پزشکی

آنچه در هنگام شکستن استخوان اتفاق می افتد

درمان شگستگی استخوان

استخوان ها به دلیل آسیب دیدگی یا به دلیل فرایند بیماری شکسته می شوند. درصد قابل توجهی از شکستگی استخوان به دلیل برخورد نیرو یا استرس زیاد رخ می دهد.

با این حال، شکستگی ممکن است در نتیجه برخی از شرایط پزشکی باشد که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود به عنوان مثال پوکی استخوان، برخی سرطان ها، یا استئوژنز ایمپرفکتا (همچنین به عنوان بیماری های شکننده استخوان شناخته می شود).
شکستگی ناشی از یک بیماری پزشکی به عنوان شکستگی پاتولوژیک شناخته می شود.

چه عواملی باعث شکستگی استخوان ها می شود؟

افراد از بحران آسیب دیدگی ورزشی گرفته تا سقوط تصادفی، به انواع مختلف معمولاً از نوعی ضربه استخوانشان می شکنند. استخوان ها قوی هستند اما آنها نیز دارای محدودیت هایی هستند. آنها حتی می توانند پس از یک وقفه جدی خونریزی کنند. بیماری هایی مانند سرطان و پوکی استخوان نیز می توانند منجر به شکستگی شوند زیرا باعث ضعف و شکنندگی استخوان های شما می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه نوع شکستگی؟

پزشکان در مورد شکستگی استخوان، که به آن شکستگی نیز گفته می شود با چند اصطلاح اساسی صحبت می کنند:
باز یا بسته؟ شکستگی بسته، یا ساده، از طریق پوست نمی شکند. موارد باز یا مرکب انجام می دهند.
جزئی یا کامل؟ وقفه های جزئی تا انتهای استخوان طی نمی شود. شکستگی کامل به معنای دو یا چند قطعه شدن استخوان است.
جابجا شده یا بدون جابجایی؟ اگر تکه های شکسته هنوز صف آرایی کنند این یک شکست بدون جابجایی است. اگر این کار را نکنند جابجا شده است.

انواع شکستگی ها

انواع معمول شکستگی ها عبارتند از:
عرضی: به طور مستقیم استخوان از عرض شکسته می شود
شکستگی استرس: ترک بسیار نازکی که به آن شکستگی خط مو نیز گفته می شود
مورب: با زاویه شکسته می شود
گرین استیک: از یک طرف می شکند اما از طرف دیگر خم می شود - مانند یک چوب تازه از درخت
خرد شده: استخوان به سه قطعه یا بیشتر تقسیم می شود
انواع دیگر شامل شکستگی فشاری است که اغلب در ستون فقرات، شکستگی مارپیچ و شکستگی جداشدگی اتفاق می افتد هنگامی که یک تاندون یا رباط یک قطعه استخوان را بیرون می کشد.

چه احساسی دارید: درد

بعضی اوقات، بچه ها دچار شکستگی های کوچک می شوند و حتی آن را نمی دانند. در مواقع دیگر، بدن شما ممکن است شوک داشته باشد بنابراین شما اصلاً در ابتدا چیزی احساس نمی کنید اما معمولاً شکستگی استخوان به معنای یک درد عمیق و شدید است. بسته شکستگی، ممکن است احساس درد شدیدی هم داشته باشید.

چه احساسی دارد: علائم دیگر

جدای از درد، بدن شما انواع زنگ هشدارها را تنظیم می کند تا به شما بگوید واقعاً اشتباهی رخ داده است. ممکن است احساس خنکی، سرگیجه یا بدبو بودن کنید. حتی ممکن است بیهوش شوید. در حدود شکستگی ، ممکن است متوجه شوید:
کبودی
سفتی، سختی
تورم
گرما
ضعف
همچنین ممکن است در استفاده از آن قسمت از بدن مشکل داشته باشید یا ببینید که استخوان درست به نظر نمی رسد - مثل اینکه در یک زاویه عجیب خم شده است.

ترمیم استخوان: مرحله 1

ترمیم استخوان فقط در عرض چند ساعت از آسیب دیدگی شروع می شود. با شروع تشکیل لخته، تورم سالمی در حین شکستگی ایجاد می کنید. سیستم ایمنی بدن شما سلولهایی را ارسال می کند که مانند جمع کننده های زباله عمل می کنند - آنها از تکه های کوچک استخوان خلاص می شوند و میکروب ها را از بین می برند. همچنین، شما برای کمک به روند بهبودی، رگ های خونی را در منطقه رشد می دهید. این مرحله ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد.
در حین بهبودی یک پینه در ناحیه استخوان شکسته ایجاد می شود.

ترمیم استخوان: مرحله 2

طی 4-21 روز آینده، شما یک پینه نرم در اطراف استخوان شکسته ایجاد می کنید. این زمانی است که ماده ای به نام کلاژن وارد شده و به آرامی جای لخته خون را می گیرد. پینه از لخته سفت است اما به اندازه استخوان محکم نیست. این بخشی از دلیل گچ گرفتن شماست - ترمیم استخوان را در جای خود نگه می دارد. در صورت حرکت، پینه نرم می تواند شکسته شود و بهبودی شما را از بین ببرد.

ترمیم استخوان: مرحله 3

حدود 2 هفته پس از استراحت، سلول هایی به نام استئوبلاست ها نقل مکان می کنند و وارد کار می شوند. آنها استخوان جدیدی تشکیل می دهند و مواد معدنی را به مخلوط اضافه می کنند تا استخوان در هنگام پل زدن قطعات شکسته سخت و محکم شود. به این مرحله پینه سخت گفته می شود. این معمولاً 6-12 هفته پس از شکستگی پایان می یابد.

ترمیم استخوان: مرحله 4

اکنون شما در کشش خانگی هستید: بازسازی استخوان. در اینجا، سلولهایی به نام استئوكلاست تنظیم دقیق می كنند. آنها هر استخوان اضافی را که در حین ترمیم تشکیل شده است از بین می برند تا استخوان های شما به شکل منظم خود برگردند. هنگامی که به این مرحله می رسیدید بازگشت به فعالیت های عادی خود در واقع به بهبود شما کمک می کند. این مرحله ممکن است مدتها بعد از بهبودی ادامه داشته باشد گاهی اوقات تا 9 سال طول می کشد.

درمان شکستگی های اساسی

درمان هر وقفه به سه مرحله اساسی می رسد:
استخوان را در جای مناسب قرار دهید.
تا زمان بهبودی آن را از حرکت دور کنید.
درد را مدیریت کنید.
برای یک وقفه اساسی، ممکن است پزشک مجبور شود استخوان را در جای خود قرار دهد. سپس، احتمالاً آتل، بریس یا گچ خواهید گرفت تا استخوان خود را پشتیبانی کرده و از حرکت دادن آن جلوگیری کنید. پزشک همچنین ممکن است داروی درد را به شما بدهد.

درمان شکستگی های پیچیده

برای شکستگی های شدیدتر، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. پزشکان ممکن است پیچ ها، پین ها، میله ها یا پلیت هایی برای قرار دادن استخوان ها در جای خود قرار دهند تا بتوانند به درستی بهبود یابند. این قسمت ها ممکن است بعد از بهبودی در جای خود باقی بمانند یا در بعضی موارد، پزشک آنها را خارج می کند.

بهبودی: هفته های 1-2

بهبودی متوسط 6-8 هفته طول می کشد اما می تواند بر اساس استخوان، نوع شکستگی، سن و سلامت کلی شما متفاوت باشد. در طی دو هفته اول، شما به صبر و مراقبت خوب و به سبک قدیمی نیاز خواهید داشت. اینجاست که زمینه را برای بهبود فراهم می کنید. دستورالعمل های پزشک خود را از نزدیک دنبال کنید:
سیگار نکشید
تمریناتی را که پزشک توصیه می کند انجام دهید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید.
استخوان شکسته را تا آنجا که ممکن است استراحت دهید.
در موارد نادر، ممکن است به کشش، سیستمی از قرقره ها و وزنه هایی در اطراف تخت بیمار نیاز داشته باشید که استخوان ها را در موقعیت مناسب نگه دارد.

بهبودی: هفته های 3-5

گچ شما برای ترمیم بسیار مهم است اما تنها پس از چند هفته بدون حرکت، عضلات ضعیف و سفت می شوند. این غالباً زمانی است که برخی از تمرینات بسیار اساسی یا فیزیوتراپی زود هنگام را شروع می کنید. به کاهش سفتی، عضله سازی و تجزیه بافت اسکار کمک می کند. شما همچنین می توانید سر خود را به اطراف حرکت دهید تا این قسمت از بدن خود را که مدتی درد داشته است حرکت دهید.

بهبودی: هفته های 6-8

پوست و موهای شما در زیر تاریکی قرار دارند و عضلات ضعیف خواهند شد بنابراین ممکن است متوجه شوید:
موهای بدن تیره تر از حد معمول است
پوستی کم رنگ یا پوسته پوسته
عضوی که شکسته اید کوچکتر به نظر می رسد - عضله کمتری دارد
با گذشت زمان به حالت عادی خود خواهید رسید و ممکن است به فیزیوتراپی بیشتری نیاز داشته باشید. هنگامی که فعالیت های منظم خود را شروع می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا محدودیتی در انجام کار خود داشته باشید.

چه موقع با دکتر خود تماس بگیرید

همزمان با بهبودی، علائم هر گونه مشکل را از نزدیک دور نگه دارید. در صورت مشاهده مشكلاتی مانند:
رنگ مایل به آبی برای پوست شما
نمی توان انگشتان یا انگشت شصت را حرکت داد
درد بهتر نمی شود
مشکل با گچ گیری شما، مانند ترک خوردن یا احساس سفتی بیش از حد یا شلی بیش از حد
علائم عفونت، مانند قرمزی، تورم یا ترشحات که بوی بد می دهد
سوزن سوزن شدن، بی حسی، سوزن و یا سایر احساسات عجیب و غریب

عوارض

در موقعیت اشتباه بهبود می یابد - این به عنوان بدخیمی شناخته می شود. یا شکستگی در موقعیت اشتباه بهبود می یابد یا تغییر مکان می دهد (شکستگی خود جابجا می شود).
اختلال در رشد استخوان - اگر شکستگی استخوان در دوران کودکی بر صفحه رشد تأثیر بگذارد این خطر وجود دارد که رشد طبیعی آن استخوان تحت تأثیر قرار گیرد و خطر تغییر شکل بعدی را افزایش می دهد.
عفونت مداوم استخوان یا مغز استخوان - اگر شکستگی در پوست وجود داشته باشد همانطور که ممکن است در یک شکستگی ترکیبی اتفاق بیفتد باکتری ها می توانند به استخوان یا مغز استخوان وارد شوند و این یک عفونت مداوم (استئومیلیت مزمن) شود.
بیماران ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان آنتی بیوتیک داشته باشند. گاهی اوقات، تخلیه و کورتاژ جراحی لازم است.
مرگ استخوان (نکروز آواسکولار) - اگر استخوان جریان ضروری خون خود را از دست بدهد ممکن است بمیرد.

پیشگیری

تغذیه و نور خورشید - بدن انسان به منابع کافی کلسیم برای استخوان های سالم نیاز دارد. شیر، پنیر، ماست و سبزیجات برگ سبز تیره منابع خوبی از کلسیم هستند.
بدن ما برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد - قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین خوردن تخم مرغ و ماهی های روغنی روش های خوبی برای دریافت ویتامین D است.
فعالیت بدنی - هرچه ورزش های تحمل وزن بیشتر انجام دهید استخوان های شما قویتر و چگال تر خواهند بود.
به عنوان مثال می توان به پرش، راه رفتن، دویدن و رقص اشاره کرد - هر ورزشی که بدن روی اسکلت می کشد.
افزایش سن نه تنها باعث ضعیف شدن استخوانها می شود بلکه غالباً با فعالیت بدنی کمتری روبرو می شود که حتی احتمال ضعیف شدن استخوان را نیز بیشتر می کند. تحرک بدنی برای افراد در هر سنی مهم است.
یائسگی - استروژن، که کلسیم زن را تنظیم می کند در دوران یائسگی افت می کند و تنظیم کلسیم را بسیار دشوارتر می کند. در نتیجه، زنان باید به خصوص در مورد تراکم و استحکام استخوانهای خود در دوران یائسگی و بعد از آن مراقب باشند.
مراحل زیر ممکن است به کاهش خطر پوکی استخوان بعد از یائسگی کمک کند:
هر هفته چندین جلسه کوتاه تحمل وزن انجام دهید.
سیگار نکشید.
فقط مقادیر متوسط الکل مصرف کنید یا اصلا مصرف نکنید.
در معرض نور روز قرار بگیرید.
اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما دارای مقدار زیادی غذای غنی از کلسیم است. برای کسانی که این کار را دشوار می دانند پزشک ممکن است مکمل های کلسیم را توصیه کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search