ مخصوص بپوشانید.
افراد مبتلا به دیابت باید در هنگام استفاده از این محصولات محتاط باشند زیرا ممکن است باعث زخم پا شوند.
احتیاط: برخی از مواد پاک کننده زگیل قابل اشتعال هستند. بنابراین نباید از آنها در نزدیکی شعله، منابع حرارتی، آتش و سیگارهای روشن استفاده کرد. اطمینان حاصل کنید که برچسب های محصول را برای همه موارد احتیاطی بررسی کنید.

اقدامات خودمراقبتی

پیشنهاد می شود برای کمک به بهبود سریعتر و جلوگیری از شیوع عفونت، برخی اقدامات مراقبت از خود را همراه با درمان پزشکی دنبال کنید. نکات زیر ممکن است مفید باشد:

1. به زگیل ها دست نزنید

برای جلوگیری از شیوع عفونت ضروری است که از لمس مستقیم زگیل ها با دست خودداری کنید. به همین ترتیب از خراشیدن یا چیدن آنها جلوگیری کنید. در صورت لمس زگیل، حتما دستان خود را به درستی بشویید.

2. بهداشت پا را حفظ کنید

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، همیشه در مکان های عمومی کفش بپوشید. پای خود را تمیز، خشک و مرطوب نگه دارید. همچنین روزانه جوراب های خود را عوض کنید و هر چند وقت یک بار کفش های خود را تمیز کنید.

3. زگیل ها را بپوشانید

برای پوشاندن زگیل کف پا هنگام ورود به آب، از جمله استخرها، از گچ های ضد آب یا جوراب های لاستیکی وروکا استفاده کنید.

4- از کفش راحتی استفاده کنید

پوشیدن کفشهای راحت و مناسب ضروری است. همچنین می توانید از پدهای ارتوتیک مخصوصی استفاده کنید که به کاهش فشار زگیل کمک می کند. از به اشتراک گذاشتن جوراب و کفش خود با دیگران خودداری کنید.

5- ابزارهای دست دوم را استریل کنید

پس از درمان زگیل، وسایلی را که استفاده می کنید با آب جوش یا الکل استریل کنید. علاوه بر این، برای جلوگیری از شیوع عفونت، از استفاده ابزارهایی مانند تخته سنباده در قسمت های دیگر پوست خودداری کنید.

6. زگیل های خود را قیچی نکنید

برای برداشتن زگیل از استفاده از ناخن گیر خودداری کنید زیرا باعث عفونت و ایجاد زخم می شود.

7. غذاهای تقویت کننده ایمنی را در رژیم غذایی خود بگنجانید

پیشنهاد می شود برای کمک به درمان زگیل کف پا، غذاهای ضد ویروسی مانند سیر اضافه کنید. غذاهای غنی از ویتامین A مانند کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین، هویج، فلفل دلمه ای قرمز، اسفناج و زردآلو مصرف کنید زیرا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.
علاوه بر این، ویتامین C به تشکیل آنتی بادی کمک می کند و می توان آن را از طریق گریپ فروت، نارنگی، پرتقال، پاپایا، توت فرنگی، آب گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و غلات غنی شده با ویتامین C دریافت کرد. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود باید از غذاهای حاوی روی، مس، آهن و سلنیوم مانند لوبیا، دانه ها، غلات کامل، مغزها و غذاهای دریایی استفاده کنید.
چه موقع به دکتر مراجعه کنیم
زگیل های کف پا به طور کلی درمان پزشکی زگیل نیاز ندارند زیرا به ندرت عوارض ایجاد می کنند. با این حال، آنها ممکن است باعث خجالت یا استرس شوند که نیاز به توجه یکسان دارد.
در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:
زگیل دردناک، تیره یا خونریزی دهنده است.
ناحیه آسیب دیده متورم یا دارای زهکشی است.
زگیل مداوم است عود می کند یا تکثیر می یابد.
زگیل باعث ناراحتی در فعالیت های روزمره می شود.
شما مبتلا به دیابت یا از دست دادن احساس در پا هستید.
شما به دلیل شرایطی مانند HIV / AIDS و اختلالات سیستم ایمنی یا در نتیجه داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، سیستم ایمنی ضعیفی دارید.
زگیل های کف پا به طور کلی خوش خیم هستند اما در موارد معدودی، به خصوص در افراد سرکوب شده از سیستم ایمنی، موارد طولانی زگیل ممکن است به سرطانی تبدیل شده و منجر به کارسینوم سلول سنگفرشی یا کارسینوم وروکوس کف پا شود.
بیشترین سوالات درباره زگیل کف پا

چگونه می توان زگیل را از میخچه پا تشخیص داد؟

میخچه پا، به دلیل تجمع پوست سفت در کف پا ایجاد می شود. با این حال، این محصولات لبه های نرم تری نسبت به زگیل دارند.
علاوه بر این، میخچه با فشار مستقیم باعث درد می شود در حالی که زگیل هنگام فشار از دو طرف درد ایجاد می کند. در حالی که ممکن است زگیل به طور خودسرانه خونریزی کند میخچه فقط در صورت آسیب فیزیکی خونریزی می کند.

آیا با واکسیناسیون می توان از زگیل کف پا پیشگیری کرد؟

اگرچه واکسنی برای HPV در دسترس است اما فقط گونه های HPV را هدف قرار می دهد که باعث زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم می شوند. این واکسن در برابر ویروس HPV مسئول زگیل کف پا مفید نیست. این ممکن است به جلوگیری از زگیل های کف پا بی رویه کمک کند اما این اثر هنوز در آزمایشات بالینی مورد بررسی قرار نگرفته است.
حرف آخر
زگیل کف پا، یا verrucae، پس از عفونت با HPV ظاهر می شود. این رشد های کوچک می توانند در کف پاهای شما ایجاد شوند در بعضی مواقع بسته به محل قرارگیری آنها درد ایجاد می کنند و به دلیل شکل ظاهری باعث خجالت می شوند.
در حالی که می توانید به دنبال درمان زگیل کف پا باشید اکثر موارد به خودی خود برطرف می شوند. برای تسهیل بهبود می توانید از داروهای خانگی و داروهای OTC نیز استفاده کنید. با این حال، ممکن است عفونت بهبود نیابد و منجر به ظهور مجدد زگیل شود.
بنابراین، بهتر است از ابتلا به عفونت خودداری کنید که می تواند با رعایت بهداشت و پوشیدن کفش مناسب در مکان های عمومی مرطوب انجام شود. در صورت بروز زگیل کف پا با پزشک خود برای تشخیص و درمان مناسب مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search