پزشکی

مقایسه واکسن های آسترانزنکا AstraZeneca (انگلیسی) و Sinovac (سینوواک چینی) COVID-19

تفاوت واکسن استرانزنکا و سینوواک چینی

تعداد واکسنهایی که برای مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 استفاده می شود با چندین نامزد بین المللی که می توانند به زودی وارد بازار ایالات متحده شوند همچنان در حال افزایش است.

دانشگاه آکسفورد و AstraZeneca در انگلیس تیمی برای تولید واکسن نوترکیبی ساخته شده از آدنو ویروس شامپانزه اصلاح شده با هم همکاری کردند. نامزد دیگر از چین Sinovac Biotech است. واکسن Sinovac با تکیه بر ذرات ویروس غیرفعال شده برای تولید پاسخ ایمنی، از تکنولوژی سنتی واکسن استفاده می کند.
هنوز هیچ کدام از این واکسن ها برای استفاده منظم یا اضطراری در ایالات متحده تأیید نشده اند. آزمایشات زیادی در حال انجام است و می توان برنامه هایی را در آینده به سازمان غذا و دارو (FDA) ارائه داد تا به زرادخانه کشور علیه COVID-19 اضافه شود. هر دو واکسن نیز توسط سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی هستند.

 

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

 

آسترانزنکا

سینوواک

نام رسمی

AZD1222

CoronaVac

اثربخشی

76%

56% - 65 %

دوز

2 دوز، 28 روز فاصله

2 دوز، 21 روز فاصله

نگهداری

نگهداری در یخچال

نگهداری در یخچال

نوع

آدنوویروس شامپانزه

ویروس غیر فعال

وضعیت تأیید

آزمایشات بالینی ایالات متحده و بین المللی

آزمایشات بالینی مختلف بین المللی

در دسترس بودن در ایالات متحده

300 میلیون دوز متعلق به آن است اما برای استفاده تأیید نشده است

هیچ یک

 

اثربخشی AstraZeneca در مقابل Sinovac

هر دو واکسن AstraZeneca و Sinovac هنوز در حال انجام آزمایشات بالینی در سرتاسر جهان هستند بنابراین در مورد موثر بودن هر واکسن در برابر COVID-19 عدم اطمینان وجود دارد.
در مورد اثر بخشی واکسن AstraZeneca در اواخر سال 2020 هنگامی که مشخص شد برخی از افراد در گروه های اولیه مطالعه فقط نیمی از دوز واکسن را دریافت کرده اند اختلاف نظر وجود داشت.
در حالی که AstraZeneca ادعا کرد که 70٪ واکسن موثر است بعداً مشخص شد که اثربخشی 62٪ منبع معتبر در افرادی که دو دوز کامل دریافت کرده اند و در افرادی که یک و نیم و یک دوز کامل دریافت کرده اند نزدیک به 90٪ است. AstraZeneca از این دو درصد به طور متوسط از میزان تأثیرگذاری 76 درصد استفاده کرده است.
داده های مربوط به واکسن Sinovac's CoronaVac محدود است زیرا تعدادی از مطالعات بین المللی در مورد واکسن هنوز در حال انجام است. در یک گزارش، محققان گزارش دادند که 97 تا 100 درصد افرادی که در آزمایشات بالینی واکسن دریافت کرده اند آنتی بادی هایی را برای COVID-19 تولید کرده اند اما همه نشانگرهای پاسخ ایمنی اندازه گیری شده در سایر مطالعات برای واکسن CoronaVac مورد بررسی قرار نگرفته اند.
گزارش دیگری در مورد اثربخشی CoronaVac نشان می دهد که نتایج آزمایش بالینی فاز 3 هنوز توسط Sinovac منتشر نشده است اما یک آزمایش در شیلی نشان می دهد که میزان اثر بخشی فقط 56.5 درصد است. منبع معتبر پس از واکسیناسیون کامل با CoronaVac.

عوارض جانبی AstraZeneca و Sinovac

عوارض جانبی بسیاری از واکسنهایی که در حال حاضر برای COVID-19 در دسترس است مشابه است و درد محل تزریق شایعترین واکنشها است.
برای واکسن CoronaVac، درد محل تزریق شایعترین عارضه جانبی بود که توسط 17 تا 21 درصد افرادی که دوزهای مختلف واکسن را دریافت کرده بودند گزارش شد.
در بیشتر موارد، واکنش ها خفیف بوده و طی 2 روز برطرف می شوند. یک مورد در آزمایش فاز 1 برای واکسن وجود داشت که در آن یک گیرنده واکنش پوستی آلرژیک با جوش ایجاد کرد اما تحت درمان با آنتی هیستامین و استروئید قرار گرفت و در عرض 3 روز برطرف شد.
واکنشهای سیستمیک که بیش از محل تزریق تأثیر داشتند:
خستگی
اسهال
ضعف عضلانی
طبق داده های آزمایش، این علائم بسیار کمتر از درد در محل تزریق گزارش شده است.
راش در افراد رنگین پوست
قرمزی، تحریک و کهیر به راحتی در اثر قرمزی و برجستگی مناطق سفید پوست از بین می رود اما تشخیص کهیر یا بثورات در سایر رنگ های پوست ممکن است دشوارتر باشد.
اگر پوستی سیاه یا قهوه ای دارید دیدن قرمزی می تواند یک چالش باشد اما با این وجود می تواند کهیر و تحریک پوست را نشان دهد از طریق:
خارش
ورم
التهاب
برجستگی های برجسته
اگر در دهان یا گلو خود تورم دارید یا در تنفس مشکل دارید این نشانه واکنش آلرژیک آنافیلاکتیک است. شما باید با اورژانس تماس بگیرید یا سریعاً به نزدیکترین اورژانس بروید.
واکسن AstraZeneca پس از واکسیناسیون توجه بیشتری را به لخته خون، به دلیل عوارض جانبی آن جلب کرد.
وقتی لخته ها را بررسی کردند در بسیاری از نقاط مکث شد و نتیجه گرفتند این یک عارضه جانبی بسیار نادر است - از بین 25 میلیون نفری که واکسن دریافت کرده اند 86 نفر را تحت تأثیر قرار داده است. تنظیم کننده های اروپایی به AstraZeneca اجازه دادند برنامه واکسیناسیون خود را از سر بگیرد اما برخی از کشورها استفاده از آن را برای افراد مسن محدود کردند.
سایر عوارض جانبی واکسن AstraZeneca که نادر نیز بودند شامل موارد زیر بود:
التهاب در اطراف نخاع
کم خونی همولیتیک
تب بالا
همه این علائم بدون مشکلات اضافی برطرف شدند. عوارض جانبی شایع تر عبارتند از:
درد در محل تزریق
تندرنس ملایم
خستگی
سردرد
درد عضلانی
لرز
تب
طبق داده های آزمایش، اکثر این واکنش ها خفیف بوده و پس از واکسیناسیون در طی یک روز برطرف شده اند.

انواع واکسن AstraZeneca و Sinovac

برخلاف واکسن های Pfizer و Moderna که از فناوری mRNA (قطعات کد ژنتیکی COVID) برای ایجاد ایمنی استفاده می کنند واکسن های AstraZeneca و Sinovac از یک مسیر سنتی تر استفاده می کنند. این بدان معنی است که ذرات واقعی ویروس یا مواد ژنتیکی با مواد دیگر ترکیب شده و قطعات کوچک و بی ضرر ویروس را وارد بدن شما می کنند. سیستم ایمنی بدن شما می تواند با استفاده از این اطلاعات یک دفاع ایجاد کند و آن را برای مبارزه با ویروس زنده مجهزتر می کند.
مشابه واکسن Johnson & Johnson COVID-19، واکسن AstraZeneca متکی به یک آدنو ویروس شامپانزه است تا پروتئین های سنبله را از ویروس کرونا به بدن شما منتقل کند تا پاسخ ایمنی ایجاد کند.
واکسن Sinovac CoronaVac همچنین از ویروس برای ایجاد ایمنی استفاده می کند. با این حال، به جای آدنو ویروس، در واکسن از ذرات غیرفعال ویروس SARS-CoV-2 استفاده می شود که باعث COVID-19 می شود.

آدنو ویروس شامپانزه چیست؟

ویروس آدنو ویروس بسیار رایج است. آدنو ویروس ها که معمولاً باعث بیماری های خفیف مانند سرماخوردگی می شوند گسترده و کارآمد هستند. بیش از 50 نوع آدنو ویروس وجود دارد که باعث عفونت های تنفسی می شوند و از طریق روش های مختلف در حرکت و حمله به بدن مهارت دارند. آدنو ویروس شامپانزه نوعی آدنو ویروس است که باعث ایجاد این عفونت ها در شامپانزه ها می شود.
وقتی این ویروس ها برای استفاده در واکسن اصلاح می شوند در کمک به تولید پاسخ های ایمنی بسیار کارآمد هستند. این نوع واکسن ها مانند واکسن AstraZeneca به عنوان واکسن ناقل ویروسی شناخته می شوند.

غیرفعال یعنی چه؟

وقتی واکسن از ویروس غیرفعال ساخته می شود این بدان معناست که بخشی از ویروس که باعث بیماری می شود از بین می رود اما اطلاعات اساسی ژنتیکی آن باقی می ماند.
هنگامی که به عنوان واکسن تزریق می شود ویروس غیرفعال سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با بیماری ایجاد می کند اما شما را بیمار نمی کند. واکسن های آنفلوانزا، فلج اطفال و هاری از ویروس های غیرفعال برای ایجاد ایمنی استفاده می کنند اما پاسخ های ایمنی را به اندازه سایر واکسن ها ایجاد نمی کنند.
در پایان
محققان همه چیزهایی را که به دست آورده اند را به بیماری همه گیر COVID-19 می اندازند و تعدادی از شرکت های مختلف برای مقابله با ویروس، واکسن های مختلفی را تولید می کنند.
در حالی که در حال حاضر فقط سه واکسن برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است تولیدکنندگان واکسن در سراسر جهان نیز روی راه حل ها کار می کنند. واکسن های Sinovac CoronaVac چین و انگلیس Oxford-AstraZeneca دو نمونه از این گزینه های بین المللی هستند که در سراسر جهان مورد مطالعه قرار می گیرند.

منبع: هلث لاین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search