پزشکی

درمان با کمک های اولیه برای برش ها، خراش ها، اسپاسم عضلات و موارد دیگر

درمان برای برش ها، خراش ها، اسپاسم عضلات

همه کودکان دچار مصائب و آسیب هایی می شوند حتی برخی از آنها جدی خواهند بود. به همین دلیل وظیفه همه والدین است که آماده باشند و این به معنای داشتن درک اولیه از کمک های اولیه برای کودکان است.

احتمالاً بهترین راه برای انجام این کار شرکت در کلاس کمک های اولیه است زیرا هیچ چیز نمی تواند دانش "عملی" را شکست دهد. CPR به طور خاص چیزی است که در واقع به صورت حضوری بهتر آموزش داده می شود و کارشناسان به همه والدین توصیه می کنند در کلاس های CPR نوزاد و کودک شرکت کنند.
کمک های اولیه را می توان به عنوان ارائه مراقبت فوری برای کسی که از صدمه غیر تهدیدکننده به زندگی تهدیدکننده زندگی یا شروع بیماری تا رسیدن مراقبت های پزشکی رنج می برد یا آسیب دیده است عنوان کرد. به عنوان مثال، فراهم نمودن CPR برای احیای فرد تا رسیدن کمک پزشکی حرفه ای (امدادگران) به صحنه، نمونه ای کلاسیک از کمک های اولیه است.
هدف از کمک های اولیه ارائه مراقبت های لازم برای جلوگیری از بروز آسیب های جدی با مدیریت آسیب در اسرع وقت قبل از دریافت کمک پزشکی حرفه ای است.
تشخیص شدت وضعیت در تعیین نوع مراقبت مورد نیاز بسیار مهم است. در صورت مشکوک شدن به بیماری یا جراحت جدی، با اورژانس تماس است.

اصول کیت کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه شما باید به طور ایده آل شامل موارد زیر باشد:
باند کمک در اندازه های مختلف
باند غلتکی
نوار
گاز استریل
دستمال مرطوب ضد عفونی کننده
سواب ضد عفونی کننده
محلول ضد عفونی کننده (پراکسید هیدروژن)
محافظ چشم
شستشوی چشم
ماسک CPR
دستکش غیر لاتکس
پماد آنتی بیوتیک
کرم هیدروکورتیزون 0.5٪ یا 1٪
لوسیون کالامین
دماسنج
استامینوفن
ایبوپروفن
یک پتو
بسته های سرد یکبار مصرف
چراغ قوه با باتری اضافی
قیچی
موچین
دفترچه تلفن کمک های اولیه

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کمک های اولیه برای بریدگی های کوچک یا خراش

درمان سریع زخم باز در به حداقل رساندن خطر ایجاد زخم و عفونت کمک می کند. این همان کاری است که شما باید بلافاصله پس از ایجاد بریدگی، خراشیدن، گاز گرفتگی یا آسیب دیدگی دیگر انجام دهید:
1. قبل از درمان هرگونه بریدگی یا خراش، دستان خود را بشویید تا از ورود باکتری به پوست باز جلوگیری کرده و احتمال بروز عفونت را به حداقل برسانید.
2. خونریزی را کنترل کنید. به طور معمول، خونریزی اندکی پس از آسیب متوقف می شود. اگر اندکی پس از آن خونریزی متوقف نشد با گاز یا پارچه تمیز به زخم فشار وارد کنید و تا زمان قطع خونریزی، روی زخم نگه دارید.
3. بلافاصله زخم را تمیز کنید. جاری شدن آب روی یک برش یا خراش جزئی می تواند خطر عفونت را از بین ببرد. با استفاده از صابون، لبه های زخم را به آرامی و کاملاً بشویید. صابون را در زخم قرار ندهید. می توان از موچین های استریلیزه برای از بین بردن هرگونه کثیفی یا بقایای زخم استفاده کرد. اگر همه آلودگی ها پاک نشدند به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشید.
4. پماد آنتی بیوتیک یا ژله پترولئوم بزنید. این سطح زخم را مرطوب می کند و از ایجاد زخم جلوگیری می کند. اگر بثورات در اثر استفاده از پماد آنتی بیوتیک رخ داد استفاده از آن را قطع کنید.
5. باند بزنید. زخم را با یک باند با گاز استریل شده و نوار کاغذی بپوشانید. پوشاندن زخم آن را تمیز نگه داشته و از ایجاد عفونت محافظت می کند.
6. مرتباً زخم را بپوشانید. برای محافظت از زخم، باید آن را تمیز نگه داشت. بنابراین، پانسمان مکرر حداقل یک بار در روز لازم است. اگر در هر حالت پانسمان کثیف یا خیس شد آن را در اسرع وقت عوض کنید.
7. یک تزریق ضد کزاز انجام دهید. اگر بیش از 5 سال از آخرین ترزیق شما گذشته باشد تزریق کزاز ضروری است. علاوه بر این، اگر زخم عمیق و کثیف است برای یک واکسیناسیون احتمالی کزاز راهنمایی پزشکی حرفه ای بگیرید.
8. مراقب عفونت ها باشید. اگر در نزدیکی محل عفونت گرما، تورم، ترشح و درد مشاهده کردید برای ارائه گزینه های درمانی مناسب برای نیازهای خود با ارائه دهنده خدمات سلامت محلی خود صحبت کنید.
9. به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشید. بسته به عمق و محل زخم یا بریدگی، ممکن است برای تمیز و بسته شدن کامل آسیب (بخیه) مراجعه به ER یا پزشک نیاز باشد.

کمک های اولیه برای گزش و نیش حیوانات

گزش و نیش حیوانات سموم خاصی را در بدن آزاد می کند که باعث واکنش آلرژیک می شوند. برخی از علائم رایج در ارتباط با حساسیت نوع 1 یا واکنش آلرژیک به گزش یا نیش یک حیوان عبارتند از:
خارش پوست
راش
ادم
آبریزش بینی
خس خس
مشکل تنفس
گرفتگی شکم
شوک آنافیلاکتیک در موارد شدید
در اینجا همان چیزی است که شما باید بلافاصله پس از گاز گرفتن یا نیش زدن توسط یک حیوان یا حشره انجام دهید:
به طور موقت به مکانی امن منتقل شوید که منبع گزش و نیش در آن محدود باشد.
در صورت مشاهده، گزنده را بردارید. این کار را می توان با یک موچین انجام داد.
بلافاصله از آب و صابون در منطقه آسیب دیده استفاده کنید.
از کیسه یخ، کمپرس خنک یا پارچه خنک در محل گزش یا گزیدگی استفاده کنید. انجام این کار باعث کاهش درد و تورم بعدی می شود. یخ را مستقیماً روی زخم قرار ندهید زیرا باعث آسیب بیشتر پوست شما می شود و حتی ممکن است باعث سرمازدگی شود. به همین دلیل، کیسه یخ را برای مدت طولانی در یک زمان روی زخم قرار ندهید.
اگر گزش یا گزیدگی در اندام ها است اندام آسیب دیده را بلند کنید.
چندین بار در روز لوسیون کالامین، کرم هیدروکورتیزون 0.5٪ یا 1٪ یا یک خمیر جوش شیرین DIY را به محل نیش بزنید تا زمانی که علائم بهبود یابد.
در صورت بروز خارش، یک آنتی هیستامین مانند لوسیون بنادریل می تواند مفید باشد.

درمان پیچ خوردگی، کشیدگی و اسپاسم

کشیدگی (strain) آسیب به عضله است در حالی که پیچ خوردگی (sprain) کشش یا پارگی رباط است.
شایع ترین مکان های پیچ خوردگی مچ پا، مچ دست، زانو و انگشت شست است. علائم و نشانه های مرتبط پیچ خوردگی شامل شنیدن صدای ترک خوردن در آغاز آسیب، درد، تورم، کبودی و تحرک محدود مفصل آسیب دیده است.
پیچ خوردگی غیر جدی را می توان در خانه با مراقبت های حمایتی، استراحت، فشرده سازی و ارتفاع کنترل کرد. پیچ خوردگی جدی ممکن است نیاز به ترمیم رباط های آسیب دیده از طریق اقدامات جراحی داشته باشد.
جستجوی کمک پزشکی برای علائم حل نشده برای بهبود این آسیب مهم است. برای به حداقل رساندن خطر، کشش قبل و بعد از هرگونه فعالیت بدنی می تواند مفید باشد.
موارد زیر اقدامات اولیه برای اسپاسم عضلات است:
کشش
ماساژ
کاربرد یخ یا گرما
آبرسانی
ورزش ملایم
مسکن های درد بدون نسخه
کرم های موضعی ضد التهاب برای تورم
تهویه بیش از حد
جستجوی کمک حرفه ای

درمان سوختگی جزئی

سوختگی جزئی هر سوختگی است که قطر آن کمتر از 8 سانتی متر (3 اینچ) باشد و معمولاً با درد و تاول مشخص می شود.
در اینجا برخی اقدامات کمک های اولیه برای کنترل سوختگی های جزئی آورده شده است:
تا جایی که درد کاهش یابد، آب خنک و یا کمپرس مرطوب را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
اگر محل سوختگی در محلی است که جواهرات استفاده می شود (دستبند، انگشتر، مچ پا)، فوراً جواهرات را قبل از تورم بعدی بردارید تا عوارض پس از سوختگی به حداقل برسد.
تاول باید سالم بماند. در صورت پارگی تاول، بلافاصله از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. در صورت بروز بثورات در اثر استفاده از پماد، استفاده از پماد را قطع کنید.
آلوئه ورا یا مرطوب کننده ای با خاصیت خنک کنندگی را می توان روی سوختگی خنک شده قرار داد تا تسکین درد ایجاد کند.
برای محافظت از تاول و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هوا، که می تواند باعث درد شود یک باند و گاز استریل را روی محل سوختگی درمان شده قرار دهید.
در صورت نیاز، از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد استفاده کنید.
کودکان در بعضی مواقع دچار سوختگی می شوند غالباً در اثر برخورد با آب گرم یا جوش یا اجسام گرم مانند اتوهای گرم. اولین کاری که باید در این شرایط انجام دهید این است که کودک خود را از جسم یا ماده خارج کنید. برای تسکین درد می توانید آب خنک را روی محل سوختگی قرار دهید. استفاده از یخ یا سایر مواد توصیه نمی شود. سوختگی با تاول و سوختگی عمیق یا بسیار بزرگ ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

خونریزی بینی را در خانه متوقف کنید

خون دماغ شایع است. بنابراین، دانستن اینکه هنگام بروز چه کاری باید انجام شود می تواند بسیار مفید باشد.
در اینجا مراحل جلوگیری از خونریزی بینی وجود دارد:
1. در حالت ایستاده و رو به جلو بنشینید. حالت ایستاده و رو به جلو می تواند برای درمان سریع خون دماغ مفید باشد. نشستن به صورت ایستاده فشار خون را در رگ های بینی کاهش می دهد و به طور موثری خون دماغ را کنترل می کند.
2. به جلو خم شوید این از بلعیدن خون جلوگیری می کندکه می تواند پوشش معده را بر هم بزند و باعث ناراحتی علامتی اضافی شود.
3. بینی خود را به آرامی فین کنید. با این کار می توان بقایا و لخته های خون را از بین برد و نفس کشیدن را آسان تر کرد. پس از آن، در هر سوراخ بینی، یک ضد احتقان بینی حاوی اکسی متازولین را اسپری کنید.
4. بینی خود را به آرامی فشار دهید. به مدت 10-15 دقیقه، از انگشت اشاره و انگشت شست خود استفاده کنید تا بینی خود را کمی فشار دهید و از طریق دهان نفس بکشید. گرفتن بینی می تواند با افزایش فشار به تیغه بینی خونریزی بینی را متوقف کند. اگر خونریزی ادامه داشت 10-15 دقیقه دیگر بینی خود را دوباره فشار دهید. اگر خونریزی هنوز اتفاق افتاد به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشید.

اگر کودک شما بیهوش شد چه باید کرد

تماشای بیهوش شدن کودک می تواند تجربه ای بسیار ترسناک باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که نبض و راه هوایی کودک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تنفس می کند. اگر نفس نمی کشند CPR را اگر می دانید انجام دهید و یا با اورژانس تماس بگیرید. گاهی اوقات کودکانی که غش می کنند استفراغ می کنند. در این صورت، کودک را به پهلو شیب دهید تا خفه نشود. علاوه بر این، پاهای او را حدود 12 اینچ بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

اگر مجاری تنفسی، تنفس یا گردش خون فرد به شدت خدشه دار شود باید با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید. به عبارت دیگر، نبض را نمی توان احساس کرد میزان تنفس کم یا غایب است یا فرد خون قابل توجهی از دست می دهد یا بی پاسخ می شود.
حرف آخر
در طول کمک های اولیه، به یاد داشتن ABC ها - راه های هوایی، تنفس و گردش خون بسیار مهم است. کمک فوری و اولین کسی که از آسیب یا بیماری رنج می برد کمک می کند تا بتواند جان او را نجات دهد از بروز آسیب بیشتر جلوگیری کند و به بهبود آسیب یا بیماری کمک کند.
داشتن نوعی آموزش صدور گواهینامه کمک های اولیه، آموزش مقدماتی پزشکی یا دانش کمک های اولیه نه تنها ایده آل است بلکه در شناسایی علائم و نشانه هایی که ممکن است فردی در معرض خطر باشد نیز مفید است. تشخیص تظاهراتی مانند درد قفسه سینه با شروع ناگهانی ، تنگی نفس یا بیهوش شدن می تواند به جلوگیری از موقعیت های گاه مرگبار کمک کند. هنگام استفاده از کمک های اولیه ، باید مراقب خطرات احتمالی خود باشید و قبل از رسیدن کمک پزشکی هوشیار و متشکل باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search