پزشکی

انواع مختلف هپاتیت و علائم آن

انواع مختلف هپاتیت

انواع مختلفی از ویروس های هپاتیت وجود دارد از جمله هپاتیت A ، B ، C ، D ، E و G. انواع A ، B و C در ایالات متحده رایج ترین است. هپاتیت G نوعی التهاب کبدی است که به تازگی کشف شده است.

اطلاعات فوق از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) گرفته شده است.
هپاتیت یک بیماری التهابی کبد است. این می تواند به دلایل مختلفی از جمله استفاده از مواد مخدر، قرار گرفتن در معرض سموم، مصرف الکل و برخی بیماری های خود ایمنی رخ دهد. با این حال، شایع ترین علت هپاتیت عفونت ویروسی است.
هپاتیت به التهاب کبد اشاره دارد. هپاتیت B و C می تواند منجر به بیماری مزمن کبدی شود در حالی که هپاتیت C سهم بیشتری از بیماری را در ایالات متحده تشکیل می دهد با تقریباً 2.4 میلیون بزرگسال مبتلا به هپاتیت C در مقایسه با 1.59 میلیون نفر آلوده به هپاتیت B.
بروز سیروز در گروه های مبتلا قابل مقایسه است. خطر سرطان کبد در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن B و C مبتلا به سیروز نیز مشابه است.

علائم هپاتیت

در حالی که برخی از بیماران هپاتیت بدون علامت باقی می مانند برخی دیگر معمولاً علائم شبیه آنفولانزا را همراه با موارد زیر گزارش می کنند:
خستگی
حالت تهوع
استفراغ
درد شکم
زردی
دلایل شایع هپاتیت
عوامل زیر می توانند هپاتیت را القا و بدتر کنند:
عفونت های ویروسی
سوء مصرف الکل
سوء مصرف مواد مخدر
سموم
بیماری متابولیک
بیماری خودایمنی
انواع هپاتیت
هپاتیت را می توان در انواع زیر دسته بندی کرد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

هپاتیت A

هپاتیت A ویروسی است که از طریق مدفوع و دهان منتقل می شود. بنابراین، روش های معمول ابتلا به این نوع هپاتیت شامل مصرف غذا و آب آلوده یا تماس با فرد آلوده است.
مصرف حلزون نپخته یا خام، سبزیجات یا سایر غذاهای خام یا نپخته نیز یک روش انتقال معمول و همچنین مصرف غذاهایی است که توسط افراد آلوده انجام می شود.
انتقال شخص به فرد در خانه ها و مراکز مراقبت های روزانه و در میان پرسنل نظامی اتفاق می افتد این همه به دلیل تماس نزدیک است. انتقال خون و مصرف مواد مخدر غیرقانونی از دلایل نادر این نوع هپاتیت است. انتقال جنسی نیز می تواند رخ دهد.
عفونت با ویروس هپاتیت A مزمن نمی شود. کمتر از 1٪ از عفونت های حاد منجر به نارسایی کبد می شود.
علائم متداول شامل حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، تب، بی حالی و درد شکم است. هفتاد درصد بزرگسالان آلوده علائم دارند در حالی که اکثر کودکان آلوده بدون علائم هستند. عفونت هپاتیت A می تواند در زنان باردار شدیدتر باشد بنابراین باید مراقبت های ویژه ای به این بیماران انجام شود.
هپاتیت A با افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد ارتباط ندارد.

هپاتیت B

هپاتیت B ویروسی است که از طریق تماس با مایعات آلوده بدن (در درجه اول خون، بزاق کمتر، مایع منی و سایر مایعات بدن) منتقل می شود
در اکثر مناطق جهان، انتقال از مادر به کودک (مادر و جنین) متداول ترین روش انتقال است. انتقال جنسی بعد از مصرف داروی تزریقی رایج ترین حالت انتقال است. طب سوزنی، خال کوبی و سوراخ کردن بدن نیز بسته به شرایط از عوامل خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B هستند.
انتقال خون در ایالات متحده علت بسیار نادر عفونت هپاتیت B است که به دلیل غربالگری بسیار موثر اهداکنندگان خون، یک نفر از هر 1 میلیون انتقال خون رخ می دهد. پیوند اعضا می تواند علت نادر هپاتیت B باشد.
در صورتی كه فرد در معرض خون آلوده از طریق مسواك، تیغ یا اسباب بازی قرار گیرد احتمال انتقال آن وجود دارد زیرا ویروس هپاتیت B می تواند برای مدت طولانی در خارج از بدن انسان زنده بماند.
پیشرفت هپاتیت B مزمن به دنبال عفونت حاد بستگی به سن هنگام مواجهه دارد. حدود 90٪ نوزادان، 20٪ - 50 ٪ کودکان 1-5 ساله و کمتر از 5٪ بزرگسالان مبتلا به عفونت حاد به بیماری مزمن مبتلا می شوند. همچنین، 0.1٪ -0.5٪ بیماران مبتلا به عفونت حاد هپاتیت B دچار نارسایی کبدی می شوند.
عفونت حاد هپاتیت B (عفونت جدید) در اکثر بیماران بدون علامت یا کم علائم است (70٪). حدود 30٪ بیماران مبتلا به عفونت حاد هپاتیت B دچار زردی می شوند. علائم دیگر عفونت حاد شامل علائم شبیه آنفولانزا، حالت تهوع، بی اشتهایی و درد شکمی ربع فوقانی سمت راست است. علائم غیرمعمول بیشتر مربوط به ایجاد مجتمع های ایمنی (کمپلکس های آنتی ژن - آنتی بادی) شامل تب، درد مفصل یا آرتروز و بثورات پوستی است.
تا 50٪ بیماران مبتلا به هپاتیت حاد B به هپاتیت B مزمن مبتلا می شوند (عفونت 6 ماه یا بیشتر وجود دارد). اکثر بیماران بدون علامت هستند و بیشترین علائم آن خستگی است.
اگر بیمار از هپاتیت مزمن B به سیروز مبتلا شود بیمار همچنین می تواند مایع بیش از حد، خونریزی دستگاه گوارش و گیجی ایجاد کند. عفونت مزمن هپاتیت B یک عامل خطر ابتلا به سرطان کبد است با این خطر در بیماران مبتلا به سیروز بیشتر است (3.2 در مقابل 0.1 مورد در هر 100 سال).
درمان هپاتیت B مزمن شامل سرکوب تکثیر ویروس است. بنابراین، درمان مداوم معمولاً مورد نیاز است. داروهایی که معمولاً استفاده می شوند به صورت قرص موجود هستند و به خوبی تحمل می شوند.

هپاتیت C

ویروس هپاتیت C از طریق تماس با خون آلوده منتقل می شود. تا کنون، شایع ترین عامل خطر برای هپاتیت C مزمن، استفاده از دارو در داخل ورید و به دنبال آن انتقال خون، رابطه جنسی با فرد معتاد به تزریق، حبس، تشریفات مذهبی (ایجاد زخم)، گیر افتادن با شی خونین، سوراخ کردن بدن و تزریق ایمونوگلوبولین است. .
به طور معمول، تشخیص زمانی انجام می شود که یک ارائه دهنده یک فرد با خطر بالا را شناسایی و آزمایش کند. تا 85٪ از عفونت ها مزمن می شوند. این یک علت نادر از کار افتادگی کبد است اما اگر بیمار با هپاتیت B عفونی شود احتمال آن بیشتر است.
عفونت حاد با هپاتیت C معمولاً بدون علامت است. در صورت علامت گذاری، بیماران علائم شبیه آنفولانزا، خستگی، حالت تهوع، بی اشتهایی و درد شکمی ربع فوقانی سمت راست را تجربه می کنند.
بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن علائم زیادی دارند اما مشخص نیست که در واقع چه تعداد از این علائم به دلیل عفونت هپاتیت C است. شایعترین علائم شامل خستگی و اختلالات خواب است. علائم کمتر شایع شامل حالت تهوع، اسهال، درد شکم، بی اشتهایی، میالژی، آرترالژی، ضعف و کاهش وزن است. افسردگی و اضطراب نیز شایع است.
عفونت مزمن هپاتیت C همچنین می تواند با بیماری های خون مانند Cryoglobulinemia، لنفوم، بیماری کلیوی (گلومرولونفریت غشایی)، بیماری تیروئید (تیروئیدیت)، بیماری پوستی (porphyria cutanea tarda، لیکن پلان) و دیابت همراه باشد.
هپاتیت C مزمن همراه با فیبروز پیشرفته یا سیروز یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان کبد است (1 - 4 درصد در سال). بیماران مبتلا به سیروز می توانند بیش از حد مایعات، خونریزی دستگاه گوارش و گیجی ایجاد کنند.
درمان هپاتیت C با داروهای ضد ویروسی با عملکرد مستقیم بسیار موثر است و می تواند عفونت را در بیش از 95٪ بیماران بهبود بخشد. این داروها به خوبی تحمل می شوند و به صورت قرص در دسترس هستند.

هپاتیت D

ویروس هپاتیت D (که به آن ویروس یا عامل دلتا نیز گفته می شود) ویروسی ناقص است و تنها در صورت وجود هپاتیت B می تواند باعث عفونت شود. فرد می تواند همزمان با هپاتیت B (عفونت همزمان) به هپاتیت D آلوده شود یا در بیمار مبتلا به هپاتیت B مزمن (فوق عفونت) باعث شعله ور شدن هپاتیت شود.
ویروس هپاتیت D در غیاب هپاتیت B نمی تواند زنده بماند. بنابراین، سابقه طبیعی هپاتیت D آیینه ای از هپاتیت B است اما در موارد خاص می تواند باعث هپاتیت شدیدتر شود.
نارسایی کبدی در بیماران مبتلا به عفونت همزمان با هپاتیت D بیشتر اتفاق می افتد. پیشرفت در سیروز می تواند در بیماران مبتلا به هپاتیت D سریعتر باشد تسریع یا عدم پیشرفت سرطان کبد بحث برانگیز است.
عامل اصلی ابتلا به هپاتیت D استفاده از داروی تزریقی و ناشی از مناطق بومی (مغولستان، مولداوی، آفریقای غربی و میانه) است. علائم مشابه هپاتیت B است. درمان هپاتیت D شامل استفاده از اینترفرون آلفا و درمان هپاتیت B است.

هپاتیت E

هپاتیت E از نظر انتقال از طریق مدفوع و دهان مشابه هپاتیت A است. بنابراین، مصرف آب آلوده یک عامل خطر شایع در سراسر جهان است به ویژه در برخی مناطق خاص آسیا و آفریقا.
از دیگر روش های انتقال می توان به انتقال خون و انتقال مادر به فرزند اشاره کرد. مصرف فرآورده های گوشت خوک، صدف، گوشت گوزن نپخته، گوشت گراز وحشی، سوسیس کبد خوک و اندام های داخلی حیوانات مختلف با شیوع بیماری همراه بوده است. در بعضی از کشورها، شیر گاو به عنوان منبع عفونت نقش دارد.
علائم متداول شامل بی حالی، حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، درد شکم، تب و هپاتومگالی (بزرگ شدن کبد) است. علائم کمتر شایع شامل اسهال، درد مفاصل، خارش و بثورات پوستی است.
در برخی موارد نادر، انواع مختلفی از بیماری ها با عفونت هپاتیت E همراه بوده است از جمله اختلالات خون (تعداد پلاکت کم، کم خونی)، بیماری تیروئید (تیروئیدیت)، بیماری کلیه (گلومرولونفریت غشایی)، پانکراتیت حاد و بیماری های عصبی مختلف.
برخلاف هپاتیت A، هپاتیت E می تواند منجر به بیماری مزمن شود. نارسایی حاد کبدی (0.5 - 4) درصد نیز می تواند رخ دهد. عفونت هپاتیت E می تواند در زنان باردار با میزان مرگ و میر تا 15٪ - 25٪ شدیدتر باشد.
درمان فقط برای بیماران آلوده به ژنوتیپ 3 توصیه می شود زیرا عفونت مزمن می تواند در این بیماران ایجاد شود.

هپاتیت F و G

هپاتیت F و G به خوبی مشخص نمی شوند. اخیراً نیز چیزهای زیادی در مورد این ویروس ها نوشته نشده است بنابراین همچنین موضوع داغی برای تحقیق نیست.
چه تفاوتی بین هپاتیتA ، B و C وجود دارد؟
هپاتیت A فقط علت هپاتیت حاد است. هپاتیت B و C می تواند باعث هپاتیت حاد و مزمن شود. اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت C به بیماری مزمن مبتلا می شوند. تفاوت ها در بالا بیان شد.
حرف آخر
در صورت درمان با داروی ضد ویروس با اثر مستقیم، هپاتیت C مزمن قابل درمان است. هپاتیت B مزمن با داروهایی که رشد ویروسی را سرکوب می کنند قابل درمان است اما در بیشتر موارد، بهبود نمی یابد. اما این روش درمانی همچنان برای بیمار بسیار مفید است زیرا آسیب کبدی را کاهش می دهد و می تواند منجر به برگشت فیبروز یا زخم شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search